Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart
 

Archiv událostí aktuálního školního roku 2016/2017

Ukrajina

Krásné prázdniny a příjemný odpočinek!!!

Na prahu zasloužených letních prázdnin přejeme všem pedagogům, zaměstnancům i studentům zasloužený čas odpočinku a děkujeme za veškeré „příspěvky“ k příznivému průběhu školního roku 2016/2017. Na Vašich letních cestách Vám přejeme maximum zážitků obohacujících duši i tělo a šťastné návraty. Těšíme se na setkání v plné síle a s potřebným elánem, nápady a vizemi na konci srpna a se studenty na začátku září.

Marek Výborný a Radka Klempířová


Logo 1
Logo 2

Gymnázium připravuje oslavy 20. výročí založení

Zdá se to být téměř neuvěřitelné, ale naše gymnázium si v tomto roce připomene své první významné kulaté výročí – 20 let své existence. Formálně sice škola vznikla 19. 1. 1996 zapsáním do rejstříku škol, nicméně své první žáky přivítala 1. 9. 1997. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli připomenout právě v tomto roce skutečnost, že jsme již 20 let součástí sítě středních škol v Pardubicích. Toto výročí chceme oslavit nejen společně se současnými studenty, ale i s našimi absolventy, přáteli a podporovateli v sobotu 4. 11. 2017 a následně v pondělí 6. 11. 2017. V sobotu 4. 11. 2017 od 15 hodin srdečně zveme zvláště všechny absolventy gymnázia. Připravený pro ně bude krátký společný uvítací program (v závislosti na počasí před budovou školy nebo ve vnitřních prostorách) a následně prohlídka školy a její současné podoby s malým občerstvením a setkáním se současnými i bývalými pedagogy gymnázia. Následně zveme přibližně od 18 hodin všechny absolventy na Sraz abiturientů v rezervovaných prostorách Domu techniky (bývalá Agrobanka u VČD). Zde máme rezervovaný sál i restauraci s tanečním parketem. Případní zájemci jsou zváni také na slavnostní vyvrcholení oslav, které se uskuteční v Sukově síni Domu hudby v pondělí 6. listopadu od symbolických 10:20 hodin.

Vzhledem k organizačnímu zajištění celých oslav prosíme zástupce jednotlivých tříd o nahlášení alespoň přibližného počtu účastníků sobotního setkání nejpozději do 23. 10. 2017 (tel.: 466 412 839, 702 290 944 nebo na adresu: petra.babincova@gymozart.cz). Děkujeme!

Těšíme se na setkání s každým z absolventů a na společnou oslavu tohoto kulatého výročí gymnázia, jehož příběh jste pomáhali psát.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Věda

Zástupci gymnázia na oslavách 100. výročí bitvy u Zborova

V neděli 1. 7. dopoledne se naše parta cestovatelů zúčastnila pietního aktu a odhalení rekonstruované mohyly československých legionářů na Zborově. Touto vzpomínkou na naše hrdiny jsme zakončili své putování po Ukrajině. Po cestě jsme zažili mnohá dobrodružství. Málem jsme nedojeli k Syněvirskému jezeru, protože na cestu popadaly stromy při bouřce. Naštestí duchaplní místní vozí motorovou pilu vždy při sobě a naši odvážní řidiči neváhali nařezané kusy stromů odklízet. Dalším dobrodružnými momenty cesty byly návštěvy místních toalet a 10 hodinové čekání na hranicích. Za zmínku stojí i návštěva koločavské školy, které na pomoc vybavení tříd poskytl Pardubický kraj 300 000 Kč. Děkujeme hejtmanovi Martinovi Netolickému a absolventovi naseho gymnázia Dominiku Bartákovi za pozvání a organizaci celé výpravy.

Tereza Mokrenová, absolventka Gymnázia, Pardubice, Mozartova 449


Věda

Věda na scéně – Science on Stage - Rita Chalupníková mezi pěti oceněnými účastníky Science on Stage v maďarském Debrecínu!

V posledním školním týdnu jsem se zúčastnila mezinárodní přehlídky Science on Stage 2017 v maďarském Debrecínu. 350 učitelů fyziky, matematiky, chemie a biologie ze všech typů škol z celé Evropy a Kanady se setkalo, aby sdíleli osvědčené postupy a vzájemně se inspirovali. Představila jsem svůj program zpracování kovů, „oprášila“ angličtinu, potkala stejně spřízněné duše milující vědu a hlavně jsem si odvezla spoustu nových nápadů na pokusy, projekty a metody. V Debrecínu panovala úžasná atmosféra, překonali jsme hranice států i jazykové rozdíly a užili si čtyři dny plné školní vědy, pokusů a hraní. Moc bych přála všem učitelům, aby mohli Science on Stage zažít za dva roky v Portugalsku tak, jako se to podařilo mně.

Mgr. Rita Chalupníková, Ph.D., sekce fyziky


Výlet a
Výlet bň

Výlet tříd G2.A a G1.B

V pondělí ráno jsme se vydali autobusem na třídní výlet do krásného autocampu Freestar Strachotín nedaleko přehrady. Hned jak jsme dorazili, začali jsme všichni stavět naše stany, což nebyl nejlehčí úkol, ale nakonec se to všem povedlo. Potom nás čekala zasloužená odměna - jídlo a bazén! Dále následovala prohlídka celého areálu, místní přehrady a dlouhý den jsme zakončili bowlingem. Další den jsme si mohli vybrat, jak jej strávíme. Část z nás se vydala na túru, někteří namísto toho navštívili aquapark a zbytek si udělal výlet do Mikulova. Potom jsme hráli plážový volejbal a večer nám zpříjemnila kytara a ukulele. Poslední den jsme se naposledy prošli po hrázi, skočili do bazénu, sbalili stany a vydali se domů. Celý výlet byl naprosto skvělý a všichni jsme si ho užili - nádherné prostředí, příroda a super parta. Bylo to parádní zakončení dalšího školního roku.

za G2.A a G1.B Petr Brancuský


Ukrajina

Zástupci Mozarťáku na Podkarpatské Rusi

Spolu s vybranými studenty z celého Pardubického kraje se skupinka studentů gymnázia vydala poznávat ukrajinskou Podkarpatskou Rus. Máme za sebou první dva dny plné cestování, historie a ukrajinského kvasu. Zatím nás nezastavily děravé silnice ani stádo krav, které se vracelo domů z pastvy po stejné cestě jako my z lázní. Rádi pak vzpomínáme na Česko a naše problémy nám v porovnání s ukrajinskými už nepřijdou tak velké. Finále pobytu potom obstarají oslavy 100. výročí bitvy u Zborova, kde se výrazným způsobem do dějin zapsali i naši českoslovenští legionáři.

za skupinu cestovatelů Tereza Mokrenová


Vodák

Z lodního deníku flotily USS MOZART

V ranních nedělních hodinách dvacátého pátého dne měsíce června léta Páně 2017 vyrazilo námořnictvo třetích ročníků vstříc nebezpečné a dobrodružné plavbě ku vltavským jezům a dosud neobjeveným zátočinám. Po zuby ozbrojená posádka zaujala pozice v pancéřovaných transportérech pardubického nádraží ve výtečném rozmaru, morálka byla vysoká, rozkazy splněny do nejmenších detailů. Ve Vyšším Brodě došlo k seskupení lodí a přípravám potřebným k vyplutí. Admiralita sestávala z těch nejostřílenějších mořských vlků z kabinetu chemie (bitevník Tomík), biologie (útočná ponorka Martin), (výsadkový křižník Prochy) a cizích jazyků – Němčina (hrotový torpédoborec Macek), Španělština (Chilský korvetní kapitán, specialista na divokou vodu- Rodrigo)...

Tomáš Svatý, G3.C


Reiji

Končí studijní pobyt Reiji Komoriho z Japonska

Před rokem nám oznámili, že k nám do třídy G2.A na rok nastoupí nový student z Japonska. Nevěděli jsme, co čekat. V září jsme poprvé přivítali nového spolužáka Reijiho. Báli jsme se toho, jak s nim budeme komunikovat, protože neuměl ani slovo česky, proto jsme se spoléhali pouze na angličtinu. V průběhu roku jsme se s Reijim blíže seznámili a rok uběhl velice rychle. Pomalu se blíží chvíle, kdy se s Reijim budeme muset rozloučit. Budeme doufat, že se s ním ještě někdy uvidíme.

za třídu G2.A Adéla Seibertová a Eliška Koldová



Buty

Studenti vyhráli vstupenky na koncert kapely BUTY

Jednou takhle ve VČD jsme vyplnili za třídu dotazník a po pár měsících jsme zjistili, že jsme vyhráli čestné vstupenky na koncert kapely Buty. Celá třída potvrdila svoji účast. V úterý 20. 6. 2017 odpoledne přišlo na rozdávání lístků. Naše silná sedmička (viz foto) přišla i večer na samotný koncert. Neočekávali jsme žádnou pecku. Když jsme se usadili, tak zrovna na podium přišli čtyři členové kapely a vše začalo. První část koncertu nám příliš neutíkala, protože jsme neznali žádnou z písní. Po malé přestávce jsme se vrátili a byli jsme připraveni na super jízdu. Stále totiž nezazněly známé „songy“. A pak to přišlo. U písní „Mám jednu ruku dlouhou“ a „Nad stádem koní“ jsme znali maximálně refrén. Nejlepší výkon podal Radek se svými flétničkami a trubkami. Byl to opravdu „showman“. Přes jeho sluneční brýle jsme bohužel neodhalili jeho osobnost. Přesto se nám líbil nejvíce. Za účast děkujeme i naší paní učitelce třídní a všem z blízkého okolí, kterým rozdala lístky.

za silnou sedmičku Eliška Koldová a Markéta Vrbová (G2.A)


Oheň
Oheň

"Oheň (bez)naděje" - pietní akce k 75. výročí tragického osudu Ležáků a Lidic

Skupina žáků našeho gymnázia se v pondělí 26. 6. 2017 zúčastnila pietní akce, která připomněla tragický osud Ležáků a občanů popravených během heydrichiády na pardubickém Zámečku. Organizátorem akce je Československá obec legionářská a konala se pod záštitou 1. místopředsedkyně Senátu PČR Mgr. Miluše Horské. Naši žáci se plavili parníkem Arnošt po Labi a do vody bylo vhozeno 194 růží za každého popraveného na Zámečku. Zároveň byl dětmi doručen oheň z Ležáků. Potom se žáci na korbách historických nákladních automobilů přesunuli k památníku Jiřího Potůčka v Lesoparku Trnová, kde pokračoval pietní akt s položením věnců a květin. Celý program později pokračoval na pardubickém Zámečku, kde byla uctěna památka ležáckých dětí a popravených občanů. Celý projekt ještě pokračuje následující den v Praze v Chrámu Cyrila a Metoděje a 28. 6. v Lodži a Chelmnu, kde ve vyhlazovacím táboře vyhasl život ležáckých dětí. Cílem projektu se zapojením mladých lidí je připomínat statečnost českých lidí, kteří byli ochotni nasazovat a obětovat svůj život pro rodnou zemi.

Mgr. Miroslava Bromová


Mozart Times

Prázdninové číslo The Mozart Times

A je tu další číslo našeho školního anglického časopisu, The Mozart Times!!! Tentokrát s tématem prázdniny, na které se určitě všichni už moc těšíte. Dočtete se zde o tipech, kam o prázdninách, co si udělat dobrého, jak si zpevnit postavu do plavek nebo kde jsou nejlepší festivaly. Tak neváhejte a přečtěte si The Mozart Times!

Klaudie Břeňová, G3.A


BIO stáž

Botanická stáž v Krkonoších

Ve dnech 21. - 22. 6. se zúčastnila parta vyvolených dvoudenní botanické exkurze v Peci pod Sněžkou. První den jsme navštívili místní rašeliniště a ekofarmu Lesní bouda, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o ekologickém chovu ovcí a koz a také spoustu věcí o historii Krkonoš. Hlavní program nás ale čekal den druhý, kdy jsme absolvovali pod vedením průvodce z KRNAPU vycházku po vzácných a běžné veřejnosti nepřístupných lokalitách. Zde jsme mohli pozorovat vzácné endemické druhy jako je například jeřáb krkonošský či violka sudetská nebo také krásné exempláře masožravé rosnatky okrouhlolisté. K tomu všemu nás po celou dobu doprovázelo sluníčko, což již tak nádherný výlet ještě zpříjemnilo.

Mgr. Marek Procházka, garant stáže

EU OPVK


Olympiáda

XXIII. Olympiáda dětí a mládeže regionu Pardubice - dívky i chlapci na stupních vítězů!!!

Ve středu 21. 6. 2017 proběhlo v historickém sále pardubické radnice slavnostní vyhlášení výsledků XXIII. Regionální olympiády dětí a mládeže základních a středních škol. Naše gymnázium obsadilo v kategorii dívek 2. místo a chlapci skončili na 3. místě. Ema Holavová (G3.C) a Robert Novotný (G3.C) převzali z rukou náměstka primátora Jakuba Rychteckého poháry a diplomy. Děkujeme všem našim sportovcům, kteří se podíleli na cenném zisku bodů a celkovém úspěchu!

Mgr. Erika Macková, sekce Tv


Do Prahy za uměním

Do Prahy za uměním

V úterý 20. června 2017 zavítala skupina milovníků výtvarného umění do Prahy. Ze všeho nejdříve jsme se prošli naším krásným hlavním městem a obdivovali rozmanitost architektonických slohů. Poté jsme navštívili Valdštejnskou jízdárnu, kde právě probíhá výstava uznávaného českého umělce Františka Skály, jehož díla nám připadala velice zajímavá. Nato jsme se přesunuli do Veletržního paláce, kde jsme zhlédli jak velmi rozsáhlou stálou expozici, tak právě probíhající výstavu české výtvarnice Magdaleny Jetelové, která se zabývá globální socio-politickou situací, a čínského umělce Aj Wej-weje, který ve své práci zobrazuje současnou humanitární krizi. Výlet jsme si náramně užili, děkujeme paní učitelce Vladaně Hajnové za jeho uspořádání a těšíme se na další!

Magdaléna Malířová a Markéta Plachá, G2.C



Brazílie

Planeta Země 3000 - Brazílie

V pondělí 19. 6. 2017 se celé naše gymnázium zúčastnilo populárně naučného promítání o Brazílii. Po třetí vyučovací hodině vyrazila většina našeho pedagogického sboru se studenty všech 1. až 3. ročníku vstříc Kinu Dukla v Pardubicích. V sedmdesátiminutovém promítání jsme si připomněli hodně nám již dobře známých fakt a zajímavostí o největším státě Latinské Ameriky, zároveň jsme měli možnost slyšet mnoho nových informací. Slovem a obrazem jsme se zastavili v Riu de Janeiru, tropické Amazonii a nakonec jsme měli možnost prožít obvyklý týden v domorodé indiánské vesnici, kde se i za tak krátkou dobu paradoxně událo několik neobvyklých situací. Děkujeme všem zúčastněným studentům i pedagogům a již teď se těšíme na další virtuální cestování za krásami naší planety v příštím školním roce.

Mgr. Jana Veselková, Mgr. Jan Váňa



SOČ

Vynikající umístění Veroniky Zavřelové v celostátním finále Středoškolské odborné činnosti

O víkendu 16. - 18. června proběhlo v Boskovicích celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti neboli SOČ, kterého se zúčastnilo celkem v 18 oborech přes 200 studentů. V pátek proběhlo slavnostní zahájení a v sobotu od 8 ráno probíhaly samotné obhajoby. V mém oboru zdravotnictví obhajovalo své práce celkem 16 studentů. Konkurence byla velká a já jsem se umístila na krásném 6. místě. Celostátní kolo se však neskládalo pouze z obhajob, ale pořadatelé připravili i doprovodný program. V sobotu večer jsme mohli navštívit kino nebo bazén. V neděli dopoledne jsme se zas rozdělili do 5 skupin, které navštívily zajímavé památky - zámek Lysice, Boskovický zámek a židovské město nebo punkevní jeskyně v Moravském krasu. Tímto bych chtěla poděkovat Univerzitě Pardubice a zejména paní profesorce Zuzaně Bílkové za možnost provádět tento můj projekt na univerzitní půdě.

Veronika Zavřelová, G3.C

Děkuji Veronice zavřelové za skvělou reprezentaci školy i Pardubického kraje. Její zaujetí a příprava výrazným způsobem překračovaly běžné standardy středoškolského vzdělávání. Věřím, že získané zkušenosti uplatní ve svém dalším studiu. Blahopřeji!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Fotosoutěž

Fotografická soutěž „Španělský svět hudby“

V pondělí 19. 6. 2017 proběhlo v Aule naší školy vyhlášení výsledků III. ročníku fotografické soutěže pro studenty španělského jazyka ŠPANĚLSKÝ SVĚT HUDBY, jejímž vítězem se stala Lucie Kulhánková z 2. C. Soutěžící na prvních třech místech obdrželi zjednodušené knihy beletrie ve španělštině z knihkupectví Papyrus, které do soutěže zajistilo Sdružení přátel školy. Všem soutěžícím děkujeme za projevený zájem a gratulujeme.

Ing. Rodrigo Marcelo Carreño


Daruj krev

Poslední úspěšný odběr krve v tomto školním roce!

Minulý čtvrtek 15. 6. jsme se naposledy v tomto školním roce vydali darovat krev transfúznímu oddělení do Pardubické nemocnice. Sešli jsme se jako obvykle brzy ráno v budově č. 27, doplnili energii snídaní a poté už jen čekali na odběr. Díky patří všem čtyřem žákům ze třídy G3.A, kteří byli stateční a darování se zúčastnili a vyzýváme tímto i zbytek budoucích plnoletých studentů, aby se další školní rok nebáli jít s námi udělat dobrou věc, která stojí málo, ale znamená mnoho. Užijte si prázdniny a od září sledujte nástěnku, kde najdete k termínu dalšího odběru informace.

Barbora Szumowski, G3.A


Frisbee

Cena "Spirit of the game“ a 3. místo v republikovém finále korunovalo skvělou sezónu ve frisbee

Poslední květnový den se frisbee družina pod vedením zkušeného učitelského matadora Jardy Macka vydala na finále ve Středoškolské lize. Celkem 16 nejlepších týmů se kvalifikovalo a my, jakožto 7. jsme mezi nimi měli své čestné místo. Oproti minulému roku se nám s počasím vylepšily i výkony podané ve vyrovnaných soubojích. Tížily nás sice střevní potíže a jiné problémy s trusem(Wolfnštajn - G.4B), ale nenechali jsme se rozhodit. Velice rychle jsme pochopili, že se už nejedná o kvalifikaci, ale souboj s nejlepšími školními týmy z Republiky. Polehčující okolnost pro nás byla, že se vedle hřiště už neobjevovala kupa hnoje jako na kvalifikaci v HK. S kupou Pražáků jsme se už smířit dokázali, tudíž se naše hra značně zlepšila. Skupinou jsme projeli jako nůž talířem z provizorní školní jídelny, 3 zápasy bez jediného zakolísání a přímý postup do čtvrtfinále. I když polovina našeho týmu už za sebou měla maturitu a byla svými schopnostmi za hranicí chápání obyčejného člověka, přes to se s nimi ostatní snažili udržet tempo...

Antonius Hanus - 4.B, Jožin Cach - 4.B


Přijímací testy

Studenti budoucích 1. ročníků již znají rozdělení do tříd

Na základě volby cizích jazyků bylo provedeno rozdělení žáků budoucího prvního ročníku do tříd. Od 1. 9. 2017 budeme na našem gymnáziu vyučovat pět živých cizích jazyků (ANJ, NEJ, FRJ, ŠPJ a RUJ).

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Pecka

Sportovní kurzy jsou letos za námi

Třídy G2.A a G2.C se úspěšně vrátily zpět ze sportovního kurzu a my, třída G2.B jim ukážem, že se nenecháme jen tak zahanbit. Hned po té, co jsme se ubytovali do našich dočasných domovů, jsme nazuli sportovní obuv a vyrazili na hriště. Po obědě jsme dostali instrukce k obávanému orientačnímu běhu, rozdali jsme si mapky a vyrazili hledat správnou cestu mezi potoky a keři. Až na pár výjmek jsme všichni doběhli bez větsich obtíží. Klíšťata ani komáři nás nesnědli a my jsme byli připraveni na další den, ten byl samozřejmě ve sportovním duchu a pár z nás se utkalo s učiteli o vysněného mrože, večer jsme šli nabrat síly na diskotéku, a pak jsme se psychicky připravovali na noční orienťák. Padla noc a my jsme vyběhli. Druhý den jsme se u snídaně sešli bez ztrát na životech, takže úspěšnost byla stoprocentní. Pátek jsme věnovali utkáním v softballu, volejbalu a fotbalu. Všichni litujeme, že tu nemůžeme zůstat ješte další týden a moc děkujeme našim koučům! SPORTU ZDAR!!

za G2.B Jakub Dojčán


Anna

Muzikál „Anna, sny a tma“ má po předpremiéře

Ve čtvrtek 8. června přispělo naše gymnázium k programu Městských slavností „Zrcadlo umění“. Na venkovním pódiu na Příhrádku uvedli v předpremiéře studenti 1. ročníku pod vedením Mgr. Veroniky Němcové její autorský muzikál „Anna, sny a tma“. Krásné počasí, inspirativní prostředí starého města, poměrně hodně diváků, milá atmosféra. Nebudu prozrazovat příběh… Klobouk dolů, co dokázali jako nehudebníci v relativně krátkém čase nacvičit a připravit. Moc děkuji a už se těším na premiéru 22. 6. v divadle EXIL. Vstupenky si můžete zakoupit v kanceláři školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


ČNB

Na exkurzi v ČNB a Muzeu komunismu

V pátek 2. 6. jsme se společně se třídou G3.B zúčastnili exkurze do České národní banky, kde jsme měli shlédnout trvalou expozici Lidé a Peníze. Nejdřív nám byla prostřednictvím dvou filmů představena historie banky a poté už nás slečna průvodkyně zavedla do jednoho z trezorů přeměněného právě v expozici. Už vstup přes osmi tunové dveře byl velmi zajímavý, stejně tak jako celá výstava. Dozvěděli jsme se například, jak se platilo v minulosti, jak se vyvíjela česká platidla, a že jsme mohli dnes (místo koruny) platit tuřínem, sokolem nebo rašínem. V bance nám také ukázali, jak poznat pravé bankovky od těch falešných a na závěr jsme si obtěžkali dvanáct kilo těžkou zlatou cihlu. Tím ale exkurze nekončila, pokračovali jsme po ulici Na Příkopech jen o pár domů dál do Muzea komunismu, kde jsme si prohlédli útržky (úsměvné i smutné) z doby nedávno minulé.

Barbora Szumowski a Vilém Branda G3.A


Pecka

Třídy G2.A a G2.C zdraví z mezinárodního sportovního kurzu 🇯🇵🇸🇰

こんにちは チェコ🇨🇿のペツカという町にあるキャンプ場でスポーツをしています。大自然の中、天気にも恵まれて楽しい時間を過ごしています。(Hi, we are in Pecka.🇨🇿 We are doing lots of sports, and the weather is good. We have fun. ) Na sportovní kurz jsme přijeli v sobotu 3.6. a se svými "kouči", jako je například pan Prof (Mgr. Marek Procházka), se zdokonalujeme ve svých sportovních dovednostech - volejbal, fotbal, softball i frisbee. Všichni jsme také zvládli denní i noční "vorijenťák". Posledný deň sme sa zúčastnili turnaja vo všetkých športoch. Aj cez napínavé boje je naším heslom "Dej si pohodu" (citát Jiřího Beránka 2017).

Za třídy 2.A a 2.C Reiji Komori, Dominik Dubovči, Aneta Reinberková, Juraj Rudy


Anna

Studenti připravili muzikál Anna, sny a tma, nenechte si ho ujít

Za zdmi kláštera žije nevidomá dívka Anna. Každý den přemýšlí o svém životě, představuje si svět v barvách, které nikdy neviděla. Touží po volnosti, po dnech zalitých sluncem, hodinách proleželých na rozkvetlé louce, po štěstí a po lásce. V klášteře se o ní starají tři kamarádky jeptišky (Marie, Barbora a Klára) a matka představená, která je ale velice zásadová a chce, aby co nejdříve Anna vstoupila do řádu. Jednoho dne se při bouřlivé oslavě 1. máje dostane přes zeď kláštera mladík (Petr), který spatří na zahradě kláštera Annu a začne si s ní povídat. S Annou si velice rozumí, cítí, že jí může říct všechno a tak se rozpovídá i o svém bujarém životě. Petr se do té nádherné dívky zamiluje a cítí, že by jí chtěl splnit každý sen, který Anna prožívá za klášterní zdí. Pokusí se ji tedy přemluvit, aby s ním utekla z kláštera… Příběh o lásce, trestu a odpuštění nastudovali pod vedením Mgr. Veroniky Němcové vybraní studenti 1. a 2. ročníku. V premiéře se v hlavních rolích představí Barbora Vašinová G1.C, Václav Vávra G1.C, Anna Košková G1.B, Kristýna Hájková G1.A, Jolana Veselá G1.A a Kateřina Hlavatá G1.A. V dalších rolích uvidíte Kristýnu Turociovou G1.B, Viktorii Beránkovou G1.B, Lucii Sokolovou G1.C, Karolínu Bořilovou G2.B, Markétu Pleskotovou G1.A, Lenku Červenákovou G2.B, Luděk a Martina Žihlovi G1.A a Ondřeje Malého G1.B. Celý muzikál doprovodí kapela ve složení Luděk Žihlo – příčná flétna, Ondřej Malý – kytara a Veronika Němcová – klavír. Předpremiéru můžete shlédnout v rámci Městských slavností a festivalu Zrcadlo umění ve čtvrtek 8. 6. od 18 hodin na venkovním pódiu Přihrádku. Premiéra představení je potom naplánována na čtvrtek 22. června do pardubického Divadla EXIL. Veřejná generální zkouška se uskuteční odpoledne od 15 hodin, premiéra potom večer v 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v kanceláři školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Francouzské divadlo

Gymnázium Mozartova bude v příštím školním roce hrát divadlo ve francouzštině

Ve čtvrtek 1. 6. 2017 proběhla první schůzka francouzského režiséra pana Érica Cénata se skupinou 13 francouzštinářů, kteří se rozhodli nacvičit divadelní hru ve francouzském jazyce. Pan Éric Cénat je členem divadelní společnosti Le Théâtre de l´Imprévu, která sídlí v partnerském regionu Pardubického kraje, v regionu Centre, ve městě Orléans. V překladu název znamená „divadlo nepředvídaného“, tak pevně věříme, že nás čekají jen samá příjemná překvapení.

Mgr. Hana Kusá, francouzská sekce


Winton

Příběh Nicholase Wintona pro studenty 1. ročníků

Ve středu 31. 5. 2017 se 1. ročníky našeho gymnázia vydaly do kina v dukelském Domě kultury, aby zhlédly dokumentární film na téma zachránce 669 československých dětí Nicholase Wintona. Tento až do poslední chvíle čilý muž byl za své velmi ojedinělé činy obdarován Řádem Tomáše Garrigua Masaryka a dalšími oceněními. Po zhlédnutí filmu, který režíroval Matěj Mináč, jsme pár desítek minut besedovali s panem Zdeňkem Tulisem, který zodpověděl všechny naše dotazy a dodal velice zajímavé informace například z jeho osobního setkání s panem Wintonem. Opravdu dojemné bylo sledování lidí, kteří se až po padesáti letech dozvěděli, komu za svůj život vděčí. Dokument nás přesvědčil o tom, že na naší planetě stále žijí lidé tak laskaví a přitom neskonale skromní jako právě Nicholas Winton, i když jich je poměrně málo. Z kina jsme odcházeli plní dojmů a inspirace.

Adam Staš a Michaela Staňková, G1.C


Cimrman

Jára Cimrman a Blaník

Ve středu 31. května jsme pod vedením paní učitelky Rejmanové společně s několika dalšími učiteli a letošními maturanty navštívili divadelní hru Blaník v provedení souboru divadla Járy Cimrmana. První část představení byla v podobě přednášky o slavném českém vynálezci Jaroslavu Cimrmanovi a jeho výzkumu v oblasti historie. Druhou část pak tvořila samotná hra, kde v hlavních rolích excelovali známí herci, např. Zdeněk Svěrák, Petr Brukner nebo Jan Hraběta. Představení je velmi podařené a vtipné, pozorný divák si povšimne i častých satirických poznámek. Pokud se chcete dozvědět, co Jára Cimrman napsal císaři Františku Josefovi nebo jak pohlížel na data slavných událostí, rozhodně se neváhejte vydat do divadla na pražském Žižkově.

Kateřina Farská G3.B


FRJ olymp

Obrovský úspěch Jakuba Vondrouše – je 2. nejlepším francouzštinářem v České republice v kategorii B1!

V pondělí 29. 5. 2017 proběhlo v Praze ve Francouzském institutu ústřední kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Naše gymnázium a Pardubický kraj reprezentoval Jakub Vondrouš ze třídy G3.A, který v kategorii B1 (do 3 let studia jazyka) obsadil v konkurenci dalších 13 soutěžících fantastické 2. místo. Blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy i Pardubického kraje. Bravo! Félicitations!

Mgr. Hana Kusá, sekce FRJ


ZEM olymp

Absolventi gymnázia obdrželi maturitní vysvědčení

V úterý 30. května byly slavnostním předáním maturitního vysvědčení v Rytířském sále pardubického zámku zakončeny maturitní zkoušky. Ve třech maturitních třídách si svá vysvědčení z rukou třídních učitele Zdeny Rejmanové (G4.A), Radky Majové (G4.B) a Soni Chalupové (G4.C) za přítomnosti rodičů a řady hostů převzalo celkem 84 úspěšných absolventů. S radostí můžeme konstatovat, že úspěšní maturanti se prezentovali často vynikajícími znalostmi a vysokou úrovní jejich prezentace! Většina předvedených výkonů snesla vysoká měřítka kladená na absolventy gymnázia. Všem absolventům blahopřejeme a přejeme úspěch při přijímacích zkouškách na VŠ. Věříme, že zůstanou věrnými absolventy svého gymnázia. Jsme přesvědčení, že nejen vědomosti, ale i celkový přehled, schopnost uvažovat v kontextu událostí či postupů, prostě vše, co jsme se společně pokoušeli dále rozvíjet, uplatní absolventi v maximální možné míře v dalším studijním a posléze profesním životě.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Rozřazovací test

Rozřazovací test z cizích jazyků budoucích 1. ročníků

V pondělí 29. 5. se uskutečnily rozřazovací testy z anglického a německého jazyka budoucích prvních ročníků. Poslouží k optimálnímu rozdělení žáků do skupin. Testy budou pro zájemce k nahlédnutí první dva týdny v září u Mgr. Soni Chalupové. Pokud by měl někdo zájem o zaslání bližších informací, napište na adresu - sona.chalupova@gymozart.cz. Současně děkujeme za sdělení volby druhého cizího jazyka a hudební resp. výtvarné výchovy. Jsme potěšeni, že i nadále budeme vyučovat všech pět cizích jazyků (ANJ, SPJ, NEJ, FRJ a RUJ). Aktuálně připravujeme rozdělení žáků do tříd, které zveřejníme na webových stránkách školy nejpozději 12. června.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Hokejbal

Naši hokejbalisté třetí v celé republice

Druhého největšího sportovního úspěchu v historii našeho gymnázia dosáhli ve čtvrtek 25. května v Praze naši hokejbalisté. Zde se setkalo deset nejlepších družstev z celé republiky a bylo se opravdu na co dívat. Naši taktiku jsme postavili na skvělé defenzívě podpořené téměř bezchybným gólmanem Lukášem Novotným, který za celý turnaj (6 zápasů) dostal jen dvě branky ze hry. O vyrovnanosti týmů hovoří i naše bilance ze základní skupiny, kde všechna naše utkání rozhodovala trestná střílení. Po dvou výhrách a dvou prohrách tak o našem postupu do semifinále rozhodl až lepší vzájemný zápas s Chomutovem, který měl stejný počet bodů. V semifinále jsme prohráli s pozdějším vítězem z Kladna nejtěsněji 1:0, i když srovnání bylo při tyči z dělovky Roberta Novotného velmi blízko. V zápase o třetí místo jsme pak přejeli borce z Ústí nad Labem 3:0 a mohli tak zvednout nad hlavu pohár za třetí místo. Jako bonus byl na závěr nejlepším obráncem turnaje vyhlášen náš Matěj Blümel. Gratulujeme!!!

Mgr. Marek Procházka, sekce TEV



Úžasný křemík

Úžasný křemík

Dne 25. 5. navštívil naši školu doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr z přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně s přednáškou na téma Úžasný křemík. V první polovině přednášky jsme se dozvěděli podrobnosti o vlastnostech křemíku, o jeho důležitém místě v dnešním světě moderních technologií a o jeho výrobě. Také jsme si připomněli rozdíly mezi polykrystalem a monokrystalem a poté nám byl sdělen příběh o objevení Czochralského metody získávání monokrystalu křemíku. V druhé polovině přednášky přisly na řadu skvělé pokusy, mohli jsme vidět nekolikanásobně zvětšené vlákno žárovky nebo pokus s křemíkovými CCD panely, které pohlcují viditelné světlo. Přednáška byla naučná a odnesli jsme si z ní spoustu nových informací, které se nám budou k dalšímu studiu jistě hodit. Děkujeme a těšíme se na další podobné přednášky.

Jakub Dojčán G2.B



Karlín

Za kulturou do Prahy, do divadla, do Karlína

V úterý 23. května jsme se vydali na druhé divadelní představení pod taktovkou Národního Divadla. Přesněji jsme zamířili do hudebního divadla Karlín na, v Čechách veleznámou operu od Antonína Dvořáka, Rusalku. Jelikož bylo v úterý poměrně teplo, tak jsme se nemuseli příliš dlouho zdržovat u šaten a jít rovnou obdivovat místní sál. A že bylo co obdivovat!!! Ovšem k obdivu už nebyla další část programu. Na představení, které trvá 3 hodiny a 10 minut je potřeba najít velkou dávku energie. Tu jsme našli, ale po tom, co začala hrát hudba a do ní se snažili herci usilovně ukazovat svůj operní talent, se postupně krátila. Byl bych sám proti sobě, kdybych napsal, že zpěváci zpívali falešně, to vůbec ne, ale ta hudba je tolikrát přehlušila, že jste rádi, že vám aspoň trochu pomáhají anglické a německé titulky nad scénou. Najdete tady ale také herce-zpěváky, kteří se přehlušit nenechají - viz Jan Ježek v roli hajného. Ale nesmím být až příliš kritický. Myslím, že celý sál okouzlila vhodně zvolená, tématická a robustní (přesně to, co očekáváte “v Národním”) scéna. Perfektně propracovaná a všechno “do sebe zapadalo". Také kostýmy je potřeba pochválit! Prostě a jednoduše: hastrman byl hastrman, princ princem a víla vílou. Podtrženo sečteno, opera, které se ujal, známý filmový režisér, Zdeněk Troška, je vcelku povedená, jen by to chtělo trošku utlumit celý orchestr nebo pana dirigenta Zbyňka Mülera. Ještě bychom rádi poděkovali p.uč. Žouželkové a Němcové za bezpečné a bezstarostné dopravení do divadla Karlín a dík patří také p.uč. Rejmanové, která nám obě představení (v březnu jsme viděli činohru Modrý Pták) nabídla a zařídila.

Za celou skupinu Kryštof Šimek, G3.B



Potenciál

Feedback video z letošního ročníku Mého potenciálu

Dobrý den pane řediteli Výborný, posílám video z letošního ročníku, kterého se zúčastnili vaši studenti Simon Lichtenberg, Laura Gočaltovská a Andrea Pospíšilová. Simon i díky programu nastoupí na brigádu do jednoho z našich týmu v Pardubicích na Vinici. Ještě jednou bych chtěl vaše studenty pochválit za příkladný přístup k celému programu. Budeme se těšit na případnou další spolupráci.

Bc. Josef Jankovský, Česká spořitelna, a.s.


Filmový klub

Filmový klub nabídl "Z lásky nenávist"

Ve středu 17. 5. se na našem gymnáziu uskutečnilo promítání filmového klubu s tématikou domácího násilí. Film "Z lásky nenávist" obsahoval výpovědi žen, které si touto nepříjemnou zkušeností prošly. Celé promítání proběhlo pod taktovkou paní Ivy Bandžuchové, sociální pracovnicí z intervenčního centra, která takovéto případy běžně řeší. Paní Bandžuchová nám sdělila zkušenosti ze svého oboru a poučila nás, na co si dát pozor. Proto moc děkujeme za velmi zajímavý výklad a návštěvu našeho gymnázia!

Za filmový klub Blanka Podvolecká a Anna Zítová, G3.C



Maturity

Maturitní zkoušky jsou v plném proudu

Maturitní zkouškou třídy G4.C odstartovaly toto úterý letošní ústní maturitní zkoušky ve společné i profilové části. Studentům tříd G4.A a G4.B sdělujeme, že CERMAT doposud škole nezpřístupnil výsledky písemných prací z českého ani z cizích jazyků. Jakmile se tak stane, budete o výsledku informování e-mailem. Současně připomínáme, že slavnostní předávání maturitních vysvědčení se uskuteční v historických prostorách pardubického Zámku v úterý 30. května. A na závěr rád připomenu dnešní premiéru: poprvé v historii gymnázia se dnes uskutečnila maturitní zkouška ze španělského jazyka, která tak završila první 4 roky výuky španělštiny. Na fotografii je vůbec první maturant Marek Podlaha. Jsme rádi, že španělština rozšířila portfólio cizích jazyků na našem gymnáziu na pět.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Gym

Exkluzivně vyšel časopis GYM vol. 2!

Nenechte si ujít jedinečnou šanci přečíst si skvostný výtvor studentů literárního semináře! V našem časopise se dozvíte nejen, co se odehrává v mysli studenta před maturitní zkouškou či co se dělo na maturitním plese, ale zjistíte i ty nejnovější školní „drby“ a spoustu dalších zajímavých informací. Bonusem může být inzerát dokonalého muže, který hledá dívku nejen na dlouhé procházky a rybaření. Neváhejte, čtěte ještě dnes a buďte v obraze!

Adéla Horáková, G4.B


USA
USA

Americká zkušenost našeho studenta Vojtěcha Bartoše

Do Spojených států amerických jsem se vydal především kvůli angličtině a americké kultuře, bez problému mohu říct, že toho jsem si zde užil dostatečně. Už celých osm měsíců vstřebávám americkou kulturu, takže vás s jistotou mohu všechny obeznámit s mou zkušeností z první ruky. Až na čtyři počáteční dny jsem strávil celý pobyt v Texasu,"The lone star state", jak je přezdíván. Ty první čtyři dny jsem pobýval v New Yorku. I z těchto pouhých pár dnů mohu říct, že rozdíly v kultuře různých států jsou opravdu zásadní. Život v New Yorku je uspěchaný a točí se jen okolo peněz. Texasani oproti tomu jsou moc milí a dělají vše pro šťastný život. Má hostitelská rodina tomuto naprosto přesně odpovídá. Haydenovi (Mark, Sarahlynn a můj host bratr, Xandyr) si mě vzali na celý rok a přijmuli jako vlastního syna. Rodina je opravdu super, rozumíme si ve všem, šťastně jsme strávili svátky a cestovali skrz Texas. Samozřejmě toto všechno se neobejde bez nějakých nepříjemností. Není možné, abyste si sedli s každým, se kterým se potkáte. Také mám své výhrady ke škole, do které tady chodím. Tento program však není o tom mít zde roční dovolenou. Já bych to shrnul do fráze: obohacení osobnosti. Získal jsem obrovský nadhled nad kulturou, náboženstvím, politikou, školstvím, atd. Dalším aspektem je také znalost angličtiny, ze začátku to může být pro některé peklo, ale rozhodně se to vyplatí. Toto vše jsou znalosti, kterých si budete cenit celý váš život. Tento rok bych za nic nevyměnil a doporučuji to všem.

Vojtěch Bartoš, Texas, USA



SOČ

Vítězství v kraji a postup do celostátního kola SOČ

Ve čtvrtek 11. 5. 2017 proběhlo na půdě Gymnázia J. Ressla v Chrudimi krajské kolo Studentské odborné činnosti. Jak již bylo dříve uvedeno, naši školu reprezentovaly Hana Nálevková a Anička Puhlovská (G3.A) s prací: „Problematika sociálních sítí“ I tentokrát s nově doplněnou prezentací svůj úkol zvládly a ve svém oboru - pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času s převahou zvítězily. Veronika Zavřelová (G3.C) s prací: „Alzheimerova choroba a moderní diagnostické metody“ soutěžila v oboru zdravotnictví. V silné konkurenci předvedla bezchybnou prezentaci a prokázala také vysoké odborné znalosti . Od poroty slyšela jen samá slova chvály. Předsedkyně poroty uvedla:“Této práci nelze nic vytknout a naprosto převyšuje rámec SOČ.“ Její práce byla doporučena všemi porotci k postupu do celostátního kola, které se bude konat 16. - 18. 6. 2017 v Boskovicích. Děvčatům gratuluji a děkuji za nasazení a skvělou reprezentaci školy. Za všechny přeji Veronice hodně úspěchů v ústředním kole.

RNDr. Květa Sýkorová, garant SOČ


Frisbee

Tým frisbee získal skvělé druhé místo v jarní celorepublikové kvalifikaci

Ve středu 10. 5. 2017 se naše frisbee družina zúčastnila dalšího z turnajů cyklu středoškolské ligy. Turnaj se konal v nedalekém osídlení zvaném Hradec a nebýt zkušeného vůdce Jarouše ze Zlína, nejspíš bychom tak zanedbatelnou vesničku ani nenašli. Už na první pohled byla vidět nevůle k zápasu našeho kanadského hostujícího hráče (Michael Willow - G4.C), který se od minule už v naší zemi plně adaptoval a bylo jasné, že předcházející den tam nějaké to pivko padlo. Po příjezdu na hřiště náš kouč zjistil, že tráva je ještě mokrá a bylo nezbytné na to celý tým připravit. Naštěstí nám ukázal jak si ho správně utřít a právě to bylo klíčovým faktorem v nadcházejících zápasech. Náš tým v průběhu turnaje tížilo mnoho komplikací, například kupa hnoje vedle hřiště. Ta přilákala místní zvěřinu, hlavně mouchy, které splývali s naším dresem a tudíž je bylo těžké rozeznat od ostatních hráčů. Také často nad hřištěm přelétla divá kachna, snažíc se rozptýlit naši pozornost. Naštěstí jsme profesionálové, atypické podmínky nás nerozhodily, přivážíme si nejen krásné 2. místo z turnaje a celkově 2.místo v „Republice“ za jarní kvalifikace, ale také jistý postup do celostátního finále v Praze. Netřeba snad ani dodávat, že jsme znovu ovládli kategorii Spirit of the game za nejvíce "férový" přístup a hru.

"Tonda Hanus, nadějný vrhač talíře"- G4.B


Den osobností
Den osobností

X. ročník "Dne osobností" nabídl skvělé hosty a zajímavá témata

Na čtvrtek 11. května připravilo naše gymnázium jubilejní desátý ročník projektu s názvem "Den osobností". Cílem tohoto projektu je nabídnout studentům setkání a besedy s významnými osobnostmi různých oborů a oblastí společenského a vědeckého života u nás. Tedy aktuální témata a pozoruhodné osobnosti se mají stát doplněním a zkvalitněním standardní výuky. Klasická výuka bude tento den "zrušena" a studenti se on-line systémem předem zapsali vždy na jednu besedu - přednášku v každém ze dvou připravených bloků. Mezi letošními hosty najdeme šéfredaktora reportážní publicistiky ČT24 Marka Wollnera, který přiblížil aktuální téma informací a dezinformací v dnešní post-faktické době. Více než aktuálnímu tématu postavení prezidenta v politickém systému ČR se bude věnovat politolog a analytik z Metropolitní univerzity v Praze Petr Just. Nevšední zážitek nabídla beseda s romskou zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou, která studentům představila film o  svém projektu s Českou filharmonií „O čo ide Idě“. Podnikatel roku 2014 v Pardubickém kraji a ředitel holdingu CONTIPRO Dolní Dobrouč Vladimír Velebný prezentoval cestu své společnosti k jedné z vedoucích firem produkujících kyselinu hyaluronovou ve světě. Jiří Danihelka z Ústavu botaniky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně přichystal pro studenty „Velkou inventuru květeny naší vlasti“...

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


UP

Spolupráce s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého

V rámci Středoškolské odborné činnosti jsme se vydali na odbornou konzultaci na Univerzitu Palackého, kde jsme diskutovali o dalším postupu při tvorbě naší práce věnované kuželosečkám. Při vstupu na Přírodovědeckou fakultu nás ohromilo velké skleněné schodiště, po kterém jsme vystoupali na Katedru algebry a geometrie, kde nás s radostí přivítala RNDr. Lenka Juklová, Ph.D. Seznámila nás s matematickým programem Geogebra a ocenila naši odbornou připravenost. Nyní se tak nedočkavě můžeme pustit do vlastního vědeckého bádání. Děkujeme paní Juklové za ochotu, čas a cenné rady.

Nikola Borovcová, Adam Staš, G1.C


Shieh
Shieh

Gymnázium navštívil Johnny Shieha z Taiwanu, nové možnosti zahraniční spolupráce se rýsují

Ve středu 10. května navštívil ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a v doprovodu prorektorky prof. Jany Kubanové naše gymnázium Dr. Johnny Shieha z Kao Yuan University, Taiwan a Guan Xi University, China. Po krátké prohlídce školy se setkal s vedením gymnázia, živě se zajímal o systém středního školství v ČR a také o možnosti zahraniční spolupráce. Následovalo hodinové setkání se studenty 3. ročníku s prezentací o Taiwanu, možnostech studijních výměn a dalších forem spolupráce. V diskusi, která byla stejně jako přednáška vedena v anglickém jazyce, se studenti zajímali aktuální otázky Taiwanu i Číny. Pozitivním výsledkem návštěvy našeho hosta je příslib zprostředkování kontaktu gymnázia s některou z kvalitních středních škol na Taiwanu. Výhledově se tedy rýsují i možnosti studentských výměn apod. Děkujeme za další rozšíření možností zahraniční spolupráce našeho gymnázia.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


UHK
UHK

Začíná nová éra spolupráce naší školy s UHK

Ve čtvrtek 4. 5. jsme měli možnost se zúčastnit exkurze a konzultace na katedře chemie a biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Naše návštěva začala představením obou kateder a následně i prací a výzkumů, které zde provádějí. Poté přišel čas, abychom i my žáci 1. a 2. ročníku profesorům sdělili své nápady a plány pro projekty v rámci Středoškolské odborné činnosti. Naše vize jsme společně zkonzultovali a pokusili se najít možnost, jak by nám mohla být univerzita v projektu nápomocna. Nesměla však chybět ani prohlídka laboratoří a učeben, které jsou vybaveny nejmodernejším vědeckým zařízením. Tato návštěva nám všem přinesla mnohé zkušenosti a velkou dávku motivace potřebné k další práci a dosažení našich cílů. Již se těšíme na doladění našich témat SOČ. Mnozí z nás by chtěli začít "bádat" již o letních prázdninách.

Natálie Šafářová G1.A


Festival

Na festivalu nezávislé publicistiky a nových médií

Ve středu 3. 5. jsme měly možnost zúčastnit se 13. ročníku festivalu nezávislé publicistiky a nových médií Všemi směry na lodi Tajemství na pražské Náplavce. Součástí festivalu byly i rozhovory se známými osobnostmi z různých typů médií. Mezi nejzajímavější hosty patřili bezpochyby Lubomír Smatana - reportér z Českého rozhlasu, Dominik Feri - nejmladší český radní, Tomáš Drahoňovský - televizní moderátor anebo Jan Kraus - moderátor talkshow Jana Krause. Všichni zde hovořili o sobě a své kariéře, dali pár rad začínajícím novinářům, a také prozradili pár pikantních zážitků ze svého oboru. Nejzajímavější bylo interview s Janem Krausem, který se toho opravdu nebál a nedržel jazyk za zuby v žádné situaci.

Blanka Podvolecká a Anna Zítová, G3.C


Hokejbal

Ani v kraji jsme nenašli přemožitele

Spanilá jízda našich hokejbalistů pokračuje. Minulý čtvrtek navázali naši borci na skvělé výkony a ovládli i krajské kolo olympiády. Boj to ale nebyl vůbec lehký, neboť nám citelně chyběli studenti čtvrtého ročníku a bojovali jsme tak v pouhých osmi lidech. Skvělým týmovým výkonem podepřeným opět bezchybným gólmanem Lukášem Novotným jsme ale zvládli i tuto překážku a zajistili si tak postup do celorepublikového finále. Gratulujeme a držíme palce.

Mgr. Marek Procházka, sekce TEV



Francie
Francie

Studenti gymnázia navštívili Paříž a Region Centre

Náš pobyt ve Francii  neúprosně rychle utekl a my vám tak jeho závěr píšeme už z pohodlí domova. Poslední dny jsme strávili se studenty, kteří loni navštívili nás. V různých rodinách jsme poznali rozdílné zvyky, které jsou pro Francouze typické, které jsme do té doby znali jen z vyprávění. Při vychutnávání si tříchodových večeří a trávení času s rodinami jsme nezanevřeli ani na školní půdu. Celý jeden den jsme strávili ve škole Lycée Sonia Delaunay, kde jsme si prohlídli velmi rozdílné prostředí, než na našem gymnáziu. Viděli jsme výuku v profesionálních a specializovaných učebnách například pro budoucí zdravotní sestry, švadleny, kadeřnice nebo kosmetičky. Přestávky a volný čas jsme strávili v místní školní knihovně, která svým vybavením připomínala spíše tu skutečnou než jen školní. Oběd v místní jídelně byl skutečnou třešničkou na dortu. O nepřeberném množství barevné zeleniny, ovoce, jogurtů i výběru z několika hlavních chodů se nám ani nesnilo. Neopomenuli jsme ani tělocvičnu, kde jsme den završili turnajem Češi vs Francouzi v házené (vítězství!). Do autobusu na zpáteční cestu jsme sedali plní emocí z loučení a s novými zkušenostmi. I nefrancouzštináři si odváželi novou slovní zásobu. Všichni doufáme, že tradice výměnných pobytů bude i do dalších let zachována, protože poznat osobně konečně i to, co vídáme jen v učebnicích, je to nejcennější, co jako studenti můžeme získat.

Za studenty z výměnného pobytu ve Francii Barbora Szumowski, G3.A


Přijímací řízení

Zveřejnění výsledků přijímacího řízení pro školní rok 2017/2018

V souladu s § 60e, odst. 1 zák. č. 561/2004 Sb., školský zákon ve znění pozdějších předpisů zveřejňujeme výsledky přijímacího řízení pro školní rok 2017/2018. Jeden uchazeč nesplnil podmínky stanovené Kritérii pro přijímací řízení. Vzhledem ke třem omluveným uchazečům, kteří budou konat přijímací zkoušky v náhradním termínu, může škola v tuto chvíli vydat rozhodnutí o přijetí v případě 87 nejlepších uchazečů.  Ostatním uchazečům bude vydáno rozhodnutí o nepřijetí z kapacitních důvodů. K organizaci přijímacího řízení zveřejňuje škola vnitřní předpis. Individuální možnost schůzky uchazečů a jejich zákonných zástupců s vedením gymnázia je v úterý 2. května od 06:30 do 09:00 hod. a od 13:30 do 16:30 hod. v aule gymnázia. Vzhledem k počtu uchazečů prosíme o trpělivost. Zde obdržíte rozhodnutí o ne/přijetí, bude možno odevzdat zápisový lístek nebo podat odvolání. Formuláře máme pro Vás připraveny. K vyplnění je třeba přítomnost uchazeče a jednoho zákonného zástupce. Také Vám bude k dispozici vedení školy pro individuální konzultace k dalšímu postupu. Zde máte uvedeny další detaily možného postupu a informace pro uchazeče o studium. V případě nejasností se neváhejte obrátit na vedení školy. Blahopřejeme všem úspěšným uchazečům, kteří jsou přijati ke studiu. A děkujeme za historicky nejvyšší zájem o naše gymnázium.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


ZEM olymp

Pěkné umístění Martina Trávníčka v ústředním kole Zeměpisné olympiády!

Ve dnech 24. a 25. dubna 2017 proběhlo ústřední kolo Zeměpisné olympiády ročníku 2016/2017. Zásluhou Martina Trávníčka (GIV.B) zde mělo v kategorii D zastoupení i naše gymnázium. V těžké konkurenci obsadil Martin pěkné 19. místo s řešitelskou úspěšností 69 % (vítězný řešitel dosáhl 82% úspěšnosti). Za pravidelnou čtyři roky trvající účast v soutěži, poctivou přípravu, skvělé výsledky a vzornou reprezentaci našeho gymnázia patří Martinovi Trávníčkovi obrovský dík!

Mgr. Jan Váňa, garant zeměpisné olympiády


Hokejbal

Také naši hokejbalisté postupují do kraje

Co se týká her s hokejkou a míčkem, nemají hráči „Mozarťáku“ v okrese konkurenci. Ve čtvrtek dovršili naši hokejbalisté skvělé tažení okresním kolem olympiády. Finálový den přitom nezačal vůbec podle našich představ a v prvním zápase s „Plynárnou“ srovnával na 2:2 nejlepší obránce turnaje Robert Novotný teprve šest vteřin před koncem utkání. Připomněl tak všem památný vyrovnávací gól Karla Rachůnka na mistrovství světa proti Švédsku a i my jsme doufali, že nás dovede stejně jako naše hokejisty až k samotnému vrcholu. Tak se také stalo a po vítězné finálové bitvě proti velmi silné „Educe“ můžeme slavit postup do krajského kola. Za zmínku ještě stojí, že nejlepším gólmanem turnaje byl vyhlášen teprve prvák Lukáš Novotný.

Mgr. Marek Procházka, sekce TEV


Den osobností

X. ročník "Dne osobností" se blíží, ve čtvrtek 4. 5. startuje přihlašování!

Na čtvrtek 11. května připravujeme 10. ročník Dne osobností. Klasická výuka bude na jeden den nahrazena dvěma bloky přednášek a besed na rozmanitá témata s pozoruhodnými hosty. Studenti i vyučující se mohou těšit např. na besedu s novinářem a moderátorem ČT Markem Wollnerem o informacích a dezinformacích v dnešním světě, na přednášku astrofyzika Jana Veselého o exoplanetách nebo na setkání rómskou zpěvačkou Idou Kelarovou a filmem "O čo ide Idě". Neméně zajímavé přednášky potom slibují témata o kyselině hyaluronové s doc. Velebným, politologem Petrem Justem o prezidentksých volbách či Jiřím Danihelkou o květeně ČR. Zajisté je z čeho vybírat. Sylaby besed 1. bloku a 2. bloku. Připomínáme povinnost každého studenta zapsat si v každém bloku právě jednu přednášku. Přihlašovací aplikace bude spuštěna zde ve čtvrtek 4. května 2017 ve 20:00 hod. v aplikaci ankety v systému Bakaláři.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Frisbee

Gymnázium Mozartova ovládlo ve frisbee Brno

Ve středu 26.4. se naše stará známá frisbee družina vydala za dalším z tunajů středoškolské ligy, Tentokráte do největšího města vzdálené krajiny zvané Morava. Cestou vlakem jsme si vyslechli rozsáhlou přednášku o Brněnském orloji od kolegy Outraty, známého milovníka podobných útvarů. Už od prvního zápasu jsme poznali, že jazyk a zvyky zdejšího lidu se opravdu liší od těch našich. Moc jsme místním nerozuměli, ale k našemu štěstí pocházím z Olomóca a tudíž, jsem mohl některé nesrovnalosti, vzniklé jazykovou bariérou pomoci rozřešit. K samotné hře pak nutno podoktnouti, že jsme neměli konkurenci, přesně jak prorokoval náš hostující kanadský hráč a kondiční kouč v jednom Michael Willow (G4.C). O tom svědčí nejen 1.místo - suverénních 7 vítězství v řadě se skórem 56:12 (7:0 semifinále a 8:4 finále), ale taktéž výhra v kategorii Spirit of the game, tedy ocenění pro tým, který hrál nejvíce podle zásad "fair play". Za zmínku také stojí výkon našich nováčků z řad prváku Snipera (Havlíček Dalimír - G1.B) a Vodopáda (Valentino Karel - G1.B), jejichž hra byla opravdu nádherná a pomohli nám tak nahradit trhlinu v týmu po odchodu klíčového hráče Maltézského rytíře. Doufáme, že si z těchto borců vezmou příklad i ostatní studenti nižších ročníků a rozšíří naše řady.

mluvčí frisbee družiny Tonda Hanus - G4.B


Chemická olympiáda

Chemická olympiáda

Chemická olympiáda kategorie B byla v letošním roce zcela pod taktovkou Jakuba Pařízka z G3.C. Všechny tři části zvládl a v sobotu 29. 4. 2017 bude naši školu reprezentovat v krajském kole, které se bude konat na Univerzitě v Pardubicích. Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v krajském kole.

RNDr. Květa Sýkorová, garant


Baťova manažerská olympiáda

Opět ve finále Baťovy manažerské olympiády!

Již tradičně se naše škola zúčastnila Baťovy manažerské olympiády připravované Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. Čtrnáct studentů 3. ročníku soutěžilo ve znalostech ekonomie, matematiky, logiky či angličtiny. A ten nejlepší - Radek Mazuch (G3.A) - postupuje do červnového celorepublikového finále! Gratulujeme, děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a přejeme ve Zlíně hodně štěstí!

Mgr. Jana Veselková, garant soutěže



Blois

Zpráva z pobytu studentů ve Francii

Ve středu 19. dubna vyrazila naše skupinka patnácti odvážlivců směr Francie. Po dlouhých hodinách v autobusu jsme konečně zahlédli světla Eiffelovky a Sacre-Coeur. Dobrou náladu nám nezkazil ani večerní teroristický útok na Champs-Elysée, na kterou jsme se v tu chvíli dívali z mrakodrapu Montparnasse. V pondělí jsme se přesunuli do partnerského regionu Pardubického kraje - Regionu Centre, kde se v městě Blois nachází naše partnerská škola. V sobotu jsme navštívili několik krásných zámků na Loiře a v neděli se už každý z nás ubytoval u nové rodiny. V pondělí jsme pokračovali s krásami zámků Chambord, Cheverny a Chaumont. A dnes nás čeká den ve škole - Lyceea Sonia Delaunay. Zdravíme do Pardubic!

Vilém Branda, G3.A


Přijímací řízení

Aktuální informace pro uchazeče u studium - přijímací řízení pro školní rok 2017/2018

Ve středu 12. 4. se konaly přijímací zkoušky v řádném 1. termínu 1. kola přijímacího řízení (19. 4. potom v 2. řádném termínu). K organizaci přijímacího řízení zveřejňuje škola vnitřní předpis. Výsledky přijímacího řízení oznámíme v souladu se zákonem a vzhledem k součinnosti CERMATu pravděpodobně v sobotu 29. dubna 2017. Termín bude průběžně upřesňován, sledujte webové stránky školy. Výsledky budou zveřejněny pod přiděleným registračním číslem. Individuální možnost schůzky uchazečů a jejich zákonných zástupců s vedením gymnázia bude v úterý 2. května od 06:30 do 09:00 hod. a od 13:30 do 16:30 hod. v aule gymnázia. Vzhledem k počtu uchazečů prosíme o trpělivost. Zde obdržíte rozhodnutí o ne/přijetí, bude možno odevzdat zápisový lístek nebo podat odvolání. Také Vám bude k dispozici vedení školy pro individuální konzultace k dalšímu postupu. Zde máte uvedeny další detaily možného postupu a informace pro uchazeče o studium. V případě nejasností se neváhejte obrátit na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Prezentiáda

Krajské kolo Prezentiády

Ve čtvrtek 20. 4. 2017 se na naší škole uskutečnil krajský turnaj Prezentiády. Jedná se o týmovou soutěž v projektové tvorbě a umění prezentovat pro dvou až tříčlenné týmy. Naše dvě želízka v ohni se v těžké konkurenci vůbec neztratila a obsadila čtvrté a šesté místo z dvanácti. Na čtvrtém místě skončil tým MíPaČeSi ve složení: Michaela Čečková /G2.B/ a Pavel Sillinger /G4.A/, který si vybral téma „Nejpřínosnější vynález“. Na šestém místě skončil tým Božský Žihadla ve složení: Luděk Žihlo a Alexandra Urbanová /oba G1.A/, který si vybral téma „Láska, sex a něžnosti“. Originalita a velmi dobrý výkon jim vskutku nechyběly. Nakonec to na postup nestačilo, ale oba týmy nasbíraly cenné zkušenosti. Moc děkuji za účast a blahopřeji ke zlepšení prezentačních dovedností. Už se těším a zvu všechny na příště!

Mgr. Tomáš Voltr, garant



Na konci

První ročníky se zúčastnily projekce filmu Na konci září

Ve středu 19. 4. se v aule promítal film Na konci září, který zhlédli žáci prvních ročníků. Jednalo se o amatérský film, jehož ústředním tématem byla mobilizace v září 1938. Film pojednával o osudech Jana Holého, účetního zlínské Strachotovy sodovkárny, který byl roku 1938 povolán v rámci mobilizace k obraně Československa. Druha část filmu se věnovala návratu Jana Holého do vlasti a jeho konfrontaci se změněnou společenskou situací. Hlavním důvodem pro natočení filmu byla otázka: Myslíte si, že člověk, který se stane hrdinou, jím musí zůstat až do konce života? Film byl naučný a obohacující a u žáků prvních ročníku měl velký úspěch.

Anna Marie Schallerová, G1.C



AFS

AFS na naší škole

Dne 19. 4., v den druhého kola přijímacích zkoušek, jsme měli jako studenti prvních ročníků možnost navštívit přednášku členů AFS. Jedná se o mezinárodní nevládní a neziskovou společnost, která organizuje a podporuje mezikulturní pobyty a vzdělávání. Umožňuje studentům studovat v zahraničí, zařizuje jim ubytování, ale student si vše musí hradit sám. Přednáška zahrnovala i praktické úkoly, a co víc, zapojili se do ní i naši zahraniční studenti, kteří u nás v rámci AFS studují. Po této přednášce máme všichni minimálně o čem přemýšlet a můžeme zauvažovat o dalších možnostech studia.

Filip Müller, G1.C



Svoboda

Studenti besedovali o aktuálních evropských tématech s poslancem EP Pavlem Svobodou

Předseda Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu, poslanec EP a odborník na evropské právo Pavel Svobodanavštívil v pátek 21. dubna naše gymnázium. Při setkání se studenty 2. ročníku hovořil jak o historickém kontextu významu spolupráce evrospkých zemí, která nám přinesla mimo jiné již 70 let míru v Evropě, tak o aktuálních otázkách s kterými je Evropa konfrontována dnes. V bohaté diskusi studenti pokládali otázky směřující k tématům brexitu, přijetí Eura či situaci na Ukrajině. Stranou nezůstala ani nedávno přijatá směrnice omezující legální vlastnění zbraní či aktuální témata jako jsou prezidentské volby ve Francii. I samotný host ocenil připravenost studentů a celkovou fundovanost jejich dotazů.

Mgr. Marek Výborný, ředitel gymnázia



Podkarpatská Rus
Podkarpatská Rus

Poznávací zájezd na Podkarpatskou Rus

Před velikonocemi 12. dubna spolu se studenty z Univerzity Hradec Králové jsme zahájili šestidenní exkurzi na Podkarpatskou Rus. Po překročení hranic Zakarpatské Ukrajiny ve čtvrtek 13. dubna byla první zastávka ve městě Užhorod. Zde jsme mohli spatřit hrad, historický skanzen, budovu Županátu a alej, která vede podél řeky Už. Než nás autobus zavezl na penzion, tak cestou ještě proběhla menší procházka u nejznámějšího sanatoria tohoto města - Karpati. V pátek jsme se vydali do Siněvirského národního parku a vesnice Sloboda. Následující den byl asi nejnáročnější. Absolvovali jsme celodenní pěší výlet do muzea Ivana Olbrachta a jeho knihy Nikoly Šuhaje loupežníka, které bylo v Koločavské základní škole, dále jsme mohli navštívit hřbitov, kde byl Nikola pochován. Po té nás vedoucí exkurze seznámili s historií Koločavy, kde jsme také byli ubytováni v penzionu Četnická stanice, a po prohlídce skanzenu jsme se vydali na horu Polonina Piškoňa. V neděli ráno opouštíme naše ubytování a na dlouhé cestě zpět k domovu navštěvujeme další město s názvem Chust a v něm Dolinu narcisů, hrad Palanok a historické centrum Mukačeva. Exkurze se velice vydařila a viděli jsme spoustu zajímavých věcí. Počasí nám také celkem přálo a jídlo na penzionu bylo výborné. Fotografie z výletu na východ najdete ve Fotogalerii.

Anežka Onofrejová, G4.A


Bodies

Studenti 3. ročníků na výstavě BODIES v Praze

Žáci třetích ročníků odcestovali ve středu 19.4. do Prahy, aby shlédli tématickou výstavu " BODIES". Velkolepá, světově známá expozice odhalila veškerá zákoutí lidského těla, která znali naši žáci doposud pouze z výkladu a obrázků. I ze strany průvodců z řad studentů lékařských fakult byly oceněny znalosti a připravenost našich studentů.

Mgr. Martin Plha, sekce BIO



Pitva

Seminář z biologie na pitvě v Pardubické nemocnici

Již tradičně v dubnu, těsně před maturitní zkouškou, navštěvují žáci 4. ročníků semináře z biologie oddělení soudního lékařství Pardubické ​k​ rajské nemocnice. Po čtyřech letech teorie se dnes mohli podívat na lidské tělo v rámci soudní pitvy. Velký dík patří doktoru Balážovi, který pitvu vedl.

Mgr. Martin Plha, sekce BIO



SPJ olympiáda

Tereza Sevránková 3. nejlepší španělštinářka v republice!

Ve středu 19. 4. 2017 se konal 27. ročník celostátního kola Olympiády ve španělském jazyce v Institutu Cervantes v Praze. Naši školu reprezentovala Tereza Sevránková (G3.B) v kategorii SŠI (do 3 let studia), která obsadila fantastické 3. místo a patří jí náš velký obdiv a dík. Ceny a diplomy předávali, mimo jiné, osobně i velvyslanci Španělska, Argentiny a Mexika v České republice, což podtrhlo významnost celé soutěže. Terezo, gratulujeme, je to skvělý úspěch!

Mgr. Alexandra Carreño Pořízová, garant SPJ



Pivovar

Exkurze do Pivovaru Pernštejn

Ve středu 19. dubna jsme ponechali část školy budoucím potencionálním gymnazistům, aby se mohli potit nad příjmacími zkouškami a my se vydali na zajímavou exkurzi do našeho pardubického pivovaru “Pernštejn”. Dozvěděli jsme se hodně z historie pivovarnictví, která sahá až do 14. století a něco i o Vilémovi z Pernštejna, který zde začal rozvíjet výrobu piva začátkem 16. století. Dále jsme si prošli útroby pivovaru a poznali tak, kde se tvoří to naše pardubické pivo. Dostali jsme ochutnat slad, neboli naklíčené a usušené obilné zrno, a hlavně “Vilémovu” jedenáctku, která byla opravdu výtečná! Ano, 18 let nám všem bylo ;-) Celou exkurzi hodnotíme na jedničku a děkujeme paní učitelce Sýkorové za její zprostředkování! :-)

Za část studentů třetích ročníků, Simon Lichtenberg (G3.C)

EU OPVK


Senát

Žáci G2.C na exkurzi v Senátu

V úterý 18. 4. se naše třída vypravila na exkurzi do Senátu Parlamentu České republiky. Prohlédli jsme si Valdštejnský palác a dozvěděli se něco o jeho historii a využití. Poté následovalo setkání s paní senátorkou a místopředsedkyní Senátu PČR Miluší Horskou, která nám vyprávěla nejen o Senátu, ale i celkově o politice. Cestou do Senátu jsme ještě stihli navštívit muzeum čokolády, kde jsme zjistili zajímavosti například o složení a původu této pochoutky, podívali jsme se, jak se vyrábí pralinky a také jsme měli možnost některé druhy čokolády ochutnat.

Tereza Svobodová, G2.C



ČLO

Zastoupení našeho gymnázia ve finále lingvistické olympiády

Lingvistická olympiáda patří – např. kromě fyziky, chemie, informatiky aj. - ke 13 celosvětovým vědeckým olympiádám. I tento rok se 5 našich studentů propracovalo do zemského kola Česko versus Morava, nejúspěšnější z nich byla Veronika Zavřelová z 3.C, která se úspěšně probojovala až do celostátního finále, které proběhlo v Praze na FF UK 8. dubna. Po vyhodnocení všech kol soutěže se Veronika dostala na respektované 41. místo (Do školních kol se přitom přihlásilo 1573 studentů!). Za zmínku stojí i skutečnost, že ve stejném týdnu úspěšně obhájila v okresním kole práci z biologie v rámci SOŠ. Veronice proto dvojnásob děkujeme za úsilí, vytrvalost a skvělé výsledky. (Příklad úlohy, se kterými se lingvisté potýkají.)

Mgr. Vendula Lensmith, garant lingvistické olympiády



Mozart Times

Nové číslo The Mozart Times spatřilo světlo světa

V uplynulých dnech vyšlo nové číslo školního anglického časopisu, The Mozart Times. Po téměř dvouměsíčním úsilí náš redaktorský tým vytvořil skvělé číslo, kde hlavním tématem byla Asie. Využili jsme přítomnosti zahraničního studenta z Japonska, Reijiho Kimoriho, a udělali s ním rozhovor, který si můžete v časopise přečíst. Dále zde naleznete články o cestování, módě, nebo o asijských jazycích. Výtisk časopisu naleznete na nástěnce u kopírky. Touto cestou bychom chtěli také vyzvat ty, kteří by se do našeho týmu chtěli přidat. Nebojte se, přivítáme vás s otevřenou náručí, jelikož během června je v plánu vydat další číslo.

Klaudie Břeňová, G3.A



Memoriál

Memoriál Josefa Štulíka s naší vítěznou účastí

Za opravdu chladného počasí jsme se v úterý 11. dubna 2017 zúčastnili v obou dorosteneckých kategoriích již čtvrtého ročníku Memoriálu Josefa Šťulíka, který se běžel po naučné stezce NKP Ležáky až na náměstí městyse Včelákov, a byl věnován památce Josefa Šťulíka a odbojové skupiny zvané Čenda. Záštitu nad 4. ročníkem převzala paní Jarmila Kratochvílová, běžkyně krátkých a středních tratí, která je držitelkou světového rekordu na 800m. Během celého programu měli přítomní žáci možnost prohlédnout si muzeum a pietní území. Dorosteneckou kategorii ovládli naši borci a z celkového počtu 74 běžců obsadil 1.místo Marek Zelenka (G1.B), 2. místo Filip Müller (G1.C) a 3.místo Patrik Novák (G2.A). Děvčata letos na pohár nedosáhla, nejlepší výkon podala Tereza Jochová (G1.B), která skončila na čtvrtém místě z celkového počtu 33 běžkyň. Vřelé díky všem za příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Erika Macková, garant Tv


Přijímací řízení

Aktuální informace pro uchazeče u studium - přijímací řízení pro školní rok 2017/2018

Ve středu 12. 4. se konají přijímací zkoušky v řádném 1. termínu 1. kola přijímacího řízení (19. 4. potom v 2. řádném termínu). Následně provede spol. CERMAT vyhodnocení zkoušek a školám poskytne výsledky. K organizaci přijímacího řízení zveřejňuje škola vnitřní předpis. Výsledky přijímacího řízení oznámíme v souladu se zákonem a vzhledem k součinnosti CERMATu pravděpodobně v sobotu 29. dubna 2017. Termín bude průběžně upřesňován, sledujte webové stránky školy. Výsledky budou zveřejněny pod přiděleným registračním číslem. Individuální možnost schůzky uchazečů a jejich zákonných zástupců s vedením gymnázia bude v úterý 2. května od 06:30 do 09:00 hod. a od 13:30 do 16:30 hod. v aule gymnázia. Vzhledem k počtu uchazečů prosíme o trpělivost. Zde obdržíte rozhodnutí o ne/přijetí, bude možno odevzdat zápisový lístek nebo podat odvolání. Také Vám bude k dispozici vedení školy pro individuální konzultace k dalšímu postupu. Zde máte uvedeny další detaily možného postupu a informace pro uchazeče o studium. V případě nejasností se neváhejte obrátit na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


PSS

Pražský summit s výraznou stopou našeho gymnázia

V pátek 7. 4. se naše tři delegace zúčastnily tolik očekávaného slavnostního zahájení konference Pražského studentského summitu v kongresovém sále hotelu Ambassador Zlatá Husa. Své projevy a poselství zde přednesli například ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministr obrany Martin Stropnický nebo Taťána Gregor Kuchařová. Poté přišly na řadu proslovy vedoucích jednotlivých delegací před více než čtyřmi sty lidmi v sále. Tu čest měli Radek Mazuch G3.A (Egypt), Tomáš Svatý G3.C (Bolívie) a Filip Kožíšek G3.C (Venezuela). Večer jsme zavítali do pražské primátorské rezidence na slavnostní recepci s velvyslankyní Kanady, která k nám pronesla velmi inspirativní projev. V sobotu začal třídenní koloběh jednání v Kongresovém centru Praha, kde jsme v kompletní sestavě Martina Žaloudková, Tomáš Ester (G2.C), Marek Boleslav a Vilém Branda (G3.A) vyjednávali řešení mezinárodních problémů.

Filip Kožíšek, G3.C



Cambridge

Zkoušky Cambridge English na našem gymnáziu

27. března se na 3 desítky studentů našeho gymnázia účastnily zkoušek Cambridge English: First nanečisto. Zkouška známá také jako FCE je na stupnici Evropského jazykového rámce na úrovni B2, což odpovídá také obecné státní jazykové zkoušce a je o jednu úroveň výše než státní maturita z anglického jazyka. Studenti absolvovali všechny části zkoušky včetně ústní části v plném rozsahu. Ve zkouškách by dle výsledků uspělo téměř 80% všech zúčastněných a na 30% z nich dosáhlo výsledku, který odpovídá dokonce úrovni C1 dle Evropského jazykového rámce. Gratulujeme! Studenti, kteří se na základě výsledků rozhodnou k účasti u reálných zkoušek, mohou využít červnových termínů, které se v případě účasti alespoň 8 studentů budou konat přímo na našem gymnáziu.

Mgr. Dita Saxová, garant zkoušek CE


Herbář

Zveme na putovní výstavu "Herbář Masarykovy univerzity"

V rámci naší tradiční jarní výstavy jsme letos připravili ve spolupráci s Mendlovým muzeem Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně netradiční příležitost z oblasti botaniky. Herbář, který založil prof. Podpěra v roce 1921 má dnes přes 620 tisíc položek. Herbář dokumentuje nejen flóru z České republiky, ale obsahuje také exempláře z dalších zemí nejen střední Evropy. „Severní polokouli máme zastoupenou velmi dobře, a to jak díky výměně s jinými institucemi, tak díky vlastním sběrům našich pracovníků. Naopak rostlin z tropického pásu máme relativně málo,“ říká Jiří Danihelka z Přírodovědecké fakulty, kurátor herbáře a spoluautor výstavy. Tuto putovní výstavu tvořenou 12 panely je možné shlédnout v Galerii "U kopírky" v 1. patře gymnázia každý školní den od 07:00 do 17:00 až do 11. května. Vstup stačí nahlásit na recepci. Vernisáž se uskuteční v pondělí 10. 4. v 09:45 hod. Autor výstavy Ing. Jiří Danihelka, PH.D. potom bude jedním z hostů letošního dne osobností.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


BIO olymp

Studentka 1. roč. Sylva Neradová druhá v krajském kole olympiády z biologie

V pátek 7. 4. na jsme na svitavském Gymnáziu jsme byli svědky vynikajícího úspěchu žákyně prvního ročníku naší školy Sylvy Neradové. V rámci Krajské olympiády z biologie obsadila krásné druhé místo z 26 účastníků. Za předvedený výkon gratulujeme, děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme do budoucna hodně dalších biologických úspěchů.

Mgr. Martin Plha, sekce BIO



MZV

Studenti gymnázia navštívili exkluzivně Ministerstvo zahraničních věcí a velvyslanectví Egypta

Ve čtvrtek 6. dubna jsme se díky absolventovi našeho gymnázia, Ondřejovi Wágnerovi, který zprostředkoval návštěvu na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, měli možnost dozvědět více zajímavých informací ohledně stanovisek „našich“ států, které reprezentujeme v rámci Pražského modelu OSN.. Za odbor amerických států (Bolívie –Tomáš Svatý, G3.C a Venezuela - Filip Kožíšek, G3.C) nám v Modrém salónu Černínského paláce pomohla s naší agendou diplomatka a specialistka na andské země Latinské Ameriky, Jana Dušková. Egyptská delegace pod vedením Radka Mazucha (G3.A) diskutovala nad body agendy nejen na ministerstvu, ale navštívila i Velvyslanectví Egyptské arabské republiky. Nově nabyté znalosti budou bezpochyby velkým přínosem při jednání na konferenci. Zítra nás čeká zahájení XXII. Konference Pražského studentského summitu s velmi zajímavými hosty a s tím související zahajovací projevy v reprezentačních prostorách hotelu Ambassador. Držte nám palce!

Tomáš Svatý, G3.C



SOČ

Okresní kolo SOČ s dvojnásobným úspěchem

Ve čtvrtek 6. 4. 2017 proběhlo na půdě Gymnázia J. Ressla v Chrudimi okresní kolo Studentské odborné činnosti. V letošním roce naši školu reprezentovaly Hana Nálevková a Anička Puhlovská (G3.A) s prací: „Problematika sociálních sítí“ a Veronika Zavřelová (G3.C) s prací: „Alzheimerova choroba a moderní diagnostické metody“. Obě práce byly ve svých kategoriích vysoce kladně hodnoceny odbornou porotou nejen pro precizní zpracování ale i pro bezchybnou prezentaci a s převahou zvítězily. Postupují do krajského kola, které se bude konat 11.5. 2017. Děvčatům děkuji za nasazení a skvělou reprezentaci školy. Za všechny přeji hodně úspěchů v krajském kole.

RNDr. Květa Sýkorová, garant SOČ


ČJL

Velký úspěch naší studentky – Valentina Kloboučníková je nejlepší češtinářkou kraje a postupuje do ústředního kola

V úterý 4. 4. 2017 se konalo okresní kolo olympiády v českém jazyce, kde naši školu reprezentovala vítězka z kola okresního Valentina Kloboučníková ze třídy G4.A. Valentina opět naši školu reprezentovala vynikajícím způsobem a obsadila 1. místo. Bude nás tedy reprezentovat v ústředním kole. Blahopřejeme a budeme držet palce v ústředním kole.

Mgr. Miroslava Bromová, předsedkyně předmětové komise CJL


Cermat

Aktuální informace pro maturanty

Připomínáme maturantům, že se přiblížil start jejich maturitních zkoušek. V pondělí 10. 4. mají maturanti rozhodnutím ředitele školy v souladu s § 81, odst. 7 zák. č. 561/2004 Sb, školský zákon den volna k přípravě na konání maturitní zkoušky. Písemná práce z českého jazyka je potom čeká v úterý 11. 4. 2017. Studenti se dostaví do učebny (v 2. patře gymnázia dle rozpisu na dveřích) nejpozději ve 12:00 hod. Písemné práce budou hodnoceny externími certifikovanými hodnotiteli CERMATu. MŠMT zveřejnilo „Kritéria hodnocení zkoušek společné části MZk“ včetně příloh. Maturitní zkoušky budou potom pokračovat v souladu s harmonogramem našeho gymnázia. V případě jakýchkoli dotazů se obracejte na třídní učitele případně na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


BIO olymp

Skvělý výsledek Martina Trávníčka v biologické olympiádě

Minulý pátek se uskutečnilo na Gymnáziu ve Svitavách krajské kolo biologické olympiády. Výborného výsledku dosáhl Martin Trávníček z G4.B, který skončil těsně pod „stupni vítězů“ na krásném čtvrtém místě. Pro vysoký počet bodů mohl postoupit i do kola republikového, ale ve stejném termínu už nás bude reprezentovat v celostátním finále zeměpisné olympiády. Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci.

Mgr. Marek Procházka, sekce BIO


Dějepisná
Dějepisná olympiáda

Krajské kolo česko-slovenské dějepisné soutěže gymnázií se konalo na našem gymnáziu

Ve středu 5. dubna se na našem gymnáziu uskutečnilo krajské kolo dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR organizované Gymnáziem Cheb. Soutěž nesla v letošním roce název „Léta strachu a nadějí“ a otázky souvisely s obdobím tvrdé komunistické totality zvláště 50. let i jistým uvolněním režimu v 60. letech 20. století. Projekt je jedinou soutěží pro vyšší stupeň gymnázií v ČR. Soutěž má status mezinárodní vzhledem k zapojení gymnázií i ze všech krajů Slovenské republiky. Soutěže se celkem zúčastnilo 197 týmů z České republiky a 110 týmů ze Slovenské republiky. Krajská kola společně řešily tříčlenné týmy gymnázií. V našem kraji je vyslalo celkem 10 škol. Velmi vysoká úroveň testů požadující znalosti výrazně přesahující znalosti z gymnaziální výuky skutečně prověřila hloubku přípravy všech účastníků. Vítězem se stal s velkým náskokem a výsledkem (149 bodů z možných 162), který aspiruje do první desítky celkového pořadí, tým Gymnázia Česká Třebová. Na druhém a třetím místě se potom s rozdílem pouhého bodu umístily týmy pardubického Gymnázia Dašická a Gymnázia Ústí nad Orlicí. Na velmi dobrém 5. místě se umístil náš tým složený ze dvou studentů 1.(!) roč. – Tadeáš Tomiška a Václav Koreček doplněný maturantem Danielem Kopeckým. První dva týmy budou reprezentovat Pardubický kraj na podzim v mezinárodním finále v Chebu. Blahopřejeme vítězům, oceňujeme přípravu a práci všech soutěžících!

Mgr. Marek Výborný, ředitel gymnázia


Florbal

G2 Challenge pro nás skončila v zemském finále

Vítězné tažení našich florbalistů prvního a druhého ročníku je u konce. Ve finále východní části republiky jsme obsadili šesté místo. Mohlo to dopadnout mnohem lépe, ale čtvrtfinálový zápas s rivalem z Hradce Králové jsme prohráli po velké bitvě 2:1 a rozdílem jedné branky skončilo i utkání o páté místo. Přesto musím chlapce pochválit za předvedené výkony v celé soutěži a vzornou reprezentaci našeho gymnázia.

Mgr. Marek Procházka, garant soutěže


FRJ olympiáda

Jakub Vondrouš získal 1. místo v krajském kole Olympiády ve francouzském jazyce

Ve středu 29. 3. 2017 se na Gymnáziu Dašická v Pardubicích konalo krajské kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Naše gymnázium reprezenoval Jakub Vondrouš ze třídy G.3A. Přestože byl oslaben nedávnou nemocí a dlouhým čekáním na ústní část zkoušky, podařilo se mu v konkurenci jedenácti soutěžících obsadit 1. místo v kategorii B1. Jakub postupuje do ústředního kola, které se bude konat v květnu ve Francouzském institutu v Praze. Moc děkujeme za reprezentaci školy, blahopřejeme ke skvělému umístění a držíme palce do dalšího kola.

Mgr. Hana Kusá, sekce francouzského jazyka


Zámek Pardubice

Dva z našich studentů aktivními členy studentského parlamentu Pardubice

Naši studenti Jaroslav Kovač a Zdeněk Perný (G2.B), kteří se pravidelně zúčastňují zasedání studentského parlamentu Pardubice, pracují v týmovém projektu "Omlazení Pardubického zámku". Spolu se svými kolegy usilují o změnu, která je zaměřena na omlazení našeho krásného zámku: „Obracíme se nejenom na naše spolužáky, ale také na návštěvníky webových stránek našeho gymnázia, s prosbou o vyplnění krátkého elektronického dotazníku. Nebuďte ke svému městu lhostejní! Vyjádřete i Vy svůj názor v tomto dotazníku, jehož vyplnění nám pomůže v naší další práci."

Jaroslav Kovač a Zdeněk Perný (G2.B)


Robotika

Kroužek robotiky na našem gymnáziu má za sebou 5. ročník

V minulém týdnu byl zakončen již pátý ročník kroužku robotiky, který tradičně probíhá na našem gymnáziu rámci projektu „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji“. Kroužek vedl proděkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Ing. Petr Doležel, Ph.D.. Účastníci z řad studentů gymnázia si během řešení rozmanitých úloh osvojili základy robotiky, mechatroniky i programování. Během třinácti lekcí vytvářeli mobilní roboty pro řešení úkolů typu sledování černé čáry na bílém podkladů, autonomní hledání cesty v bludišti, a podobně. Své síly závěrem porovnali ve třech soutěžních úlohách a členové umístěných týmů byli odměněni hodnotnými cenami z oblasti spotřební elektroniky. Velké poděkování a respekt patří lektorovi kroužku Ing. Doleželovi za pětiletou spolupráci s naším gymnáziem.

Mgr. Marek Výborný, ředitel gymnázia


Badminton

Badminton je součástí tělesné výchovy

Již druhým rokem mají žáci naší školy k dispozici badmintonovou halu, která jim slouží k zlepšení herních dovedností a fyzické kondice. Badminton je vítaným zpestřením výuky tělesné výchovy na naší škole. Je radost přihlížet nelítostným soubojům v rámci tříd, které jsou sváděny během hodin TV.

Mgr. Martin Plha, sekce tělesné výchovy



Havran

Soutěž o bílého havrana E. A. Poea a Rabe Ralph von Christian Morgenstern

Ve úterý 28. 3. 2017 se konal 17. ročník soutěže O bílého havrana a zároveň 5. ročník Rabe Ralph von Christian Morgenstern. Naše studenti si vedli znamenitě! Zúčastnili se pouze pěveckých kategorií. V kategorii německý sólový zpěv nad 15 let obsadila Leona Stryková (G2.C) třetí místo, v kategorii zpěv skupin Adéla Jakoubková (G2.A) a Magda Petrášová (G2.A) první místo. V kategorii anglický sólový zpěv nad 15 let Elen Salfická (G2.A) první místo a Anička Puhlovská (G3.A) 3. místo za doprovodu Viléma Brandy (G3.A). V kategorii zpěv skupin v anglickém jazyce Kvarteto ve složení Adéla Jakoubková, Magda Petrášová, Adéla Šrámková a Tomáš Kulhavý (G2.A) obsadili 1. místo spolu s duetem, ve kterém opět vystoupila Adéla Šrámková (G3.A) a Elen Salfická. Všem moc blahopřejeme a děkujeme.

Mgr. Soňa Chalupová a Mgr. Erika Macková



Cambridge

Zkoušky Cambridge English na našem gymnáziu

V pondělí 27. března proběhlo na našem gymnáziu ve spolupráci se zkouškovým centrem Cambridge English testování studentů v angličtině. Napříč ročníky se ke zkoušce Cambridge English: First nanečisto přihlásilo téměř 30 studentů, kteří měli možnost vyzkoušet si reálné zkouškové podmínky a v plném rozsahu absolvovali všechny 3 písemné části i část ústní. Výsledky testování nám Evropské Vzdělávací Centrum poskytne do 14 dní a testovaní studenti tak získají velmi cennou zpětnou vazbu o jejich znalostech angličtiny v mezinárodním měřítku.

Mgr. Dita Saxová, garant zkoušek CE


Velvyslanec

Návštěva izraelského velvyslance Daniela Merona na našem gymnáziu

Ve středu dopoledne naše gymnázium navštívil izraelský velvyslanec Daniel Meron (foto 1, foto 2). Jednalo se o jednu z jeho prvních návštěv mimo Prahu, protože se svého postu na pražské ambasádě ujal teprve 15. března 2018. Velvyslanec Meron studentům 3. a 4. ročníků v angličtině ve stručnosti představil historické milníky Státu Izrael. Převážná část jeho prezentace se ale věnovala současnosti a špičkové úrovni izraelské vědy, výzkumu a vývoje. V závěru návštěvy pan velvyslanec odpovídal na otázky studentů, které se týkaly především závažných politických otázek. Jsme velmi rádi, že si pan velvyslanec vybral pro svoji návštěvu právě naši školu. Vážíme si toho, že naše studenty pochválil nejen za dobré chování, ale především za schopnost klást fundované otázky na složitá témata v cizím jazyce.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


ŠPJ olympiáda

Nejlepší španělštináři v kraji jsou na našem gymnáziu

V úterý 28. 3. 2017 proběhlo krajské kolo Olympiády ve španělském jazyce v Domě dětí a mládeže BETA a v letošním roce slavíme velké úspěchy. Tereza Sevránková (G3.B) a Hana Nálevková (G3.A) se umístily na 1. a 2. místě v I. Kategorii (do 3 let studia) a Eva Jiránková (G4.A) a Michaela Bouzková (G4.C) se umístily na 3. a 4. místě v II. kategorii (nad 3 roky studia). Celkově se soutěže zúčastnilo 13 žáků z celého kraje a prokazovali své dovednosti v poslechu, čtení a ústní části. Tereza postupuje do celostátního kola soutěže, která se bude konat v dubnu v Institutu Cervantes v Praze. Blahopřejeme děvčatům a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

Mgr. Alexandra Carreño Pořízová, garant sekce SPJ


CHE olympiáda

Chemická olympiáda zná své vítěze

V pondělí 27. 3. 2017 proběhla závěrečná část (praktická část ) školního kola CHEMICKÉ OLYMPIÁDY kategorie C. Letošní úkoly byly zaměřeny na kovy, jejich vlastnosti a reakce kovů. Žáci se jak v části teoretické, praktické i kontrolním tesu naučili odvozovat reakce přípravy i využití vlastností kovů v praxi. Letošní zájem (19 studentů) z prvních a druhých ročníků se zúžil na 4 úspěšné řešitele. Koreček Václav G1.A, Nerad Matouš G1.B, Vočadlo Aleš G2.C a Neradová Sylva G1.B. V náročných zkouškách si nejlépe vedla Sylva Neradová G1.B, která nás bude reprezentovat v krajském kole. Druhé místo získal Matouš Nerad G1.B a třetí místo obsadil Vočadlo Aleš G2.C. Všem zúčastněným děkuji za nasazení a Sylvě přeji za všechny mnoho štěstí v krajském kole, které se bude konat začátkem dubna.

RNDr. Květa Sýkorová, garant olympiády


Stavovské divadlo

MODRÝ PTÁK VE STAVOVSKÉM DIVADLE

V pondělí 27. března jsme měli možnost zhlédnout divadelní hru od belgického symbolisty a nositele Nobelovy ceny Maurice Maeterlincka. Na představení Modrý pták jsme se vydali do Prahy a hru si užili v překrásné budově Stavovského divadla. Sál byl plný lidmi všeho věku, neboť tato pohádka plná symbolů se líbila dětem i dospělým. Hru zrežíroval Štěpán Pácl a přeložily Šárka Belisová a Alena Morávková. Scéna Andreje Ďuríka byla velkolepá a neobvyklá. Stejně zdařilé byly i herecké výkony neživých věcí a zejména výkon Pavlíny Štorkové a Filipa Kaňkovského v hlavních rolích. Jedná se o příběh dvou dětí, které se vydaly hledat Modrého ptáka, symbol prchavého štěstí. Na dlouhé cestě je doprovázeli oživlé věci jako Cukr, Chléb, Pes, Kočka, Světlo a další. Kouzelný diamant jim otevřel oči a umožnil vidět krásu a duši v obyčejných věcech. Všichni jsme odjížděli spokojení se zajímavým kulturním zážitkem.

Tereza Tesnerová, G3.B


Jeden svět

Aktuální informace pro maturanty

V těchto dnech zveřejnil Cermat nové číslo Maturitního zpravodaje č. 40. Věnuje se detailně zkoušce z českého jazyka a literatury ve společné části. Doporučujeme se s ním pečlivě seznámit. V té souvislosti připomínáme maturantům, že dle nového harmonogramu maturitní zkoušky je čeká písemná práce z ČJL již v úterý 11. 4. 2017. Studenti se dostaví do učebny (v 2. patře gymnázia dle rozpisu na dveřích) nejpozději ve 12:00 hod. Písemné práce budou hodnoceny externími certifikovanými hodnotiteli CERMATu. V případě jakýchkoli dotazů se obracejte na učitele českého jazyka. V souladu se školským zákonem potom stanovuji na pondělí 10. 4. studijní volno pro přípravu k MZk. Škola také stanovila složení maturitních komisí pro ústní zkoušky a v úterý 4. 4. studenti obdrží rozvrhy ústních zkoušek profilové i společné části (změna vyhrazena!). Harmonogram maturitní zkoušky přehledně shrnuje všechny termíny týkající se MZk. K přehlednosti slouží také rozvrh společné části s označením zkoušek, které se týkají našeho gymnázia. V případě jakýchkoli dotazů se obracejte na třídní učitele případně na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Jeden svět

Festival Jeden svět v aule gymnázia

Jako každý rok i letos se naše škola zapojila do mezinárodního filmového festivalu „Jeden svět na školách“ pořádaný organizací Člověk v tísni. Studenti prvního ročníku shlédli dokument „Zemřít pro design“ dotýkající se problematiky elektronického průmyslu v souvislosti se životním prostředím. Investigativní snímek rozrývá problém globálních rozměrů, který může mít fatální následky, jak pro životní prostředí, tak pro zdraví nás všech. Studenti druhého ročníku se zúčastnili projekce publicisticky laděného snímku „Kyberdžihád“ odhalující teroristické strategie ve virtuálním světě, mapující propracované příspěvky džihádistů, kterým na internetu podléhá stále větší množství mladých lidí na celém světě. Oba snímky většinu studentů velmi silně oslovily a daly impuls k řadě otázek pro hosty projekce, jimiž byli ekolog Arnošt Novák a arabista Jan Veselý.

Mgr. Jana Veselková, garant projektu


GEO olympiáda

Naši studenti ovládli okresní kolo Geologické olympiády

Úspěch našich studentů se datuje k 22. 3. 2017, kdy se konalo okresní kolo Geologické olympiády. Soutěž probíhala opět formou centrálně zadávaného elektronického testu. Do okresního kola postoupilo 5 studentů, z nichž si nejlépe vedl Tadeáš Tomiška (GI.A), který obsadil 1. místo. Na děleném 2. až 3. místě se umístili Anna Košková (GI.B) a Martin Trávníček (GIV.B). Velmi dobrého výsledku dosáhli i Lukáš Polák (GI.A) a Kryštof Kacetl (GII.B). Všichni zúčastnění postupují do navazujícího krajského kola Geologické olympiády, které se uskuteční v pondělí 3. dubna 2017 ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Děkuji všem řešitelům Geologické olympiády za vzornou reprezentaci našeho gymnázia a přeji mnoho úspěchů v navazujícím kole krajském!

Mgr. Jan Váňa, garant zeměpisné olympiády


Přijímací řízení

Přijímací řízení – aktuální informace pro uchazeče o studium

Vážíme si zájmu všech rekordních 303 uchazečů o studium na našem gymnáziu. V tuto chvíli jsou přihlášky administrativně zpracovávány. Uchazeči konající přijímací zkoušku na našem gymnáziu obdrželi tento týden pozvánku na jimi zvolený termín včetně příloh (kritéria přijímacího řízení a podrobnosti ke způsobu konání zkoušky). Ostatní uchazeči obdrželi ve stejném termínu rozhodnutí o zahájení správního řízení a přidělení registračního čísla, pod kterým budou zveřejněny výsledky přijímacího řízení. Další informace k přijímacímu řízení budou zveřejněny na tomto místě před termínem přijímacích testů. V případě nejasností se neváhejte obrátit na vedení školy. Přejeme Vám poslední dva týdny zodpovědné přípravy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Za penězi

Exkurze G3.C do ČNB aneb "Za penězi do Prahy"

Ve čtvrtek 23. března jsme měli možnost navštívit Českou národní banku sídlící v Praze Na Příkopě, kde jsme měli naplánovanou exkurzi. Ta se odehrávala v prostorách bankovního trezoru využívaného nyní právě pro expozici historie peněz u nás. Dále jsme navštívili Muzeum komunismu, kde jsme si přiblížili období, ve kterém vyrůstali naši rodiče. Měli jsme možnost prohlédnout si zde množství dobových exponátů, ale také přečíst spoustu textů s informacemi, které v nás zanechaly všelijaké dojmy. Exkurze do Prahy se nám všem líbila, ale teď už nebudeme více prozrazovat zbylým třetím ročníkům, co je v červnu čeká a nemine ;-)

Simon Lichtenberg, G3.C



Zem. olymp

Skvělý úspěch Martina Trávníčka – postup do ústředního kola Zeměpisné olympiády!

Ve středu 22. 3. 2017 proběhlo v DDM BETA Pardubice krajské kolo Zeměpisné olympiády ročníku 2016/2017. Náš student Martin Trávníček (GIV.B) se statečně postavil silné konkurenci vybrané ze škol celého Pardubického kraje a dosáhl vynikajícího výsledku. V celkovém hodnocení totiž obsadil 1. místo! Postupuje tedy do ústředního kola Zeměpisné olympiády, kde bude mít možnost změřit síly se zeměpisnou elitou z celého Česka. Gratulujeme! Držme tedy ve dnech 24. a 25. 4. 2017 Martinovi Trávníčkovi pěsti, aby se mu opět podařilo zazářit! Martine, děkujeme za vzornou reprezentaci našeho gymnázia!

Mgr. Jan Váňa, garant zeměpisné olympiády



Bucherwurm

Soutěž v předčítání v německém jazyce "Bücherwurm 2017"

Ve středu 22. 3. 2017 proběhlo na našem gymnáziu školní kolo předčítání v německém jazyce "Bücherwurm 2017" pod záštitou Goethe-Zentra Pardubice. Zúčastnilo se celkem 11 studentů z prvního a druhého ročníku. Nejlepší výkon podala Adéla Jakoubková (G2.A) a zajistila si tak postup do finále, které se uskuteční 5.4.2017 v Divadle 29. Držíme pěsti ve finále!

Mgr. Jaroslav Macek, garant soutěže



Srdíčkový den

Škola se zapojila do sbírky Srdíčkový den

V pondělí 20.3. 2017 se naše G3.C zúčastnila veřejné charitativní sbírky Srdíčkový den. Tato sbírka je pořádána obecně prospešnou společností Život dětem, která pomáhá vážně nemocným dětem. Vydali jsem se za ostatními spolužáky a také do města , kde jsme prodávali drobné upomínkové předměty. Sbírka byla velmi úspěšná, výtěžek bude použit na pořízení rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, či uhrazení ozdravných pobytů. Bylo zajímavé si vyzkoušet charitativní pomoc, která není vždy jednoduchá, a také jsme rádi, že jsme den strávili dobrou věcí.

Ema Holavová, G3.C



Rozhoduj o Evropě

Úspěch studentů na projektu "Rozhoduj o Evropě"

V pátek 17. 3. se v Evropském spolkovém domě na Pernštýnském náměstí uskutečnil projekt „Rozhoduj o Evropě“ ,který je kombinací setkání mládeže, interaktivních seminářů a simulace modelového zasedání institucí Evropské unie. Simulace zasedání Evropského parlamentu a Rady Evropy je soutěžního charakteru, kde ti nejlepší mohou usilovat o zajímavé ceny. Projekt je formou jednodenních regionálních seminářů zaměřený na podporu dialogu mladých lidí v České republice a na Slovensku o aktuálních tématech spojených s jejich životem v Evropské unii a na vzájemný dialog mladých lidí s politiky a odborníky, kteří se politickém životě angažují. Za naši školu se projektu zúčastnili: Michaela Kamarášová (G3.B), Filip Kožíšek (G3.C), Radek Mazuch (G3.A) a Tomáš Svatý (G3.C). V simulovaném zasedání Rady Evropy obsadil 1. místo Radek Mazuch (G3.A) a 3. místo Filip Kožíšek. (G3.C). V simulaci zasedání Evropského parlamentu obsadil 1. místo Tomáš Svatý (G3.C). Naše gymnázium tak bylo nejúspěšnější v celém regionu!

Tomáš Svatý, G3.C



Delf

Mezinárodní zkoušky z francouzštiny a Dny frankofonie

V pátek 17. 3. se naši francouzštináři při příležitosti Dnů frankofonie, zúčastnili představení Hyperland v Divadle 29, které bylo uvedeno na scénu studenty Gymnázia Dašická. Při této příležitosti byly slavnostně předány diplomy za mezinárodní zkoušky DELF našim úspěšným francouzštinářům z G 3.A: Anně Puhlovské, Vilému Brandovi a Jakubu Vondroušovi. Gratulujeme za skvělé výsledky zkoušky a velké dík patří paní učitelce Mgr. Haně Kusé za jejich přípravu.

Mgr. Radka Majová



Na skok

Nabídka pro studenty 3. a 4. ročníku

Máte možnost vyzkoušet si jeden den na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice v rámci akce „Ná-skok na vejšku“, která proběhne 6. 4. 2017 na Fakultě ekonomicko-správní v Pardubicích. Studenty středních škol provedou vysokoškoláci univerzitním kampusem, společně navštíví přednášky a cvičení nebo zajdou na oběd do menzy. Webová přihláška do 31. 3. 2017 je k vyplnění zde.

Mgr. R. Klempířová, výchovná poradkyně



Mít

Literární seminář na LiStOVáNí ve VČD

Ve čtvrtek 16. 3. 2017 jsme s literárním seminářem navštívili Malou scénu Východočeského divadla v Pardubicích. Zhlédli jsme zde LiStOVáNí s tématem Mít a nemít od Ernesta Hemingwaye. Ve 40. letech bylo dílo zfilmováno Humphreym Bogartem a scénář napsal William Faulkner. Vydali jsme se na plavbu po literární klasice s hlavním hrdinou Harrym Morgenem, který postupem času přichází o všechny iluze a nejen o ně, když se snaží uživit svou rodinu...

Kateřina Doudová, 4.C



Fotosoutěž

Fotosoutěž „Španělský svět hudby“

Od 20. 3. do 20. 4. 2017 probíhá na naší škole již III. ročník fotografické soutěže pro studenty španělštiny s názvem Španělský svět hudby kolem nás. Jak název napovídá úkolem soutěžících je vytvořit v českém prostředí kreativní digitální fotografii se symbolem, který nějak souvisí se španělskou či latinskoamerickou hudbou a tancem. Je nám ctí, že fotografie žáků bude opět vyhodnocovat Ing. Miloš Fic, člen správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR a také člen správní rady Federation of European Professional Photographers. První tři místa obdrží ceny z Knihkupectví Papyrus Pardubice.

Ing. Rodrigo Carreño, garant soutěže



Můj potenciál

Exkurze do Prahy odměnou

V pátek 17. března jsme měli šanci vyrazit v rámci projektu “Můj potenciál” do budov České spořitelny v Praze a náhlednout tak více pod pokličku největší české banky. Navštívili jsme IT centrum, kde jsme se setkali s tvůrci mobilních aplikací a webových projektů pro “Spořku”, dále nám ukázali datová centra v podzemí a po obědě jsme se zašli podívat do dalších budov, kde jsme měli přednášku o profesní sociální síti Linkedin. V poslední fázi jsme absolvovali přednášku o “Spořce” a její podpoře studentských startupů; ekologie a dobročinnosti.

Simon Lichtenberg G3.C; Laura Gočaltovská a Andrea Pospíšilová G3.A



Summit

Pražský studenský summit se blíží k svému vyvrcholení

V sobotu 18. března se náš tým delegátů různých zemí opět vydal na XII. ročník Pražského studentského summitu. V prostorách Vysoké školy ekonomické proběhlo páté a zároveň poslední přípravné setkání. Hned ze začátku jsme měli možnost poslechnout si poutavé plenární projevy na téma klimatická změna. Jeden z nich měl i náš student Radek Mazuch - delegát Egypta. Poté následovala panelová diskuze o brexitu s velmi zajímavými hosty. Odpoledne jsme již všichni trávili čas ve svých jednotlivých orgánech a modelech. Setkání bylo jako vždy přínosné a už se těšíme na vrchol celého summitu - dubnovou konferenci.

Vilém Branda G3.A


DVU

Na seminář dějin výtvarného umění zavítala kurátorka Martina Vítková z Univerzity Hradec Králové

Ve středu 15. 3., nás na seminář dějin výtvarného umění přišla navštívit teoretička umění Mgr. Martina Vítková, žena mnoha profesí a kvalit. Připravila si pro nás prezentaci o moderním a postmoderním umění, která nás zcela pohltila. Dozvěděli jsme se spoustu informací o umělcích 20. a 21. století, jejich technikách, úmyslech, myšlenkách a mnoho dalšího. Ačkoliv jsme na tuto přednášku měli dvě vyučovací hodiny, paní Vítková se s námi nestačila zdaleka podělit o všechny své znalosti, takže doufáme, že nás v blízké době opět navštíví a obohatí nás dalšími informacemi.

Eva Jiránková, G4.A



Zítová

Porotkyní na festivalu Jednoho světa na školách

O víkendu 10. – 12. března jsem se jako jedna ze čtyř studentských porotců zúčastnila mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Festival se konal v kinech po celé Praze a naším úkolem bylo vybrat nejlepší z pěti filmů, který měl získat studentskou cenu. Výsledek našeho rozhodnutí je zatím tajný, ale kdo má chuť, může se přijet podívat do velkého sálu pražské Lucerny, kde 15. 3. od 19 hodin proběhne setkání s režiséry a kde společně s ostatními porotci předáme cenu a přečteme statement. Víkend jsem si moc užila, zejména musím ocenit výběr míst, kde byly filmy promítány, protože to vždy byly zajímavé pražské prostory, o nichž jsem nikdy neslyšela, ale rozhodně bych se tam někdy chtěla vrátit. Z festivalu jsem odjížděla plná zážitků a dojmů.

Anna Zítová G3.C



Kvašová

Best in English/Angličtinář roku 2016 – skvělý úspěch Markéty Kvašové

V úterý 28. 2. se v naší aule konalo předávání certifikátů soutěže Best in English/Angličtinář roku. Této soutěže se zúčastnilo 15 107 (!) studentů ze 683 škol z 28 zemí. V této konkurenci získala Markéta Kvašová (G3.C) 3. místo v České republice a celkově 13. Poté následovala krátká přednáška Lukáše Kerharta o cestování a studiu VŠ v zahraničí. Markétě ještě jednou moc blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

Mgr. Soňa Chalupová, garant sekce ANJ


Basketbal
Basketbal

Basketbalový double

V úterý 28. února probíhal v České Třebové doslova basketbalový koncert pod taktovkou děvčat a chlapců z našeho gymnázia. Po suverénním výkonu se stala obě družstva zaslouženými vítězi. Velká škoda, že krajské finále nemá pokračování na celorepublikové úrovni. Děkujeme za předvedený výkon a vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Marek Procházka, garant Tv



RUJ

Krajské kolo Soutěže v ruském jazyce

Dne 2. března 2017 se žákyně Veronika Balková (G4.A) zúčastnila krajského kola Soutěže v ruském jazyce, které se konalo na Gymnáziu K. V. Raise v Hlinsku. Po velkém a náročném boji nakonec získala pro naše gymnázium krásné 6. místo. Veronice blahopřejeme, děkujeme jí za vzornou reprezentaci naší školy a přejeme jí hodně sil do dalšího boje, květnového - tentokrát u maturitních zkoušek.

Mgr. Lenka Grulichová, garant RUJ



Tibet

Připomínka Tibetu na našem gymnáziu

V úterý 28. 2. se uskutečnila o velké přestávce v aule gymnázia prezentace o Tibetu, jako připomenutí Tibetského povstání 10. března 1959. S touto událostí jsme také spojili filmový klub, tentokrát na téma „Dalajláma“, který navazoval v odpoledních hodinách. V dokumentu jsme se dozvěděli především mnoho nových a velmi zajímavých informací o 14. dalajlámovi. Tímto ale naše pozornost věnovaná Tibetu nekončí, protože 10. března vyvěsíme, jako už tradičně, Tibetskou vlajku.

Studentský filmový klub JSNŠ



Můžeš podnikat

Projekt „Můžeš podnikat!“

V pátek 24.2. se v aule našeho gymnázia uskutečnila přednáška pro třetí ročníky na téma „Můžeš podnikat!“. První host, úspěšný podnikatel Arnošt Štěpánek, který se v posledních letech věnuje především oblastem jako mentoring, rozvíjení osobnosti, zlepšování prezentačních dovedností a dosahování vytyčených cílů, nás kromě jiného seznámil s tím, co je vlastně úspěch a jak ho dosáhnout a že úspěšným v životě se může stát opravdu každý, kdo se nebojí tvrdě pracovat. Mladý podnikatel Vojtěch Dlouhý, který byl naším druhým hostem, nám představil projekt ANGITU, jehož je zakladatelem. Jedná se o online platformu pro plnění snů a poskytování zahraničních možností studentům. Obě přednášky byly velice zajímavé, motivující a inspirující zároveň. Nezbývá než přát všem studentům úspěch a podnikavost v životě.

Tomáš Svatý (G3.C)



DAMU

Čtvrteční chvilka DAMU

Bývalá studentka našeho gymnázia Tereza Brancuská si udělala čas ve svém velmi nabitém životě, aby nám sdělila pár informací o své škole. Dozvěděli jsme se něco o přijímacím řízení, náročnosti jednotlivých kateder a zjistili jsme, co vše se na divadelní akademii múzických umění dá studovat. Obecné a kulturní znalosti jsou jednou podstatnou věcí, ale rozhodujícím faktorem je zde talent. Tereza nás také upozornila, že je důležitá sebeironie, neboť například při talentovaných zkouškách vás porota donutí zahrát i absurdní role. Proto si nevytvářejte iluze, že si zde zahrajete divadlo a bude to procházka růžovým sadem. Tato návštěva byla velkým přínosem a objasněním pro případné absolventy. Tímto chci všem studentům čtvrtých ročníků popřát hodně štěstí při výběru vysokých škol a úspěšné přijetí.

Marek Podlaha, G4.A


Biologická olympliáda

Biologická olympiáda zná své vítěze

Tento týden se uskutečnilo školní kolo olympiády z biologie. V kategorii A (3. a 4. ročník) zvítězil podle předpokladů Martin Trávníček. (bylo to jeho čtvrté vítězství v řadě). Druhé místo pak vybojovala o půl bodu Michaela Prokopová před Jitkou Vodičkovou. Kategorii B (1. a 2. ročník) suverénně ovládla Sylva Neradová z G1.B a porazila tak i o rok zkušenější soupeře. Druhá skončila Karolína Bořilová a na třetím místě se umístil Tomáš Vodvářka. První dva z každé kategorie postupují do krajského kola. Gratulujeme a držíme palce v dalších kolech.

Mgr. Marek Procházka, garant biologické olympiády



Zem. olymp

Úspěšné okresní kolo zeměpisné olympiády

V úterý 21. 2. 2017 pořádal DDM BETA Pardubice okresní kolo Zeměpisné olympiády pro školní rok 2016/2017. Naše gymnázium reprezentovali studenti Jaroslav Straník (GI.C) a Martin Trávníček (GIV.B). Oba dosáhli skvělého výsledku, kdy z celkových 10 účastníků Jaroslav Straník obsadil šesté místo a Martin Trávníček dokonce druhé místo, což znamená postup do následného krajského kola, které se uskuteční 22. 3. 2017 opět v budově DDM BETA v Pardubicích. Děkuji oběma studentům za vytrvalou přípravu a vzornou reprezentaci školy. Martinovi Trávníčkovi přeji mnoho úspěchů v krajském kole!

Mgr. Jan Váňa, garant zeměpisné olympiády



Robotika

Projekt „Robotika pro ZŠ“ v rámci projektu Podpora přírodovědného technického vzdělávání v Pardubickém kraji

V únoru tohoto roku byla pod vedením lektora z FEI Univerzity Pardubice ing. Petra Doležele Ph.D. a studentů z našeho gymnázia organizována robotická odpoledne, která postupně proběhla na třech pardubických základních školách. Byla součástí období udržitelnosti evropského projektu „Podpora přírodovědného technického vzdělávání v Pardubickém kraji“. Žáci se hravou a interaktivní formou seznámili se základními pojmy mechatroniky a robotiky, diskutovali o možnostech využití robotů pro praxi a rozvoj lidského poznání a v neposlední řadě si vlastními silami sestavili mobilní robot autonomně sledující trasu vymezenou černou čarou. Odpoledne bylo vždy završeno soutěží, přičemž žáci na předních pozicích se v pátek 17. února zúčastnili projektového dne „Robotika pro ZŠ“ na půdě našeho gymnázia. Celodenní práce týmů byla završena finálovým turnajem robotů, ve kterém se na 1. místě umístili Jan Holý a Jakub Ilich ze ZŠ Pardubice, Prodloužená ul., 2. místo patří Monice Adamcová a Marku Zitovi ze ZŠ Pardubice, Npor. Eliáše a bronzové medaile potom získali Radek Adámek a Matěj Kostka ze ZŠ J. Ressla. Vítězové si odnesli chytrý fitness náramek GOGEN a další hodnotné ceny. Poděkování patří odbornému garantovi, proděkanovi FEI UPce Ing. Petru Doleželovi i studentům gymnázia, kteří se jako asitenti celého projektu také účastnili. Věříme, že projekt podpořil zájem o technické vzdělávání na ZŠ a některé žáky v tomto ohledu nasměroval i ke gymnaziálním studiím.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy

EU OPVK

Žurnalistika

Žurnalistika- ano či ne?

Ve čtvrtek 16. 2. 2017 navštívili literární seminář čtvrtých ročníků dva bývalí studenti našeho gymnázia Tereza Čaladi a Tomáš Šedivý. Přišli nám předat zkušenosti o jejich studiu žurnalistiky. Mohli jsme takto porovnat rozdíly, jakým způsobem se vyučuje žurnalistika na Masarykově univerzitě v Brně a na Univerzitě Karlově v Praze. Dozvěděli jsme se mnoho informací o příjímacím řízení, vyučování nebo seznamovací akci. Toto setkání bylo pro nás všechny velkým přínosem a někteří by po tomto poutavém vyprávění změnili i své cíle.

Kateřina Pochobradská, G4.C



Lyžák

Lyžařský kurz tříd G1.B,C na hřebenech Krkonoš

Jednoho únorového nedělního poledne jsme se vydali do Krkonoš na lyžařský kurz. Po příjezdu do Pece pod Sněžkou jsme ladným krokem vyšlápli cestu k horské chatě Krakonoš, kde nás přivítal usměvavý personál a přichystané pokoje. Celý náš kurz, při kterém se s velkou trpělivostí a zápalem učíme sjezdovým a běžkařským dovednostem, provází přenádherné slunečné počasí. Díky pečlivě upraveným sjezdovkám a běžkařským tratím je nám dopřáváno pozorovat okouzlující scenérie Krkonoš. Jsme rádi, že zde můžeme utužovat vztahy se spolužáky a doufáme ve skvěle strávený zbytek kurzu.

Michaela Staňková, Adam Staš, Jaroslav Straník, G1.C


UOOU

Přednáška a beseda o ochraně osobních údajů

Ve středu 15. února se studenti druhých ročníků zúčastnili přednášky, kterou vedl pan JUDr. Michal Jelínek z Úřadu pro ochranu osobních údajů ČR. Vysvětlil nám, co to vůbec osobní údaj je a uvedl nám příklad jejich užití. Dále jsme se dozvěděli, jak se naše osobní údaje shromažďují a jak se lehce následně dají zneužívat v praxi, např. jako spam nebo otravné obchodní nabídky po telefonu. Přitom ani nemusíte tušit, že jste někomu své osobní údaje poskytli a často nevědomky v podmínkách služeb dáváte souhlas k téměř volné manipulaci s nimi. Na závěr nám pan Jelínek ještě dal několik praktických tipů, jak chránit své osobní údaje. Děkujeme panu JUDr. Michalovi Jelínkovi za skvělou přednášku, získané informace se nám všem jistě budou v praktickém životě hodit.

Václav Bílý, G2.C



Robotika

Projekt „Robotika pro ZŠ“ v rámci projektu Podpora přírodovědného technického vzdělávání v Pardubickém kraji

V únoru tohoto roku byla pod vedením lektora z FEI Univerzity Pardubice ing. Petra Doležele Ph.D. a studentů z našeho gymnázia organizována robotická odpoledne, která postupně proběhla na třech pardubických základních školách. Jsou součástí období udržitelnosti evropského projektu „Podpora přírodovědného technického vzdělávání v Pardubickém kraji“. Žáci se hravou a interaktivní formou seznámili se základními pojmy mechatroniky a robotiky, diskutovali o možnostech využití robotů pro praxi a rozvoj lidského poznání a v neposlední řadě si vlastními silami sestavili mobilní robot autonomně sledující trasu vymezenou černou čarou. Odpoledne bylo vždy završeno soutěží, přičemž žáci na předních pozicích se utkají na finálovém turnaji konaném v rámci projektového dne „Robotika pro ZŠ“ na půdě Gymnázia, Mozartova, Pardubice 17. února 2017.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy

EU OPVK


Ples

Magický maturitní ples

Celý Ideon se v pátek 10. 2. proměnil na školu čar a kouzel z Bradavic. V té se pak konal maturitní ples kolejí Havraspáru, Nebelvíru a Zmijozelu (4.C, 4.A, 4.B). Vše započalo společným nástupem všech tříd, kdy se celý sál ponořil do hluboké tmy a mezi všemi přihlížejícími mudly se postupně objevovali čarodějové a čarodějky. Obecenstvu se podlamovala kolena při pohledu na překrásné Krásnohůlky a z drsných Kruvalů, v čele s Igorem Karkarovem, běhal mráz po zádech. Když se všichni z Bradavic shromáždili na parketě, ředitel Albus Marek Brumbál Výborný svým proslovem zahájil celý ples. Každá kolej se poté jednotlivě představila v celé své parádě. V těchto slavnostních nástupech nechyběl Chloupek, Dobby ani Voldemort se svou Nagini. Po obdržení šerp se diváci chvíli volně bavili při příjemné hudbě skupiny UŠI Music Band. O půlnoci se všichni přesunuli na famfrpálový stadion, kde se utkaly týmy Prochyho chlouba a Krutovládci z Avonu. Doufám, že mohu za všechny žáky ze čtvrtých ročníků říci, že se ples opravdu vydařil. Říká se, že lidé, kteří prošli nástupištěm devět a tři čtvrtě zažili kouzelný večer a odnesli si kus magie s sebou. Neplecha ukončena!

Marek Podlaha, G4.C



Můj potenciál

Projekt České spořitelny „Můj potenciál“ i s našimi studenty

Začátkem školního roku se nám naskytla příležitost účastnit se projektu České spořitelny s názvem “Můj potenciál”. Řekli jsme si, proč to nezkusit a napsali jsme motivační dopis. No a s trochou štěstí si nás ve "Spořce" vybrali. Tenhle skvělý projekt se skládal ze sedmi workshopů, zaměřených na týmovou spolupráci, kurz sebezpoznání, jak na výběrové řízení, prezentační a komunikační schopnosti, ale objevila se také práce na projektu v týmech, která otestovala naše charaktery. Během tříhodinových workshopů jsme na sobě opravdu zapracovali a poznali spoustu skvělých lidí. Měli jsme dokonce možnost nahlédnout do zákulisí České spořitelny a lépe pochopit, jak to tam celé funguje. Celý projekt jsme zakončili našimi závěrečnými prezentacemi na téma: ,,Klientské služby v roce 2026”, které jsme odprezentovali před vedením České spořitelny, zástupci škol a širokým publikem. Získali jsme novou zkušenost do života a také certifikát! Vřele doporučujeme takovéto projekty všem, kteří chtějí rozvíjet svojí osobnost a nesedět jen ve školních lavicích, či doma u počítače. Zároveň děkujeme vedení školy, že nás podpořilo a občas uvolnilo z výuky :-)

Simon Lichtenberg, G3.C, Laura Gočaltovská a Andrea Pospíšilová, G3.A



Daruj krev

Znovu jsme darovali krev s Mozarťákem!

Ve čtvrtek 9. 2. jsme se ve čtveřici statečných ze třetích ročníků vypravili na transfúzní oddělení Pardubické nemocnice, abychom udělali dobrou věc, konkrétně darovali krev. Vhodnými prvo(rozhodně ne naposledy)dárci byli uznáni jen tři z nás, a tak nám čtvrtá Anička společně s paní učitelkou Vinklářovou dělaly podpůrný doprovod, což byla funkce neméně důležitá. I přes jeden malý kolaps při samotném odběru jsme to nakonec všichni zvládli velmi dobře, s úsměvem a pocitem dobrého skutku. Doufáme, že naše krev někomu pomůže v těžké situaci a také, že se na další odběr odhodlá více studentů, protože i přes nemocniční prostředí mezi námi vládla skvělá, veselá atmosféra a věřte nám, že se není čeho bát!

Za skupinu dárců Barbora Szumowski, G3. A



Florbal

Opětovný úspěch našich florbalistů

Ani v krajském kole soutěže G2 florbal challenge nenašel náš tým přemožitele. Turnajem pro hráče prvních a druhých ročníků prošli naši chlapci jako nůž máslem. Po prvenství ve skupině nás v semifinále čekal soupeř z Chocně. Přestože byl zápas poměrně vyrovnaný, skončil jasným vítězstvím našich chlapců 6:1. Ve finále jsme pak přejeli soupeře z chrudimské průmyslovky poměrem 5:1 a zajistili si tak postup do kvalifikace o superfinále, které se bude konat v pražské O2 aréně.

Mgr. Marek Procházka, garant Tv



Svátek palačinek

LA CHANDELEUR – SVÁTEK PALAČINEK

Dne 2. února všichni francouzští milovníci palačinek oslavili svátek na jejich počest. A tak jsme se s naším francouzským seminářem rozhodli nezůstat pozadu! Název svátku je odvozen od slova „une chandelle“, tedy svícen, který symbolizuje světlo, odhání zlo a přináší jen to dobré. Palačinky samy se pak připodobňují ke slunečnímu kotouči. Nápadně nám tedy tento svátek připomíná, že se blíží jaro. Při samotné přípravě se dodržují tradice jako například otáčení palačinek ve vzduchu a držení mince současně. Vytvořili jsme skvělou francouzskou atmosféru, moc si pochutnali a samozřejmě si i rozšířili náš slovník o užitečné kulinářské výrazy.

Mgr. Hana Kusá, sekce francouzského jazyka


ČJL olymp

Úspěch naší studentky V. Kloboučníkové v okresním kole Olympiády v českém jazyce

Dne 1. 2. 2017 se konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce, do kterého naše škola vyslala 2 úspěšné řešitelky z kola školního: Valentinu Kloboučníkovou ze třídy G4.A a Barboru Szumowski ze třídy G3.A. Dívky opět řešily několik mluvnických zadání a potom napsaly kratší slohovou práci. Valentina Kloboučníková se umístila na 1. místě a bude naši školu dále reprezentovat v krajském kole 4. dubna 2017. Barbora Szumowski obsadila 5. místo. Oběma děkujeme za reprezentaci naší školy, gratulujeme a Valentině budeme držet palce v krajském kole.

Mgr. Miroslava Bromová, předsedkyně před. komise CJL


Othello

Studenti všech ročníků na Shakespearově Othellovi ve VČD

Ve středu 1. února 2017 jsme společně navštívili Východočeské divadlo a zhlédli tragédii Othello. Hru nejznámějšího anglického dramatika Williama Shakespeara přeložil Jiří Josek a zrežíroval Petr Kracik. Herecky ji ztvárnili pardubičtí herci jako například Ladislav Špiner, Josef Láska, Veronika Macková a v hlavní roli Milan Němec. Příběh se odehrává na Kypru a v Benátkách a vypráví příběh o Othellovi, černochovi, který je hrdinský vojevůdce, ve službách Benátské republiky, co se tajně oženil s Desdemonou, bílou kráskou z patricijské rodiny. Po lžích a intrikách svého pobočníka Jaga propadne té nejzákeřnější nemoci, žárlivosti. Ta ho natolik pohltí, že se nedokáže ovládat a nakonec zabije Desdemonu i sebe. Hra je ukázkou toho, jak může lidské slovo ublížit a jak velkou má moc. Hra se nám velice líbila a těšíme se na další možnost navštívit naše pardubické divadlo.

Nikola Mašková, G4.A



Nanečisto 2017

Informace pro uchazeče o studium a nabídka konzultací k Přijímacím zkouškám nanečisto 2017

Všem žákům, kteří konali 1. 2. 2017 přijímací testy nanečisto, nabízí gymnázium konzultace s vyučujícím MAT resp. CJL k Vašim výsledkům, při kterých bude možné si vyzvednout Vaše záznamové archy a testové sešity. Uskuteční se ve čtvrtek 9. 2. a v úterý 14. 2. 2017 vždy od 12:30 do 16:00 v budově gymnázia (1. patro). Využijte této nabídky! Uchazečům o studium připomínáme, že termín odevzdání přihlášky je středa 1. 3. 2017. Přihlášky včetně příloh můžete odevzdávat již nyní osobně v kanceláři školy každý pracovní den od 07:00 do 15:00 případně zaslat poštou. S případnými dotazy se neváhejte obrátit na vedení školy. Vážíme si zájmu každého uchazeče o naše gymnázium!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Horáček

Michal Horáček besedoval se studenty na téma „Máme na víc“!

Známý český textař, spisovatel a producent Michal Horáček navštívil v pondělí 6. února naše gymnázium. Bezmála 1,5 hodiny besedoval se studenty 3. ročníku v aule gymnázia o aktuálních společenskopolitických otázkách. Ve svém úvodu se krátce vrátil do doby své maturitní zkoušky a následujících pestrých zkušeností s pobytem v USA i s komunistickým režimem před rokem 1989. V tomto smyslu zdůraznil, že studenti mají dnes jednoznačně výhodnější startovací pozici než jejich generace. Ve více jak hodinové besedě se potom studenti dotkli mnoha aktuálních témat od jeho hodnocení nového amerického prezidenta D. Trumpa, postoje k migrační krizi či budoucnosti ČR v rámci euroatlantických struktur. Michal Horáček se nijak netajil tím, že oznámil svoji budoucí kandidaturu na úřad prezidenta ČR a i proto byl studenty dotazován na jeho pojetí prezidentského úřadu, postoje k přijetí EURA či mezinárodněpolitickým otázkám. Na závěr ocenil šíři záběru celé diskuse a aktivní zapojení studentů s řadou podnětných dotazů. Věřím, že budou další příležitosti k diskusi se zajímavými osobnostmi na půdě naší školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Shakespeare

Alžbětinská doba a vybraná díla W. Shakespeara v komponovaném pořadu G3.A

Ve středu 1. února polovina studentů G3.A v rámci projektového vyučování připravila 2 dopolední vzdělávací programy pro žáky 8. a 9. tříd ZŠ Josefa Ressla a ZŠ Polabiny II. Z každé zmíněné školy přišlo více než 50 žáků. Ti se formou krátkého filmu, prezentace a přednášky seznámili se základními, ale i méně známými fakty o tudorovské dynastii, proměně Anglie a světa za doby Alžběty I. a rozvoji divadla během jejího panování. Následovalo představení, ve kterém se objevily úryvky z pěti shakespearovských her zarámované do fiktivního rozhovoru mezi Alžbětou I. a Williamem Shakespearem. V závěrečné části řešili žáci v pětičlenných skupinách vědomostní kvíz a dva nejúspěšnější týmy obdržely drobné ceny. Žáci obou škol byli výborným publikem. Věříme, že je program a výkon našich studentů bavil a přiblížil jim studentský život na naší škole z trochu netradiční, ale jistě atraktivní stránky.

Mgr. Vendula Lensmith



Geologická olympiáda

Geologická olympiáda 2016/2017

Ve středu 1. 2. 2017 se vybraní studenti našeho gymnázia zapojili do řešení školního kola Geologické olympiády v kategorii B (středoškoláci). Soutěž probíhala formou centrálně zadávaného elektronického testu. Školního kola se zúčastnilo celkem 5 studentů: Lukáš Polák, Tadeáš Tomiška (oba GI.A), Anna Košková (GI.B), Kryštof Kacetl (GII.B) a Martin Trávníček (GIV.B). Nejlépe se umístil Martin Trávníček z GIV.B, který obsadil 19. místo z celkových 126 účastníků z celého Česka. Do okresního kola Geologické olympiády však postupují všichni výše jmenovaní. Děkuji všem jmenovaným řešitelům Geologické olympiády za poctivou přípravu a účast ve školním kole. Gratuluji k postupu a přeji pevné nervy, štěstí na otázky a mnoho úspěchů i v nadcházejícím okresním kole.

Mgr. Jan Váňa



Olympiáda

Okresní kolo soutěže v německém jazyce

Ve čtvrtek 2.2.2017 proběhlo na naší škole Okresní kolo soutěže v NJ v kategorii III.A. Postupující ze školního kola se ani v okresním kole neztratili. Na 3. a postupovém místě do krajského kola se umístila Zuzka Czmelová z G3.C. Jen o jeden jedinný bod za ní na 4. místě zůstal Lukáš Polák z G1.A . Oběma reprezentantům děkujeme za velmi kvalitní výkony a Zuzce držíme palce za měsíc v krajském kole!

Mgr. Jaroslav Macek, garant soutěže


Festival

Literární seminář na Festivalu smíchu

Ve středu 25. ledna 2017 jsme společně se školním literárním seminářem navštívili Malou scénu Východočeského divadla, kde jsme shlédli novodobou divadelní hru s názvem George Kaplan, jež byla součástí akce Festival smíchu. Jedná se o velice mladou divadelní inscenaci od úspěšného francouzského dramatika Frederica Sonntaga, kterou režírovala Linda Dušková. Herecky ji ztvárnili pardubičtí herci jako například Josef Láska, Veronika Macková, Josef Pejchal a další. Celá hra se točí okolo fiktivní postavy, či názvu tajné operace, nebo snad zbraně jménem George Kaplan. Během samotného děje je několikrát ukázáno, jak se některé informace mohou překroutit a nabýt zcela jiného významu. Autor této hry také obecně upozorňuje na nedostatky demokratického systému. V dramatu neexistuje chronologická časová linka, ale spíše prolínání třech různých realit. Zajisté mohu vyjádřit názor za všechny účastníky našeho semináře, že se jim moderní zpracování tohoto představení líbilo a donutilo je zamyslet se nad samotnou pointou příběhu.

Karolína Čermáková, G4.A



Dagmar Novotná

Beseda s herečkou VČD

Ve čtvrtek 26. ledna jsme měli na literárním semináři (G4.A a G4.C) neobvyklou možnost nahlédnout do divadelního zákulisí prostřednictvím paní Dagmar Novotné, která nás navštívila a ochotně nám zodpověděla všechny naše dotazy. Díky ní jsme se dozvěděli spoustu věcí o JAMU, kde studovala, o VČD, kde nyní účinkuje, o ostatních hercích a samozřejmě o ní samotné. Rozhovor s touto herečkou lze nalézt v našem školním časopise, jistě se ale nevyrovná přímému dialogu. Paní Novotná je totiž velmi milá a příjemná žena a setkání s ní si velmi vážíme.

Eva Jiránková, G4.A


Shakespeare

Odpoledne se Shakespearem

Inspirováni 400. výročím úmrtí W. Shakespeara jsme v prosinci připravili projektový den s názvem „Shakespeare, alžbětinská Anglie a svět. V jeho rámci se s velkým úspěchem se setkalo anglické divadelní představení ukázek známých her WSh včetně dobových kostýmů a skvělých hereckých výkonů žáků i pedagogů. Na středu 1. 2. připravil tedy tým pedagogů a studentů dva výukové programy pro ZŠ a ve 13:30 jsou zváni všichni pedagogové, studenti i veřejnost na veřejné představení „Odpoledne s Shakespearem“. Těšíme se na Vás.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Nanečisto

Výsledky Přijímacích zkoušek nanečisto 2017

Díky enormnímu nasazení pedagogů gymnázia můžeme již s 24hodinovým předstihem po 4-hodinovém týmovém opravování a kontrole zveřejnit výsledky dnes konaných Přijímacích testů nanečisto. Testů z matematiky a českého jazyka se zúčastnilo rekordních 244 žáků ZŠ. Z první analýzy výsledků vyplývá, že u většiny žáků byly poměrně výrazně lepší výsledky z CJL než z MAT. Testy jistě splnily svůj účel, žáci si vyzkoušeli atmosféru zkoušek, včetně časového limitu či souvisejícího stresu. Chceme povzbudit všechny uchazeče o studium na našem gymnáziu k pečlivé a odpovědné přípravě k ostrým přijímacím zkouškám. Požádejte i Vaše učitele na ZŠ o pomoc s přípravou. Pracujte sami ve svém volném čase. S účastníky přípravných kurzů budou testy rozebrány při kurzu 8. 2. a zde obdrží svůj záznamový arch i zadání. V tento den také zadání včetně klíče řešení zveřejní na svých stránkách CERMAT. Všem žákům, kteří konali testy, potom nabízí gymnázium individuální konzultace s vyučujícím MAT resp. CJL k Vašim výsledkům, při kterých obdržíte Váš záznamový arch a zadání. Uskuteční se ve čtvrtek 9. 2. 2017 a v úterý 14. 2. vždy od 12:30 do 16:00 v budově gymnázia. Využijte této nabídky! Na závěr připomínáme, že termín odevzdání přihlášky je středa 1. 3. 2017. Přihlášky včetně příloh můžete odevzdávat již nyní osobně v kanceláři školy každý pracovní den od 07:00 do 15:00 případně zaslat poštou. Vážíme si zájmu každého uchazeče o naše gymnázium!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Ples

Srdečné pozvání na kouzelnický ples

Studenti posledních ročníků kolejí Nebelvíru, Havraspáru a Zmijozelu se jako mávnutím kouzelnickou hůlkou ocitli na prahu zkoušek OVCE (Ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny). K této příležitosti bradavická škola čar a kouzel pořádá 10. 2. 2017 v pardubickém Ideonu večer velice kultivované zábavy. O hudební doprovod se postará skupina UŠI Music Band. Ohnivý pohár spravedlivě rozhodne o vyvolených, kteří budou mít možnost odletět na koštěti do májové Paříže.

„Čarodějové všech zemí, spojme se!“



RUJ

Školní kolo Soutěže z ruského jazyka

Ve čtvrtek 26. ledna proběhlo na našem gymnáziu školní kolo Soutěže z ruského jazyka. V kategorii SŠII. zvítězila a postupuje do krajského kola Veronika Balková (G4.A), na druhém místě se umístila, a jako náhradník, Kateřina Jílková (G3.B). Krajské kolo se bude konat dne 2. března. Děkujeme všem účastníkům soutěže a vítězce přejeme hodně štěstí a úspěch při reprezentaci našeho gymnázia.

Mgr. Lenka Grulichová, garant RUJ



Uchazeč

Přijímací zkoušky nanečisto 30. 1. 2017

Přihlašování k Přijímacím zkouškám nanečisto 2017 bylo dne 26. 1. 2017 ve 23:59 hodin ukončeno. Děkujeme za zájem všem 260 přihlášeným žákům. Organizační informace byly účastníkům také zaslány e-mailem. Zkoušky se konají v pondělí 30. 1. od 12 hodin. Výsledky budou zveřejněny na webových stránkách školy nejpozději v úterý 31 .1. 2017 v 17 hodin. Budete-li mít další dotazy k přijímacímu řízení, neváhejte se obrátit na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Semináře

Volba seminářů pro budoucí 3. a 4. ročník

Studenti budoucích 3. a 4. ročníků si budou vybírat volitelné semináře a konverzace pro příští školní rok. Budoucí 3. ročník si vybírá právě jeden seminář a právě jednu konverzaci z cizího jazyka a má možnost též zvolit nepovinný předmět deskriptivní geometrie. Budoucí 4. ročníky si ke stávajícím volitelným předmětům vybírají právě dva další semináře s tříhodinovou dotací a právě jeden seminář, který se bude vyučovat blokově (2 hodiny 1x za 14 dní). Pečlivě si prostudujte anotace nabízených seminářů. U volby tohoto semináře máte možnost zvolit semináře dva a určit prioritu Vaší volby. To pro případ, že by seminář Vaší první volby nebyl pro nedostatečný zájem otevřen. Výběr musíte provést prostřednictvím modulu „Anketa“ ve webové aplikaci systému Bakaláři. Zpřístupněna bude od 2. 2. do 24. 2. 2017. Případné konzultace poskytne výchovná poradkyně školy Mgr. Radka Klempířová.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Basketbal

Basketbalu v pardubickém okrese kraluje Mozarťák

Na velký úspěch dívek navázali také naši chlapci. I jim se podařilo vyhrát okresní kolo a postoupit do bojů o krajského šampiona. Finálové kolo začalo poměrně poklidnou výhrou nad automobilkou z Holic, ale pravý křest ohněm čekal chlapce teprve ve finále proti „Dašáku“. Vedení se přelévalo ze strany na stranu a ještě po třetí čtvrtině byl stav nerozhodný 26:26. V poslední části už ale na hřišti dominovalo pouze jedno družstvo a naši borci nakonec urvali vítězství ve svůj prospěch v poměru 37:26. Také jim budeme držet palce v krajském kole.

Marek Procházka, garant soutěže



FRJ

Školní kolo Konverzační soutěže z francouzštiny

Ve středu 25. ledna proběhlo na našem gymnáziu školní kolo Konverzační soutěže ve francouzštině. Zvítězil a do krajského kola postupuje Jakub Vondrouš (G3.A). Krajské kolo se bude konat dne 29. března. Gratulujeme, děkujeme za účast a přejeme bon courage do krajského kola!

Mgr. Radka Majová, garant FRJ



ŠPJ

Školní kolo olympiády ze španělského jazyka

Ve středu 25. 1. 2017 proběholo na naší škole školní kolo Olympiády ve španělském jazyce v kategorii SŠ I (do 3 let studia jazyka) a letos poprvé i v kategorii SŠ II (nad 3 roky studia jazyka). Tento rok byla účast průměrná a zastoupeny byly téměř všechny třídy španělštinářů. Celkem se soutěže zúčastnilo 17 žáků z prvních až čtvrtých ročníků a hodnotící komisi tvořili již tradičně učitelé Alexandra Carreño Pořízová a Rodrigo Carreño Salgado. Velmi si ceníme dobrovolné účasti všech žáků, kteří i nadále projevují zájem o tento jazyk, což nás velmi těší. Do krajského kola postupuje v kategorii SŠI Tereza Sevránková (3.B), Hana Nálevková (3.A) a jako náhradník Klaudie Břeňová (3.A). V kategorii SŠII postupuje do kraje Eva Jiránková (4.A) a Michaela Bouzková (4.C). Gratulujeme.

Mgr. Alexandra Carreño Pořízová



Uchazeč

Přijímací zkoušky nanečisto

Připomínáme všem zájemcům, že do 26. 1. 2017 je možné se přes webovou aplikaci přihlásit k přijímacím zkouškám nanečisto, které se na našem gymnáziu uskuteční v pondělí 30. 1. 2017 od 12 hodin. Na pozdější přihlášky nebude možné brát vzhledem k organizaci testů zřetel. Kapacita není omezena. Organizační informace budou účastníkům také zaslány e-mailem v pátek 27. 1. 2017. Budete-li mít další dotazy k přijímacímu řízení, neváhejte se obrátit na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


RUJ

Oslavy Starého nového roku

V pátek 13.1.2017 jsme navštívili spolu s paní učitelkou Grulichovou akci organizovanou Ruským klubem v Pardubicích. Jednalo se o oslavu Starého nového roku, která na tento den v Rusku připadá. Jde o velmi významný den, kdy se sejdou lidé u vánoční jolky (tzn. vánočního stromečku), baví se spolu, zkouší různé tradice - aby dívky našly svého vyvoleného muže, aby byla dobrá úroda, aby byli všichni zdraví a podobně. Nemůže chybět ani dobrá nálada a neuvěřitelná srdečnost Rusů, kteří se chtějí pochlubit s tím, co upekli a uvařili a trvají na tom, že se musí všechno sníst, vypít a každý musí mít před sebou něco dobrého. Závěrem přišel Děda Mráz, který obdaroval nejmenší děti za básničku nebo písničku. Poté jsme se všichni zasmáli při zábavě i po ní, kdy se zpívaly písničky, tančilo se a celkově vládla dobrá nálada a uvolněná atmosféra. Také jsme se dozvěděli mnoho užitečných a zajímavých informací o tomto svátku, jak oslavy probíhají přímo v Rusku, něco o jeho historii a třeba to, že vznikl posunem mezi juliánským a gregoriánským kalendářem. Rusové se totiž dříve řídili juliánským kalendářem, ten je ovšem oproti gregoriánskému posunutý a když přecházeli po vzoru Evropy na tento kalendář posun tvořil právě 13 dní, které jednoduše přeskočili. Nový rok by tedy v největší zemi světa připadal podle starého juliánského kalendáře na 13. ledna (podle našeho gregoriánského kalendáře). Odtud se poté vzal název "Starý nový rok". Jsme velmi rádi za možnost zúčastnit se této jedinečné akce, kde jsme měli příležitost poznat blíže ruskou kulturu a velmi ochotné, příjemné a srdečné lidi. Byl to nezapomenutelný zážitek.

Jakub Kamarád a Kristýna Klabenešová, G3.B



Florbal

Florbalisté opět krůček od vrcholu

Stejně jako loni skončili naši florbalisté v krajské olympiádě na skvělém druhém místě. Na turnaji byl k vidění opravdu špičkový florbal. Chlapci hráli opravdu výborně, ale ani dvě vítězství ze tří utkání na triumf nestačila. Ještě o bod více totiž získali vítězové z Litomyšle. Dobrou zprávou byl tedy alespoň fakt, že střecha haly vydržela.

Mgr. Marek Procházka


Lyžák
Lyžák

Lyžařský kurz třídy G1.A na hřebenech Krkonoš

V neděli po obědě jsme celá třída v plném počtu 32 žáků (!) odjeli směr Krkonoše, abychom se nejen něco nového naučili a dobře si zalyžovali, ale také abychom ještě více upevnili náš kolektiv. Po příjezdu jsme zdatně vyšlapali kopec z Pece až na boudu Krakonoš a před večeří si prohlédli okolí. V pondělí ráno jsme už aktivně začali s výcvikem. Namazali jsme běžky a s úsměvem a úžasnou podporou našich pedagogů se proháníme po skvěle upravených krkonošských tratích. Při výcviku jízdy na lyžích a snowboardu využíváme všech sjezdovek, které ski areál poskytuje. Zvládáme i chladné počasí a naplno si užíváme sluníčka a skvělých sněhových podmínek.

Natálie Šafářová G1.A



Maturita 2017

Aktuální informace k maturitní zkoušce 2017

V těchto dnech zveřejnil Cermat časový rozvrh konání didaktických testů a písemných prací (jednotné zkušební schéma) společné části maturitní zkoušky pro jarní zkušební období 2017. Doporučujeme jej Vaší pozornosti. V případě jakýchkoli dotazů se obracejte na třídní učitele případně na vedení školy.  K přehlednosti slouží také rozvrh společné části s označením zkoušek, které se týkají našeho gymnázia a současně aktualizovaný harmonogram konání MZk. V případě jakýchkoli dotazů se obracejte na třídní učitele případně na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Los Angeles

Pracovní žurnalistické zkušenosti v Los Angeles

Zatímco minule stála organizace celého výletu do USA na bedrech mého kamaráda z rádia Tomáše Lörincze, tentokrát jsem všechno organizoval sám a abych pravdu řekl, nebylo to nic jednoduchého. Ale nakonec se z toho vyklubal vskutku parádní „trip“, na kterém jsem samozřejmě navštívil jak hokejové, tak basketbalové zápasy. Mezi mé největší zážitky patří setkání s Václavem Nedomanským, který jako první český sportovec emigroval do Spojených států a nyní pracuje jako skaut týmu Las Vegas Golden Knights. Ještě větší šok pro mě ovšem bylo setkání s Billem McCrearym - nejznámějším hokejovým rozhodčím vůbec, který za sebou má 27 sezón v NHL a nespočet mezinárodních účastí včetně olympijských her v Naganu, kde mimo jiné rozhodoval heroické finálové utkání mezi naším výběrem a Rusy. Bill byl velice příjemný, potkali jsme se i na dalších zápasech a sám za mnou přišel na kousek řeči. Nezapomenutelné.

Robert Novotný G3.C



Uchazeč

Informace pro uchazeče o studium

Všechny zájemce o studium na našem gymnáziu zveme na druhý Den otevřených dveří v úterý 17. 1. 2017 od 14:00 do 18:00. Přijďte si prohlédnout budovu školy, odborné učebny s moderním vybavením, nově zrekonstruované a modernizované laboratoře chemie, fyziky a biologie, moderní aulu či studentské respirium, setkat se se studenty i pedagogy školy. Rádi Vám poskytneme podrobnější informace jak o studiu, tak i o bohatých aktivitách školy, úspěších našich studentů i rozmanitých projektech, které naše gymnázium realizuje. Těšíme se na Vás. Současně upozorňujeme na informace o přijímacím řízení 2017. Taktéž připomínáme, že do 26. 1. je možné se přes aplikaci přihlásit k přijímacím zkouškám nanečisto, které se na našem gymnáziu uskuteční v pondělí 30. 1. 2017 od 12 hodin. Kapacita není omezena. Budete-li mít další dotazy k přijímacímu řízení, neváhejte se obrátit na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Olympiáda

Školní kolo soutěže v německém jazyce

Ve středu 12. 1. 2017 se uskutečnilo na naší škole školní kolo soutěže v německém jazyce. Z 15 žáků, kteří se zúčastnili v kategorii III.A, se na prvním místě umístil Lukáš Polák z G1.A a na druhém místě Zuzana Czmelová ze G3.C. Oba se tímto kvalifikovali do okresního kola, které proběhne na našem gymnáziu 2. 2. 2017. Postupujícím blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v dalším kole a ostatním děkujeme za předvedené výkony.

Mgr. Jaroslav Macek, garant soutěže



Maturita 2017

Aktuální informace k maturitní zkoušce 2017

K 11. 1. 2017 bylo zveřejněno zadání maturitních témat a bližší podrobnosti ke zkoušce z výtvarné výchovy. S případnými dotazy se obracejte na akad. mal. Mgr. Vladanu Hajnovou případně na vedení školy. Zároveň připomínáme studentům maturitního ročníku vyhlášení nepovinné výběrové zkoušky Matematika+. Zkouška není součástí maturitní zkoušky a student z ní obdrží zvláštní certifikát. Konat se bude na některé ze spádových škol. Zkouška je zdarma a bude se konat v termínu písemných testů společné části maturitní zkoušky. Ke zkoušce Matematika+ se mohou přihlásit žáci závěrečných ročníků maturitních oborů prostřednictvím výsledkového portálu žáka do 15. ledna 2017. Bližší informace o zkoušce Matematika+ naleznete zde. Výhodou může být fakt, že některé VŠ zohledňují tuto zkoušku v rámci přijímacího řízení případně nabízejí zajímavé stipendijní bonifikace.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Los Angeles

Střípky z pobytu v Los Angeles

Nevíme, jestli se tomu dá říkat štěstí, přinejmenším je to pořádná náhoda. Když jsme přijížděli k domu nedaleko Beverly Hills, naskytl se nám pohled na onen populární nápis HOLLYWOOD. To jsme ale nevěděli, že za pár dní se zopakuje neobvyklá událost z roku 1976, a to že se nápis HOLLYWOOD změní na HOLLYWEED. Vandalové nápis pozměnili v reakci na odhlasování zákona pro zlegalizování marihuany v Kalifornii. Kromě tohoto neobvyklého zážitku nám matka příroda připravila pár překvapení. Odlétali jsme vybaveni zimními kabáty v domnění, že by v Los Angeles mohlo být chladno, ale přiletěli jsme do šestadvaceti stupňů nad nulou. Jenže druhý den se karta obrátila. Rodinný příbuzný Martin, u kterého bydlíme, celou událost shrnul následovně: „Prší tu desetkrát do roka, vy jste to sem snad přivezli z Česka.”

Robert Novotný a Sabina Roztočilová



Basketbal

Jednou to přijít muselo!

Obrovský úspěch slaví naše basketbalistky. Poprvé v historii porazily odvěkého rivala z „Dašáku“ a vyhrály okresní kolo olympiády. První dva zápasy turnaje byly pro naše dívky spíše na rozehrání. Skóre 38:4 a 54:0 mluví za vše. Jiný šálek kávy bylo ovšem finálové utkání. Děvčata se rychle ujala vedení 4:0, ale tým z Dašické to nezaskočilo a otočil stav na 8:4 ve svůj prospěch. To ale naše děvčata nezlomilo a od té doby kraloval na palubovce pouze jeden tým. Skvělým taktickým a obětavým výkonem nakonec dotáhly utkání do vítězného konce 20:11. Gratulujeme a budeme držet palce v krajském kole.

Mgr. Marek Procházka, garant Tv - basketbal


ANJ olympiáda

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce

Ve středu 4. 1. 2017 se uskutečnilo školní kolo soutěže v anglickém jazyce, kterého se zúčastnilo 45 žáků. Vítězem školního kola v kategorii III.A se stala Barbora Skokanová z G2.A a 2. postupové místo získala Martina Žaloudková z G2.C. Oběma přejeme hodně štěstí v okresním kole, které se koná na gymnáziu Dašická 13. 2. 2017. V kategorii III. B v krajském kole nás bude zastupovat Markéta Vrbová G2.A, které budeme držet palce v březnu. Velmi si ceníme dobrovolné účasti všech žáků a všem moc děkujeme. Výhercům patří upřímná gratulace.

Mgr. Soňa Chalupová, garant soutěže



Zeměpisná olympiáda

Zeměpisná olympiáda 2016/2017 zná úspěšné řešitele školního kola

Ve čtvrtek 15. 12. 2016 proběhlo na našem gymnáziu školní kolo Zeměpisné olympiády. Zúčastnilo se 43 studentů ze všech tříd od prvního do čtvrtého ročníku. Ze všech účastníků si s náročnými úkoly nejlépe poradili Martin Trávníček z G4.A a Jaroslav Straník z G1.C, kteří budou naši školu na konci února reprezentovat v okresním kole. Přejme jim proto pevné nervy a hodně štěstí, aby i zde dosáhli tak výrazného úspěchu. Děkuji všem zúčastněným řešitelům zeměpisné olympiády a budu se těšit, že se i v příštím ročníku opět setkáme a to i s těmi, kteří letos chtěli zkusit své štěstí, ale bohužel se nemohli zúčastnit.

Mgr. Jan Váňa, garant zeměpisné olympiády



Rebečina křídla

Společně pomáháme

Malá rekapitulace prosince 2016. Po opakovaném zapojení do sběru plastových víček pro Nadaci Rebečina křídla předali studenti prvních ročníků vánoční dárky do Seniorského centra na Dubině. Částkou 15 tisíc korun podpořila Studentská rada a všichni zapojení žáci gymnázia vybavení nemocnice v keňské vesnici ITIBO a poslední dobrý krok roku 2016 - přes studentský fond Gymnázia, Mozartova jsme zakoupili vysavač pro Tomáše P., který se dostal do složité životní situace. Milí studenti, jsme na Vás právem pyšní.

Mgr. Radka Klempířová, Mgr. Marek Výborný



Gayby

GAYBY BABY aneb rodičem může být každý

V úterý 21. 12. proběhlo v aule Gymnázia Mozartova promítání australského snímku Gayby Baby. Dokumentaristka Maya Newellová, která sama vyrůstala v rodině se dvěma matkami, v něm pět let mapuje osudy čtyř dětí vychovávaných stejnopohlavními páry. Její vlastní zkušeností o to více procítěná práce krásně agituje proti společensky nepřípustným předsudkům, je však zároveň smutným ukazatelem toho, jak naše společnost navzdory její pokrokovosti někdy stále nedokáže přijmout rodiny s odlišnými pozicemi rodičů. Úterního promítání se sice zúčastnila pouze hrstka studentů, přáli bychom si však, aby se tohoto důležitého poselství dostalo všem, aby se už nikdo z nás nedíval skrz prsty ignorance, a společně jsme tak mohli vstoupit do nového roku, jako duševně bohatší, tolerantnější a pokrokovější společnost. Filmový klub přeje všem krásný a úspěšný nový rok.

Tereza Švejdová, G2.C



Akademie

Vánoční akademie již na YouTube!

Rok s rokem se sešel a opět jsme tu měli tradiční vánoční akademii našeho gymnázia, která se konala ve čtvrtek 22. 12. 2016 v tělocvicně. I letos se účastnili všechy třídy gymnázia a vymyslely skvělá vystoupení, která byla velmi kreativní. Ať už byla taneční, divadelní, či pěvecká, vyvedla se na jedničku a zaslouží si poděkování. Všechna vystoupení naleznete na našem školním kanálu YouTube. Bohužel některá videa lze přehrát pouze na PC, jelikož byla porušena autorská práva na hudbu.

Simon Lichtenberg, G3.C



Memoriál

Memoriál Ladislava Vaňka

Ve středu 21. 12. se uskutečnil další ročník volejbalového turnaje smíšených trojic. Jako každý rok byla účast velmi hojná. K vidění byla spousta nápaditých kostýmů, ale především také skvělé volejbalové výkony celé řady družstev. Semifinalové a finalové boje nabídly napínavé souboje, ze kterých nakonec vyšel vítězně tým Ravens (Sytko, Mareček, Slabý) a obhájil tak své loňské vítězství. Helence Vaňkové děkujeme za sladké pohoštění. A všem hráčům i fanouškům děkujeme za předvedené výkony a parádní atmosféru v předvánočním čase.

Marek Procházka, sekce Tv


ČLO

Postup do zemského kola v lingvistické olympiádě

24. listopadu proběhla na naší škole již popáté lingvistická olympiáda. Ze dvaceti účastníků se 11 studentů dostalo mezi úspěšné řešitele, z nichž pět nejlepších splnilo kritéria pro účast v zemském kole (Čechy versus Morava a Slezsko). Všem studentům děkujeme za zájem o tento obtížný obor a pěti nejlepším přejeme co nejlepší výsledky i v zemském kole, které proběhne 16. února 2017 na FF UK v Praze. Nejlepších výsledků dosáhli (sestupně): V. Zavřelová (3.C), A. Šrámková, K. Břeňová (obě 3.A), T. Svobodová (2.C) a D. Žáček (3.C).

Mgr. Vendula Lensmith


ITIBO
ITIBO

Studenti a pedagogové gymnázia podpořili projekt ITIBO

V úterý 20. 12. večer patřilo VČD benefičnímu Adventnímu koncertu pro ITIBO. V rámci programu vystoupila mezi mnoha dalšími Aneta Langerová, Chanson Trio Cou Cou či u nás vyučující hudební výchovu Veronika Němcová. Vše s velkou noblesou moderovali Ester Janečková a Tomáš Mlýnek. ITIBO je humanitárně rozvojový projekt zdravotnického zařízení pod záštitou nevládní humanitární organizace Adra, o.p.s. v jihozápadní části Keni. Zakladatelem nemocnice v ITIBO a klíčovou osobností projektu je pardubický zdravotník Aleš Bárta, který v posledním roce absolvoval dvě besedy na našem gymnáziu. Z rozhodnutí studentské rady byl tento projekt vybrán k podpoře v rámci charitativní dobrovolné sbírky mezi studenty a zaměstnanci školy. Zástupci studentů Petr Kratochvíl a Anna Košková tak mohli v rámci programu koncertu předat Alešovi Bártovi šek na 15.000,- Kč. Velký dík patří všem dárcům. Finanční prostředky budou použity na nákup sanitky pro nemocnici v ITIBO. Je nám ctí být součástí celého benefičního projektu, který získal pro TIBO úžasnou částku 740.000,- Kč. Děkujeme!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Shakespeare
Projektový den

Shakespeare, alžbětinská Anglie a svět – projektový den nabídl nevšední formy vzdělávání

Inspirováni 400. výročím úmrtí W. Shakespeara připravil pedagogický tým našeho gymnázia na úterý 20. 12. projektový den s názvem „Shakespeare, alžbětínská Anglie a svět. Každý student absolvoval postupně tři jím vybrané programy. Zažili reálie alžbětinské Anglie včetně např. způsobů oblékání a dalších každodenních činností. Zpracovávali pomyslnou mapu putování WSh či rozebírali jeho slavné sonety. Společně s poznáním Galileova života si zkusili sestrojit některé jeho fyzikální objevy. S mistrem Jeseniem měli příležitost na skutečném biologickém materiálu prohloubit své anatomické znalosti při pitvě oka (telecího). S velkým úspěchem se setkalo anglické divadelní představení ukázek známých her WSh včetně dobových kostýmů a skvělých hereckých výkonů žáků i pedagogů. Nechyběly ani objevy v oblasti chemie/alchymie nebo sportovní hry alžbětinské doby. Každý z programů nabídl nevšední zážitky a řadu nových poznatků. Zcela jistě se nám podařilo obohatit výuku jak obsahově, tak způsobem prezentace a objevování nových témat a znalostí. Mé poděkování patří všem pedagogům i studentům, kteří se podíleli na přípravě programů. První projektový den našeho gymnázia byl bez pochyby úspěšným příspěvkem ke kvalitě vzdělávání na našem gymnáziu.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Maturita 2017

Aktuální informace k maturitní zkoušce 2017

Připomínáme studentům maturitního ročníku vyhlášení nepovinné výběrové zkoušky Matematika+. Zkouška není součástí maturitní zkoušky a student z ní obdrží zvláštní certifikát. Konat se bude na některé ze spádových škol. Zkouška je zdarma a bude se konat v termínu písemných testů společné části maturitní zkoušky. Ke zkoušce Matematika+ se mohou přihlásit žáci závěrečných ročníků maturitních oborů prostřednictvím výsledkového portálu žáka od 2. do 15. ledna 2017. Bližší informace o zkoušce Matematika+ naleznete zde. Výhodou může být fakt, že některé VŠ zohledňují tuto zkoušku v rámci přijímacího řízení případně nabízejí zajímavé stipendijní bonifikace. Seznam, který byl zveřejněn k 19.12., bude průběžně aktualizován.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Tvůrčí psaní

Kurz tvůrčího psaní s Danou Emingerovou a studenty literárního semináře

Devět studentů 4. ročníků mělo ve středu 14. 12. možnost setkat se se známou novinářkou a spisovatelkou Danou Emingerovou, která je žákyní dlouhodobých kurzů tvůrčího psaní Arnošta Lustiga a v jeho duchu je pravidelně organizuje i dál. Naši školu navštívila právě za tímto účelem. V první části semináře proběhl podrobný rozbor našich domácích úkolů na zadané téma. Rady a doporučení se prolínaly s teorií a úryvky z knihy "Živel Lustig", ve které Dana Emingerová vzpomíná právě na Arnošta Lustiga a jeho semináře. Poté nám byly zadány individuální úkoly, kdy jsme měli za pouhou půlhodinu napsat další poutavý příspěvek. Když jsme po vypršení časové lhůty své výtvory předčítali, velmi si pochvalovala, jaký jsme za tu chvíli udělali pokrok. Za to jsme od ní dárkem dostali její "učebnici psaní". Kurz byl pro nás velice příjemný i přínosný, a proto doufáme, že se někteří z vás budou moci s Danou Emingerovou v budoucnu také setkat.

Marek Podlaha G4.C



Gym

Na našem gymnáziu vznikl „Španělský klub“

V pondělí 12. 12. 2016 byl v AULE našeho gymnázia "zkolaudován" nově vzniklý "Španělský klub" (orig. Club de Español). Ochrannou ruku nad tímto klubem drží náš učitel španělštiny Ing. Rodrigo Carreño. V Aule proběhla prezentace, co španělský klub dělá (pomáhá nám rozšířit slovní zásobu, rozvíjí komunikační schopnosti a zvětšuje naše obzory o státech, ve kterých se hovoří španělsky) a kdy a kde ho můžete navštívit.

Kryštof Šimek, G3.B



Gym

Dvojí triumf našich florbalistů

Velice úspěšný týden zažili florbalisté Mozarťáku. V pondělí vyhráli s přehledem okresní kolo soutěže G2 Challenge pro studenty prvních a druhých ročníků a postoupili tak do kola krajského. Ve středu pak ovládli finále okresního kola olympiády. Především středeční boje přinesly nervy drásající duely. Po vítězství ve skupině se naši borci v semifinále utkali se silným týmem z „Dašáku“. I přes vedení soupeře se naši chlapci nevzdali a skvělým výkonem utkání otočili a postoupili do finále. Pokud bylo semifinále napínavé, finále pak bylo přímo dechberoucí a jen pro silné povahy. Při vedení 3:1 pět minut před koncem vše nasvědčovalo poklidné obhajobě loňského vítězství. Soupeři se ale podařilo dvěma šťastnými góly srovnat a vynutit si tak samostatné nájezdy. V těch už jsme byli na pokraji vyřazení, ale trocha štěstí (naše tyčky zvonily jako kostelní zvon) a pevné nervy Davida Žáčka a Lukáše Slabého nám zajistily vítězství a postup do krajského kola.
Gratulujeme a držíme palce do dalších bojů!!!

Mgr. Marek Procházka



Německý film

Návštěva německého filmu

Ve středu 14. 12. 2016 navštívili žáci našeho gymnázia v Divadle 29 německý film Almanya. Hüseyin Yilmaz, hlavní hrdina, se v 60. letech minulého století vydává z Turecka do Německa za prací, aby pomohl v budování německé ekonomiky, zničené po 2. světové válce. Film ukazuje jeho celý život, život jeho rozvětvené rodiny a rozdíly v německé i turecké kultuře. S humorem nám přibližuje dobu, kdy se milióny Turků snažily vybudovat německý hospodářský zázrak. Zajímavý a vtipný příběh, který se i přes vážné téma hodí do předvánoční atmosféry.

Mgr. Jaroslav Macek



Cambridge English Cambridge English

Příprava na mezinárodní zkoušky Cambridge English běží

V úterý 13. prosince proběhla pod záštitou Evropského Vzdělávacího Centra na naší škole přednáška věnující se mezinárodním jazykovým zkouškám Cambridge English. Zúčastnilo se jí na třicet studentů gymnázia, kteří se od ředitelky zkouškového centra dozvěděli praktické informace o prestižních testech Cambridge English First a Advanced, také známých pod zkratkami FCE a CAE. Evropské Vzdělávácí Centrum je partnerem naší školy a studenti gymnázia tak mají možnost čerpat v rámci zkoušek Cambridge English různé výhody, např. v podobě zvýhodněných přípravných seminářů či zkoušek nanečisto.

Mgr. Dita Saxová, sekce ANJ



Gym

Nové číslo školního časopisu GYM je tu pro Vás

Péčí studentů 4. roč. spatřilo světlo světa nové číslo časopisu GYM. Marek Podlaha z G4. C k tomu uvádí: „… Jsme opravdu rádi, že sis našel volnou chvilku a doufáme, že si u tohoto lehce vánočně laděného čísla GYM odpočineš. … Tentokrát se Tě pokusíme nalákat na nedávno hrané divadelní hry a rovnou je i ohodnotíme. Podíváme se i na místa, kde jsi třeba ještě nebyl a zajímá Tě, co se od nich dá očekávat. Zpravodajství přinese i něco málo pro milovníky sportu. Také jsme detailně popsali naše stužkovací večírky, aby bylo co závidět. Chtěli bychom, aby sis po dočtení něco uvědomil a některé věci nebral na lehkou váhu. Nakonec si, abychom nezapomněli na již zmíněné Vánoce, trochu zafilosofujeme a něco si i upečeme.“ Tištěnou verzi časopisu najdete v respiriu i v 1. patře u rozvrhu školy. Příjemné počtení!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Daruj krev

Projekt „Daruj krev s Mozarťákem“ má za sebou první část, za týden pokračujeme

Ve čtvrtek 8. 12. se první skupina odvážných studentů zapojila do projektu Daruj krev s Mozarťákem. Ráno jsme se všichni poctivě nasnídali a vyrazili směrem k pardubické nemocnici. Tam už na nás čekaly velmi milé sestřičky, které nám ochotně a trpělivě vše vysvětlily. Po úvodním vyšetření se bohužel počet možných dárců zúžil, protože krev musí mít odpovídající hodnoty. I tak jsme se všichni s chutí zakousli do housky a vypili několik skleniček čaje. Samotný odběr proběhl velmi rychle, nejrychlejší čas měla zřejmě paní učitelka Vinklářová, která má s odběrem letité zkušenosti. Na konci akce odcházelo pár pomotaných hlav s pocitem, že jsme udělali dobrou věc. Děkujeme paní uč. Vinklářové za tuto možnost začít pomáhat.

Vít Kubant G4.B


ČLO

Školní kolo lingvistické olympiády

Ve čtvrtek 24. listopadu proběhlo školní kolo lingvistické olympiády, které jsme se zúčastnili už popáté. Z celkového počtu 20 soutěžících se mezi úspěšné řešitele (min. 35 bodů) zařadilo 11 studentů. Pěti z nich se přitom podařilo získat více než 40 bodů, čímž se výrazně zvyšuje jejich šance na kvalifikaci do zemského kola (Čechy versus Morava a Slezsko). Nejzdařilejší řešení letos odevzdali: 1. Zavřelová V. z G3.C (46,5 b.), 2. Šrámková A. ze G3.A (45 b.), 3.-4. Břeňová K. ze G3.A a Svobodová T. z G2.C (obě 44,5 b) a 5. Žáček D. ze G3.C (43,5). Všem děkujeme za přípravu a za účast v soutěži. Doufáme, že do dalšího kola této náročné soutěže postoupí co nejvíce studentů.

Mgr. Vendula Lensmith, garant školního kola



Senior

Studenti prvních ročníků rozdávají radost

V tomto předvánočním čase jsme se rozhodli reagovat na výzvu „Naše přání Ježíškovi“, která na nás vyskočila na sociální síti. Zorganizovali jsme proto v prvním ročníku sbírku a za vybrané peníze jsme pořídili kosmetické přípravky, které byly následně předány 7. 12. 2016 v Domově pro seniory na Dubině. Doufáme, že naše dárky seniory potěší a vykouzlí úsměv na tváři.

Nikola Borovcová, G1.C



Vídeň

Adventní Vídeň

V úterý 6. 12. jsme se zúčastnili adventního výletu do hlavního města Rakouska, Vídně. Návštěvu rakouské metropole jsme zahájili pěším okruhem po slavné Ringstrasse, stihli jsme shlédnout majestátní budovu Opery, náměstí Hohen Markt, což je jedno z nejstarších náměstí ve Vídni, dále jsme byli uvnitř budovy jménem Figaroaus, kde bydlel a složil Figarovu svatbu W.A. Mozart. Mezi další navštívené památky patřil monumentální Dóm sv. Štěpána, Stará radnice, Hofburg, galerie Albertina, hrobky Habsburků a další. Ke konci našeho výletu jsme měli individuální volno na Vídeňském vánočním trhu před Novou radnicí, abychom zažili pravou vánoční atmosféru.

Jaroslav Kovač (G2.B)



Rebečina křídla

Spolupráce s Nadačním fondem Rebečina Křídla

Nejen v čase předvánočním myslíme na druhé. Celoročním poctivým sběrem plastových víček přispěje i naše gymnázium k léčbě nemoci motýlích křídel, kterou trpí malá Rebeka Čiháková od svého narození. Za všechny studenty naší školy víčka mamince (uprostřed na fotografii) předala Amálie Nováková a Viktorie Tlustošová. Těšte se na další zprávy, v pomoci druhým nekončíme!

Mgr. Radka Klempířová, ZŘŠ


ČJL olymp

Školní kolo olympiády z českého jazyka zná své vítěze

V úterý 29. 11. 2016 se na naší škole konalo školní kolo olympiády z českého jazyka. Zúčastnilo se jí 53 studentů z 1. - 4. ročníků. Studenti řešili několik gramatických úkolů a potom psali kratší slohovou práci na téma "Nápis na zdi". Zde žáci mohli pustit uzdu své fantazii a některé slohy byly opravdu zdařilé. Účastníci mohli získat celkem 32 bodů, 22 za gramatické úkoly a 10 bodů za slohovou práci. 1. místo obsadil Tomáš Svatý (G3.C) s 29 body. O 2. a 3. místo se podělily Valentina Kloboučníková (G4.A) a Barbora Szumowski (G3.A) s 26 body. Všem děkujeme za účast a snahu, vítězům gratulujeme. Ti nás také budou reprezentovat v okresním kole.

Mgr. Miroslava Bromová, garant soutěže


Robo soutěž

Zúčastnili jsme se Robosoutěže 2016

V pátek 2. 12. 2016 se uskutečnila na půdě ČVUT Praha „Robosoutěž SŠ 2016“. Soutěž byla určena pro tříčlenné týmy, kde naši školu reprezentoval tým Killers Bros ve složení Pavel Sillinger, Thomas Riley a Jan Kučera. Soutěž podpořily například: ČVUT, spol. Samsung nebo Škoda, a zúčastnilo se jí 32 týmů z celé České republiky. Náš tým se po urputných bitvách a perfektním prvním kole, nakonec umístil na děleném 14. – 17. místě.

Pavel Sillinger G4.A


Diagnostika

Diagnostika Alzheimerovy choroby s prof. Zuzanou Bílkovou

V podělí 5. 12. 2016 proběhla v učebně chemie přednáška prof. RNDr. Zuzany Bílkové Ph.D. z Fakulty chemicko–technologické, katedry biologických a biochemických věd, Univerzity Pardubice. Studenti se dozvěděli, co postupně dovedlo paní profesorku až k výzkumu moderních metod diagnostiky Alzheimerovy choroby, o mnohaleté spolupráci s Institutem Curie v Paříži, kterou nastartovala její roční stáž a dalších odborných i životních zkušenostech. Některé diagnostické metody studentům 3. a 4.ročníků se zájmem o biologii přiblížila formou videí. Na modelech pak vysvětlila jak vše probíhá. Přednáška se setkala s velkým zájmem studentů a velice se líbila.

RNDr. Květa Sýkorová



Shakespeare

Projektový den Shakespeare, alžbětinská Anglie a svět

V letošním prvním pololetí připravil pedagogický tým našeho gymnázia pro studenty jednu novinku, kterou chceme obohatit výuku jak obsahově, tak způsobem prezentace a objevování nových témat a znalostí. Inspirováni 400. výročím úmrtí W. Shakespeara připravujeme na úterý 20. 12. projektový den s názvem „Shakespeare, alžbětínská Anglie a svět“. V tento den bude zrušena tradiční výuka a každý student si vybere a přihlásí se k absolvování celkem tří různých programů, které se uskuteční ve třech blocích (začátky: 08:30, 10:15 a 12:00), viz anotace všech 16 připravených programů včetně garantů a kapacity. Z uvedeného je patrné, že se jedná o maximálně pestrou nabídku od práce s Shakespearovými sonety přes dívadlo, témata tehdejšího stavu poznání světa, přírodních věd až po počátky sportu v alžbětinské Anglii. Myslím, že je z čeho vybírat a program slibuje řadu originálních přístupů k poznání 16. a 17. století z mnoha úhlů pohledu. Každý student bude mít povinnost se přihlásit na tři programy (pozor: po naplnění kapacity bude program automaticky uzavřen!) - v každém bloku jeden a to prostřednictvím ANKET, které budou zpřístupněny v systému Bakaláři (nutno použít webovou aplikaci) od 9. do 14. 12. 2016. Garantem projektového dne je Mgr. Vendula Lensmith, s případnými dotazy se můžete obracet i na mne. Těším se, že první projektový den našeho gymnázia bude úspěšným příspěvkem ke kvalitě vzdělávání na našem gymnáziu.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Logická olympiáda

Nové číslo The Mozart Times spatřilo světlo světa

Jak už je to u nás tradicí, přinášíme vám předvánoční vydání Anglického školního časopisu The Mozart Times. Tentokrát se můžete těšit na obsah zaměřený na světové události, jako jsou nedávné prezidentské volby ve Spojených státech, co představují globální problémy pro naší paní učitelku Chalupovou, jak to je s dětskými domovy u nás nebo o čem byl Spielbergův film Bridge of Spies. Vřelé díky patří všem studentům, kteří se podělili o své literární nadání a dali tak možnost vzniku již desátého vydání našeho časopisu.

Andrea Malá, G4.B


eBrána
eBrána

Spolupráce s firemním prostředím - stáž v eBRÁNĚ s.r.o., Pardubice

Ve čtvrtek 24. listopadu 2016 jsem v rámci projektu Chodím do práce v Pardubickém kraji navštívil společnost eBrána. Nejprve jsme se usadili v místnosti, kde se konají pohovory - zde následovala krátká prezentace firmy eBRÁNA obecně. Zjistili jsme čím se firma zabývá, jakým způsobem se prezentuje, co zákazníkům poskytuje za služby (tvorba webu, loga, internetový marketing,, eshopy, copywriting a software pro realitní kanceláře), jaké podmínky musí zaměstnanec splňovat a vůbec, že působí spíše rodinným dojmem, všichni si tykají, svého ředitele pana inženýra Martina Semeráda neoslovují jinak než "Machy"... Poté jsme si prohlédli celý komplex a jednotlivé kanceláře od marketingu, obchodu, správy webu, programování, kde nám zaměstnanci stručně vysvětlili, jaká je náplň jejich práce a následně odpovídali na naše dotazy. Nejdéle jsme se zdrželi na marketingovém oddělení, kde jsme vedli dlouhou hodinovou diskuzi o chodu, růstu firmy a její budoucnosti, strategiích tzv. internetového marketingu, který spočívá ve zviditelnění zákazníků a jejich podnikání na internetu např. prostřednictvím PPC reklam nebo propagace na sociálních sitích. Zárověň jsme se dozvěděli, že právě tento obor zažívá, jak se říká největší boom neboli nárůst, tudíž má ve firmě největší podíl ze všech příjmů. Po prohlídce jsme se odebrali zpátky do první místnosti a naši stáž zakončili zkouškou tvorby sloganů pro monopol s optikou, což se na první pohled může zdát jako jednoduchý úkol, ale opak je pravdou. K vymyslení opravdu kvalitního sloganu je potřeba vynaložit velmi značné úsilí.
Popravdě, ze stáže v eBRÁNĚ jsem byl doslova nadšen. Na první pohled se zdá být jako ideální vysněná společnost s mladým, přátelským a flexibilním kolektivem. Jsem opravdu vděčný za čas, který jsem zde mohl strávit a myslím, že mi tato zkušenost jistě pomůže s výběrem studia a profese v budoucnu.

Kryštof Kužela, G3.B


FSS MU Brno

Studenti FSS z Masarykovy univerzity prezentovali projekt „Zvol si info“

Studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně připravili zajímavý projekt s názvem „Zvol si info“. Tento projekt má řešit problémy propagandy a její dopad na dnešní společnost. Na naší škole byl přednesen 28. listopadu. Studentům prvního ročníku našeho gymnázia se snažila o tomto tématu sdělit několik informací studentka Masarykovy univerzity a její kolegyně redaktorka z Východočeské televize V1. Studenti se mohli s nimi zapojit do konverzace a projevit svůj názor na věc. Na závěr mohli přednášejícím položit otázky ohledně prezentace a nejaktivnější žáci byli odměněni upomínkovým předmětem.

Pavel Hron, G1.B


Praha

Za výtvarným uměním do Prahy

Ve středu 16. 11. jsme se se seminářem dějin výtvarného umění vydali do Prahy navštívit rovnou tři výstavy. První z nich byla část stálé expozice Národní galerie ve Šternberském paláci, kde jsme se v doprovodném programu dozvěděli zajímavé informace o symbolech a významech v obrazech starého evropského umění, zobrazujících náboženské a mytologické výjevy. Hned potom jsme zamířili do Veletržního paláce, kde jsme měli spoustu času na prohlédnutí Muchovy slavné Slovanské epopeje a už trochu kratší chvíli na prohlídku stálé expozice moderního umění, která se k našim omezeným časovým možnostem bohužel zdaleka nedala stihnout celá. Jsem si však jistá, že i letmé nahlédnutí do stálé expozice některé z nás navnadilo, abychom Veletržní palác v nejbližší době znovu navštívili.

Valentýna Kloboučníková, G4.A



Fitness

Nová fitness zóna slavnostně otevřena

V průběhu minulých týdnů byla definitivně dokončena nová fitness zóna, která se stala součástí velké tělocvičny, a je k dispozici pro studenty zvláště v hodinách tělesné výchovy. První ohlasy jsou vynikající, rozsah zařízení umožňuje plnohodnotné zapojení všech žáků ve skupině Tv. Případné využití mimo hodiny Tv je vždy nutné domluvit s dozorem z řad pedagogů tělesné výchovy. Zařízení bylo pořízeno z daru Elektrárny Opatovice a.s. na základě úspěšného grantového řízení, o které se zasloužil tým studentů školy ve složení Ondřej Běloušek, Petr Kratochvíl a Radek Štolpa. Děkujeme! Dovybavení posilovny bylo potom financováno za přispění Spolku přátel Gymnázia. Slavnostní přestřižení pásky se ujali právě zmiňovaní studenti, kteří tak ve středu 16. listopadu novou posilovnu symbolicky otevřeli. Ať slouží!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Kytice

Studenti gymnázia na Erbenově Kytici ve VČD

V úterý 15. listopadu jsme se zúčastnili divadelního představení Kytice ve Východočeském divadle v Pardubicích. Tuto hru nastudovali herci Klicperova divadla z Hradce Králové, kteří Erbenovu nejznámější básnickou sbírku zinscenovali opravdu skvěle. Z divadla jsme odcházeli plni dojmů. Věříme, že se představení všem líbilo a ten, kdo se u maturity setká s Erbenovou tvorbou, bude moci čerpat nejen z knih, ale i z tohoto zážitku.

Alena Mrvíková G3.C, Anna Puhlovská G3.A



Maturita 2017

Aktuální informace k maturitní zkoušce 2017

Připomínáme studentům maturitního ročníku povinnost přihlásit se k jarnímu zkušebnímu termínu MZk. Každý maturant obdrží v pondělí 21. 11. 2016 předvyplněnou přihlášku, kterou doplní o zbývající údaje včetně volby zkoušek a následně prostřednictvím TU odevzdá vedení školy. Ve společné části se volí dvě zkoušky (CJL a MAT nebo cizí jazyk) a v profilové části také dvě zkoušky (další případně jako nepovinné). Termín je stanoven do 28. 11. 2016. Přihlašování se detailně věnuje také aktuální Maturitní zpravodaj č. 39. Připomínám možnost volby výběrové písemné zkoušky Matematika+. Zkouška není součástí maturitní zkoušky a student z ní obdrží zvláštní certifikát. Zkouška je zdarma a bude se konat v termínu písemných testů společné části maturitní zkoušky. Zájemci se k ní budou přihlašovat individuálně v termínu 2. – 15. 1. 2017. Výhodou může být fakt, že některé VŠ zohledňují tuto zkoušku v rámci přijímacího řízení na VŠ. Bližší podrobnosti naleznete v sekci „Maturitní zkouška 2017“, případně se obracejte na TU nebo vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Archiv

Pozdrav od naší studentky Anny Krištofíkové ze studijního pobytu v Itálii

Zdravím Mozarťák čtrnáct dní před svým odjezdem. Za poslední týdny se udála spousta věcí. Dny od 13. do 16. října jsem strávila v o něco severnějším italském městě Trentu, kde jsem absolvovala druhý orientační AFS kemp. Měla jsem možnost potkat spoustu lidí ze všech koutů světa, poznat nové kultury a navázat přátelství. Celý tento pobyt probíhal za velmi přátelské a jednotné atmosféry, kterou se nám podařilo vytvořit. Po návratu domů jsem začala opět navštěvovat školu a trávit čas se svou hostitelskou rodinou a přáteli. Jednou týdně navštěvuji hodiny italštiny v centru Vicenzy,a tak mám mám možnost více poznat toto město a trávit čas s dalšími AFS studenty, se kterými tyto hodiny absolvuji. Dále jsem měla možnost podívat se do krásné Florencie, kde jsem strávila čtyři dny a kam se, doufám, jednou vrátím, protože čtyři dny v tomto městě určitě nestačí. Zatím stále nemohu uvěřit, že mi zbývá pouhých čtrnáct dní se svou hostitelskou rodinou a lidmi, se kterými jsem se stihla spřátelit. Nicméně, na konci listopadu mě v Bruselu čeká poslední orientační kemp, kde všichni shrneme své zážitky a pocity z této tříměsíční zkušenosti.

Anna Krištofíková, G3.C



ANJ divadlo

The Bear Educational Theatre

Tento rok nás opět navštívilo The Bear Educational Theatre a to v termínech 2. 11. a 14. 11. s divadelním představením The History of English Literature. Představení byla určena pro studenty druhého a třetího ročníku. Jednalo se o úplnou novinku, která měla studentům představit některé z autorů a některá z děl anglické literatury od roku 1000. The History of English literature je interaktivní hra, která studentům přiblížila nejen Shakespeara, ale i Chaucera, sestry Brontëovy a samozřejmě i Beowulfa.

Mgr. Soňa Chalupová, sekce ANJ



ČOV

Exkurze do cementárny Prachovice a Berlovy vápenky

V úterý 8. listopadu se zúčastnili žáci druhých ročníků /G2.A a část G2.C/ exkurze do cementárny CEMEX Cement, k. s. v Prachovicích a následně do muzea vápenky pana Berla u Třemošnice. Exkurzí v Cemexu nás provedla paní Slepičková, která nám vysvětlila postup výroby cementu od vytěžení vápence až po koncový produkt. Měli jsme i možnost promluvit si s některými zaměstnanci, kteří byli velmi milí a popsali nám jejich práci do podrobností. Následně jsme se přesunuli do Muzea Berlova vápenka, které je ve zrenovovaném objektu vápenky. Tady nám paní průvodkyně popsala historii výroby vápna, která se užívala až do šedesátých let minulého století. Na konci naší prohlídky nám paní průvodkyně chtěla položit soutěžní otázku, ale byla zodpovězena ještě dříve, než byla vyřknuta a odměna nás neminula. Exkurzi jsme si všichni žáci i učitelé užili a dozvěděli jsme se mnohé nové.

Václav Bílý (G2.C)

EU OPVK


Stužkovací večírek

Rockový koncert v podání G4.A

V pátek 4. 11. se uskutečnil náš stužkovací večírek. Všichni, jak učitelé, tak i žáci, přišli ustrojeni jak na opravdový rockový koncert. Večer začal ostužkováním a pasováním všech studentů na maturanty. Poté jsme se všichni dali do jídla. Po večeři přišla vlna smíchu s hrou „chubby bunny“ a poznáváním rockových písniček, kterou na plné čáře vyhráli učitelé. Večer tím ale ani zdaleka nekončil a téměř všichni šli slavit dál. Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří se zúčastnili a strávili tento večer s námi.

Kateřina Svatošová, G4.A



Vědění

Naši studenti na konferenci „Vědění mladým 2016“

Ve čtvrtek 10.11. se někteří studenti 1., 2. a 3. ročníku zúčastnili konference "VĚDĚNÍ MLADÝM 2016" pořádané Univerzitou Pardubice. V první části jsme vyslechli ústní prezentace studentů gymnázií z celé ČR. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací z oboru biologie, matematiky, fyziky a chemie. Ve druhé části jsme pak měli možnost si prohlédnout a diskutovat s autory posterových prezentací z různých oborů .Vyslechli jsme také ústní prezentace zaměřené na filozofii, přírodovědné a humanitní obory. Pro mnohé z nás se dnešní velice zajímavý den stane inspirací pro naše další studium a mimoškolní činnosti.

Natálie Černá a Anna Košková G1.B



Evžen Oněgin

Studenti literárního semináře v hradeckém Klicperově divadle

Ve středu 9. 11. jsme v rámci literárního semináře navštívili Klicperovo divadlo v Hradci Králové, kde jsme zhlédli zdramatizovanou verzi slavného Evžena Oněgina od neméně slavného autora A. S. Puškina. Jeden z nejznámějších milostných příběhů zrežírovala dvojice s názvem SKUTR. Toto duo pojalo Evžena Oněgina moderně, bez veršů, nicméně například známý dopis Taťány Oněginovi zůstal. V hlavních rolích se nám představila výborná Pavlína Štorková jako Taťána a Miroslav Zavičár jako Evžen Oněgin. Hra se nám moc líbila. Herecké výkony, scéna i kostýmy byly velmi zdařilé, a tak snad Klicperovo divadlo zanedlouho opět navštívíme.

Barbora Hudáková, G4.C


Polsko
Polsko

Česko – polský projekt na návštěvě nejen Polského institutu v Praze

V úterý 8. listopadu jsme navštívili hlavní město Prahu, kde jsme měli připravený bohatý program související s česko – polským studijním projektem, který na našem gymnáziu probíhá. Naší první zastávkou byl Polský institut, organizace, která přibližuje polskou kulturu a historii občanům České republiky. Zde nám ochotný personál vysvětlil, jak celý institut funguje, jaké kulturní akce organizuje a jaké další služby nabízí. Proběhla zde také zajímavá diskuze o možnostech studia v Polsku, o polském náboženství i jeho kultuře. Po této zajímavé návštěvě a příjemném obědě v centru Prahy jsme navštívili národní technickou knihovnu v areálu technických vysokých škol. Zde jsme si prohlédli právě probíhající výstavu fotografií nazvanou Pocta Václavu Havlovi fotografa O. Škáchy a výstavu nazvanou Střední a východní Evropa 1939-1989. Dále jsme se zúčastnili komentované prohlídky samotné národní technické knihovny. Zde nám objasnili nejen její historii, architektonický koncept, ale hlavně rozsáhlé služby, které knihovna nabízí. Do Pardubic jsme se tak vrátili s velkým množstvím zajímavých a užitečných informací, které plně využijeme v další fázi již zmíněného česko – polského projektu.

Za celou studijní skupinu Michaela Kamarášová (G3.B)


Tragická
Tragická

Zveme na výstavu Tragická místa paměti - Příběhy bezpráví na téma poválečného bezpráví

Naše škola se letos již podvanácté zapojila do projektu „Příběhy bezpráví“ připravovaného v rámci programu "Jeden svět na školách". Cílem Příběhů bezpráví je přiblížit studentům prostřednictvím projekcí dokumentárních filmů a následných debat události naší nedávné historie. V letošním roce se projekt zaměřuje na osudy lidí, kteří v průběhu minulého století z různých důvodů opustili své domovy a na ty, kteří byli v rámci Československa nedobrovolně přesídleni. K tématu jsou školám nabízeny snímky o emigraci, poválečném odsunu Němců, o provokacích Státní bezpečnosti vůči těm, kteří chtěli odejít do zahraničí, či o budování hranice z ostnatých drátů kolem Československa. V rámci projektu jsme slavnostní vernisáží ve středu 9. 11. zahájili výstavu Tragická místa paměti, kterou škole zapůjčila společnost ANTIKOMPLEX. Výstavu vytvořili studenti severočeských gymnázií, kteří pátrali po tragických příbězích některých míst svého kraje v období 1938 - 1945. Na řadě příběhů z Ústí nad Labem či Postoloprt dávají podrobně nahlédnout do soužití dvou národů uprostřed Evropy. Výstava je instalována v improvizované Galerii „U kopírky“ v 1. patře gymnázia. Přístupná je i pro širokou veřejnost ve dnech školního vyučování vždy od 07:00 do 17:00 až do 2. 12. 2016. Výstavu zahájil Mgr. Matěj Spurný, Ph.D. z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, který připomněl význam historické reflexe pro aktuální postoje veřejnosti ke společenskému dění. Na vernisáž navázala projekce dokumentárního filmu Davida Vondráčka „Zabíjení po česku“ v AULE gymnázia. Dokument představuje události z komplikovaného období našich dějin, kdy docházelo ke zjevnému bezpráví na nevinném obyvatelstvu v době tzv. divokého odsunu. Studenti využili přítomnost historika, který se tématu dlouhodobě věnuje, k rozsáhlé diskusi a dotazům k roli E. Beneše, důvodům tohoto brutálního násilí i celkovému dobovému kontextu těchto událostí.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Human
Human

Francouzský podzim i s našimi studenty

V pondělí 7. listopadu jsme se skupinou francouzštinářů vyrazili na film v rámci Francouzského podzimu organizovaného Francouzskou Aliancí v Pardubicích. Byl to snímek jménem L´Human od režiséra Yanna Arthus-Bertranda. Přišli jsme v dobré náladě, ale odcházeli jsme už v jiném rozpoložení. Film byl velmi dojemný a člověk se poté musel zamyslet nad svým životem. Režisér zachycoval osudy různých lidí z různých koutů světa a ptal se jich na otázky ohledně jejich práce, živobytí, rodiny, atd. To, co jsme slyšeli, jsme opravdu nečekali. Lidé popisovali své těžké životní příběhy, objevilo se zde například domácí násilí, smrt celé rodiny při teroristickém útoku a další. Všem nám to vytvořilo jiný pohled na svět a odcházeli jsme z kina plni dojmů.

Anna Nouzovská, G3.A



Volejbal

Bronzové místo našich volejbalistů

Naši volejbalisté, po dlouhých letech čekání, sehráli výborně turnaj pořádaný v rámci okresního kola Krajské olympiády škol. S jednou prohrou a dvěma remízami vybojovali krásné třetí místo. Děkuji za příkladnou reprezentaci naší školy.

Mgr. Martin Plha, garant Tv


Plavání

Na regionální olympiádě mládeže jsme vyplavali stříbro a bronz

V pondělí 7. 11. 2016 proběhlo okresní kolo XXIII. Regionální olympiády dětí a mládeže v plavání. Dívčí družstvo ve složení: Čapková Michaela (G4.B), Kmoníčková Zuzana (G3.B), Špásová Kateřina (G3.C), Svobodová Tereza (G2.C), Fekarová Tereza (G2.B), Reinbergová Michaela (G2.B) a Štiková Bára (G1.B) obsadilo skvělé druhé místo. Chlapecký tým ve složení: Nikodem Jan (G4.B), Šafařík Dan (G3.A), Duchoň Filip (G2.B), Procházka Vojtěch (G2.B), Kacetl Kryštof (G2.B), Kovárník Petr (G1.C) a Novotný Lukáš (G1.B) po velkém boji dosáhl na bronzový stupínek. Vřelé díky všem za kvalitní výkony a příkladnou reprezentaci školy!

Mgr. Erika Macková


Biologie

Geneticky modifikované organismy – máme se jich bát???

V pondělí 7. 11. navštívili seminaristé z biologie Východočeské muzeum, kde si vyslechli nejnovější poznatky o geneticky modifikovaných plodinách. Přednáška vedená Mgr. Tomášem Moravcem Ph.D. z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se zabývala upravováním genetické informace zemědělských plodin, za účelem jejich větší výnosnosti, lepší kvality a především odolnosti vůči škůdcům a nepříznivým podmínkám prostředí. Řešila se také otázka legislativy v Evropské unii, která zatím odmítá využívání takto upravených rostlin.

Mgr. Marek Procházka, sekce BIO


Brána jazyků

Brána jazykům otevřená​​

Ve čtvrtek 3. listopadu se na našem gymnáziu uskutečnil první ročník projektu Brána jazykům otevřená aneb anglické, francouzské a španělské odpoledne pro žáky ZŠ. Projektu se zúčastnili žáci ze ZŠ Pardubice – Polabiny, Npor. Eliáše, ZŠ Pardubice – Polabiny, Prodloužená 283, ZŠ Pardubice – Polabiny, Družstevní 305 a ZŠ Štefánikova Pardubice. Čekaly je tři jazykové programy vedené pedagogy gymnázia. Jeho cílem bylo seznámit zájemce o studium na gymnáziu s cizími jazyky, které se běžně na základních školách nevyučují - se španělským jazykem a s francouzským jazykem. A také ukázat vstupní úroveň pro studium anglického jazyka. Během programů se rovněž uskutečnily soutěže o zajímavé ceny. Na závěr každý účastník obdržel certifikát. Jsme rádi za pozitivní ohlasy jak z řad účastníků, tak základních škol.

Mgr. Soňa Chalupová, garant projektu


Melitopol
Melitopol

Návštěva paní Oleny Kaminské​ z ukrajinského Melitopolu​

Ve dnech 2. a 3. listopadu 2016 navštívila naše gymnázium paní Olena Grigorjevna Kaminská, zástupce ředitele Gymnázia č. 9 v Melitopolu na Ukrajině, se kterým jsme již na jaře navázali kontakt a se kterým jsme se již několikrát spojili prostřednictvím Skype. Ve středu 2. 11. ráno přivítal paní Kaminskou pan ředitel Mgr. Marek Výborný a po prohlídce školy ji pozdravili i ostatní kolegové, u příležitosti společného setkání na pedagogické radě ve sborovně školy. Po zbytek dne se program "točil" kolem výuky, paní Kaminská navštívila hodiny hudební a výtvarné výchovy v 1. ročníku a po obědě hodinu ruského jazyka ve třídě 4.A. O tyto hodiny se zajímala proto, že Gymnázium č. 9 je zaměřeno na estetickou a uměleckou výchovu a ona sama je učitelkou ruského a ukrajinského jazyka. Odpoledne pak následovala prohlídka města a jeho zajímavých míst. Ve čtvrtek 3. 11. proběhla v Aule beseda s žáky ruského jazyka ze všech ročníků a kromě prezentace o Ukrajině a městě Melitopolu, měli žáci možnost promluvit si s rodilou mluvčí, protože ač je Melitopol na Ukrajině, ve městě a ve škole se hovoří rusky. Padla řada dotazů a zazněl i ukrajinský jazyk, abychom měli možnost porovnat rozdíl mezi ruštinou a ukrajinštinou. Beseda byla velmi srdečná a příjemná atmosféra napomohla vzájemnému porozumění. Věříme, že úspěšně navázaná spolupráce našich škol bude pokračovat a stejně tak, jako vítáme při výměnných pobytech hosty a "staré známé" ze Selbu a z Blois, přivítáme v příštím roce i nové přátele z Melitopolu.

Mgr. Lenka Grulichová, garant ruského jazyka


Schola

Přihlašovací aplikace na přípravný kurz k PZk

Připomínáme ​​nabídku přípravného kurzu (10 intenzivních lekcí) k přijímacím zkouškám z matematiky a českého jazyka. Kapacita přípravného kurzu je 120 míst. K přihlášení na přípravný kurz použijte výhradně přihlašovací aplikaci, která byla spuštěna v neděli 6. 11. 2016 ve 20:00 hod. V případě dalších dotazů k přijímacímu řízení se neváhejte obrátit na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Schola

Prezentace gymnázia na výstavě Schola Bohemia a spuštění přihlašovací aplikace na přípravný kurz k PZk

V pátek a v sobotu představilo naše gymnázium aktuální nabídku pro uchazeče o studium na tradiční výstavě středních škol Schola Bohemia v pardubickém Ideonu. Vážíme si velkého zájmu uchazečů i jejich rodičů. Připomínáme, že na čtvrtek 1. 12. připravujeme první Den otevřených dveří od 14:00 do 18:00. Zájemci si prohlédnou odborné učebny, laboratoře, aulu školy, setkají se se studenty i pedagogy školy a blíže se seznámí s atmosférou školy. Zveřejněna budou také Kritéria přijímacího řízení pro příští školní rok. Zároveň připomínáme ​​nabídku přípravného kurzu (10 intenzivních lekcí) k přijímacím zkouškám z matematiky a českého jazyka. Přihlašovací aplikace bude spuštěna již v neděli 6. 11. ve 20:00 hod. V případě dalších dotazů k přijímacímu řízení se neváhejte obrátit na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Ocenění
Ocenění

Studenti našeho gymnázia mezi oceněnými nejlepšími studenty SŠ v Pardubicích

Hudební sál pardubické radnice byl ve středu 2. listopadu místem předávání diplomů a ocenění nejlepším studentům SŠ v Pardubicích za školní rok 2015/16. Z žáků nominovaných naší školou byli pozváni a diplom a ocenění získali tito studenti: Tereza Brancuská (G4.A) za 1. místo v celostátním kole a reprezentaci v mezinárodním finále v Gentu ve filozofické olympiádě. Nikol Eisová (G1.A) za 2. místo v krajském kole olympiády z anglického jazyka. Za medailová umístění v literární soutěži „Evropa ve škole“ byli oceněni Kryštof Středa a Tereza Čaladi (G4.B). Thomas Riley (G3.C) si odnesl ocenění za 2. místo v krajském kole olympiády z anglického jazyka. Pamětní list také převzaly Jitka Vodičková (G3.B) a Radka Formánková (G4.B) za 1. resp. 2. místo v krajském kole Středoškolské odborné činnosti. Eva Jiránková (G3.A) byla oceněna za 1. místo v krajském kole olympiády ze španělského jazyka a Veronika Balková (G3.A) za 3. místo v krajském kole olympiády z ruského jazyka. Pavel Sillinger (G3.A) a Josef Cach (G3.B) zabodovali potom v celostátní soutěži Prezentiáda+. A dostalo se i na umělecký přednes. Michaela Čečková (G1.B) byla oceněna za 2. místo v soutěži Ars poetica v uměleckém přednesu v ruském jazyce. Studenti převzali ocenění z rukou náměstka primátora Jiřího Rozinka a předsedkyně Komise pro výchovu a vzdělávání Renaty Petružálkové. Oba oceněli zájem o rozvoj talentu u oceněných žáků a studentů. který vyžaduje často vlastní nasazení a zájem o svůj oblíbený obor. Všem popřáli řadu dalších studijních úspěchů. Děkuji pedagogům za vedení úspěšných studentů a všem za skvělou reprezentaci školy!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Bezpráví
Bezpráví

Ceny Příběhů bezpráví předával v kině Lucerna i náš student Vilém Branda

V úterý 1. listopadu se od 19.00 v pražském kině Lucerna uskutečnilo slavnostní zahájení 12. ročníku projektu Příběhy bezpráví – měsíc dokumentárního filmu na školách. Během večera byly předány Ceny Příběhů bezpráví lidem, kteří statečně vzdorovali komunistickému režimu. Ceny předali ministr kultury ČR Daniel Herman, herečka a politička Magda Vášáryová a ukrajinský aktivista Hennadij Afanasjev. Studentská tříčlenná porota, ve které zasedl také náš student Vilém Branda (G3.A), vybírala z celkem sedmnácti nominovaných osobností tři laureáty letošních Cen Příběhů bezpráví. Herečka a politička Magda Vášáryová společně s Vilémem Brandou předali první ocenění Jiřímu Světlíkovi, který se v 50. letech zapojil do skupiny, jež na Slavkovsku pomáhala politickým vězňům, a byl za to obviněn z vlastizrady.V komunistických kriminálech strávil deset let. „Dělal jsem jen to, co jsem dělat musel,“ skromně prohlásil na podiu Jiří Světlík a doplnil, že na začátku všeho byl v jeho případě skauting.  Součástí večera bylo také představení projektu „Z místa, kde žijeme“ a závěr večera pak patřil křtu nové knihy Komunismus v srdci Evropy, kterou představil Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.
Vilémovi děkujeme za reprezentaci gymnázia a pro všechny studenty připomínáme, že letošní Příběhy bezpráví na našem gymnáziu zahájíme ve středu 9. listopadu vernisáží výstavy „Tragická místa paměti“ a projekcí dokumentu „Zabíjení po česku“. Tematicky se tak zaměříme na poválečné osudy našich německých spoluobčanů a jejich vysídlení. Hostem dne bude Mgr. Matěj Spurný, PhD. z Ústavu soudobých dějin AV ČR.   V pondělí 28. 11. potom v rámci filmového klubu přivítáme pamětníka z řad politických vězňů pana Františka Teplého.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Klokan

Přírodovědný klokan 2016

Letos se této již tradiční soutěže pro první a druhé ročníky středního stupně zúčastnilo na naší škole celkem 176 žáků. Se záludnými otázkami z biologie, chemie, fyziky a matematiky si během 40 minut nejlépe poradil Jan Netolický z třídy G2.A se ziskem 84 bodů ze 120 možných. 81 bodů stačilo Karolíně Kučerové z třídy G1.A na druhé místo a na třetím místě skončil Filip Duchoň z třídy G2.B rovněž s 81 body, ale dřívějším datem narození, což jej dle pravidel soutěže řadí až za Karolínu. A jak si vedli naši žáci v rámci okresu Pardubice? Náramně! V první desítce nám uteklo jen druhé místo, jinak naši hegemonii nic nenarušuje. Okres tedy vyhrál Jan Netolický a na třetím místě skončila Karolína Kučerová. V Pardubickém kraji pak obsadili sedmé (Jan Netolický), deváté (Karolína Kučerová) a desáté (Filip Duchoň) místo. K dosaženým výsledkům gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Mgr. Karel Šild


Logická olympiáda

Základní kolo Logické olympiády 2016

Jako již každoročně se naši studenti zapojili do řešení Logické olympiády! Základní kolo vyplňovali ze svých domovů. Nejlépe v něm uspěl Zdeněk Perný (G2.B), který se probojoval do krajského kola pořádaného 4. 11. v Pardubicích. V jeho těsném závěsu se umístila Karolína Patočková (G2.A). Všem, kteří se této olympiády zúčastnili, děkujeme za reprezentaci školy. Zdeňkovi přejeme co nejlepší výsledek v dalším kole.

Garant soutěže Mgr. Veronika Ptáčková


Bikes

Blíží si prezentace gymnázia na výstavě Schola Bohemia

​Již tento pátek 4. 11. a v sobotu 5. 11. zveme všechny uchaze​če o studium k návštěvě našeho prezentačního stánku v rámci tradiční výstavy středních škol Schola Bohemia v pardubickém Ideonu. V pátek od 08:00 do 18:00 a v sobotu od 08:00 do 12:00 budeme mít pro Vás připraveny všechny aktuální informace o studiu na našem gymnáziu i novinkách v letošním přijímacím řízení včetně kritérií. Dotazy budete moci položit jak zástupcům vedení školy, tak i pedagogům a studentům. Zároveň připomínáme ​​nabídku přípravného kurzu (10 intenzivních lekcí) k přijímacím zkouškám z matematiky a českého jazyka. Přihlašovací aplikace bude spuštěna již v neděli 6. 11. ve 20:00 hod. Těšíme se na viděnou v Ideonu či při dnech otevřených dveří (první ve čtvrtek 1. 12.) na našem gymnáziu.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Itálie
Itálie

„Mozarťák“ v Římě​ i Pompejích​​

​ V úterý 25. října jsme vyrazili pod vedením paní učitelky Sýkorové směr Řím. Začali jsme několikahodinovou prohlídkou vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a ​b​aziliky sv. Petra s detailním výkladem české průvodkyně. Následně jsme se prošli k Andělskému hradu a den zakončili u Španělských schodů. Druhý den jsme navštívili Pompeje, město v Neapolské zátoce, které bylo roku 79 zničeno výbuchem sopky Vesuv a roku 1997 bylo zapsáno do Světového dědictví UNESCO. Bohužel nepřízeň počasí nám neumožnila uskutečnit plánovaný výstup na tuto sopku. Třetí den pobytu jsme navštívili nejznámější památky Říma, pěšky od Kolosea, přes Forum Romanum na Benátské náměstí s významným památníkem Viktora Emanuela II. Využili jsme možnost výtahem vyjet na nejvyšší terasu a vidět sluncem zalitý Řím. Den jsme zakončili prohlídkou Pantheon​u​ a úžasné fontány - Fontana di Trevi. Vrátili jsme se s mnoha zážitky, drobnými suvenýry a hlavně nádhernými vzpomínkami. Děkujeme za zájezd.

Magdaléna Malířová, G2.C


Bikes

​Filmový klub o tématu "kola versus auta"​

​V úterý​ 25. 10. filmový klub promítal film „Bikes vs.cars“. Film nás zavedl do problematiky stále se zvyšujícího počtu aut oproti obyvatelstvu​ a​ zhoršování životního prostředí​. Téma ukázalo, jak lobbování silných automobilek vede rozvoj měst do slepé uličky. Po filmu jsme zahájili diskuzi s Bc. Tomášem Horníkem, spolupracujícím na projektu „Rekola“. Pan Horník nám sdělil zajímavá fakta o pardubické silniční dopravě a více nám osvětlil projekt Rekola. Na konci diskuze jsme vybrali nejaktivnější účastníky a dali jsme jim vouchery na 2 týdny užívání Rekol zdarma.

Za filmový klub Anna Zítová ​G​3.C


MS

Software Office 365 Pro Plus a Windows 10 Education pro naše studenty

Naše škola je zapojena do multilicenčního programu EES pro školská zařízení Pardubického kraje, naši studenti tak mohou zdarma používat po dobu platnosti této smlouvy (do 30. 9. 2018) software Office 365 Pro Plus a Windows 10 Education. Office 365 Pro Plus se poskytuje ve formě ročního předplatného – studenti získávají na Akademickém portálu SoftwareONE právě jednoleté předplatné. Předplatné se bude pravidelně prodlužovat po dobu platnosti Smlouvy EES, tj. do 30. 9. 2018. Windows 10 Education mohou studenti používat legálně nejen po dobu svého studia, ale i následně po jeho ukončení. Detailní informace naleznete v tomto informačním letáku, požadovaný token (kód školy na portálu) obdržíte v kabinetu IVT.

Mgr. Petr Harbich



Fitness zóna

„Fitness zóna“ v tělocvičně školy je v provozu

Od října začala na našem gymnáziu fungovat nová fitness zóna (posilovna). Škola zajistila úpravu prostor. Zařízení samotné bylo pořízeno z daru Elektrárny Opatovice a.s. na základě úspěšného grantového řízení, o které se zasloužil tým studentů školy, který zřízení posilovny sám inicioval. Dovybavení posilovny bylo potom financováno za přispění Spolku přátel Gymnázia. Děkujeme! Již po prvních hodinách je pedagogům i žákům jasné, že posilovna přispěje ke zkvalitnění hodin tělesné výchovy a bude nedílnou součástí vyučování.

Mgr. Martin Plha, garant Tv



Vězeňská služba

Návštěva pardubické věznice spojená s účastí na soudním jednání​

Jako součást výuky semináře společenských věd jsme 20. 10. navštívili věznici v Pardubicích. Po projití přísnou bezpečnostní kontrolou a menší patálií s občanskými průkazy autorů tohoto textu, jsme měli možnost být svědky mnoha zasedaní soudu, kdy předsedkyně senátu soudu rozhodovala o podmínečném propuštění, nebo o přesunu vězňů do věznice s mírnějším režimem. Dále jsme mohli vidět část vězeňských prostor při průchodu areálem věznice. Myslíme, že návštěva byla dobrou zkušeností pro všechny zúčastněné, ale raději bychom se do věznice už nevraceli a když už, tak na straně zákona.

Daniel Kopecký & Jiří Blažka, G4.B



Stolní tenis

Z Holic přivezly týmy bronzové medaile

Ve středu 19. 10. 2016 se naši studenti utkali v Holicích na XXIII. REGIONÁLNÍ OLYMPIÁDĚ MLÁDEŽE ve stolním tenise. Bojovali jsme jako lvi, tentokrát totiž nezdobilo naše soupisky žádné jméno registrovaného hráče. O to jsou naše výsledky cennější. Dívkám ve složení Totinová Barbora G3.A a Roztočilová Sabina G3.C se podařilo skončit na 3. místě! Chlapci ve složení Pařízek Jakub G3.C, Hellinger Jan G3.A, Novotný Lukáš G1.B a Slabý Lukáš G3.B, skončili na 3. místě! Jedná se o historický úspěch, kdy chlapci i dívky skončili na bendě. Ve výsledku to tedy znamená přidělení důležitých bodů do bodování škol a všem zúčastněným patří velký dík.

Mgr. Tomáš Voltr



Fyzika

Fyzika všemi smysly v aule školy

V úterý 18.10. 2016 se ve školní aule konala fyzikální show s názvem "Fyzika všemi smysly", kterou nám na naše gymnázium přijela představit sympatická dvojice lidí z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Mohli jsme si vychutnat fyziku nejen základními smysly, jako jsou zrak či sluch, ale vyzkoušet si i smysl pro techniku. Mohli jsem např. zjistit, jak silný je stisk naší ruky, zda může nafukovací balónek přežít na podložce plné připíňáčků, proč si člověk nespálí ruku položenou na desku indukčního vařiče, ač v hrnci stojícím na té samé desce se zároveň vaří voda, nebo např&iacut e;klad i to, že atmosférickou tlakovou sílu držící při sobě magdeburské polokoule nezdolají ani dva nejsilnější studenti. Někteří se obětovali v zájmu vědy a ochutnali barevné limonády vzniklé záhadnými chemickými reakcemi, které chutnaly opravdu "výborně". Akce se všem zúčastněným moc líbila a věříme, že i naši hosté odjížděli s příjemnými pocity.

Lucie Kulhánková a Anna Zitová, G2.C



FF UK

24 hodin s Filozofickou fakultou UK

V pondělí 17. 10. jsem se společně s Anežkou Kubáčovou a Filipem Kožíškem (G3.C) zúčastnila zahájení stáží na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kam jsme byli na základě motivačního dopisu vybráni. Hned ráno jsme se společně se studenty všech stáží sešli v aule hlavní budovy FF UK, kde nám byly mimo jiné sděleny informace o oborech, příjímacím řízení a možnostech na FF UK. Poté jsme si poslechli přednášku na téma „Proč vůbec číst staré knihy?“, ve které se Mgr. Daniel Soukup, Ph.D. zamýšlel nad tím, jaký vliv na nás dodnes mají staré literatury a tradice a v čem pro nás mohou být inspirativní. Po přednášce už jsme se každý individuálně seznámil se svým garantem stáže, se kterým jsme se domluvili na dalším programu a někteří z nás rovnou absolvovali hned několik přednášek.

Blanka Podvolecká G3.C



Frisbee

Dva týmy bojovaly o body ve frisbee

S říjnem nepřišla jen zima a déšť, ale také podzimní kvalifikace na červnové finále v Ultimate Frisbee. Tento rok jsme samozřejmě nemohli chybět, a tak jsme v rekordním počtu 17 žáků vyrazili do Hradce Králové. Poprvé jsme se rozdělili na 2 týmy a bojovali o cenné body. Ve skupinách jsme narazili na silné, vyrovnané i slabší soupeře. Obě skupiny se dostaly do bojů o umístění a veselou náhodou se nám podařilo hrát proti sobě. Nakonec jsme obsadili pěkné 5. a 7. místo, což znamená dobrý základ bodů pro nadcházející jarní kolo kvalifikací, na které se také chystáme. Velké díky patří všem zúčastněným ze všech ročníků. Kvalifikace nám sice nepřinesla body z prvních příček, ale veliké zkušenosti, které doufejme s ještě větším počtem lidí zúročíme na jaře. Náš A tým směřoval na lepší příčku, ale bohužel už od prvního zápasu měl více zranění než bodů. Doufejme, že se všichni brzo uzdraví a příště nastoupíme v plném počtu. Také bychom všichni chtěli poděkovat paní učitelce Mackové za její příjemný doprovod. Pokud by měl někdo zájem dozvědět se o frisbee víc, zkusit si zahrát, či se na jaře na kvalifikaci podívat s námi jako člen týmu, neváhejte kontaktovat paní učitelku Mackovou.

Josef Cach G4.B



Archiv

STEH DEINEN MANN - monolog na téma homosexualita

V úterý 18.10. navštívili žáci G3.C jako každý rok německé divadelní představení v Divadle 29. Tentokrát se jednalo o fiktivní biografii sportovce, který hraje na vesnici fotbal. Podle skutečného přiznání bývalého německého reprezentanta Hitzlspergera a podle statistiky, že 10% všech mužů jsou homosexuálové, hledá hlavní představitel "teplé spoluhráče" ve svém klubu a přemýšlí, kdo se kdy choval neobvykle. Na konci představení naši žáci iniciovali diskuzi s režisérem a hercem Matthiasem Dambergem z Freies Theater v Göttingenu a vyjadřovali se k ožehavým tématům jako migrace, volby atd.

Mgr. Jaroslav Macek, sekce NEJ



72 hodin

Žáci prvních ročníků se zapojili do dobrovolnického projektu 72 hodin

72 hodin jsou tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konaly v termínu od 13. do 16. října. Kdykoli během těchto 72 hodin se dobrovolníci po celém Česku pustili do aktivit, které pomohou druhým, přírodě či okolí. V pátek 14. 10. se do projektu zapojili i studenti G1.A G1.C, a to konkrétně do úklidu okolí školy. V tento den se před budovou gymnázia po skončení výuky sešlo celkem 25 studentů a 3 pedagogové. Celá akce probíhala v odpoledních hodinách a Mgr. Martina Vinklářová vyhlásila na místě soutěž o nejkurióznější „úlovek“, aby motivovala studenty k ještě lepším výsledkům. Netrvalo dlouho a již jsme měli vítězný nález, jímž byla stará školní skřínka. Byl jsem překvapen tak hojným počtem dobrovolníků. Tímto bych chtěl jménem sebe i jménem koordinátorky Mgr. Vinklářové poděkovat všem za jejich zájem.

Martin Žihlo, G1.A

Děkuji všem zúčastněným. Vážím si Vaší dobrovolnické aktivity, která byla motivována zájmem Vás samotných o zlepšení bezprostředního okolí školy. Skvělý počin i příklad pro ostatní!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Archiv

Seminář z dějepisu navštívil Státní okresní archiv Pardubice

Součástí programu semináře z dějepisu je i exkurze do institucí důležitých pro práci historika. V pondělí 17. 10. jsme tak navštívili Státní okresní archiv v Pardubicích. Zástupkyně ředitele Mgr. Renáta Růžičková nejprve studentům představila systém archivní správy v ČR, význam spisové služby a archivování. Následně měli studenti příležitost k prohlédnutí některých ukázek archiválií z fondů SOkA včetně originálu pergamenové listiny Jana z Pernštejna či dobového tisku z roku 1918. Po návštěvě depozitáře shlédli studenti v druhé polovině návštěvy zajímavou výstavu s názvem „Jak se v Pardubicích vyučovalo (1774–1945)“. Mohli sledovat vývoj a proměny školství, vyučování i jednotlivých škol od zavedení povinné školní docházky za panování Marie Terezie. A to jak ve městě Pardubice, tak i v okrajových městských částech, které tehdy byly samostatnými obcemi. Zmíněni jsou i významní učitelé, jejichž aktivita značně přesáhla činnost pedagogickou a výrazně se podíleli na rozvoji města.

Mgr. Marek Výborný, Seminář z dějepisu



Asanace

Studenti na „Asanaci“ Václava Havla

Do Východočeského divadla zavítalo v úterý 11. 10. Národní divadlo z Kyjeva, aby při příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla inscenovalo jeho hru, kterou napsal roku 1987, s názvem "Asanace". Režie tohoto díla se zhostil pan Břetislav Rychlík, v jehož režii je i právě hraný Konec masopustu. Této události se zúčastnili žáci z literárních seminářů čtvrtých ročníků a pár věcmi byli trochu zaskočeni. Už samotný termín "asanace", což ve zkratce znamená zákroky pro zlepšení hygienických podmínek v daném místě, byl pro většinu z nás matoucí. Celé představení navíc bylo v ukrajinštině s českými titulky a jeho pět jednání zabralo necelé tři hodiny včetně přestávky. Havel chtěl ve svém dramatu poukázat na tehdejší omezování svobod a také na devastaci krajiny v 70. a 80. letech minulého století, kterou měl na svědomí komunistický režim. Musím podotknout, že toto ‘absolutní drama‘ není pro každého diváka lehké, především díky častým a velmi hlubokým metaforám. Přesto vše zakončil bouřlivý potlesk ve stoje, už jen díky skvělým hereckým výkonům.

Marek Podlaha, G4.C



ČOV

Exkurze do Čistírny odpadních vod v Hradci Králové

Za středečního deštivého rána se G1.B a část G1.A vypravily do nedaleké hradecké čističky odpadních vod. Počasí se naštěstí umoudřilo a my zahájili prohlídku. Začali jsme u čerpadla, následovala česadla, lapáky písku a stěrku, důmyslné systémy odstraňování kalu, denitrifikační zařízení až k vyhnívacím nádržím, kde vzniká bioplyn. Ten se poté vhání na generátor, který tak vyrábí elektřinu a teplo, takže se celý objekt stává i částečně soběstačným. Na závěr jsme navštívili velín, odkud jsou všechny procesy řízeny. S pocitem, že už alespoň trochu rozumíme, jak čištění vody probíhá, jsme odjeli domů.

Kateřina Tamchynová a Sylva Neradová, G1.B

EU OPVK

Stužkovací večírek G4.B

Stužkovací večírek třídy G4.B na křídlech letecké společnosti

Náš stužkovací večírek se odehrál 7.10. v Tenis clubu Pardubice a odcestovali jsme společně do Německa a Francie. Přípravy si nikdo nedovolil podcenit, a tak přišli všichni oblečeni, jak se patří. Hromady vynikajícího jídla a hlavně program proměnil celý večer v báječnou show, ze které se nikomu nechce jít domů. Vše začalo společnou večeří a ostužkováním maturantů. Mnoho smíchu vyvolala první zábava večera, a to hlášky učitelů za celé tři a čtvrt roku, lámání jazyků přišlo při čtení a hádání významů německých a francouzských slovíček a vlna obdivu a lítosti se přivalila při soutěži připravené pro nejtvrdší chlapy večera. Chuť chilli papričky, klobásy a piva cítí někteří ještě teď. Chceme poděkovat všem cestujícím, kteří se zúčastnili našeho letu, všichni jsme si to úžasně užili a už se těšíme na maturitní ples.

Vít Kubant, G4.B


Tři týmy postupují na Pražský studentský summit

Na začátku školního roku jsme využili možnosti přihlásit se na vzdělávací projekt s názvem Pražský studentský summit, který každoročně pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. 11 studentů naší školy vytvořilo celkem tři teamy, které měly za úkol napsat esej o zahraniční politice zvoleného státu. Tuto středu jsme se dozvěděli, že všechny tři týmy byly do projektu vybrány, což nám udělalo velkou radost. V historii naší školy je to zatím nejvyšší počet přijatých účastníků. Jsme za to velmi rádi a těšíme se na nové zkušenosti. V upoutávce Vám potom představujeme úspěšného absolventa našeho gymnázia Ondřeje Wágnera, který před mnoha lety mimo jiné v tomto projektu zahájil svoji cestu kariérního diplomata působícího dnes na Ministerstvu zahraničních věcí ČR.

Vilém Branda G3.A



Václav Havel

Filmovou adaptací událostí roku 1989 jsme připomněli osobnost Václava Havla

Ve středu 5.10.2016 se studenti ze čtvrtých ročníků shromáždili v pardubickém Cinestaru, aby zhlédli film Poslední hurá. Film Poslední hurá je ze série České století a pojednává o sametové revoluci 1989. V hlavních rolích hráli M. Daniel, J. Lábus, O. Kaiser, R. Luknár, J. Plesl, nebo A. Švehlík. Myslím, že tento film byl poučný a velice pěkně zpracovaný. A především jsme si připomněli tak velkou osobnost, jako byl Václav Havel. Právě tento den by se prezident Václav Havel dožil 80 let.

Vojtěch Váňa G4.A


Stužkovák G4.C

Stužkovací večírek třídy G4.C​​

V pátek 30.9. se v Zelené žábě uskutečnil stužkovací večírek třídy 4.C. Skvělá atmosféra, stůl plný jídla, pestré převleky a taneční variace některých žáků a učitelů krásně vyplnily večerní očekávání. Jelikož téma neslo název "Hrdinové filmu", nechyběly ani zajímavé hry a soutěže, jako například poznávání filmových replik a postav nebo také rozpoznávání našich dětských obličejů či mezioborový testík. Poté došlo na pasování všech studentů na oficiální maturanty. Čím déle se slavilo, tím méně byly znát rozdíly mezi učitelem a žákem. Tímto děkujeme všem zúčastněným, co s námi slavili, a můžeme říct, že se vše opravdu vydařilo.

Marek Podlaha G4.C


Přespolní běh

Okresní kolo přespolního běhu přineslo další sportovní úspěch​​

Za deštivého počasí se 4.10.2016 uskutečnilo okresní kolo Středoškolského poháru v přespolním běhu. Tratě v lesoparku Trnová byly letos díky nepříznivému počasí dost náročné. V dívčí kategorii se nejlépe vedlo Tereze Svobodové (G2.C), která vybojovala cenné druhé místo a v kategorii chlapecké Patriku Novákovi (G2.A), který obsadil velmi pěkné šesté místo z celkového počtu 57 závodíků. V soutěži družstev obsadila naše děvčata druhé místo a družstvo chlapců čtvrté. Oba týmy svým umístěním zajistily potřebné body do Regionální olympiády dětí a mládeže okresu Pardubice. Vřelé díky všem za příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Erika Macková



Selb

Výměnný pobyt Pardubice – Selb se vydařil

Po dvou letech přivítali naši čeští studenti své německé partnery v Pardubicích. Na výměnný pobyt přijelo 14 žáků z gymnázia v bavorském Selbu. Naši žáci si je na nádraží rozdělili a odvezli do svých rodin. Po sobotním dramatickém fotbalovém zápase Pardubic s Baníkem Ostrava a nedělním cvičení se v pondělí všichni setkali ve škole, kde po srdečném přivítání s ředitelem školy Mgr. Markem Výborným nahlédli do vyučování na Gymnáziu Mozartova. V aule následovaly projekty českých a německých žáků, ve kterých prezentovali svá města a země. V odpoledních hodinách si všichni prohlédli historické centrum města. V dalších dnech pro ně byly připraveny atraktivní výlety mimo jiné i do Olomouce, Prahy a ZOO Dvora Králové, kde spolupracovali na poznávacím programu o ohrožených zvířatech. Poslední den vzájemně změřili své síly v bowlingu na společném večeru. V pátek 30.9. se všichni žáci na nádraží po týdnu rozloučili. Za rok nás čeká návštěva partnerského města v Selbu. Všem zúčastněným velmi děkuji za pohostinnost a příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Jaroslav Macek


Itálie

Pozdrav ze studijního pobytu v Itálii

V pátek 9. 9. jsem odletěla na tříměsíční studijní pobyt v Itálii zajištěný společností AFS. První den jsem strávila v Římě ve společnosti dalších studentů ze všech koutů světa, kteří se také účastní, a odtud jsem se přesunula do o něco menšího města Vicenza, kde na mě čekala má hostující rodina. Od pondělí jsem začala chodit do školy, kde je to náročné převážně kvůli neznalosti italštiny a mým nižším znalostem v hodinách nemčiny. Všichni studenti tady ovládají jazyky téměř perfektně, neboť navštěvují lingvistické lyceum. Od mého příletu uběhly už skoro 3 týdny a já se více spřátelila s mou rodinou a snažím se hledat i nějaké kamarády. Naštěstí je povaha Italů v takovýchto situacích velmi nápomocná. Dále jsem stihla navštívit města jako je Padova nebo Verona a v neděli mě čeká návštěva Benátek s ostatními AFS studenty z benátského regionu. Čas tu letí neskutečně rychle a já budu za pár týdnů zase balit...

Anna Krištofíková, G3.C


Blois

Skupina studentů na návštěvě Francie

Letadlo nespadlo a po dlouhé vyčerpávající cestě jsme konečně spatřili krásu historického města Blois. Hotel nás příjemně překvapil, a tak jsme mohli načerpat síly na nadcházející den. Druhý den našeho pobytu byl ve znamení historie. Navštívili jsme okouzlující zámky na Loiře - největší zámek Chambord a pohádkový zámek Chenonceau. Avšak čtvrtek byl den, na který se naše delegace těšila nejvíce. Konečně jsme se opět shledali s našimi přáteli, kteří nás navštívili na jaře. Seznámili nás s tamější školou zámeckým parkem a překrásným zámkem. Naše dny v Blois se chýlí ke konci a těšíme se na druhou etapu naší expedice - Paříž a proslulé Versailles.

Karolína Mrštíková a Petr Kratochvíl



Peru

„Peru – čtyři strany světa“ v naší aule

V úterý 27. 09. 2016 se v aule našeho Gymnázia, Pardubice, Mozartova 449 v době od 8:00 do 9:30 hodin uskutečnila akce s názvem „Peru – čtyři strany světa“. Program vedli lektoři z organizace „Svět kolem nás“, kteří se s námi podělili o své osobní zážitky z tříměsíční cesty po Peru. Mimo geografické faktografie jsme se dověděli mnoho dalších zajímavostí, které jsme mohli i vidět prostřednictvím autentických kamerových záběrů. Po skončení projekce proběhla diskuse, do které se aktivně zapojili naši studenti. Akce se zúčastnilo celkem 88 studentů hned z několika tříd – G1.C, G3.A, G3.B, G3.C a studenti Semináře ze zeměpisu. Děkujeme všem zúčastněným a již teď se těšíme na promítání o Vietnamu, které je naplánováno na začátek školního roku 2017/2018.

Mgr. Jana Veselková, Mgr. Jan Váňa



Karel IV

Do Prahy za Karlem IV.

V pátek 23. září se třídy G2.A, G3.A a G3.C zúčastnily celodenní exkurze do Prahy, zaměřené na osobnost římského císaře a českého krále Karla IV. Dopoledne jsme se nejprve vydali po stopách korunovačních průvodů českých králů, tzv. královskou cestou, od Prašné brány, přes Staroměstské náměstí a Karlův most na Pražský hrad. Jde o hlavní turistickou trasu centrem Prahy, která je lemována množstvím historických památek. K jejich zajímavějšímu poznání studentům posloužili pracovní listy s otázkami, na které hledali odpovědi přímo v terénu. Hlavní částí exkurze byla odpolední komentovaná prohlídka česko-bavorské zemské výstavy Císař Karel IV. 1316 – 2016, uspořádané ve Valdštejnské jízdárně k 700letému výročí Karlova narození…

Mgr. Lucie Škarvadová



Dobrovolnictví

Přednáška o dobrovolnictví

Ve středu 21. 9. se ve školní aule uskutečnila prezentace a následná diskuse na téma dobrovolnictví. Ing. Lucie Křivková z organizace KONEP studentům detailně popsala nejenom obecný pojem jako takový a výhody z něj plynoucí, ale i možnosti konkrétního uplatnění v kterékoli „neziskovce“, kterou KONEP zastřešuje, podle zájmů a možností potenciálního dobrovolníka. Koalice nevládek Pardubicka funguje jako střešní organizace pro desítky neziskových organizací a díky ní se tolik důležitá pomoc lépe koordinuje. Po bližším poznání tohoto celosvětového fenoménu jsme si uvědomili, že myšlenka pomoci bez jakékoli finanční reciprocity, je skutečně hluboká a skýtá zajímavé filosofické úvahy a různorodé úhly pohledu. Dále jsme se dozvěděli, jak je to s financováním často velice nákladných dobrovolnických projektů, jak probíhá výběrové řízení, kdo jsou největšími donory a co z toho mají nebo kdo například rozhoduje o tom, na jaký projekt se vybrané finance použijí. Celá přednáška i následná diskuse byla velice poutavá, obohacující i motivující zároveň. Vždyť každá pomoc potřebným se počítá! Závěrem bych rád poděkoval paní inženýrce za její přívětivý přístup, ochotu a inspirující dopoledne.

Tomáš Svatý, G3.C



Corny pohár

CORNY ​pohár​ - krajské finále: naše děvčata opět na bedně

TJ Jiskra Ústí nad Orlicí hostila 27.​ ​9.​ ​2016 ve svém atletickém stánku krajské finále družstev Středoškolského poháru CORNY.​ ​ Dívčí družstvo si vedlo znamenitě. Osob​ní rekordy​ a vítězství v jednotlivých disciplínách zdobily náš tým. Stříbrné medaile jsou cenným počinem, pouhých šest bodů scházelo k celkovému vítězství v kraji! O tento úspěch se zasloužilo družstvo ve složení: Gruberová Silvie (G4.C), Niščáková Veronika (G4.B), Holavová Ema (G3.C), Remešová Tereza (G3.B), Svobodová Tereza (G2.C), Reinberková Aneta (G2.A), Kopecká Klára (G1.B), Nováková Amálie (G1.B), Tamchyová Kateřina (G1.B) a Lukášová Veronika (G1.A). Vřelé díky všem za příkladnou reprezentaci školy!!

Mgr. Erika Macková



Corny pohár

I chlapecké družstvo v Corny poháru stříbrné​

Výrazným úspěchem našich chlapců skončilo Krajské kolo Corny poháru v atletice. Borci z Mozarťáku získali stříbrné medaile, což se zatím v historií školy nikdy nepovedlo. Oporou týmu byly bratrské dvojice. Bratři Marečkové ovládli skok vysoký a bratři Zelenkové skvěle bojovali na 1500m a ve štafetě. Týmu pomohl vítězstvím v kouli i Lukáš Kuthan a na sprinterskych tratích se blýskli skvělými výkony Krištof Kužela a Jan Nikodém. Všem závodníkům bych rád poděkoval za předvedené výkony a těším se na další spolupráci.

Mgr. Martin Plha



Vědci studentům

Skupina 15 studentů se účastní intenzivní školy „Vědci studentům II“

Od pondělí 26. 9. se 15 vybraných studentů zúčastnilo pásma přednášek v rámci projektu Vědci studentům II, které se konalo v hotelu Zlatá Štika. Nejdříve nás přivítal Ing. Radek Timoftej a zdůraznil, jak důležitý je výběr vysoké školy a umění se popularizovat. Poté nás čekala přednáška od RNDr. Jana Kalina, Ph.D., který se zabýval otázkou zda zfalšoval Gregor Mendel výsledky svých pokusů. Nejprve nám přiblížil jeho život a poté vysvětloval Mendelovy zákony. Po obědě nás čekala přednáška RNDr. Jiřího Grygara, CSc., který nám ukázal, proč astrologie nefunguje, kdežto astronomie ano. Jedna ze zajímavostí bylo jeho „Osmero dobře míněných špatných rad“, kde stál např. citát od Alberta Einsteina: ,,Čas promarněný v mládí už nelze nikdy dohonit." Poslední přednáška z tohoto dne byla od Mgr. Romana Nerudy, CSc., který se zabýval umělou inteligencí. Přednášky pokračují ještě 27.9., kde se dozvíme zajímavosti ještě z oboru genetiky (Mgr. Jan Pačes, Ph.D.), forenzní analýzy digitálního videozáznamu (pplk. Ing. Zdeněk Šíma) a také otázkou imigrace a veropské identity (doc. PhDr.Tomáš Petráček, Ph.D., Th.D.). Projekt seznamuje s uznávanými osobnostmi různých vědních oborů a aktuálními poznatky ze světa vědy a výzkumu v ČR.

Magdaléna Petrášová, G2.A



Selb

Výměnný pobyt Selb - Pardubice

V pátek přijeli na výměnný pobyt naši partneři, studenti z gymnázia v Selbu. Po příjezdu a přivítání jim naši žáci nachystali víkendový program. V něm nechyběla díky partnerské fotbalové akademii FK Pardubice ani návštěva ostře sledovaného fotbalového zápasu národní ligy FK Pardubice – Baník Ostrava. V pondělí němečtí žáci nahlédli do vyučování na našem gymnáziu a při vzájemných projektech představili svoji školu a region. Odpoledne si za slunečného počasí prohlédli město. Společně se těšíme na pokračování dalšího programu.

Mgr. Jaroslav Macek



Maturita 2017

Aktuální informace k maturitní zkoušce 2017

V sekci „Maturitní zkouška 2017“ byly zveřejněny první informace pro současné 4. ročníky. Věnujte jim pozornost. Zveřejněn byl základní aktuální harmonogram maturitní zkoušky pro jarní termín 2017 (pdf). Dále byly stanoveny povinné a nepovinné zkoušky profilové části MZK včetně maturitních témat (pdf) a seznam literárních děl k MZk z českého jazyka a literatury (pdf). Bližší termíny pro společnou část MZK budou zveřejněny MŠMT do 15.1. 2017. Zkouška „Matematika+“, která může být benefitem pro přijímací řízení na VŠ, byla vyňata z maturitní zkoušky, a uskuteční se jako výběrová zkouška z matematiky. K této zkoušce se může přihlásit student, který se v daném roce přihlásil k maturitní zkoušce, od 15.11. do 1.12. na webu cermatu (http://vpz.cermat.cz)  Nové informace budeme průběžně zveřejňovat. Sledujte také aktuální informace na www.novamaturita.cz a na oficiálním facebookovém profilu „Udělám maturitu“. ​

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Exil

Literární seminář na Perfect days v Divadle EXIL

Ve čtvrtek 22. 9. navštívil literární seminář Divadlo EXIL. Měli jsme zde možnost zhlédnout divadelní představení- Perfektní dny (režie- Naďa Kubínková). Hlavní postavou této skvělé hry byla čtyřicetiletá podnikatelka Barbara, která měla vše, na co si vzpomněla. Vlastnila prosperující firmu, měla peníze, přátele a luxusní byt. Měla by být šťastná, jenže jí začaly „tikat“ biologické hodiny. Barbara proto musí rychle najít toho pravého muže. Nejde jí ale o manžela, shání spíše reprodukčního otce svého dítěte. Hra je důkazem toho, že i když máme dokonale naplánovanou budoucnost, stačí okamžik a osud, nebo chcete-li náhoda, jenž rozhodnou za vás.

Veronika Balková, G4.A



Evropa

Jak nám chutná Evropa - naše francouzská prezentace

V pátek 23. září jsme měli možnost zúčastnit se před Atrium Palace gastronomické akce školy Svítání s názvem "Jak nám chutná Evropa", která nabízí návštěvníkům ochutnat tradiční pokrmy různých evropských zemí. Náš soutěžní team, tvořený pěti studenty francouzštiny z G3.A a paní učitelkou Majovou, se zaměřil na Francii, konkrétně na oblast Provence. Všichni příchozí mohli ochutnat naši domácí anýzovou limonádu, vynikající tarte au citron či olivovou tapenádu. Jsme moc rádi, že jídlo všem chutnalo, návštěvníci si brali recepty a náš stánek byl během chvíle prázdný. Rádi jsme pomohli dobré věci v podpoře francouzského jazyka a zároveň symbolicky zahájili propagační kampaň "Přijď mezi nás na Mozarťák" pro budoucí uchazeče o studium.

Vilém Branda G3.A


Studentské volby 2016

Studentské volby na našem gymnáziu

Ve středu 21. 9. se naše škola zapojila do projektu „Jednoho světa na školách“ společnosti Člověk v tísni „Studentské volby 2016“. Studenti si mohli vyzkoušet, jak probíhají skutečné volby, což je přínosné nejen pro aktivní zletilé studenty, kteří se chystají v říjnu ke svým prvním volbám do krajského zastupitelstva. Celková účast během dopoledního hlasování byla 107 studentů, což je 28% „voličů“. Cílem projektu bylo, aby se na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb studenti seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky. A aby vnímali své občanství aktivně, zodpovědně a sebevědomě. Celá akce byla zakončena projekcí krátkého německo-maďarského dokumentu „První volba“ a následnou besedou o volbách, rozhodování a obecně občanské odpovědnosti. Děkujeme těm, kteří přišli.

Za filmový klub JSNŠ Anna Zítová G3.C


Knihovna

Exkurze v Univerzitní knihovně Pardubice

V úterý 20. 9. 2016 navštívila celá G1.B (podobně jako minulý týden G1.A,C) Univerzitní knihovnu Pardubice. Uvítala nás zde paní vedoucí, která nás seznámila s registrací do knihovny a celou knihovnou nás následně provedla. Mohli jsme si prohlédnout absenční a prezenční knižní fond a také závěrečné práce studentů univerzity. Čekala nás i ukázka knižních skenerů a dalšího příslušenství knihovny. Ke konci exkurze jsme si zkusili vyhledat knížky a učebnice v online katalogu, a na samý závěr jsme si prohlédli galerii. Za nejzajímavější třída považovala právě galerii, velké prostory knihovny a automat na špunty do uší ;).

Viktoria Beránková, G1.B


Čína

Přednáška naší bývalé studentky Kláry Dubravčíkové o současné Číně

V úterý 20. září měli studenti 3. a 4. ročníků možnost zúčastnit se zajímavé přednášky o Číně, kterou jim představila naše absolventka Klára Dubravčíková, která je studentkou sinologie na MU v Brně. Ve dvou hodinových blocích Klára stručně shrnula nejdůležitější milníky čínské historie 20. století, pohovořila o čínštině a čínských jazycích a o obrázkovém písmu, dále studentům přiblížila současnou politickou a ekonomickou situaci a každodenní život Číňanů. Prezentaci oživila desítkami fotografií, které pořídila během dvou studijních cest na méně známých, ale o to zajímavějších místech Číny. Během prezentace se studenti mohli ptát na otázky související nejen s komentovanou přednáškou, ale i vlastním studiem sinologie. Kláře děkujeme a přejeme další studijní úspěchy.

Mgr. Vendula Lensmith



Alliance

Na návštěvě v Alliance francaise v Pardubicích

V pondělí 12. 9. jsme se všichni studenti francouzštiny 1. a 2. ročníku vydali do Francouzské aliance v Pardubicích v rámci Dne otevřených dveří. Našimi dvěma hodinkami francouzštiny, které jsme zde strávili, nás provedla rodilá mluvčí Sophie. Nejprve nám představila nabídku a kurzy, které aliance nabízí. Dále jsme pokračovali hrami ve francouzštině, díky kterým jsme si vyzkoušeli, jak velkou slovní zásobu už máme. Za jednu z nich jsme obdrželi i drobné ceny. Jsme rádi za možnost návštěvy a těšíme se na nadcházející Podzimní francouzský festival a další akce, které Francouzská aliance nabízí.

Nikol Eisová, G2.A


ČMAK 2016

Tomáš Svatý (G3.C) účastníkem Českého modelu amerického kongresu v Plzni

Stejně jako v roce předešlém, i letos jsem v druhém zářijovém týdnu opět usedl do lavice Sněmovny reprezentantů na Českém modelu amerického kongresu v Plzni. Nynější, již šestý ročník této unikátní vzdělávací akce se vydařil na výbornou. Dlouhé hodiny jednání, proslovy před ostatními kongresmany, dramatická přesvědčování, kalkul s hlasy, lobby bohatých koncernů, mediální pozornost tisku, všudypřítomná etická komise, zdokonalování se v rétorických dovednostech, ale i historické a politické přednášky o Spojených státech od univerzitních profesorů a odborníků v dané oblasti. To vše a mnoho jiného nabízí tento model fungování americké politiky, jenž je tak věrný, že si na týden budete připadat jako v jiném světě. V reálném světě stresu, všemožných nátlaků, ovlivňování, skandálů, vlastních zájmů, ve světě porážky a vítězství, který škola simulovat nedokáže. Ať už jste tedy republikán či demokrat, senátor či poslanec, bohatý lobbista nebo novinář, máte možnost se naučit spoustu nových dovedností a zlepšit sebe sama v mnoha ohledech. Využijte této jedinečné možnosti. Slibuji, že nebudete litovat. Na viděnou v Plzni na sedmém ročníku!

Tomáš Svatý, G3.C


Olympiáda

XIV. Krajská olympiáda dětí a mládeže - ocenění nejlepších!!!

Ve středu 14. 9. 2016 proběhlo v koncertním sále na zámku v Moravské Třebové slavnostní vyhlášení XIV. Olympiády dětí a mládeže Pardubického kraje. Naše škola obsadila skvělé druhé místo! Eliška Dočkalová (G2.C) a Filip Mareček (G3.A) převzali pohár a diplom z rukou zástupců ASŠK, České unie sportu a Pardubického kraje. Vřelé díky všem, kteří se podíleli na zisku cenných bodů a celkovém úspěchu!!!

Mgr. Erika Macková


Adaptační kurzy

Student Jaroslav Kovač (G2.B) členem delegace ministra kultury Daniela Hermana do Vatikánu

V sobotu 10. září měl tu čest být součástí delegace mistra kultury Vlády ČR Daniela Hermana a místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské, která navštívila Vatikán při příležitosti předání sošky sv. Anežky České papeži Františkovi, i student našeho gymnázia Jaroslav Kovač. Jako člen studentského parlamentu Města Pardubice byl společně se studentem Střední průmyslové školy potravinářské Jiřím Kučerou vybrán senátorkou Miluší Horskou za dobrovolnickou činnost a aktivní práci ve studentském parlamentu...

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Adaptační kurzy
Adaptační

Adaptační kurz

Na adaptační kurz jsme odjížděli se zvědavostí, ale i s trochou obav. V Ústí nad Orlicí nás bohužel přivítala zatažená obloha. Od seznamovacích aktivit nás neodradil ani silný déšť. I v promočeném oblečení jsme zvládli odpovídat na „šamanovy“ zvídavé otázky. Při orientačním běhu jsme se dozvěděli něco nejen o sobě, ale také o městu Ústí nad Orlicí. Jedné skupině se dokonce podařilo kolíček vyměnit za lyži. Noční hra otestovala naší kondici i naší paměť, kterou budeme při studiu na gymnáziu určitě potřebovat.
Třetí den byl naším posledním dnem na adaptačním kurzu. Ráno nás čekala hra nazvaná Psychokros, ve které bylo naším úkolem rozdělit se do tříčlenných skupin smíšených s paralelní třídou. Absolvovali jsme trasu plnou úkolů s různými hendikepy – dva z týmu měli zavázané oči a třetí, který měl zavázanou ruku, je navigoval. Potom nás čekalo „lidské pexeso“, při kterém jsme se hodně pobavili. Odjeli jsme domů s vědomím, že jsme se navzájem poznali a že škola, kterou jsme si vybrali, je plná vnímavých učitelů, zajímavých programů a kamarádských studentů.

Kateřina Hlavatá, Tereza Pospíšilová, G1.A


Adaptační kurzy

Právě probíhají adaptační kurzy 1. ročníků

Jak je možné vidět na aktuální fotografii, probíhají tento týden intenzivní adaptační kurzy 1. ročníků. V první polovině týdne se třídy G1.A, B a od středy třída G1.C se svými třídními učiteli a pod vedením lektorů z řad pedagogů školy věnují aktivitám směřujícím ke vzájemnému poznání a budování třídního kolektivu. Kurz probíhá v okolí Ústí nad Orlicí se zázemím ve sportovním areálu a Sporthotelu Ústí n.O. Přejeme všem solidní počasí a řadu zážitků i důležitých vazeb a vzájemného respektu, z kterých bude celý třídní kolektiv následující čtyři roky těžit.

Marek Výborný, ředitel školy


Logo

Školní rok 2016/2017 je zahájen

Ve čtvrtek 1. září zahájilo naše gymnázium nový školní rok. Mezi novinkami, které studenty čekají, je mimo jiné doplnění vybavení kmenových tříd o dataprojektory a počítače nebo provedení řady úprav směřujících k úspoře energií. První ročníky mají k dispozici nové třídy v přízemí školy a v tělocvičně bude v průběhu záři dokončena realizace moderní fitness zóny. K realizaci se připravují další velké projekty, zvláště vybudování dvou moderních učeben matematiky a generální rekonstrukce školní jídelny. Pro všechny studenty platí, že burza učebnic se uskuteční ve čtvrtek a pondělí 8. a 12. září od 08:00 do 10:00 v prostoru u kopírky. V jiném termínu platí zákaz prodeje učebnic. Přejeme úspěšný celý školní rok!

Marek Výborný, ředitel školy


Přijímací testy

Studenti budoucího 1. ročníku již znají rozdělení do tříd

Na základě volby cizích jazyků bylo provedeno rozdělení žáků budoucího prvního ročníku do tříd. Od 1. 9. 2016 budeme na našem gymnáziu vyučovat pět živých cizích jazyků (ANJ, NEJ, FRJ, ŠPJ a RUJ).

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy



Školský portál
Pardubický kraj
OP JAK Šablony I

Úvodní stránka
Gympl roku 2019
Škola doporučená zaměstnavateli 2019
Facebook profil
Instagram profil
Naše stránky nesbírají cookies :)! Neshromažďujeme žádné informace o vás.
Prohlášení o přístupnosti webu
Verze stránek 31.42, 17. 1. 2025
© 2007 - 2025 · Mgr. Petr Harbich