Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart
 

Akce ve školním roce 2022/2023

Lyžařský kurz G1.C

Lyžařský kurz G1.C

Od 15. do 22. ledna 2023 se naše třída, G1. C, vypravila na lyžařský výcvik do Pece pod Sněžkou na chatu Krakonoš. Prvotní strach o nedostatek sněhu se rozplynul už při strmém výšlapu k chatě. I samotná chata Krakonoš nás ohromila novým kabátem a celkovou rekonstrukcí, kterou tento rok prošla. Lyžování (až na občasné fronty) nemohlo být lepší, upravené sjezdovky, nádherné počasí a výhledy. Přes obavy některých členů naší výpravy došlo i na běžkování a troufám si říct, že i tento zimní sport si většina z nás oblíbila. Krom spousty ujetých kilometrů po hřebenech jsme na běžkách dobyli Černou horu nebo rozhlednu Hnědý vrch.

Petr Bezpalec (G1.C)


Hamlet
Hamlet

Alternativní Hamlet Švandova divadla

V úterý 17. ledna 2023 jsme s panem učitelem Bolehovským zavítali na představení Hamlet od Williama Shakespeara v podání herců pražského Švandova divadla na Smíchově a pod režijní taktovkou Daniely Špinar. V hlavních rolích hráli herci Patrik Děrgel jako Hamlet, Kamil Halbich jako Claudius, Petra Hřebíčková jako Gertruda a Zuzana Zlatohlávková jako Ofélie. Za zmínku stojí herecké výkony Patrika Děrgela, které byly naprosto impozantní zejména tehdy, kdy sehrával zblázněného Hamleta, a jeho ochota sehrávat tuto roli, přestože zná její závěrečný "úděl", jenž byste úplně nečekali u shakespearovské tragédie. Představení se odehrávalo v současnosti v prostředí skandinávské královské rodiny a jejích problémů. Divadelní hra se držela předlohy, ale bylo tam několik "momentů", na nichž se podepsala režisérka a které byly přinejmenším velmi zajímavé a občas si divák mohl položit otázku, zda vůbec je na hře od Shakespeara. Nejvíce se to projevilo na finálním souboji Hamleta s Laertem, kde celou scénu odehráli herci takovým způsobem, že všichni, až na Hamleta, byli zavřeni v pojízdné vitríně a odříkávali svůj text mezitím, co Patrik Děrgel stál ve stínu, zády k obecenstvu, bez jakéhokoli oděvu, který by mohl zakrývat jeho nahou postavu, a v pravé ruce držel meč, jímž šermoval pokaždé, když se odehrával souboj. Na závěr celé hry přistoupil Hamlet k osvětlené vitríně a obecenstvo poctil svými holými půlkami. Hra byla perfektně sehraná a ve většině jsme se shodli na tom, že ji můžeme jedině doporučit, takže pokud máte rádi alternativní zpracování klasických her, tak tohoto Hamleta si nesmíte nechat ujít.

Alena Picpauerová (G2.B), Matěj Bureš (G2.C)


Baron Kraus

Promítání filmu o životě Barona Krause

V pátek dne 6. ledna 2023 měli žáci naší školy příležitost v aule zhlédnout studentský dokumentární film z dílny Matouše Kotěry, studenta Slezské univerzity v Opavě. Jedná se o jeho první filmařský počin, který vznikl jako součást bakalářské práce v průběhu studia. Diváci se během promítání dozvěděli mnoho informací o významné osobnosti Pardubického kraje. Životopisný snímek odhalil nemalý přínos barona Artura Krause v rozvoji Pardubicka, který byl však posléze zčásti zapomenut. Život tohoto renesančního člověka jsme měli možnost sledovat od samého počátku v aristokratické rodině, přes otevření první veřejné hvězdárny v Pardubicích a jeho experimenty v oblasti letectví, až po financování stavby Východočeského divadla v Pardubicích, na jehož otevření nebyl nakonec pozván. Dále zde byl například zmíněn i jeho kladný vztah ke sportu, hudbě nebo umění. To všechno bylo zároveň doplněno o komentáře různých expertů. Na samém závěru režisér objasnil studentům vznik snímku a okolnosti natáčení. Vše by také nemohlo vzniknout bez přispění studentky našeho gymnázia Miriam Gruberové, která akci organizovala.

David Švadlenka, G4.B


Memoriál Ladislava Vaňka

Memoriál Ladislava Vaňka 20. 12. 2022

Každoročně pořádaný volejbalový turnaj Memoriál Ladislava Vaňka proběhl i letos v tělocvičnách našeho Gymnázia. Smíšené týmy ze všech ročníků se utkaly na zkrácených hřištích. S radostí jsme mohli sledovat krásné volejbalové momenty. Na snímku vidíme 4 nejlepší týmy naší školy.

Sekce TV


Památka obětí holokaustu

Uctili jsme památku obětí transportů židovského obyvatelstva z Pardubicka

V pátek 9. prosince jsme uctili památku obětí holokaustu. V rámci programu, který pořádal Pardubický kraj ve spolupráci se Státním okresním archivem při příležitosti 80. výročí transportů židovského obyvatelstva z Pardubic do Terezína, jsme si připomněli historické souvislosti deportace celkem 1 258 osob z území bývalého pardubického oberlandrátu v prosinci 1942, vyslechli životní příběhy jednotlivců, jejichž osudy byly ovlivněny Norimberskými zákony, a měli jsme příležitost zhlédnout dokument o pardubickém rodákovi Vladimíru Munkovi, jemuž se jako jednomu z mála podařilo přežít hrůzy Osvětimi, a jeho cestě do Osvětimi na vzpomínkový akt k 75. výročí osvobození tohoto vyhlazovacího tábora...

Tereza Hodásová, Zuzana Ďurišová, G4.A


Tematický den 2022

Šestý tematický den a 1. ročník MozOlu ve středu 21. 12. 2022

Celkem 11 workshopů, které připravili pedagogové, čeká dopoledne na naše studenty při 6. tematickém dni s názvem „Sport kolem nás“. Kromě toho se na školních sportovištích uskuteční 1. ročník studentské sportovní olympiády nazývané MozOL. Každý student bude mít povinnost se přihlásit vždy na jeden workshop (akci) v každém bloku (celkem tři programy, detaily naleznete ve výše odkazovaném souboru). Přihlašování ve stejnojmenném modulu v IS školy startuje v neděli 11. 12. 2022 ve 20:00 hodin a bude ukončeno ve středu 14. 12. 2022 ve 20:00 hodin.

Mgr. Petr Harbich, ředitel školy


Mathing 2022

Mathing 2022

V úterý 29. 11. se naše gymnázium zapojilo do Internetové matematické soutěže Mathing, kterou každoročně organizuje Ústav matematiky FSI VUT v Brně. Do řešení deseti zapeklitých netradičních úloh se zapojily s obrovským nasazením dva sedmičlenné týmy složené z žáků prvního až třetího ročníku. Byť stále netrpělivě čekáme na výsledky soutěžního klání, děkujeme všem zúčastněným žákům za reprezentaci školy a věříme, že se naše účast v soutěži stane tradicí!

Mgr. Martin Sochor, garant soutěže


Multimediální den

Naši studenti vyrazili na Multimediální den

V pátek 25. 11. jsme vyrazili do Brna na další ročník Multimediálního dne, který byl organizován Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Na akci se studenti mohli seznámit s činností ČTK, ČT a dalších organizací. Kromě toho byly součástí i workshopy a přednášky známých novinářů. O obtížích spojených s politickými rozhovory promluvila novinářka slovenského deníku SME Zuzana Hanzelová, o své investigativní činnosti a novém podcastu mluvil Jaroslav Kmenta a novináři z ČTK zavzpomínali na dění kolem rozdělení Československa. Vrcholem byla diskuse o politické žurnalistice v 21. století. Tu zcela ovládl Radek Bartoníček z Aktuálně.cz, který svým přístupem a nadšením nejednou vzbudil nadšené reakce publika. Program byl zakončen vystoupením dvou novinářů věnujících se politické satiře, jehož hlavním cílem bylo rozhodnout, v jaké zemi je politika bizarnější. Česko zde reprezentoval Konstantin Sulimenko a Slovensko Adam Blažko. I přes urputné snahy české reprezentace v této disciplíně Slovensko s přehledem zvítězilo a dokázalo, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.

Čeněk Mědílek, G4.B


pIšQworky

pIšQworky: krajský turnaj

V pondělí 28. 11. 2022 se u konal krajský turnaj soutěže pIšQworky pořádané spolkem spolku Student Cyber Games, z. s. Naši školu reprezentovaly dva týmy: Mozart Two (tým druháků - Robin Novotný, Jan Brožek, Adam Le, Lukáš Machůrek a Matěj Bureš) a Oxymoron Crew (tým z G4.C David Tichý, Pavlína Švestková, Adéla Černá, Tomáš Pazderka a Tomáš Ulrych). Oba týmy předvedly opravdu výborný výkon. Nakonec se z druhého místa radovali Mozart Two. Tímto jim gratulujeme, oběma týmům děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Jan Zapletal, garant soutěže


Tvář Východočeského divadla

Divadelní představení Robot Radius

Ve čtvrtek 24.11.2022 se žáci z naší školy vydali na cestu do Prahy, konkrétně na Novou scénu Národního divadla, kde zhlédli divadelní představení Robot Radius v podání Laterny magiky. Ta je známá svým přístupem, ve kterém propojuje divadlo s filmem, hudbou, tancem a moderní technologií. Hra samotná je založená na Čapkově R.U.R., kterou se volně inspiruje. V roli posledního člověka se představil performer a mim Radim Vizváry, kterému na jevišti s kytarou sekundoval skladatel Michal Pavlíček...

Čeněk Mědílek G4.B


PF UK

Návštěva Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

V pátek 18. listopadu 2022 zavítalo několik studentů z druhých ročníků v doprovodu paní učitelky RNDr. Květy Sýkorové na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Program začal v univerzitní učebně, kde nás odborný asistent RNDr. Josef Laštovička, Ph.D. seznámil s DPZ (dálkovým průzkumem Země). Poté jsme navštívili botanickou zahradu, jež oplývala okouzlující florou i faunou a následně jsme se vrátili zpět na Přírodovědeckou fakultu. Zde jsme na přednášku o DPZ navázali pracovním seminářem, který svým účastníkům prostřednictvím programu Sentinel hub, cloudu API pro satelitní snímky, představil sopečnou činnost. Tento celodenní výlet jsme si užili a panu Laštovičkovi děkujeme za jeho ochotu předat nám nové informace a znalosti.

Jana Vacinová, G2.C


Rozhoduj o Evropě

Naši studenti „rozhodovali o Evropě“

Ve čtvrtek 10. listopadu se naši studenti (Nick Svoboda z G3.B, Lucie Michlová z G4.A a Jan Žabenský a David Vávra z G3.C) zúčastnili regionálního semináře Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky. Společně s ostatními účastníky se rozdělili do dvou orgánů EU a v nich poté proběhla dvě jednání agendy Nařízení o transparentnosti a cílení politické reklamy. Vyvrcholením akce bylo společné jednání obou orgánů, v nichž jednotliví účastníci zastávali role ministrů a poslanců. Následně bylo možné zúčastnit se debaty s evropskými činiteli na aktuální témata. Všichni účastníci nyní mají možnost přihlásit se na závěrečné zasedání modelových institucí EU, které proběhne na konci ledna v Brně.

Lucie Michlová (G4.A)


Tvář Východočeského divadla

Východočeské divadlo po západu slunce

Bylo chladné listopadové odpoledne, když jsme se ve čtvrtek 10. 11. 2022 vydali s literárním seminářem paní učitelky Rejmanové a paní učitelky Škarvardové poznat tvář Východočeského divadla, která bývá většině lidí odvrácena. Jak to uvnitř vypadá, když se zrovna nehraje žádné představení a nehemží se to tam lidmi? Co všechno je potřeba k tomu, aby takové divadlo dobře fungovalo? A proč je vůbec lepší chodit do divadla než do kina…?

Kateřina Burešová G4.C


Deprivační noc

Deprivační noc

V noci z 15. 10. do 16. 10. 2022 jsme se zúčastnili experimentu na spánkovou deprivaci, která je praktickou součástí SOČ Michaely Kladivové z G3.A. Dopředu jsme dostali instrukce ohledně přípravy, které zahrnovaly například zákaz veškerých stimulantů 24h před zahájením experimentu nebo vyplnění dotazníku na stránkách NÚDZ...

Adam Neumann G2.C


Dívčí válka

Dívčí válka v aule gymnázia

Ve dnech 14. 10. a 21. 10. 2022 jsme měli možnost zhlédnout divadelní představení "Dívčí válka", které zahráli žáci našeho gymnázia. Tato inscenace se odehrála v aule naší školy, z tohoto důvodu (malý prostor) jsme zde nemohli vidět vše tak, jak bylo možno vidět na premiéře ve velkém sále pardubického Skautského centra. Nicméně na našem zážitku to rozhodně neubralo. Úsměvnou satiru na známou pověst o dívčí válce jsme si užili až do konce s úsměvem. K vidění byla vzpoura českých žen proti mužům, lov kanců v březovém háji, věštění jako v antických Delfách a boj za lásku dvou mladých lidí. V hlavních rolích jsme mohli vidět Natálii Klárovou, Tomáše Kachlíka a Jáchyma Vohradníka, které doprovázeli další znamenití herci z řad našich spolužáků. Těšíme se na další povedená představení našeho školního divadelního studia GyMo.

Kateřina Bakulová (G2.C), Kateřina Dubská (G2.C), Adam Tihon (G2.C)


Pestré Polabí

Žáci 3. ročníků se seznámili s aktivitami KONEPu a Pestrého Polabí z. s.

V pondělí 10. října se studenti třetích ročníků zúčastnili přednášky na téma dobrovolnictví. První přednášející byla Lucie Křivková z organizace KONEP (Koalice nevládek Pardubického kraje), která nás nejprve seznámila s významem samotného pojmu dobrovolnictví. Následně nám přiblížila, jak KONEP funguje, a nabídla nám, abychom se zapojili do jedné z mnoha aktivit, na nichž se podílí. Poté přišel na řadu Martin Trávníček, který je absolventem našeho gymnázia, s přednáškou o aktivitách organizace Pestré Polabí, kterou založil za účelem podpořit biodiverzitu ve východním Polabí. Na závěr jsme dostali prostor pro dotazy.
Přednáška pro nás byla nesmírně přínosná a velice jsme si ji užili.

Nick Svoboda, G3.B


Německé divadlo

Žáci 3. a 4. ročníků navštívili německé představení

Po roce se naši žáci znovu zúčastnili německého divadla Galli Theater München, které každoročně pořádá Goethe-Zentrum Pardubice. Ve středu 5. 10. se třetí ročníky aktivně podílely na vystoupení Die Prinzessin auf der Erbse a vyzkoušely si, jak obtížné je vystupovat před obecenstvem. Následující den, ve čtvrtek 6. 10., potom čtvrté ročníky zhlédly vystoupení Speck, které jim přiblížilo nástrahy světa závislosti. V následném workshopu se žáci museli vypořádat se situacemi, které se týkaly různých druhů závislostí.
Děkujeme všem za aktivní zapojení a budeme se opět těšit za rok.

Mgr. Michaela Plhová, Mgr. Jaroslav Macek


La traviata

Zbloudilá ve Státní opeře

Dne 4. 10. 2022 někteří žáci čtvrtého ročníku spolu s některými učiteli vyrazili na inscenaci La traviata (česky Zbloudilá) do Státní opery v Praze. Opera La traviata začínala v sedm hodin večer a trvala dvě hodiny a čtyřicet pět minut, ale díky úžasnému výkonu účinkujících vtáhlo představení diváky do děje natolik, že se zdála výrazně kratší. Při návštěvě Státní opery se žáci kochali krásou budovy i nádherně zdobeným stropem. Před začátkem vystoupení bylo možné prohlédnout si program na tabletech, které později sloužily divákům k promítání titulků, jelikož celá inscenace byla v italštině. Po konci vystoupení se všichni sešli a vyrazili vstřebat tento zážitek zpět domů...

Nela Škrabalová G4.B


Maryša

Maryša v Národním divadle

Na závěr náročného týdne se v pátek 23. 9. 2022 někteří studenti 4.B a 4.C vypravili za trochou kultury do Národního divadla, kde jsme zhlédli divadelní hru Maryša. Tato česká klasika z pera bratří Mrštíků, která byla pojata v poněkud modernějším stylu, si po chvíli potřebné k navyknutí na její osobitý styl získala snad každého diváka. Hra byla výpovědí o manipulaci lidí lidmi, což je fakt, který se dozajista nevztahuje jen na Maryšu, která byla dotlačena do nechtěného manželství, ale i na další postavy jak z divadelní hry, tak z našeho každodenního života. Mnozí z nás si právě toto odnáší jako ponaučení z divadla, že občas bychom se měli zamyslet nad tím, co chceme my a ne co po nás chce naše okolí, protože i když s dobrým úmyslem v počátku, nemusí takovéto manipulace končit dobře. Skvělé výkony herců v hlavních rolích (Pavla Beretová jako Maryša, David Prachař jako Vávra, Martina Preissová jako Strouhalka, …) byly jen podtrhnuty dechberoucí atmosférou Národního divadla, pro které byla Maryša původně napsána. Celý výlet do Prahy byl dozajista vydařený, a tak pokud přemýšlíte nad navštívením divadelní hry Maryša, můžeme vám tuto divadelní hru jedině doporučit.

Tomáš Pazderka, G4.C


Polabinská pouť

Pěvecký sbor Gymnázia Mozartova tradičně na Polabinské pouti

V sobotu 24. 9. se Pěvecký sbor Gymnázia Mozartova představil na Polabinské pouti. Náš sbor se prezentoval se skladbami z oblasti populární a filmové hudby, na závěr vystoupení se zpěváci představili se známými skladbami skupiny Beatles. Vystoupení se zúčastnili žáci prvního a druhého ročníku pod vedením pana učitele Milana Slabého. Klavírního partu se ujal David Tichý, žák maturitního ročníku naší školy. Vystoupení sklidilo obrovský potlesk a vyzpívali jsme si pozvání na další ročník této tradiční a oblíbené akce v roce 2023.

Klára Novotná, Jana Patočková, Lucie Blažková – G2.B


Provence
Provence

Zájezd do Provence aneb Cesta do kraje levandulí, býků a baget

V neděli 11. 9. se před budovou gymnázia shromáždilo 42 studentů různých ročníků a tříd se společným cílem – ujet ještě na chvíli blížícímu se podzimu a poznat kousek cizí země, kultury a historie. A tak jsme vyrazili vstříc slunci jižní Francie do levandulové Provence. V pondělí dopoledne jsme dorazili do první zastávky našeho zájezdu. Uvítalo nás Nice – procházka starým městem, zámecké návrší, Anglická promenáda a moře. Jelikož jsme, co se studia druhých jazyků týká, byli skupina poněkud různorodá, velké oblibě se po celý čas zájezdu těšila hra, vyhlášena již při příjezdu, „Ulov si svého francouzštináře“. Studentům francouzštiny se totiž naskytlo spoustu možností k využití jazyka v praxi...

Adéla Černá, G4.C


Přípravné centrum CAE

Gymnázium Mozartova přípravným centrem jazykových zkoušek CAE

Naše škola obdržela certifikát přípravného centra, který si vysloužila díky více než 30 absolventům zkoušek Cambridge English v úrovních B2 a C1 v uplynulém roce. Děkujeme jazykové škole EVC, která je současně i autorizovaným zkouškovým centrem Cambridge English, za spolupráci a žákům gymnázia přejeme samé úspěšně složené zkoušky.

Mgr. Petr Harbich, ředitel školy


Divadelní soubor GyMo

Divadelní soubor našeho gymnázia hledá nové tváře!

Přijďte vyzkoušet štěstí na konkurz, který se ponese v ryze přátelském duchu a bude se konat v úterý 20. 9. 2021 v 13:00 v aule našeho gymnázia. Potvrďte, prosím, svoji účast na konkurzu zasláním zprávy na email: divadlo@gymozart.cz. Pokud vám tento termín nevyhovuje, pište na náš školní divadelní email. Domluvíme se individuálně. Těšíme se na viděnou!

Hana Nálevková, Jan Bolehovský


Adaptační kurz 2022

Adaptační kurz 1. ročníků

Dne 1. 9. 2022 jsme poprvé usedli do lavic. Někteří z nás se znali už z dřívějších dob, pro ten zbytek to byla jenom spousta neznámých obličejů, které budeme vídat další čtyři roky. Strávili jsme spolu ve škole několik vyučovacích hodin a po týdnu jsme odjeli na adaptační kurz, kde jsme se po mnoha různých aktivitách seznámili a začali budovat nový třídní kolektiv. Na adapťáku jsme si například zahráli paintball, zajezdili si na raftech, zahráli beach volejbal, lezli jsme po lezecké stěně a nakonec vše uzavřela diskotéka, kterou jsme si všichni užili. Do mnoha her se zapojili i naši třídní učitelé, kteří si s námi těch pár dní snad užili. Celkově se nám zalíbilo i prostředí resortu Březová.
Už se těšíme na vše, co nám čtyři roky studia přinesou.

Karolína Křivková a Anička Paclíková (G1.C)


Nano škola
Nano škola
Nano škola

Prázdninová letní NANOškola 2022

V letních dnech (15. 8. – 18. 8.) jsme se jako dva „Mozarťáci“ zúčastnili letní NANOŠKOLY v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského v Praze. Program, který řídila paní Květoslava Stejskalová, se točil okolo nano částic a jejich využití v dnešní době. Jednalo se o pět dní naplněných přednáškami, praktickou a samostatnou prací. Každý den sestával z ranní přednášky na různá témata (Současná věda v Ústavu, Jak vyrobit baterii do auta, Spektroskopie, Fluorescence, Katalýza) a dále pokračoval mnoha praktiky, která nás seznámila s různými obory výzkumu na Ústavu, jejich metodami a přístroji (Řádkovací elektronový mikroskop, NMR spektroskopie, Voltametrie, …). Den byl zakončen další přednáškou nebo nás navštívil nějaký host (Mgr. Pavel Váňa, Bc. Olga Ryparová). Přednášky byly velice poutavé a byly například na témata katalýzy, jak vyrobit baterii do auta nebo jedna byla pojata jako prezentace s diskusí s představitelkou projektu Olinium Olgou Ryparovou. Z praktických ukázek nás nejvíce zaujala příprava nanočástic stříbra nebo elektronová mikroskopie. NANOŠKOLU bychom celkově shrnuli jako velmi plnohodnotnou akci, naplněnou mnoha zkušenosti a vědomostmi. Získali jsme náhled do výzkumných laboratoří, jejich metod a přístrojů. I když se jednalo spíše o chemicky zaměřenou akci, i fyzici zde našli své místo. K dalšímu studiu byly účastníkovi věnovány dvě knihy a také katalog, naplněný teorií všech provedených praktických cvičení. Tuto NANO školu bychom každému vřele doporučili. Za týden jsme se dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací, díky kterým jsme si rozšířili obzory a které nám budou nápomocny při výběru vysoké školy. Také jsme si našli kamarády z celé republiky od Plzně přes Prahu až po Brno.

Stanislav Hladík G2.C a Martin Petráš G4.CŠkolský portál
Pardubický kraj
EU OPVK

Úvodní stránka
Gympl roku 2019
Škola doporučená zaměstnavateli 2019
Facebook profil
Instagram profil
Naše stránky nesbírají cookies :)! Neshromažďujeme žádné informace o vás.
Prohlášení o přístupnosti webu
Verze stránek 29.87, 29. 1. 2023
© 2007 - 2023 · Mgr. Petr Harbich