Akce ve školním roce 2019/2020

Ples Gymnázia Mozartova

Maturitní ples G 4.A, B, C

Již před měsícem, v pátek 21. února 2020, zorganizovali v prostorách Ideonu studenti 4. ročníků svůj maturitní ples. Všem letošním maturantům děkujeme za nezapomenutelný večer. Jsme na Vás neskutečně hrdí a pyšní.

Třídní učitelé Radka Klempířová, Květa Sýkorová a Martin Sochor


Vlajka pro Tibet

10. březen tradičně s Vlajkou pro Tibet

Nám Mozarťákům nikdy nebylo jedno, co se děje ve světě, a ani letos nejsme lhostejní. V úterý 10. března jsme se jako již tradičně zapojili do akce Vlajka pro Tibet. Ve školní aule byla k vidění prezentace nabitá informacemi o projektu i samotné situaci v Tibetu. Chtěli jsme, aby i naši noví spolužáci z prvních ročníků poznali smysl této události. Ti starší a zkušenější si připomněli, proč tuto akci děláme a jak moc je důležitá. Po prezentaci jsme se všichni společně s vyučujícími přesunuli před školu, kde jsme slavnostně vyvěsili vlajku Tibetu a vyjádřili tak podporu této události, do které se zapojují lidé napříč celým světem.

Natálie Šafářová, G4.A


Uličnice

„Bílým šátkem mává, / kdo se loučí, / každého dne se něco končí, / něco překrásného se končí.“

Pomyslným bílým šátkem nám v sobotu 29. února zamávala naše roztomile rozpustilá Uličnice. Vskutku v prvorepublikovém duchu se nesla derniéra naší crazy komedie, kterou jsme s naším souborem představili divákům v říjnu loňského roku. Velkou zásluhu na úspěchu posledního uvedení mělo zajisté i komorní prostředí Divadla 29, kde jsme se všichni cítili jako doma, a také díky tomu všichni herci opět předvedli skvělé výkony. Krásné kulisy, ona typická hudba plná nostalgie a povedené pěvecké výstupy – zkrátka herecký koncert, jenž byl na závěr odměněn zaslouženým potleskem. V hlavních rolích se blýskli Nikola Říhová, Jakub Kosa a Hana Nálevková a zdárně jim sekundovali Anna Honsová, František Novák, Klára Römerová, Jakub Nermuť, Luděk Žihlo, Gabriela Vavřinová, Martin Korbel, Jan Sebránek a jako speciální host Mgr. Johana Kalenská.
Celému souboru gratulujeme k zaslouženému úspěchu, děkujeme za úžasnou spolupráci a těšíme se na další společný projekt :). Divadlu zdar!

Jan Bolehovský, Lucie Škarvadová


Finanční gramotnost

Přednáška o finanční gramotnosti

Dne 6. 2. jsme na naší škole přivítali vzácného hosta, kterým byl pan doktor Jiří Nožička z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Tento pán, zkušený ekonom, který se zabývá především pomocí lidem z dluhových pastí a výukou na univerzitě, nám přinesl zajímavou přednášku - poselství o ekonomice v domácnosti a o rizicích finanční negramotnosti našeho obyvatelstva. Přednáška začala poměrně depresivně a bylo zřejmé, že pan Nožička ví, o čem mluví. Nicméně si myslím, že si všechny přítomné zcela získal a nikdo se neodvážil ani upustit špendlík. Z jeho projevu a odpovědí na dotazy bylo vidět, že je to velká kapacita a také muž na svém místě. Za přednášku bych chtěl jménem naší školy panu Nožičkovi moc poděkovat.

Pavel Hron, G4.B


Lyžařský kurz G1.A

První lyžařský kurz za námi

V neděli 12. 1. naše třída G1.A odjela do Pece pod Sněžkou na lyžařský kurz. Po příjezdu z Pardubic, kde jsme se cítili spíš jako na jaře, nás zimní počasí velice překvapilo. Připravili jsme se na výšlap z Pece pod Sněžkou až k naší chatě Krakonoš, někteří i ve velice nevhodných botách. Občas padlo i pár sprostých slov, které jsme si následně museli „vydřepovat“. Večer jsme se dle sjezdařské zdatnosti rozdělili na dvě slupiny. Hned v pondělí jsme vyrazili do akce, první skupina dopoledne na běžky, kde jsme zjistili, že nám to jde stejně dobře jako ve škole. Stejně šikovní jsme byli i na sjezdovkách. Ve středu jsme měli volný den a zašli jsme si na sousední boudu na něco dobrého. Po večerech jsme hráli společenské hry, u kterých jsme prohráli pár nanuků. Páni učitelé nám stále opakovali, že takhle zdatné bruslaře na běžkách tu dlouho neměli. Ve čtvrtek večer nám přijelo překvapení v podobě naší nejhodnější paní učitelky třídní. Velice jsme se nasmáli a užili si to.
Děkujeme za skvělý lyžák našim nejoblíbenějším „brous“, pánům učitelům.

žáci G1.A


Silver A
Silver A

Silver A v paměti tří generací

Ve čtvrtek 9. 1. 2020 se již podvanácté konalo slavnostní setkání věnované výsadku Silver A, pardubickému odboji a tragédii v Ležákách. Vzpomínková akce byla zahájena ve 14 hodin na popravišti pardubického Zámečku, kde po kladení věnců promluvil ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek, senátor Jan Tecl a náměstek primátora Pardubic Petr Kvaš. Poté jsme se přesunuli do Sezemic, kde vyrůstal Alfréd Bartoš, velitel výsadkové skupiny Silver A. Po uctění jeho památky u pomníku v Sezemicích program pokračoval v sále u restaurace Sezemický dům, kde nás přivítala ředitelka Památníku Lidice. Po vystoupení Ústřední hudby Armády ČR následovaly dvě krátké přednášky – první na téma „Vykonavatelé zločinů“ o terezínských dozorcích doc. Vojtěcha Blodiga a druhá o osudu pardubické židovské dívky a její rodiny, kterou přednesl PhDr. Vojtěch Kyncl. Po skvělé večeři pak už nezbývalo nic jiného než se vydat zpátky domů. Přestože jsme do Pardubic dorazili až kolem 19. hodiny, všichni plni zážitků i nových zajímavých informací.
Moc děkuji 13 našim studentům, kteří se akce zúčastnili, a věřím, že pro ně byla přínosem. Podobné příběhy je potřeba si neustále připomínat a zároveň mít na paměti, že svoboda není samozřejmá, ale stojí za to za ni bojovat.

Mgr. Lucie Škarvadová, garant akce


Divadelní adaptace Kytice

Divadelní adaptace Kytice

V pátek 10. 1. 2020 jsme se vydali do Východočeského divadla na divadelní představení „Kytice“ v režii Zdeňka Rumpíka. Měli jsme dokonce možnost vidět také hrát naše studenty, kteří jsou součástí divadelního souboru Laik. Samotné představení trvalo přibližně hodinu a půl a k závěru byla krátká beseda, kde jsme se mohli ptát na to, co nás zajímalo. Velmi jsme si to všichni užili a moc se těšíme na další výtvor souboru Laik.

Gabriela Vavřinová, Veronika Křtěnová (G2.C)


Vánoční akademie

Vánoční akademie 2019

Tradiční Vánoční akademie už je minulostí, ale čtrnáct vystoupení, do kterých se zapojili nejenom studenti, ale tradičně také učitelé, určitě stojí za zhlédnutí. Děkujeme všem účinkujícím i těm, kteří se jakkoli podíleli na realizaci a propagaci populární školní akce.

Mgr. Petr Harbich, zástupce ředitele pověřený řízením školy


Memoriál Ládi Vaňka

Memoriál Ládi Vaňka

Ve čtvrtek 19. prosince 2019 proběhl v tělocvičnách naší školy tradiční volejbalový turnaj smíšených trojic. Diváci mohli sledovat napínavé boje plné krásných výměn a herního nasazení. Nejlepší týmy vám představujeme na snímku.

Mgr. Martin Plha, sekce TEV


Zájezd do Míšně

Zájezd do Míšně

Nenechali jsme se odradit a v pátek 13., ač je to děsivé datum, jsme vyrazili od budovy našeho gymnázia do Německa, načerpat trochu vánoční nálady. Jako první nás čekala návštěva 400 let staré pevnosti Königstein, která je nejstarší vojenskou pevností v Evropě. Zde jsme se s paní průvodkyní prošli po hradbách s výhledem na Labe a zavítali jsme i do zdejšího muzea. Poté jsme přejeli autobusem do Míšně, kde nás čekala návštěva nejstarší evropské porcelánové manufaktury. Porcelán značený dvěma zkříženými meči se zde vyrábí už od roku 1720. Dostali jsme možnost podívat se i na jednotlivé části výroby a mnohé vzácné kusy porcelánu s cenovkami z jiného světa. Nakonec jsme si udělali příjemnou procházku po míšenských trzích a dokonce jsme si užili i pár sněhových vloček. Nakonec jsme se, plní zážitků, museli vrátit k autobusu. Čekala nás dlouhá cesta zpátky do Pardubic. I přes strašidelné datum se nám naštěstí nic nestalo a výlet jsme si moc užili.

Čeněk Mědílek, Adéla Vaňková G1.B


Taiwan
Taiwan

Pozdrav z Taiwanu

Ve čtvrtek 28. 11. se deset odvážných dobrodruhů vydalo na Taiwan. Cesta proběhla přesně podle plánu a po skoro dvou dnech strávených v letadlech jsme se konečně setkali se svými taiwanskými kamarády a jejich rodiči a strávili s nimi celý víkend. Ochutnali jsme mnoho místních specialit, poznali nové zvyky, navštívili spoustu památek a zažili nespočet neobvyklých zážitků. V pondělí jsme se všichni znovu sešli ve škole, kde nám začal společný program. Seznámili jsme se se studenty, učiteli, samotnou budovou školy National Feng-Shan Senior School i průběhem některých vyučovacích hodin.
Po vyučování jsme se vydali na Monkey Mountain, kdy jsme byli při cestě na vrchol obklopováni a doprovázeni drzými makaky, kteří se nebáli skočit po naší svačině ani po spolužákovi Matějovi. Když se náš den začal chýlit ke konci, jeli jsme se podívat na kouzelný západ slunce.
Nebojíme se říct, že jsme zatím opravdu nadšení a vše si moc užíváme. Každý den poznáváme mnoho z místní kultury, počasí nám přeje a neustále jsme zahrnováni jídlem a žádostmi o společné fotografie. Jménem celé výpravy posíláme pozdravy a jdeme vstříc dalšímu dobrodružství.
Zai jian!

Tereza Macasová, Adéla Makarová (G3.C)


Den (s) vědcem

Den (s) vědcem v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského

Dne 28. 11. jsme měli možnost navštívit Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Hned po příjezdu nás Ing. Květoslava Stejskalová, CSc. seznámila s podstatou výzkumů, které na nás v následujících 90 minutách čekaly ve formě praktik. Každý z nás měl možnost vybrat si jedno ze tří témat. První možností bylo praktikum „Molekuly silně zachytávající elektrony“, které vedl Mgr. Juraj Fedor, Ph.D., druhé praktikum „Mikroskopie rastrovací sondou studuje svět“ vedla RNDr. Hana Tarábková, Ph.D. a poslední možností bylo praktikum „Citron versus pomeranč aneb voltametrické sledování obsahu vitamínu C“, které vedl Mgr. Alan Liška, Ph.D. Po této části, během níž jsme viděli ukázky měření s laboratorní technikou, nás čekala přestávka na oběd a přednáška Mgr. Ondřeje Votavy, Ph.D., která nám přiblížila obor spektroskopie. Nakonec proběhla krátká přednáška o životě Jaroslava Heyrovského a poté předání upomínkových předmětů. Z Prahy jsme odjížděli s novými vědomostmi a myšlenkami na projekty, na nichž bychom se v budoucnu mohli podílet. Všem, kteří se nám věnovali, ještě jednou moc děkujeme!

Čeněk Mědílek, G1.B


Den v domově pro seniory

Den v domově pro seniory

26. 11. dostalo osm studentů našeho gymnázia možnost strávit den v domově pro seniory. Náplní naší návštěvy bylo vozit seniory na vánoční jarmark. My jsme si ale řekli, že by bylo hezké si s nimi posedět a popovídat, jelikož se často cítí osaměle a jsou rádi za jakýkoliv lidský kontakt. Určitě máme v plánu se tam někdy opět zastavit, především za jednou z babiček, která nám obzvlášť přirostla k srdci. Všichni jsme si tento den moc užili a jsme rádi, že jsme mohli být součástí tohoto vánočního jarmarku.

Josefína Marie Malá, G3.C


Anglické představení

Druhé ročníky zhlédly anglické představení

V úterý 19. listopadu 2019 přijela do auly našeho gymnázia divadelní společnost The Bear Educational Theatre, která se specializuje na divadelní představení v anglickém jazyce. Představení se jmenovalo Show Full of Lies a představilo nám, jak lžeme v každodenním životě, jak lžou někteří politici, jak se lže v reklamách, a také nám přiblížilo jednotlivé druhy lží. Představení jsme si moc užili, něco nového se přiučili a těšíme se, až k nám tento soubor zavítá znovu.

Patrik Landsmann, Matěj Kopsa (G2.A)


Vědění mladým

Vědění mladým

Ve čtvrtek 14. 11. se studenti naší školy jako každoročně zúčastnili Studentské konference Vědění mladým v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR v aule Univerzity Pardubice. Návštěvníci zde měli možnost zhlédnout více než dvě desítky studentských vědeckých projektů, něco nového se dozvědět, přičichnout k akademické práci i nasbírat inspiraci. Naše škola již tradičně vysílá své zástupce nejen do řad posluchačů, ale i prezentujících. A tak jsem tuto šanci letos dostala i já. Na konferenci jsem představila svůj projekt „Vliv terroiru na analytické a senzorické parametry vína“. Společně se mnou se v aule se svými projekty blýskli i moji spolužáci z G4.A – Pavel Křepelka, Luděk Žihlo a Martin Žihlo. Všichni společně doufáme, že naše prezentace měly úspěch a některé studenty třeba inspirovaly k vlastním projektům.

Natálie Šafářová, G4. A

Všem velice děkuji za vzornou reprezentaci školy a věřím, že budoucím adeptům AMAVET a SOČ jsme pomohli s výběrem jejich budoucích projektů.

RNDr. Květa Sýkorová, garant soutěží AMAVET a SOČ


Dny vědy a techniky

Dny Vědy a Techniky ve spolupráci s U-Tesla

V rámci týdne Vědy a techniky naši školu 13. 11. 2019 navštívil prof. RNDr. Patrik Španěl Dr. rer. nat. z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Přednáška o možnostech diagnózy onemocnění pomocí neinvazivních dechových testů proběhla pro nadšené studenty v aule. Pan profesor nám podrobně vysvětlil, jak velké množství mikroorganismů vytváří mikročástice různých látek, které bychom mohli být schopni zachytit a určit podle nich chorobu. Dále jsme zjistili, o jak nesnadný úkol se jedná. Také jsme dostali pozvání se na tomto nebo nějakém podobném výzkumu podílet. Odcházeli jsme plní nových informací a nadšení. Za přednášku velmi děkujeme a těšíme se na další.

Matěj Krátký, G1.B


Výstavy v Praze

Výlet za výstavami do Prahy

Dne 21.11.2019 se druhé ročníky vydaly do Prahy poznat krásy umění 16.- 18.století v kontrastu s novodobým uměním. Na výstavě nesoucí název Staří mistři jsme se seznámili s tvorbou autorů tvořících v období gotiky, renesance a baroka. Následovala výstava Umění dialogu, kde jsme byli vtaženi do diskuzí ohledně děl na kontroverzní témata naší doby. Tato výstava se nám dostala doslova pod kůži. Z Prahy jsme odjížděli s hlavou plnou myšlenek a úvahami nad sebou samými.

Miloslava Provazníková, Barbora Svobodová, G2.B


Seminaristé v archivu

Seminaristé na návštěvě pardubického archivu

My, seminaristé z dějepisu, jsme ve čtvrtek 7. 11. měli jedinečnou možnost navštívit Státní okresní archiv Pardubice. Nejen, že nám byla představena práce archivářů, ale nahlédli jsme též do útrob této instituce, a dokonce sledovali precizní práci místních restaurátorek. Mimo to nám bylo dovoleno v rukavičkách listovat archiváliemi starými i několik set let. Děkujeme za zajímavou a přínosnou exkurzi.

Michaela Staňková, G4.C


Skandinávské dobrodružství

Skandinávské dobrodružství

V pondělí 4. 11. 2019 se v prostorách auly našeho gymnázia uskutečnila přednáška spolužáků Pavla Křepelky (G4.A) a Martina Ženky (G4.B). Chlapci si připravili poutavou prezentaci o své prázdninové cestě po Skandinávii. Postupně nám představili jednotlivé zastávky své krasojízdy a pobavili nás vtipnými historkami, o které nebyla nouze. Dozvěděli jsme se, že největšími problémy kluků byla hygiena a komáři. Prezentace plná okouzlujících fotografií byla doplněna zajímavými informacemi a znalostmi o konkrétních místech. Pomyslným vrcholem celé přednášky byl pohled na holý zadek Pavla Křepelky. V závěru jsme dostali prostor pro několik dotazů. Věřím, že dobrodružství kluků inspirovalo ostatní studenty.

Martin Špás, Filip Licek, G4.B


Projektová noc 2019

Projektová noc

Ve čtvrtek 24. 10. 2019 se uskutečnila vůbec první projektová noc na našem gymnáziu. Tématem bylo první přistání člověka na Měsíci, které jsme se snažili napodobit s pomocí našich skvělých pedagogů, jmenovitě Rity Chalupníkové, Jana Váni a Karla Šilda. Naše cesta za dobrodružstvím začala po vyučování a nenudili jsme se ani pozemskou vteřinku. Náš vesmírný plán obsahoval fyzickou přípravu na let do nekonečna a ještě dál (aneb měření srdečního tepu), stavbu rakety (především z PET lahve, papírového tácku a lepicí pásky) a v neposlední řadě jsme vyslali na přistávací misi několik jedinců z našich řad (známých také jako 4 vejce velikosti M, z mise ve zdraví vyvázla pouze 2). Na odlehčení situace jsme si také zahráli únikovou hru z oblasti dějepisu, zeměpisu, fyziky nebo literatury. Večer jsme si společně pošmákli na pizze. Po výborném jahodovém zákusku jsme se všichni odebrali ke spánku a shodli se na tom, že bychom si do budoucna tento zážitek rádi zopakovali.

Tomáš Pazderka, Martina Přibylová G1.C


Brána jazykům otevřená

Brána jazykům otevřená

Dne 16. října 2019 se na našem gymnáziu uskutečnil čtvrtý ročník projektu Brána jazykům otevřená aneb anglické, francouzské a španělské odpoledne pro žáky ZŠ. Projektu se zúčastnili žáci ze ZŠ Polabiny 2, Prodloužená, ZŠ Polabiny 3, Npor. Eliáše a ZŠ Štefánikova Pardubice. Čekaly je tři jazykové programy vedené pedagogy gymnázia. Jeho cílem bylo seznámit zájemce o studium na gymnáziu s cizími jazyky, které se běžně na základních školách nevyučují - se španělským jazykem a s francouzským jazykem. A také ukázat vstupní úroveň pro studium anglického jazyka. Během programů se rovněž uskutečnily soutěže o zajímavé ceny. Na závěr každý účastník obdržel certifikát. Děkujeme za pozitivní ohlasy a za příjemně strávené odpoledne.

Mgr. Soňa Chalupová, garant projektu


Německé divadlo

Druháci navštívili německé divadlo

Die Schneekönigin je inscenace, ve které se střídá dobro a zlo a jež ve středu 16. 10. navštívila třída G2.C. A protože se jednalo o tzv. Mitmachtheater, znamenalo to, že se naši studenti mohli, nebo dokonce museli do představení sami zapojit. Počáteční rozpaky vystřídalo nadšení a zapálení, a to také díky hercům mnichovského divadla Galli v čele s úžasnou Helenou George, která dokázala nemožné, když do představení postupně zapojila celou třídu! Děkuji všem za aktivitu a už teď se těším, až k nám divadlo Galli zavítá příští rok.

Mgr. Jaroslav Macek, garant akce


Revolution train

Vlak, ve kterém jsme se nesvezli

Dne 11. 10. se první ročníky našeho gymnázia vydaly na nádraží. Většina výletů na nádraží teprve začíná, my jsme tam však už zůstali. Čekal tam na nás totiž Protidrogový vlak, Revolution train. Tento vlak má sloužit k prevenci užívání drog. Projekt má už od jeho vzniku na starosti designér Pavel Tůma, který se mu věnuje už od roku 2000. Za tu dobu už tento vlak získal několik prestižních ocenění. Celým vlakem nás provází příběh lidí, kteří se s drogami seznámili velmi blízce. Stali se jejich oběťmi. Naše tři třídy se tedy rozdělily do skupinek, které s rozestupy nastupovaly do vlaku. Uvnitř nás čekaly různé místnosti propojené s příběhem, který nám byl postupně odhalován. Stěny vypadaly, jako lidské tělo zevnitř, které je pomalu ničeno drogami. Dozvěděli jsme se, jaké má užívání drog následky, nahlédli jsme do drogového doupěte a zkusili si, jaké je to být u výslechu. A myslím, že nikdo z nás si to nechce vyzkoušet doopravdy. Děkujeme za skvělý zážitek a zpestření pátečního dne.

Adéla Vaňková, Čeněk Mědílek, G1.B


Underground

Interaktivní přednáška Františka „Čuňase“ Stárka

Ve čtvrtek 10. října jsme se s dějepisným seminářem zúčastnili interaktivní přednášky Františka Stárka. Tento spisovatel, signatář Charty 77 a bývalý disident v jedné osobě nám vyprávěl o své činnosti v undergroundu za bývalého režimu. Dozvěděli jsme se o jeho několikerém pobytu ve vězení, vydávání časopisu „Vokno“ i o porevolučním působení v Bezpečnostní informační službě. Přednáška se odehrávala ve stylových prostorách rockového klubu Ponorka. Pro některé možná trochu zdlouhavá, ale pro všechny jistě velmi přínosná akce byla milým zpříjemněním dne.

Eliška Šípová, G4.A


Přednáška o studiu v zahraničí

Přednáška o studiu v zahraničí

V úterý 8. 10. se v naší aule uskutečnila přednáška Jana Hofmana, který je absolventem Business Akademie v Dánsku a Anglia Ruskin University v Anglii, kde získal titul Bachelor of Science, se studenty z 3. a 4. ročníku o možnostech vysokoškolského studia ve Velké Británii a v Dánsku. Během 45 minut naši studenti získali informace o studiu, financích a pracovních možnostech v obou zemích. V závěru ještě zbyl prostor na diskusi. Věřím, že setkání bylo pro studenty inspirací k rozšiřování znalostí i mimo území naší vlasti.

Mgr. Soňa Chalupová, garant akce


Dětský den

Dětské odpoledne ve Svinčanech se studenty Gymnázia Mozartova

V neděli 29. září proběhlo ve vesničce Svinčany Dětské odpoledne 2019. Akce vypukla ve 14:00 a trvala přes dvě hodiny. Na stanovištích, jež měli pod dohledem studenti našich čtvrtých ročníků, si děti mohly vyzkoušet skákání v pytlích, prolézání tunelem, chytání dřevěných rybiček, chůzi na chůdách, bowling a spoustu dalších disciplín. Po splnění každého úkolu dostaly různé sladké dobroty. V průběhu celé akce bylo k dispozici také občerstvení – párek v rohlíku, limonáda a pro rodiče pivečko. Po splnění všech úkolů byly děti postupně podle věku obdarovány zlatými medailemi a dalšími drobnůstkami. Počasí vyšlo náramně, a tak jsme si to užili my studenti i děti se svými rodiči. A to hlavně díky našemu panu učiteli Váňovi, který se zhostil organizace tohoto příjemného a pohodového odpoledne.

Klára Römerová, G4.C


Polabinská pouť

Pěvecký sbor Gymnázia na polabinské pouti

V sobotu 28. 9. premiérově vystoupil Pěvecký sbor Gymnázia Mozartova na XX. Staročeské polabinské pouti 2019, kde se setkal na jednom podiu s dalšími hudebními uskupeními. Naši sboristé sklidili zasloužený potlesk a už se těší na další ročník polabinské pouti. Děkujeme za reprezentaci školy.

Milan Slabý, sbormistr


Než přišla svoboda

Než přišla svoboda

Dne 17. 9. 2019 jsme se s literárním seminářem paní učitelky Škarvadové vydali na třídu Míru za účelem návštěvy vernisáže venkovní výstavy „Než přišla svoboda“. Výstava byla oficiálně zahájena v 15:30 úvodní řečí ředitele Východočeského muzea Mgr. Tomáše Libánka, poté ke shromážděným promluvila také aktivistka a signatářka Charty 77 paní Jarmila Stibicová nebo náměstek hejtmana Ing. Roman Línek. Na akci se pak objevily i další osobnosti spjaté s realizací výstavy. Nezůstali jsme však jen u pasivního prohlížení výstavy, která se věnuje období let 1969 – 1989. Náš spolužák dokonce dostal privilegium vyzkoušet si ochranný oblek s plynovou maskou. Pro ty méně odvážné byla připravena zkouška zručnosti v podobě vázání pionýrského šátku, vedle krabice plné věcí na výrobu prvomájových mávátek ležely výjezdní doložky a „spartakiádní“ kvíz, který měl každý možnost si vyplnit. Někteří z nás odpověděli v průběhu výstavy i na pár otázek od přítomných reportérů, které zajímal hlavně pohled naší mladé generace na tehdejší dobu. Kdo se ale zahájení výstavy nezúčastnil, nemusí truchlit. Výstava bude v Pardubicích k vidění až do 29. 9., poté poputuje do Holic, Chrudimi, Moravské Třebové a na závěr do Vysokého Mýta.

Michaela Knotková, Klára Römerová (G4.C)


Selb

Nadšení němčináři se vrátili ze Selbu

V pátek 13. 9. jsme se my, nadšení němčináři, vydali v čele s panem učitelem Mackem do německého Selbu. Pověry nás naštěstí nezastihly, a tak jsme v pořádku dorazili do hostitelských rodin. Program byl nabitý. Přestože teploty nebyly nejpříznivější a většina z nás trpěla bolestmi v krku a stěžovala si na ucpané dutiny, prožili jsme skvělý týden. Učarovala nám noblesa Karlových Varů a díky workshopu v Regensburgu už víme, jak složit mozaiku. Při túře na Schneeberg jsme nasávali sic mrazivý, zato čerstvý vzduch a na bobové dráze nás vítr šlehal do radostných tváří. Hlavně jsme však navázali „Freundschaft“ s našimi německými sousedy, a proto pevně věříme, že se v budoucnu ještě setkáme. Speciální dík pak patří panu učiteli Mackovi za organizaci celého zájezdu. Přejeme mu brzké zotavení z jeho cykloúrazu.
Tschüß

Michaela Staňková (G4.C)


Selb

Naši studenti na návštěvě v německém Selbu

V pátek 13. 9. se 12 studentů našeho gymnázia vydalo na již tradiční týdenní pobyt do německého Selbu. V první polovině pobytu nám naši němečtí přátelé nabídli kromě řady společenských aktivit další kulturní a sportovní zážitky. Přes počáteční jazykové nesrovnalosti jsme se rychle přenesli a těšíme se na další společné akce.

Mgr. Jaroslav Macek


Uličnice

Premiéra komedie Uličnice je za dveřmi!

Rok se s rokem sešel a my bychom Vás rádi pozvali na další slavnostní premiéru, tentokrát crazy komedie Uličnice. Uskuteční se v pátek 4. října 2019 v 18 hodin v sále Skautského centra Vinice v Pardubicích. Vstupenky je možné zakoupit v kabinetu u Mgr. Škarvadové, popř. přímo na místě v den premiéry (cena 90 Kč).
A o co že vlastně v té naší divadelní hře půjde? K vidění budou dvě rodiny žijící vedle sebe v odvěkém nepřátelství, budou se krást šperky i návody na pěstování vzácné růže a bojovat se bude také za lásku dvou mladých lidí – to vše zasazené do atraktivních prvorepublikových kulis a za doprovodu oné typické hudby plné nostalgie. V hlavních rolích se blýsknou Nikola Říhová, Hana Nálevková a Jakub Kosa a zdárně sekundovat jim budou Anna Honsová, František Novák, Klára Römerová, Aleš Weniger, Luděk Žihlo, Gabriela Vavřinová, Martin Korbel, Jan Sebránek a jako speciální host Mgr. Johana Kalenská.
Tak neváhejte a přijďte. Těšíme se na Vás!

Jan Bolehovský, Lucie Škarvadová


Adaptační kurz

Prváci se z adaptačního kurzu vrátili se spoustou zážitků!

Ve dnech 9. – 11. září proběhl adaptační kurz prvních ročníků našeho gymnázia, na který jsme vyrazili do krásného outdoorového resortu v Březové u Třebíče. Zde se o naši zábavu starali místní instruktoři, pod jejichž dohledem jsme hráli hry jako „Rychlé rande“, „Poraď se s koněm“ nebo „Bulldog“. Své síly jsme změřili například v airsoftu nebo paintballu a strach z výšek jsme překonávali při volném pádu a prolézání místního lanového parku. Všichni se ovšem můžeme shodnout, že nejzábavnější byla projížďka na raftech, která se během chvíle změnila v rozsáhlou námořní bitvu, po které nezůstal ani jeden z nás suchý. Ve volném čase, kterého zrovna moc nebylo, jsme hráli všemožné karetní hry, které s sebou přivezli naši spolužáci a u kterých jsme si užili neméně zábavy. I když bychom si adapťák ještě o pár dní prodloužili, všichni jsme si ho moc užili a domů se vracíme jako třídy se skvělým kolektivem a spoustou nových kamarádů.

Tomáš Pazderka, G1.CŠkolský portál
Pardubický kraj
EU OPVK

Úvodní stránka
Gympl roku 2019
Škola doporučená zaměstnavateli 2019
Facebook profil
Verze stránek 26.62, 4. 8. 2020
© 2007 - 2020 · Mgr. Petr Harbich