Gymnázium, Pardubice, Mozartova 449
Školní rok 2019/2020

Akce ve školním roce 2019/2020

Než přišla svoboda

Dne 17. 9. 2019 jsme se s literárním seminářem paní učitelky Škarvadové vydali na třídu Míru za účelem návštěvy vernisáže venkovní výstavy „Než přišla svoboda“. Výstava byla oficiálně zahájena v 15:30 úvodní řečí ředitele Východočeského muzea Mgr. Tomáše Libánka, poté ke shromážděným promluvila také aktivistka a signatářka Charty 77 paní Jarmila Stibicová nebo náměstek hejtmana Ing. Roman Línek. Na akci se pak objevily i další osobnosti spjaté s realizací výstavy. Nezůstali jsme však jen u pasivního prohlížení výstavy, která se věnuje období let 1969 – 1989. Náš spolužák dokonce dostal privilegium vyzkoušet si ochranný oblek s plynovou maskou. Pro ty méně odvážné byla připravena zkouška zručnosti v podobě vázání pionýrského šátku, vedle krabice plné věcí na výrobu prvomájových mávátek ležely výjezdní doložky a „spartakiádní“ kvíz, který měl každý možnost si vyplnit. Někteří z nás odpověděli v průběhu výstavy i na pár otázek od přítomných reportérů, které zajímal hlavně pohled naší mladé generace na tehdejší dobu. Kdo se ale zahájení výstavy nezúčastnil, nemusí truchlit. Výstava bude v Pardubicích k vidění až do 29. 9., poté poputuje do Holic, Chrudimi, Moravské Třebové a na závěr do Vysokého Mýta.

Michaela Knotková, Klára Römerová (G4.C)

Selb

Nadšení němčináři se vrátili ze Selbu

V pátek 13. 9. jsme se my, nadšení němčináři, vydali v čele s panem učitelem Mackem do německého Selbu. Pověry nás naštěstí nezastihly, a tak jsme v pořádku dorazili do hostitelských rodin. Program byl nabitý. Přestože teploty nebyly nejpříznivější a většina z nás trpěla bolestmi v krku a stěžovala si na ucpané dutiny, prožili jsme skvělý týden. Učarovala nám noblesa Karlových Varů a díky workshopu v Regensburgu už víme, jak složit mozaiku. Při túře na Schneeberg jsme nasávali sic mrazivý, zato čerstvý vzduch a na bobové dráze nás vítr šlehal do radostných tváří. Hlavně jsme však navázali „Freundschaft“ s našimi německými sousedy, a proto pevně věříme, že se v budoucnu ještě setkáme. Speciální dík pak patří panu učiteli Mackovi za organizaci celého zájezdu. Přejeme mu brzké zotavení z jeho cykloúrazu.
Tschüß

Michaela Staňková (G4.C)

Selb

Naši studenti na návštěvě v německém Selbu

V pátek 13. 9. se 12 studentů našeho gymnázia vydalo na již tradiční týdenní pobyt do německého Selbu. V první polovině pobytu nám naši němečtí přátelé nabídli kromě řady společenských aktivit další kulturní a sportovní zážitky. Přes počáteční jazykové nesrovnalosti jsme se rychle přenesli a těšíme se na další společné akce.

Mgr. Jaroslav Macek

Uličnice

Premiéra komedie Uličnice je za dveřmi!

Rok se s rokem sešel a my bychom Vás rádi pozvali na další slavnostní premiéru, tentokrát crazy komedie Uličnice. Uskuteční se v pátek 4. října 2019 v 18 hodin v sále Skautského centra Vinice v Pardubicích. Vstupenky je možné zakoupit v kabinetu u Mgr. Škarvadové, popř. přímo na místě v den premiéry (cena 90 Kč).
A o co že vlastně v té naší divadelní hře půjde? K vidění budou dvě rodiny žijící vedle sebe v odvěkém nepřátelství, budou se krást šperky i návody na pěstování vzácné růže a bojovat se bude také za lásku dvou mladých lidí – to vše zasazené do atraktivních prvorepublikových kulis a za doprovodu oné typické hudby plné nostalgie. V hlavních rolích se blýsknou Nikola Říhová, Hana Nálevková a Jakub Kosa a zdárně sekundovat jim budou Anna Honsová, František Novák, Klára Römerová, Aleš Weniger, Luděk Žihlo, Gabriela Vavřinová, Martin Korbel, Jan Sebránek a jako speciální host Mgr. Johana Kalenská.
Tak neváhejte a přijďte. Těšíme se na Vás!

Jan Bolehovský, Lucie Škarvadová

Adaptační kurz

Prváci se z adaptačního kurzu vrátili se spoustou zážitků!

Ve dnech 9. – 11. září proběhl adaptační kurz prvních ročníků našeho gymnázia, na který jsme vyrazili do krásného outdoorového resortu v Březové u Třebíče. Zde se o naši zábavu starali místní instruktoři, pod jejichž dohledem jsme hráli hry jako „Rychlé rande“, „Poraď se s koněm“ nebo „Bulldog“. Své síly jsme změřili například v airsoftu nebo paintballu a strach z výšek jsme překonávali při volném pádu a prolézání místního lanového parku. Všichni se ovšem můžeme shodnout, že nejzábavnější byla projížďka na raftech, která se během chvíle změnila v rozsáhlou námořní bitvu, po které nezůstal ani jeden z nás suchý. Ve volném čase, kterého zrovna moc nebylo, jsme hráli všemožné karetní hry, které s sebou přivezli naši spolužáci a u kterých jsme si užili neméně zábavy. I když bychom si adapťák ještě o pár dní prodloužili, všichni jsme si ho moc užili a domů se vracíme jako třídy se skvělým kolektivem a spoustou nových kamarádů.

Tomáš Pazderka, G1.C

Gympl roku 2016