Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart
 

Akce ve školním roce 2024/2025

Memoriál Ladislava Vaňka

Memoriál Ladislava Vaňka 19. 12. 2024

Každoročně pořádaný volejbalový turnaj Memoriál Ladislava Vaňka proběhl i letos v tělocvičnách našeho Gymnázia. Smíšené týmy ze všech ročníků se utkaly na zkrácených hřištích. I v letošním ročníku jsme mohli vidět krásné výměny, tvrdé smeče a neprůchodné bloky. Vánoční volejbalový turnaj je již tradičně pořádán na našem gymnáziu před příchodem svátků. Fotografie zachycuje nejlepší tři smíšené týmy. Sláva vítězům a čest poraženým.

Sekce TV


Tramvaj do stanice Touha

Tramvaj do stanice Touha - baletní obraz ničení lidských tužeb a nadějí

Dne 12. 12. 2024 se skupina studentů ze tříd G3.B, G3.C a G4.C zúčastnila s Mgr. Rejmanovou, Mgr. Chalupovou a Mgr. Bolehovským divadelního představení, baletní inscenace Tramvaj do stanice Touha od slavného amerického spisovatele Tennesseeho Williamse. Představení, které se konalo v pražském Stavovském divadle, všechny nadchlo úžasnými hereckými i tanečními výkony a velkým množstvím dechberoucích, strhujících, místy až živočišných scén. V hlavních rolích se blýskli Nikola Márová, Giovanni Rotolo a Patrik Holeček, režii a choreografii vedl John Neumeier, velmi originální a sugestivní výpravu a dekorace v alternativním duchu na divadelní scéně navrhl Ralf Merkel. Všichni jsme se shodli, že téma Tramvaje do stanice Touha je i v současné době velmi aktuální a nadčasové, bez ohledu na rok vzniku (1947) jej lze bez nadsázky označit za "věrné zrcadlo" ukazující zevrubnou analýzu krutého zhroucení iluzivních představ o minulosti, které následně vedou k sebeklamu. Normální svět, nebo šílenství? Realistická očekávání, nebo nesplnitelné sny? Hrdinové psychologického dramatu Tramvaj do stanice Touha prahnou po životě, ale narážejí na vnější i vnitřní překážky. Citlivost se střetává s hrubostí, zranitelnost je vnímána jako slabost a zdá se, že nejbližší zastávkou života je konečná. Jen touha po lásce zůstává…

Lucie Koblicová, G3.B


Za uměním do Prahy

Za uměním do Prahy

V úterý 3. 12. navštívili studenti semináře dějin výtvarného umění ze 4. ročníku a výtvarné výchovy z 2. ročníků dvě pražské galerie. První část programu byla v Národní galerie ve Veletržním paláci, kde na nás čekala komentovaná prohlídka výstavy Konec černobílé doby. Procházka touto expozicí nám poskytla náhled jak do vývoje umění, tak do vývoje politické a ekonomické situace mezi lety 1939 a 2021.  Ve druhé části jsme pak zamířili do centra současného umění DOX, kde jsme se účastnili komentovaných prohlídek dvou výstav. První z nich byla výstava Melancholie vnějších mezí, která představovala početný soubor maleb umělce Josefa Bolfa, jež jsou plné temných postav a zničených městských scenérií. Druhá výstava nesla název MILKOV. Jednalo se o dosud nejrozsáhlejší výstavu sochaře Stefana Milkova. Náš den jsme zakončili společnou návštěvou vzducholodi Gulliver umístěné na střeše DOXu a prohlédnutím ostatních výstav, které galerie nabízí.

Sofie Hochmanová, G4.A


Den španělštiny na FF UK

Naši žáci se zúčastnili Dne španělštiny na FF UK

Dne 29. 11. se 12 žáků z 3. a 4. ročníků zúčastnilo Dne španělštiny na FF UK. Ve 2,5hodinovém bloku popularizačních přednášek a workshopů si rozšířili povědomí o geografických a jazykových faktech španělského jazyka a prohlédli si hlavní budovu FF na nám. Jana Palacha. Mezi ostatními pražskými školami žáci naší školy vyčnívali jazykovými dovednostmi, znalostmi a aktivním přístupem.

Mgr. Alexandra Carreño


Exkurze na ČVUT

Naši studenti na exkurzi na ČVUT

V úterý 26. listopadu jsme navštívili Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze. Byly nám zde představeny jednotlivé katedry a také jsme se mohli podívat na fúzní reaktor GOLEM. Ten nám představil pan Vojtěch Svoboda, který na reaktoru aktivně pracuje se studenty fakulty už více než 15 let. Součástí exkurze byla také přednáška o fúzi a ukázka samotné fúze. Na závěr jsme pak ještě absolvovali přednášku o fungování samotné školy včetně toho, co lze od studia zde očekávat. Exkurze se nám moc líbila a těšíme se na další podobné zážitky.

Jiří Stříteský, G2.B


Daruj krev z Mozarťákem

Daruj krev s Mozarťákem

V pondělí 25. 11. 2024 se první skupina pěti odvážných studentů/prvodárců zapojila do projektu Daruj krev s Mozarťákem. Ráno jsme se všichni poctivě nasnídali a mírně nervózní, ale v dobré náladě a plni odhodlání jsme vyrazili do Pardubické nemocnice. Samotné odběry proběhly hladce a všichni je bravurně zvládli. Domů jsme odcházeli s dobrým pocitem a vědomím toho, že možná právě naše krev může někomu zachránit život. Dnes jsme společně darovali téměř tři litry krve a já bych touto cestou chtěla ještě jednou poděkovat všem, kteří se rozhodli překonat strach z neznámého a zapojit se do tohoto projektu. Další odběry nás ještě čekají a já mám obrovskou radost z toho, že do toho jdete s námi.

Mgr. Martina Vinklářová, garant projektu


Kutná Hora

Návštěva Kutné Hory

V úterý 19. 11. žáci prvních ročníků volitelného předmětu hudební výchovy navštívili Kutnou Horu. Dozvěděli jsme se zde plno zajímavých informací o chrámu sv. Barbory, kostelu sv. Jakuba, Sedlci, kostnici i obecné historii důlního města. Navštívili jsme chrám sv. Barbory, kde jsme se mohli pokochat nejen skvostnou architekturou, bohatě zdobeným interiérem, ale také jsme měli možnost si prohlédnout varhany z blízka. Pan učitel Slabý byl tak laskav, že nám nejen teoreticky popsal jejich stavbu a mechanismus, ale sám na ně bravurně zahrál několik nádherných skladeb. Zájemci si mohli hru na varhany sami vyzkoušet.

Barbora Musilová, Anna Kysilková (G1.A)


Exkurze v Terezíně

Na exkurzi v Terezíně

V pondělí 18. 11. část našich studentů navštívila pevnost Terezín. Během exkurze jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací a poznali jsme historii z jiného úhlu. Dopoledne jsme absolvovali úvodní přednášku a vydali se na komentovanou procházku po městě. Během ní jsme se seznámili s otřesnými podmínkami i rutinou tehdejšího ghetta. Také jsme vyslechli nejeden srdcervoucí příběh o tom, jak se zde lidé snažili přežívat. Odpoledne se naše skupina přesunula o kousek dále do malé pevnosti, kde dříve bývalo vězení. Zde jsme měli možnost spatřit ukrutné podmínky dobových cel a taktéž celu, ve které byl vězněn Gavrilo Princip, atentátník ze Sarajeva. Celá exkurze pro nás byla velmi intenzivním zážitkem, který nás donutil přemýšlet nejen nad minulostí ale i budoucností.

David Spálenský, G2.C


Workshop na ČVUT

Workshop na ČVUT

Ve středu 13. 11. 2024 se studenti Štěpán Hladík a Filip Klíma (oba G2.A) zúčastnili kurzu na ČVUT v Praze. Během programu si prohlédli vysokoškolskou posluchárnu a pod vedením zkušených lektorů řešili úlohy inspirované soutěžními úlohami aktuálního ročníku Matematické olympiády. Kurz byl zaměřen na rozvoj logického myšlení a pokročilé matematické dovednosti. Celá akce byla inspirativní a poskytla účastníkům nejen praktické zkušenosti, ale i motivaci k dalšímu rozvoji a účasti v Matematické olympiádě. Další workshop proběhne ve středu 4. 12. 2024.

Štěpán Hladík, G2.A


Rudolfinum

Koncert v Rudolfinu

V pondělí 4. 11. 2024 se žáci druhých ročníků vydali do pražského Rudolfina, kde vyslechli Symfonii G dur Antonína Dvořáka, kterou interpretovala Česká studentská filharmonie. Celým programem, tedy čtyřmi větami symfonie diváky provedl Petr Kadlec společně s dirigentem Markem Ivanovičem. Jako speciální host zazpíval třiadevádesátiletý operní pěvec a skladatel Richard Novák, který interpretoval několik Biblických písní Antonína Dvořáka. Filharmonikům se koncert povedl a byl inspirativní jak pro hudební nadšence, tak i pro ostatní posluchače.

Eva Mrázová, G2.A


Noc na Karlštejně

Mozarťák strávil noc na Karlštejně

Ve středu 23. 10. 2024 navštívili žáci všech čtyř ročníků našeho gymnázia dopolední představení Noc na Karlštejně ve Východočeském divadle Pardubice. Celá inscenace byla věrná nejen své slavné knižní předloze, divadelní hře od Jaroslava Vrchlického, ale rovněž stejnojmennému filmovému muzikálu režiséra Zdeňka Podskalského. Po boku hostujícího Petra Štěpánka (v titulní roli Karla IV.) se nám představili herci jako Martina Sikorová v roli královny Elišky, Josef Láska v roli Peška, Eliška Lásková v roli jeho snoubenky Aleny nebo Petr Dohnal jako arcibiskup Arnošt z Pardubic. Celé představení se neslo v duchu vrcholného středověku, romantické a humorné momenty posazené do překrásných kulis byly vhodně doplněny o nehynoucí hudební hity Karla Svobody, např. Do věží nebo Lásko má, já stůňu. Všichni jsme se shodli, že tato velmi dobře zpracovaná inscenace pro nás byla nejen příjemným odlehčením, ale i kulturním zážitkem jako žádným jiným. Za kvalitně strávené dopoledne vděčíme všem hercům VČD, které jsme na konci představení ocenili standing ovation, a již nyní se těšíme na další zážitky spojené s divadlem a kulturou.

Karolína Vašíčková (G1.A), Adam Balog (G1.B)


Přijímací řízení 2018

Prezentace gymnázia na výstavě Schola Bohemia

V pátek a v sobotu (18. a 19. 10. 2024) představilo naše gymnázium aktuální nabídku pro uchazeče o studium na tradiční výstavě středních škol Schola Bohemia v pardubickém Ideonu. Věříme, že se znovu potkáme i v pátek 22. 11. 2024 na Hitparádě škol v Enteria aréně a ve středu 11. 12. 2024 na prvním Dnu otevřených dveří od 15:00 do 19:00. Zájemci si díky netradičně koncipovanému programu budou moci prohlédnout odborné učebny, laboratoře, aulu školy, setkají se se studenty i pedagogy školy a blíže se seznámí s atmosférou školy. Zároveň připomínáme nabídku přípravného kurzu (10 intenzivních lekcí matematiky a českého jazyka) k přijímacím zkouškám. Přihlašovací aplikace bude spuštěna ve středu 27. 11. 2024 ve 20:00 hodin. V případě dalších dotazů k přijímacímu řízení se neváhejte obrátit na vedení školy.

Mgr. Petr Harbich, ředitel školy


24. Staročeská polabinská pouť

Polabinská pouť opět s naší účastí

Dne 28.9. se v Parku Jiřího Srbka konala 24. Staročeská polabinská pouť, kde v dopoledních hodinách vystupovali žáci z různých škol. Žáci gymnázia prvních a druhých ročníků započali dopolední program s několika písněmi z oblasti populární hudby.
Za pozvání děkujeme panu starostovi Radku Hejnému a těšíme se opět příští rok!

Eva Mrázová, G2.A


Burza učebnic

Burza učebnic 18. a 19. 9. 2024 od 8:40 do 10:00 hodin

Každoroční burza učebnic proběhne na tradičním místě - v prostorách u bývalé kopírky v prvním patře. Srdečně zveme i naše čerstvé absolventy, burza bude probíhat ve středu 18. a ve čtvrtek 19. 9. 2024 od 8:40 do 10:00 hodin. Těšíme se na vaši účast.

Mgr. Petr Harbich, ředitel školy


Adaptační kurz 1. ročníků

Adaptační kurz 1. ročníků 3. - 5. 9. 2024

Začátkem září žáci G1.A, G1.B a G1.C s našimi novými třídními učiteli vyrazili na nezapomenutelný třídenní adaptační kurz v malebných Čenkovicích. Tento pobyt nám umožnil se lépe poznat a sblížit se mimo školní prostředí. Ubytování v útulné ubytovně a krásná příroda v okolí vytvořily ideální podmínky pro to, abychom se cítili pohodlně a uvolněně. Program kurzu byl pestrý a zahrnoval různé aktivity, které nám pomohly rozvinout spolupráci a důvěru mezi námi. Ať už to byly soutěže, hry nebo společné adrenalinové aktivity, každá aktivita přispěla k vytvoření silnějších vazeb mezi jednotlivými členy třídy. Smíchem a radostí se neslo celé naše družení. Tato relaxace po náročných dnech byla skvělým způsobem, jak posílit týmového ducha a navázat přátelství, které bude jistě trvat i po návratu do školních lavic. Celý kurz byl nejen zábavný, ale také přínosný pro naši třídní komunity. Odkaz z těchto tří dnů si odneseme v podobě nových přátelství a lepšího porozumění mezi sebou. Adaptační kurz v Čenkovicích byl skutečně skvělou příležitostí, jak se navzájem lépe poznat a utvořit silnější kolektiv.

Miroslav Hofman (G1.C)


Školský portál
Pardubický kraj
OP JAK Šablony I

Úvodní stránka
Gympl roku 2019
Škola doporučená zaměstnavateli 2019
Facebook profil
Instagram profil
Naše stránky nesbírají cookies :)! Neshromažďujeme žádné informace o vás.
Prohlášení o přístupnosti webu
Verze stránek 31.42, 17. 1. 2025
© 2007 - 2025 · Mgr. Petr Harbich