Domů

Gymnázium, Pardubice, Mozartova 449 
Školní rok 2019/2020

 

Akce ve školním roce 2019/2020

Seminaristé v archivu

Seminaristé na návštěvě pardubického archivu

My, seminaristé z dějepisu, jsme ve čtvrtek 7. 11. měli jedinečnou možnost navštívit Státní okresní archiv Pardubice. Nejen, že nám byla představena práce archivářů, ale nahlédli jsme též do útrob této instituce, a dokonce sledovali precizní práci místních restaurátorek. Mimo to nám bylo dovoleno v rukavičkách listovat archiváliemi starými i několik set let. Děkujeme za zajímavou a přínosnou exkurzi.

Michaela Staňková, G4.C


Projektová noc 2019

Projektová noc

Ve čtvrtek 24. 10. 2019 se uskutečnila vůbec první projektová noc na našem gymnáziu. Tématem bylo první přistání člověka na Měsíci, které jsme se snažili napodobit s pomocí našich skvělých pedagogů, jmenovitě Rity Chalupníkové, Jana Váni a Karla Šilda. Naše cesta za dobrodružstvím začala po vyučování a nenudili jsme se ani pozemskou vteřinku. Náš vesmírný plán obsahoval fyzickou přípravu na let do nekonečna a ještě dál (aneb měření srdečního tepu), stavbu rakety (především z PET lahve, papírového tácku a lepicí pásky) a v neposlední řadě jsme vyslali na přistávací misi několik jedinců z našich řad (známých také jako 4 vejce velikosti M, z mise ve zdraví vyvázla pouze 2). Na odlehčení situace jsme si také zahráli únikovou hru z oblasti dějepisu, zeměpisu, fyziky nebo literatury. Večer jsme si společně pošmákli na pizze. Po výborném jahodovém zákusku jsme se všichni odebrali ke spánku a shodli se na tom, že bychom si do budoucna tento zážitek rádi zopakovali.

Tomáš Pazderka, Martina Přibylová G1.C


Brána jazykům otevřená

Brána jazykům otevřená

Dne 16. října 2019 se na našem gymnáziu uskutečnil čtvrtý ročník projektu Brána jazykům otevřená aneb anglické, francouzské a španělské odpoledne pro žáky ZŠ. Projektu se zúčastnili žáci ze ZŠ Polabiny 2, Prodloužená, ZŠ Polabiny 3, Npor. Eliáše a ZŠ Štefánikova Pardubice. Čekaly je tři jazykové programy vedené pedagogy gymnázia. Jeho cílem bylo seznámit zájemce o studium na gymnáziu s cizími jazyky, které se běžně na základních školách nevyučují - se španělským jazykem a s francouzským jazykem. A také ukázat vstupní úroveň pro studium anglického jazyka. Během programů se rovněž uskutečnily soutěže o zajímavé ceny. Na závěr každý účastník obdržel certifikát. Děkujeme za pozitivní ohlasy a za příjemně strávené odpoledne.

Mgr. Soňa Chalupová, garant projektu


Německé divadlo

Druháci navštívili německé divadlo

Die Schneekönigin je inscenace, ve které se střídá dobro a zlo a jež ve středu 16. 10. navštívila třída G2.C. A protože se jednalo o tzv. Mitmachtheater, znamenalo to, že se naši studenti mohli, nebo dokonce museli do představení sami zapojit. Počáteční rozpaky vystřídalo nadšení a zapálení, a to také díky hercům mnichovského divadla Galli v čele s úžasnou Helenou George, která dokázala nemožné, když do představení postupně zapojila celou třídu! Děkuji všem za aktivitu a už teď se těším, až k nám divadlo Galli zavítá příští rok.

Mgr. Jaroslav Macek, garant akce


Revolution train

Vlak, ve kterém jsme se nesvezli

Dne 11. 10. se první ročníky našeho gymnázia vydaly na nádraží. Většina výletů na nádraží teprve začíná, my jsme tam však už zůstali. Čekal tam na nás totiž Protidrogový vlak, Revolution train. Tento vlak má sloužit k prevenci užívání drog. Projekt má už od jeho vzniku na starosti designér Pavel Tůma, který se mu věnuje už od roku 2000. Za tu dobu už tento vlak získal několik prestižních ocenění. Celým vlakem nás provází příběh lidí, kteří se s drogami seznámili velmi blízce. Stali se jejich oběťmi. Naše tři třídy se tedy rozdělily do skupinek, které s rozestupy nastupovaly do vlaku. Uvnitř nás čekaly různé místnosti propojené s příběhem, který nám byl postupně odhalován. Stěny vypadaly, jako lidské tělo zevnitř, které je pomalu ničeno drogami. Dozvěděli jsme se, jaké má užívání drog následky, nahlédli jsme do drogového doupěte a zkusili si, jaké je to být u výslechu. A myslím, že nikdo z nás si to nechce vyzkoušet doopravdy. Děkujeme za skvělý zážitek a zpestření pátečního dne.

Adéla Vaňková, Čeněk Mědílek, G1.B


Underground

Interaktivní přednáška Františka „Čuňase“ Stárka

Ve čtvrtek 10. října jsme se s dějepisným seminářem zúčastnili interaktivní přednášky Františka Stárka. Tento spisovatel, signatář Charty 77 a bývalý disident v jedné osobě nám vyprávěl o své činnosti v undergroundu za bývalého režimu. Dozvěděli jsme se o jeho několikerém pobytu ve vězení, vydávání časopisu „Vokno“ i o porevolučním působení v Bezpečnostní informační službě. Přednáška se odehrávala ve stylových prostorách rockového klubu Ponorka. Pro některé možná trochu zdlouhavá, ale pro všechny jistě velmi přínosná akce byla milým zpříjemněním dne.

Eliška Šípová, G4.A


Přednáška o studiu v zahraničí

Přednáška o studiu v zahraničí

V úterý 8. 10. se v naší aule uskutečnila přednáška Jana Hofmana, který je absolventem Business Akademie v Dánsku a Anglia Ruskin University v Anglii, kde získal titul Bachelor of Science, se studenty z 3. a 4. ročníku o možnostech vysokoškolského studia ve Velké Británii a v Dánsku. Během 45 minut naši studenti získali informace o studiu, financích a pracovních možnostech v obou zemích. V závěru ještě zbyl prostor na diskusi. Věřím, že setkání bylo pro studenty inspirací k rozšiřování znalostí i mimo území naší vlasti.

Mgr. Soňa Chalupová, garant akce


Dětský den

Dětské odpoledne ve Svinčanech se studenty Gymnázia Mozartova

V neděli 29. září proběhlo ve vesničce Svinčany Dětské odpoledne 2019. Akce vypukla ve 14:00 a trvala přes dvě hodiny. Na stanovištích, jež měli pod dohledem studenti našich čtvrtých ročníků, si děti mohly vyzkoušet skákání v pytlích, prolézání tunelem, chytání dřevěných rybiček, chůzi na chůdách, bowling a spoustu dalších disciplín. Po splnění každého úkolu dostaly různé sladké dobroty. V průběhu celé akce bylo k dispozici také občerstvení – párek v rohlíku, limonáda a pro rodiče pivečko. Po splnění všech úkolů byly děti postupně podle věku obdarovány zlatými medailemi a dalšími drobnůstkami. Počasí vyšlo náramně, a tak jsme si to užili my studenti i děti se svými rodiči. A to hlavně díky našemu panu učiteli Váňovi, který se zhostil organizace tohoto příjemného a pohodového odpoledne.

Klára Römerová, G4.C


Polabinská pouť

Pěvecký sbor Gymnázia na polabinské pouti

V sobotu 28. 9. premiérově vystoupil Pěvecký sbor Gymnázia Mozartova na XX. Staročeské polabinské pouti 2019, kde se setkal na jednom podiu s dalšími hudebními uskupeními. Naši sboristé sklidili zasloužený potlesk a už se těší na další ročník polabinské pouti. Děkujeme za reprezentaci školy.

Milan Slabý, sbormistr


Než přišla svoboda

Než přišla svoboda

Dne 17. 9. 2019 jsme se s literárním seminářem paní učitelky Škarvadové vydali na třídu Míru za účelem návštěvy vernisáže venkovní výstavy „Než přišla svoboda“. Výstava byla oficiálně zahájena v 15:30 úvodní řečí ředitele Východočeského muzea Mgr. Tomáše Libánka, poté ke shromážděným promluvila také aktivistka a signatářka Charty 77 paní Jarmila Stibicová nebo náměstek hejtmana Ing. Roman Línek. Na akci se pak objevily i další osobnosti spjaté s realizací výstavy. Nezůstali jsme však jen u pasivního prohlížení výstavy, která se věnuje období let 1969 – 1989. Náš spolužák dokonce dostal privilegium vyzkoušet si ochranný oblek s plynovou maskou. Pro ty méně odvážné byla připravena zkouška zručnosti v podobě vázání pionýrského šátku, vedle krabice plné věcí na výrobu prvomájových mávátek ležely výjezdní doložky a „spartakiádní“ kvíz, který měl každý možnost si vyplnit. Někteří z nás odpověděli v průběhu výstavy i na pár otázek od přítomných reportérů, které zajímal hlavně pohled naší mladé generace na tehdejší dobu. Kdo se ale zahájení výstavy nezúčastnil, nemusí truchlit. Výstava bude v Pardubicích k vidění až do 29. 9., poté poputuje do Holic, Chrudimi, Moravské Třebové a na závěr do Vysokého Mýta.

Michaela Knotková, Klára Römerová (G4.C)


Selb

Nadšení němčináři se vrátili ze Selbu

V pátek 13. 9. jsme se my, nadšení němčináři, vydali v čele s panem učitelem Mackem do německého Selbu. Pověry nás naštěstí nezastihly, a tak jsme v pořádku dorazili do hostitelských rodin. Program byl nabitý. Přestože teploty nebyly nejpříznivější a většina z nás trpěla bolestmi v krku a stěžovala si na ucpané dutiny, prožili jsme skvělý týden. Učarovala nám noblesa Karlových Varů a díky workshopu v Regensburgu už víme, jak složit mozaiku. Při túře na Schneeberg jsme nasávali sic mrazivý, zato čerstvý vzduch a na bobové dráze nás vítr šlehal do radostných tváří. Hlavně jsme však navázali „Freundschaft“ s našimi německými sousedy, a proto pevně věříme, že se v budoucnu ještě setkáme. Speciální dík pak patří panu učiteli Mackovi za organizaci celého zájezdu. Přejeme mu brzké zotavení z jeho cykloúrazu.
Tschüß

Michaela Staňková (G4.C)


Selb

Naši studenti na návštěvě v německém Selbu

V pátek 13. 9. se 12 studentů našeho gymnázia vydalo na již tradiční týdenní pobyt do německého Selbu. V první polovině pobytu nám naši němečtí přátelé nabídli kromě řady společenských aktivit další kulturní a sportovní zážitky. Přes počáteční jazykové nesrovnalosti jsme se rychle přenesli a těšíme se na další společné akce.

Mgr. Jaroslav Macek


Uličnice

Premiéra komedie Uličnice je za dveřmi!

Rok se s rokem sešel a my bychom Vás rádi pozvali na další slavnostní premiéru, tentokrát crazy komedie Uličnice. Uskuteční se v pátek 4. října 2019 v 18 hodin v sále Skautského centra Vinice v Pardubicích. Vstupenky je možné zakoupit v kabinetu u Mgr. Škarvadové, popř. přímo na místě v den premiéry (cena 90 Kč).
A o co že vlastně v té naší divadelní hře půjde? K vidění budou dvě rodiny žijící vedle sebe v odvěkém nepřátelství, budou se krást šperky i návody na pěstování vzácné růže a bojovat se bude také za lásku dvou mladých lidí – to vše zasazené do atraktivních prvorepublikových kulis a za doprovodu oné typické hudby plné nostalgie. V hlavních rolích se blýsknou Nikola Říhová, Hana Nálevková a Jakub Kosa a zdárně sekundovat jim budou Anna Honsová, František Novák, Klára Römerová, Aleš Weniger, Luděk Žihlo, Gabriela Vavřinová, Martin Korbel, Jan Sebránek a jako speciální host Mgr. Johana Kalenská.
Tak neváhejte a přijďte. Těšíme se na Vás!

Jan Bolehovský, Lucie Škarvadová


Adaptační kurz

Prváci se z adaptačního kurzu vrátili se spoustou zážitků!

Ve dnech 9. – 11. září proběhl adaptační kurz prvních ročníků našeho gymnázia, na který jsme vyrazili do krásného outdoorového resortu v Březové u Třebíče. Zde se o naši zábavu starali místní instruktoři, pod jejichž dohledem jsme hráli hry jako „Rychlé rande“, „Poraď se s koněm“ nebo „Bulldog“. Své síly jsme změřili například v airsoftu nebo paintballu a strach z výšek jsme překonávali při volném pádu a prolézání místního lanového parku. Všichni se ovšem můžeme shodnout, že nejzábavnější byla projížďka na raftech, která se během chvíle změnila v rozsáhlou námořní bitvu, po které nezůstal ani jeden z nás suchý. Ve volném čase, kterého zrovna moc nebylo, jsme hráli všemožné karetní hry, které s sebou přivezli naši spolužáci a u kterých jsme si užili neméně zábavy. I když bychom si adapťák ještě o pár dní prodloužili, všichni jsme si ho moc užili a domů se vracíme jako třídy se skvělým kolektivem a spoustou nových kamarádů.

Tomáš Pazderka, G1.CŠkolský portál
Pardubický kraj
EU OPVK

Úvodní stránka
Gympl roku 2016
Facebook profil
Verze stránek 25.66, 10. 11. 2019
© 2007 - 2019 · Mgr. Petr Harbich