Klub A21 – tvůrčí a badatelská Akademie pro 21. století

Cílem Klubu A21 je seznamovat zájemce z řad studentů s aktuálními tématy moderní vědy a techniky i celospolečenskými výzvami 21. století a formou přednášek, exkurzí, workshopů, stáží a tvůrčích badatelských projektů s inspirativními oborníky z praxe v širokém spektru oborů fyziky, chemie, biologie, medicíny, ICT, robotiky, kosmického výzkumu, věd o Zemi, humanitních oborů anebo kreativního průmyslu:

1. je zábavnou a poučnou formou vtáhnout do prostředí vědeckých experimentů, tvůrčích a badatelských projektů, a to nejen českých, ale i mezinárodních
  2. motivovat je pro získávání nových vědomostí a praktických zkušeností ve zvolených oborech
  3. zapojit je do Českých i světových soutěží
  4. naučit je, aby ke svým pracovním i studijním povinnostem přistupovali zodpovědně a podpořit jejich osobní rozvoj
  5. rozvíjet jejich talent, kreativitu a další klíčové kompetence pro 21. století jako je kritické myšlení, komunikační dovednosti, aktivní občanství, podnikavost atd.

Klub zastřešují/vedou za Gymnázium, Mozartova RNDr. Květa Sýkorová a Mgr. Alexandr Prokop (Technecium)

Aktuality školního roku 2023/2024

AMAVET 2024

Dvě práce v celostátním kole AMAVETU!

Ve čtvrtek 22. února se na SPŠ chemické Pardubice konal XVI. ročník soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji – AMAVET. Za naši školu soutěžily tyto práce: Modulace hoření raketového paliva na bázi „rocket candy“ (Petr Zelinka, G4.C), Wellbeing a postoperační následky pacientů s nejčastějšími typy degenerativního onemocnění žluté skvrny (Eliška Pejřilová, G4.A), DPZ a terénní pozorování parametrů prostředí v kontextu šíření invazních dřevin v urbánním prostředí Pardubic (Jan Žabenský, G4.C), Nová hedvábná stezka v kontextu ekonomického vývoje zapojených oblastí Asie (David Vávra, G4.C), Využití počítačové analýzy obrazu k predikci metabolického syndromu z řezu tukové tkáně (Jana Machovcová, G4.B) a Ultralehké proudové motory pro drony (Stanislav Hladík, G3.C). Všechny práce úspěšně postoupily do krajského kola soutěže, které proběhlo ve čtvrtek 7. a v pátek 8. března ve výstavním centru IDEON v Pardubicích. Do národního finále XXIX. ročníku soutěže EXPO SCIENCE AMAVET, které proběhne v dubnu 2024 v Praze, postupuje celkem 20 projektů a mezi nimi nechybí práce Jany Machovcové z G4.B a Standy Hladíka z G3.C! Všem studentům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy a Janě a Standovi budeme držet pěsti v celostátním kole!

RNDr. Květa Sýkorová, garant soutěže

Ústav termodynamiky

Vybraní studenti se zúčastnili přednášky v Ústavu termomechaniky AV ČR

Dne 8. února jsem se vypravil se skupinou studentů pod vedením Alexandra Prokopa (Technecium) do Ústavu termomechaniky AV ČR v Praze, kde jsme absolvovali úvodní přednášku semináře Introduction to Aerodynamics and theory of flight od v ČR působícího zahraničního experta Chandry Shekhara Prasada. Cílem tohoto semináře je naučit nás principům a postupům návrhu bezpilotního letounu (UAV), který bychom chtěli sestavit v rámci naší SOČ. I přesto, že celý seminář probíhá pouze v angličtině, byla úvodní přednáška velice poučná a již se těšíme na další, které se zúčastníme 22. února 2024.

Stanislav Hladík, G3.C

Exoplanety

Exoplanety – klíč k největším záhadám lidstva

Ve středu 7. února se v plně obsazené aule konala přednáška RNDr. Martina Feruse, Ph.D., vedoucího Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Vysvětlil studentům, proč se máme zabývat planetami u cizích hvězd? Exoplanety jsou světy, které jsou současnou technologií zcela nedosažitelné a až na pár výjimek také nepozorovatelné – víme o nich jen nepřímo díky odchylkám v precizních astrofyzikálních měřeních. Přinesou nám ale odpovědi na základní otázky, které si lidé kladou od nepaměti: Jak vznikl život na Zemi? Existují mimozemšťané? Kam směřuje vývoj našeho světa? Možná se odpovědi dozvíme již během jednoho či dvou desetiletí. Přinesou je nejnovější kosmické teleskopy, cílené laboratorní experimenty a sofistikované matematické modely. Čeští vědci jsou v tomto oboru na špičce – vyrábíme součástky kosmických teleskopů, spektrografy pro Evropskou jižní observatoř, experimentujeme s nejvýkonnějšími lasery na světě – to vše, abychom okryli tajemství vzdálených světů. Děkujeme za skvělou přednášku, která některé studenty zaujala natolik, že přijali pozvánku k exkurzi na pracovišti Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a rozhodli se zpracovat některé z témat jako SOČ.

RNDr. Květa Sýkorová