Klub A21 – tvůrčí a badatelská Akademie pro 21. století
Cílem Klubu A21 je seznamovat zájemce z řad studentů s aktuálními tématy moderní vědy a techniky i celospolečenskými výzvami 21. století a formou přednášek, exkurzí, workshopů, stáží a tvůrčích badatelských projektů s inspirativními oborníky z praxe v širokém spektru oborů fyziky, chemie, biologie, medicíny, ICT, robotiky, kosmického výzkumu, věd o Zemi, humanitních oborů anebo kreativního průmyslu:
- je zábavnou a poučnou formou vtáhnout do prostředí vědeckých experimentů, tvůrčích a badatelských projektů, a to nejen českých, ale i mezinárodních
- motivovat je pro získávání nových vědomostí a praktických zkušeností ve zvolených oborech
- zapojit je do Českých i světových soutěží
- naučit je, aby ke svým pracovním i studijním povinnostem přistupovali zodpovědně a podpořit jejich osobní rozvoj
- rozvíjet jejich talent, kreativitu a další klíčové kompetence pro 21. století jako je kritické myšlení, komunikační dovednosti, aktivní občanství, podnikavost atd.
Klub zastřešují/vedou za Gymnázium, Mozartova RNDr. Květa Sýkorová a Mgr. Alexandr Prokop (Technecium)
Aktuality školního roku 2024/2025
Petr Jan Juračka s dronem na K2 a do neprobádaných oblastí Kolumbie
V pátek 4. 10. 2024 se na našem gymnáziu uskutečnila přednáška přírodovědce, fotografa a dobrodruha Petra Jana Juračky. Přednáška proběhla u příležitosti autorské výstavy, která je součástí projektu Art&Science spolupráce vědců/umělců s nadanými pardubickými žáky vycházejícího z 20 leté dramaturgie galerie GAMA. Termín výstavy: 6. 9. 2024 – 26. 10. 2024
Pan Juračka nám vyprávěl mnoho zajímavostí ze svého života a vtipně a poutavě nám představil svou expedici do Kolumbie kde se vypravil na K2 i na expedici do neprobádaných oblastí Kolumbie. Měl toho pro nás přichystaného mnoho, ale bohužel jsme nestihli vše. Proto bychom určitě uvítali, kdyby k nám ještě někdy našel cestu.
Lucie Zumrová G3.A
|
Co je a není ekologie a proč se jí zabývat
Ve čtvrtekt 3. 10. 2024 proběhla v aule Gymnázia Mozartova přednáška RNDr. Terezy Petruskové, Ph.D., a prof. RNDr. Adama Petruseka, Ph.D., z katedry ekologie na PřF UK Praha: Co je a není ekologie a proč se jí zabývat.
Ekologie jako věda zabývající se vztahy mezi jedinci, populacemi a společenstvy a jejich prostředím, na které představí výzkumné aktivity Katedry ekologie na PřF UK Praha, do kterých se můžete zapojit i my. RNDr. Tereza Petrusková se zabývá chováním pěvců, zejména pak nejrůznějšími aspekty ptačího zpěvu. Stručně nám povyprávěla o aktivitách sledování a nahrávání nářečí strnadů po celé ČR a části Evropy. Úkolem je zmapování celé ČR. Věřím, že se studenti do této aktivity v hojném počtu zapojí, a i naše gymnázium tak přispěje svou troškou do mlýna.
RNDr. Květa Sýkorová
|
Jak Češi ochraňují želvy v Indonésii
Ve čtvrtek 26. září 2024 zavítala na naše gymnázium Mgr. Hana Svobodová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve školní aule jsme měli jedinečnou příležitost zhlédnout a vyslechnout zajímavou přednášku o problematice ochrany mořských želv s názvem:“ Čím dál tenčí krunýře aneb želvy v úzkých „. Zároveň nám Mgr. Svobodová sdělila své zkušenosti se založením záchranné stanice na ostrově Derawan u pobřeží Bornea, který je nejvýznamnější lokalitou v celé Jihovýchodní Asii z hlediska rozmnožování řady kriticky druhů mořských želv. Na základě svých zkušeností nám představila, jak lze na mnohovrstevnatou povahu ochrany ohrožených druhů v rozvojových zemích nahlížet, rovněž jsme se díky ní zamysleli nad skutečností, že bez ohledu na geografickou vzdálenost můžeme efektivně pomoci i my, obyvatelé České republiky, a že díky novým (např. kosmickým a DIY ICT) technologiím to nikdy nebylo snazší než nyní. V závěru přednášky nás Mgr. Svobodová pozvala k účasti na společném projektu A´tuin, který vznikl mezi Techneciem (UTESLA z.s.) a Chráníme mořské želvy z.s.
Těšíme se na další spolupráci.
RNDr. Květa Sýkorová
|
Konzultace k SOČ na Fakultě strojní ČVUT
V pátek 13. 9. 2024 jsme se společně s mými spolužáky a Techneciem vydali na Fakultu strojní ČVUT, kde jsme se setkali s mnoha odborníky a měli jedinečnou šanci konzultovat naše SOČ projekty, např. s Ing. Saskou, vedoucím výzkumné skupiny multirobotických systémů. Konzultace byla přínosná a pan Saska je otevřený i další spolupráci s námi, obzvláště pak našemu velkému projektu průzkumné ponorky. Na závěr jsme měli možnost blíže nahlédnout do laboratoře a případně se ptát na otázky ohledně dronů.
Tomáš Martin Holub (G3.A)
|
1.ročník Letní školy
V prázdninovém týdnu od 26. 8. do 30. 8. 2024 jsme měli možnost navštívit letní školu. V rámci tohoto jedinečného projektu jsme nabyli mnoho důležitých znalostí, které využijeme při psaní SOČ, a to například jak provést rešerši odborné literatury, nebo jak si vybrat správné téma výzkumu. Týdnem nás provázeli Jelena Příplatová a Alexandr Prokop, kteří byli velmi ochotní a rádi nám odpovídali na naše dotazy, čehož si velmi ceníme a jsme jim za to vděční, že pro nás připravili tento skvělý program.
Jan Oplištil,G2.B
|
Archiv událostí
Fenomenální úspěch našich studentů v soutěži SOČ
V pátek 31. 5. 2024 byly uzavřeny výsledky krajského kola soutěže SOČ (Středoškolské odborné činnosti) a já s radostí a pýchou oznamuji výsledky našich studentů.
Postup do Národního kola si vybojovaly tyto práce:
Machovcová Jana G4.B a Machovcová Alena G1.B (Morfologické epikardiální tukové tkáně a její souvislost s BMI); Jakub Munzar G3.C (Využití Chip DSC pro studium foto-strukturálních změn);
František Beneš G2.B a tým (VÝVOJ MICRO ROV PRO VÝZKUM EXTRÉMNÍCH PROSTŘEDÍ); Matěj Bureš G3.C a tým (Vývoj a aplikace didaktického UV-VIS-NIR spektrometru pro výuku na ZŠ, SŠ a VŠ); Stanislav Hladík G3.C a tým (Transsonický bezpilotní letoun /UAV/); Klára Novotná G3.B a Olga Sládková G3.B (Monitoring vybraných genů antimikrobiální rezistence /16S rRNA, sul1, int1 a této/ ze vzorků městské čistírny odpadních vod a nemocnice).
Dalšími úspěšnými řešiteli krajského kola SOČ už bez postupu do národního kola jsou: na 2. místě Ondřej Pivokonský G3.C, František Beneš G2.B (Monitorování invazních dřevin v městském a příměstském prostředí Pardubic), Jana Vacinová G3.C (Nastavení mysli a motivace nejen ve sportu) a 5. místo obsadil Tomáš Martin Holub G2.A (Proof of concept unikátního SW/HW řešení embedded majákového pozicovacího systému).
Všem našim studentům gratuluji a děkuji za skvělou reprezentaci školy. Postupujícím pak přeji hodně štěstí v národním kole.
RNDr. Květa Sýkorová, garant soutěže SOČ |
Skupina třeťáků na Veletrhu vědy
Ve čtvrtek 30. května se skupinka žáků z G3.C vydala na Veletrh vědy do Prahy. Hlavním účelem veletrhu byla popularizace vědy a její přiblížení žákům základních a středních škol a zároveň představení vysokých škol. Jednotlivé ústavy prezentovaly vědu zábavnou a interaktivní formou. Návštěvníci si mohli vyzkoušet například virtuální realitu, práci s mikroskopem nebo se podívat na vodíkové auto. Návštěva veletrhu je určitě přínosná pro budoucí studenty přírodních, technických i historických oborů, kteří stále váhají nad volbou vysoké školy.
Ela Bechná, Anna Wasserbauerová, Veronika Janáčková (G3.C)
|
Dvě práce v celostátním kole AMAVETU!
Ve čtvrtek 22. února se na SPŠ chemické Pardubice konal XVI. ročník soutěže Festival vědy a techniky
pro děti a mládež v Pardubickém kraji – AMAVET. Za naši školu soutěžily tyto práce: Modulace hoření
raketového paliva na bázi „rocket candy“ (Petr Zelinka, G4.C), Wellbeing a postoperační následky
pacientů s nejčastějšími typy degenerativního onemocnění žluté skvrny (Eliška Pejřilová, G4.A), DPZ a
terénní pozorování parametrů prostředí v kontextu šíření invazních dřevin v urbánním prostředí
Pardubic (Jan Žabenský, G4.C), Nová hedvábná stezka v kontextu ekonomického vývoje zapojených
oblastí Asie (David Vávra, G4.C), Využití počítačové analýzy obrazu k predikci metabolického
syndromu z řezu tukové tkáně (Jana Machovcová, G4.B) a Ultralehké proudové motory pro drony
(Stanislav Hladík, G3.C).
Všechny práce úspěšně postoupily do krajského kola soutěže, které proběhlo ve čtvrtek 7. a v pátek
8. března ve výstavním centru IDEON v Pardubicích. Do národního finále XXIX. ročníku soutěže EXPO
SCIENCE AMAVET, které proběhne v dubnu 2024 v Praze, postupuje celkem 20 projektů a mezi nimi
nechybí práce Jany Machovcové z G4.B a Standy Hladíka z G3.C!
Všem studentům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy a Janě a Standovi budeme
držet pěsti v celostátním kole!
RNDr. Květa Sýkorová, garant soutěže |
Vybraní studenti se zúčastnili přednášky v Ústavu termomechaniky AV ČR
Dne 8. února jsem se vypravil se skupinou studentů pod vedením Alexandra Prokopa (Technecium) do Ústavu termomechaniky AV ČR v Praze, kde jsme absolvovali úvodní přednášku semináře Introduction to Aerodynamics and theory of flight od v ČR působícího zahraničního experta Chandry Shekhara Prasada. Cílem tohoto semináře je naučit nás principům a postupům návrhu bezpilotního letounu (UAV), který bychom chtěli sestavit v rámci naší SOČ. I přesto, že celý seminář probíhá pouze v angličtině, byla úvodní přednáška velice poučná a již se těšíme na další, které se zúčastníme 22. února 2024.
Stanislav Hladík, G3.C |
Exoplanety – klíč k největším záhadám lidstva
Ve středu 7. února se v plně obsazené aule konala přednáška RNDr. Martina Feruse, Ph.D.,
vedoucího Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Vysvětlil
studentům, proč se máme zabývat planetami u cizích hvězd?
Exoplanety jsou světy, které jsou současnou technologií zcela nedosažitelné a až na pár výjimek také
nepozorovatelné – víme o nich jen nepřímo díky odchylkám v precizních astrofyzikálních měřeních.
Přinesou nám ale odpovědi na základní otázky, které si lidé kladou od nepaměti: Jak vznikl život na
Zemi? Existují mimozemšťané? Kam směřuje vývoj našeho světa? Možná se odpovědi dozvíme již
během jednoho či dvou desetiletí. Přinesou je nejnovější kosmické teleskopy, cílené laboratorní
experimenty a sofistikované matematické modely. Čeští vědci jsou v tomto oboru na špičce –
vyrábíme součástky kosmických teleskopů, spektrografy pro Evropskou jižní observatoř,
experimentujeme s nejvýkonnějšími lasery na světě – to vše, abychom okryli tajemství vzdálených
světů.
Děkujeme za skvělou přednášku, která některé studenty zaujala natolik, že přijali pozvánku k exkurzi
na pracovišti Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a rozhodli se zpracovat některé z témat
jako SOČ.
RNDr. Květa Sýkorová |