Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart Gymozart
 

Archiv událostí školního roku 2015/2016…

Olympiáda

XXII. olympiáda dětí a mládeže regionu Pardubice - dívky i chlapci na stupních vítězů!!!

V úterý 28. 6. 2016 proběhlo v historickém sále pardubické radnice slavnostní vyhlášení XXII. Olympiády dětí a mládeže regionu Pardubice. Naše škola v kategorii dívek obsadila skvělé 2. místo a chlapci se po roční odmlce prosadili na 3. místo. Tento úspěch je o to cennější, že konkurence a sportovní rivalové disponují výrazně větším výběrem sportovních reprezentantů v rámci svých škol. Elen Sytko (G3.A) a Ondřej Běloušek (G3.C) převzali z rukou náměstka primátora Jakuba Rychteckého poháry a diplomy. Děkuji všem našim sportovcům, kteří se podíleli na cenném zisku bodů a celkovém úspěchu! Děkuji také učitelům tělesné výchovy Mgr. Lence Koberové, Mgr. Erice Mackové, Mgr. Martinu Plhovi a Mgr. Marku Procházkovi za sportovní vedení a přípravu, které jsou důkazem, že sportovní průprava není na našem gymnáziu „popelkou“.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Výlet G2.C

Třída G2.C na Stříbrném rybníku

Dříve, než skončila poslední hodina, dříve, než se zamkla poslední třída a ještě než se rozdala všechna vysvědčení, vyjela naše třída na dvoudenní výlet do multifunkčního kempu Stříbrný rybník, kde jsme příjemně strávili jedny z posledních okamžiků letošního školního roku v přátelském kruhu nás, co spolu chodíme. Díky pestré nabídce možností, jež camp nabízí, jsme se skutečně nenudili a mezi hlavní společně prožité aktivity bych vyzdvihl především vyhrocený souboj v paintballu, nepřeberné množství táborových her a velmi zdařilý večerní táborák, který hudebně doprovázel náš p.uč. třídní hrou na kytaru. Za celou třídu děkuji p.uč. Mgr. Martinu Sochorovi a p. uč. Mgr. Karlu Šildovi za skvělou organizaci výletu.

Tomáš Svatý, G2.C


Indie

Dopoledne s indickými hosty na našem gymnáziu

V pátek 24. června jsme na naší škole přivítali 13 vysokoškoláků z Rai University v indickém Ahmedabadu, kteří momentálně pobývají na pardubické univerzitě a jednají o možnostech studijních výměn do budoucna. Spolu se studenty nás navštívila i paní Shraddha Mavani, představitelka Oddělení pro komunikaci a mezinárodní spolupráci indické univerzity. Během čtyřhodinového programu čeští a indičtí studenti představili své prezentace zaměřené na všeobecné informace, kulturní dědictví, stereotypy, ekonomiku a osobnosti obou zemí. Poté si indičtí studenti v doprovodu našich studentů prohlédli prostory školy, kde je zaujaly především nové laboratoře chemie, biologie a fyziky. Na závěr proběhla velmi zajímavá a živá debata. Indičtí studenti v ČR stráví ještě jeden týden, do kterého jim přejeme mnoho jedinečných zážitků. Našim studentům děkujeme za skvělou přípravu celého dopoledne. Vzhledem k tomu, že se jednalo o studenty teprve 1. a 2. ročníků, byly svým vysokoškolským kolegům u Indie rovnocennými partnery.

Mgr. Vendula Lensmith


Vodácký kurz

Studenti třetí ročníků na výletě na Vltavě

V minulých sluncem zalitých dnech vyrazilo to nejlepší z třetích ročníků na vodácký výlet do malebných Jižních Čech sjíždět Vltavu. Po počátečních drobných rozpacích jsme se velice rychle stali postrachem všech jezů a okolních plavidel.

Studenti třetích ročníků


Botanická stáž

Botanická stáž se zdařila na výbornou

V pátek a v sobotu se seminaristé z biologie zúčastnili botanické stáže v Krkonoších, která se konala v rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji.. Hned po příjezdu nás přivítalo drsné horské počasí. Ani déšť a vítr nás ale neodradily od návštěvy ekofarmy na Lesní boudě. V sobotu nám ale Krkonoše ukázaly i svou hezčí tvář a my prožili krásný slunný den. V doprovodu členů Krnapu jsme navštívili raritní místa, pro normální turisty zcela nepřístupná. Shlédli jsme například rýchorský „prales“ či jiné unikátní lokality s výskytem druhů, které nenajdete nikde jinde na světě.

Mgr. Marek Procházka, garant stáže


Legie 2016

Výrazný úspěch v celostátním kole závodu Legie 2016

V pondělí 16. 5. proběhl branný závod Legie 2016 pořádaný Českou obcí legionářskou, resp. Františkem Bobkem, naším velikým vzorem, což dokládal již název našeho týmu - Bobečci. Soutěž se konala v lesoparku Jiřího Potůčka a začala uctěním jeho památky, jelikož právě on byl zastřelen českým četníkem v těchto místech. Samotná soutěž probíhala v různých disciplínách, jak vědomostních a logických (dešifrování kódů, rébusy), tak fyzických (nízká lana, bedny či střelba ze vzduchovky). Akce byla ukončena vyhlášením výsledků a předáváním cen. Naše družstvo s náskokem zvítězilo, čímž jsme postoupili do celostátního finále v Praze. To se konalo 14. června v Lanovém centru Proud, kam jsme jeli posíleni o dvě děvčata a o největšího tvrďáka pod sluncem - Jardu Macka. Disciplíny byly oproti krajskému kolu doplněny o lezení ve výškách. Z celkového počtu 13 týmů z celé ČR jsme se umístili na krásném 6. místě a odnesli jsme si tak skvělé zážitky a zkušenosti.

Antonín Hanus, Martin Trávníček G3.B


Mladý vědec

Pavel Sillinger a Vojtěch Procházka vystoupili na Konferenci mladých vědců

Univerzita Pardubice ve spolupráci s Pardubickým krajem a Regionální rozvojovou agenturou PKj uspořádala v úterý 14. června Konferenci mladých vědců. Konference byla přehlídkou odborných prací žáků SŠ realizovaných v akademickém roce 2015/2016 na Univerzitě Pardubice v rámci projektu Systematická badatelská činnost. S prezentací své práce vystoupili v sále Jana Kašpara také Pavel Sillinger (G3.A) a Vojtěch Procházka (G1.B), kteří svůj výzkum nazvali „Hodnocení použitelnosti webů prostřednictvím analytických modelů“. Své poznatky chtějí nyní poskytnou statutárním městům, jejichž weby zkoumali, k dalšímu využití ve prospěch uživatelů webu. Děkujeme oběma za výbornou reprezentaci školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel gymnázia


Filipíny

Filipíny – za obry a trpaslíky

V pondělí 13. 6. 2016 se všichni žáci naší školy zúčastnili unikátního vzdělávacího projektu PLANETA ZEMĚ 3000 se zaměřením na Filipínskou republiku. Je to stát, který se skládá z více než 7000 ostrovů v tropickém podnebném pásu, v oblasti Tichooceánského ohnivého prstence s vysokým stupněm biodiverzity. Je to stát, kde žije nártoun filipínský, žralok velrybí nebo klaun očkatý. Je to stát, kde žije přes 100 mil. obyvatel, kteří mluví 175 jazyky, vyznávají hlavně křesťanství, nezapomínají se usmívat a do roku 2028 se chtějí dostat mezi 30 největších ekonomik světa. Toto a mnoho dalších informací jsme se dozvěděli na prezentaci, která se skládala z videí, fotografií, mluveného slova a animací. Věřím, že budoucí projekt o Brazílii bude stejně zajímavý jako Filipíny.

Mgr. Lenka Koberová, garant projektu


Gympl roku 2016

V hlasování projektu „Gympl roku 2016“ jsme obsadili 3. místo

V minulých dnech byly zveřejněny výsledky projektu "Gympl roku 2016", který organizuje Asociace studentů a absolventů. Hlasování Gympl roku je průzkumem mezi studenty a absolventy gymnázií v České republice, jak se jim na jejich gymnáziu studuje nebo studovalo. Soutěž vypovídá o vztahu studentů a absolventů ke svému gymnáziu a probíhá přes sociální sítě. Naše gymnázium získalo 3. místo v Pardubickém kraji (a 1. místo z gymnázií v Pardubicích!). Tohoto ocenění si velmi vážíme, děkujeme všem hlasujícím za podporu a věříme, že vzdělávací nabídkou, vztahy, atmosférou a přístupem ke studiu budeme i nadále patřit k prestižním a vyhledávaným gymnáziím.

Mgr. Marek Výborný, ředitel gymnázia


Pecka 2016

Letní kurz Pecka

Touto formou bych rád představil široké veřejnosti herní sportovní kurz pro žáky druhých ročníků, který již 16 let organizujeme na Pecce poblíž Nové Paky. V malebném prostředí poblíž zříceniny hradu Pecka je naší snahou zlepšit herní dovednosti našich žáků. K dispozici máme dostatečně velký areál, kde probíhají utkání v softbalu, frisbee, kopané, beachvolejbalu a klasickém volejbalu na antuce. Naši žáci získávají první zkušenosti z orientací podle mapy jak ve den, tak i v noci. Na fotkách můžete vidět nejlepší dvojice nočního orientačního běhu a smíšené týmy, které nejlépe zvládly úskalí turnajů ve volejbale, kopané a softbalu.

Mgr. Martin Plha, vedoucí sportovního kurzu


Kurz G2.A

Sportovní kurz třídy G2.A

Sportovní kurz třídy 2.B a 2.C utekl jako voda, a tak se ve středu ráno na Pecku vypravila i Prochyho smečka. Počasí bylo krásné, nálada ještě lepší a my jsme se s velkou energií pustili do fotbalu, frisbee, softbalu a volejbalu. Až na dvě spolužačky, které se orientovaly podle slunce, jsme všichni úspěšně zvládli i oba orientační běhy, které nám připravila paní učitelka Lenka Koberová. Celý kurz jsme zakončili pátečním táborákem, se stylovými písněmi pana učitele třídního. Moc se nám tam líbilo a děkujeme všem zúčastněným učitelům za jejich profesionální dohled a pevné nervy.

Za G2.A Vilém Branda


Přijímací testy

Studenti budoucího 1. ročníku již znají rozdělení do tříd

Na základě volby cizích jazyků bylo provedeno rozdělení žáků budoucího prvního ročníku do tříd. Od 1. 9. 2016 budeme na našem gymnáziu vyučovat pět živých cizích jazyků (ANJ, NEJ, FRJ, ŠPJ a RUJ).

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Přijímací testy

Nová podoba webových stránek

Vážení návštěvníci našich webových stránek, velmi si vážíme vaší přízně a moc nás těší, že se na naše stránky vracíte. Díky vám se blížíme k hranici 1 000 000 návštěv, kterou s vaší pomocí brzy překonáme. Nejen do druhého miliónu s námi pojďte dál, kromě jiného i v novém, adaptivním designu.

Mgr. Petr Harbich, tvůrce webu


Stretech

Jitka Vodičková (G3.B) na přehlídce StreTech2016

Ve středu 8. 6. 2016 se v Praze na ČVUT - fakultě strojní konala celostátní přehlídka prací SOČ, AMAVED... pod názvem “StreTech2016“. Účastnilo se jí 104 škol a 451 studentů. Jednotlivci i týmy předváděli své výzkumy v různých oborech. K vidění byly například počítačové aplikace, modely významných budov a objektů z lepenky, novinky z potravinářství, oděvního návrhářství, matematiky, technické a strojírenské práce...Naši školu reprezentovala Jitka Vodičková G3.B s prací SOČ: “Citlivost bakterií rodu Arcobacter k antibiotikům.“ Celý projekt byl také podpořen Českou televizí, která natočila krátký dokument. Prezentace probíhaly jako posterové s výkladem autora. Všichni účastníci horlivě a se zápalem své práce představili všem zájemcům a dopoledne se opravdu vydařilo a přineslo všem poznání, že jejich práce je vysoko ceněna odborníky i laiky. Děkujeme Jitce za vzornou reprezentaci školy.

RNDr.Květa Sýkorová, garant projektu SOČ


Varšava

Finále projektu Inspired by Memory ve Varšavě

Ve dnech 6. - 7. 6. 2016 jsme se zúčastnily finále Česko-slovensko-polského projektu „Inspired by memory“ organizovaného Jedním světem na školách ve Varšavě, kde jsme představily kompletní verzi filmu, který jsme pro tento projekt vytvořily společně se zbytkem našeho týmu včele s Vilémem Brandou. Projekt byl inspirován tématikou druhé světové války. Mimo jiné jsme měly možnost poznat Varšavu a její historii prostřednictvím prohlídky Muzea Varšavského povstání a zúčastnily jsme se tematického workshopu. Veškerá komunikace mezi účastníky projektu probíhala v anglickém jazyce, ve kterém jsme také náš film představily. Vracíme se domů oceněny, plny dojmů a nových zkušeností.

Anna Puhlovská a Hana Nálevková, G2.A


Kurz

Druhé ročníky absolvují sportovní kurz

V sobotu 4. 6. jsme úspěšně zahájili sportovní kurz na Pecce. Jak už vyplývá z názvu, hlavní činností je tady sport! Každý den máme na programu softball, fotbal, volejbal, ale i frisbee nebo někteří z nás ve volném čase hází oštěpem, hrajou badminton, nohejbal nebo spikeball. Jelikož je tady s námi i p.uč. Koberová, tak je naší povinností vyzkoušet si orientační běh. V sobotu a v neděli jsme běželi za denního světla, kdežto včera (tj. pondělí) jsme na vlastní kůži zakusili orienťák noční. Pár lidí se trochu odchýlilo od cesty, ale všichni se ve zdraví vrátili a hlavně se spoustou zážitků. Včera byly taky zahájeny turnaje ve fotbalu, softballu a volejbalu, ve kterých budeme dnes bojovat o co nejlepší umístění! Myslím, že když napíšu za všechny, že se tady máme suprově, tak nebude nikdo odporovat!

Za G2.B i G2.C Kryštof Šimek


ND

Inscenace „Jako břitva“ ve Stavovském divadle v Praze

Ve středu 1. 6. 2016 jsme měli příležitost zhlédnout divadelní představení ve Stavovském divadle v Praze. Drama, nazvané Jako břitva, je dílo současné autorky Lenky Lagronové a pojednává o osobním životě české spisovatelky a vlastenky Boženy Němcové. Nejedná se ani tak o životopis, jako spíše o idealizované pojetí souboje mezi touhou stát se spisovatelkou a dobovými stereotypy české společnosti. Právě díky narážkám některých postav a problematice vztahu muže a ženy v tehdejší době rozhodně nebyla nouze o humor. Božena Němcová byla výjimečná a svobodomyslná žena, která musela projít mnoha překážkami, aby si na české literární scéně vydobyla své místo. Chtěli bychom ocenit zejména živou a velmi poutavou hudbu na housle, která provázela celé představení, a kvalitní výkon herců jako jsou Magdaléna Borová, David Prachař, Alois Švehlík a další. Věříme, že se dílo všem líbilo a pro mnohé bylo inspirující.

Marek Boleslav, Jan Hellinger G2.A


Frisbee

Vynikající výsledek v celostátním finále ve frisbee

Náš jedenáctičlenný tým pod dozorem Mgr. Mackové se vydal v brzkých ranních hodinách 31.5. na cestu do Prahy, aby reprezentoval školu v Ultimate frisbee. Až do chvíle, než jsme vystoupili v Praze z metra, byla nálada vynikající, tu však přerušil silný déšť, který naštěstí ale po příchodu na hřiště ustal. Čekalo nás celkem 8 soupeřů, se kterými jsme se jako nováčci ve finále Středoškolské ligy výborně vypořádali. Podařilo se nám 4 zápasy vyhrát, 3 prohrát a 1 remizovat, čímž jsme si zajistili neuvěřitelné 5. místo. Byl to namáhavý den, a proto se není čemu divit, že se to neobešlo bez zranění, přesněji palce Jiřky Blažky. Z finále si odvážíme nejen super vzpomínky, modřiny, bolavá kolena, ale také mnoho zkušeností a postřehů, které určitě zúročíme další rok v boji o medailové umístění.

Josef Cach G3.B


Klokan

Úspěšní studenti v rámci Matematického klokana

V úterý 31. 5. 2016 se na ZŠ Štefánikova v Pardubicích konalo slavnostní setkání a ocenění žáků základních a středních škol, kteří byli v tomto školním roce úspěšní v matematických soutěžích v rámci okresu Pardubice. Naše škola měla mezi oceněnými dokonce čtyři zástupce, kteří ji skvěle reprezentovali v soutěži Matematický klokan. David Žáček (G2.C) se umístil v kategorii Junior v rámci okresu Pardubice na 1. místě a v rámci Pardubického kraje na 2.místě. Jakub Pařízek (G2.C) se rovněž v kategorii Junior umístil v okrese Pardubice na 3. místě. V kategorii Student jsme rovněž nezůstali bez ocenění, kde v rámci okresu Pardubice se Petr Kratochvíl (G3.B) umístil na 2. místě a Michal Vrba (G3.C) na 3. místě. Žáci obdrželi diplomy a poukázky na nákup odborné literatury. K dosaženým výsledkům jim blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

Mgr. Karel Šild, garant soutěže


Umění

Exkurze do Prahy za uměním

V pátek 27. 5. jsme se skupinou studentů z 1. a 2. ročníku vyjeli na celodenní exkurzi do Prahy na výstavy. Dopoledne jsme strávili v Národní galerii ve funkcionalistické budově Veletržního paláce, kde se nacházejí expozice umění 20. a 21. století. Zde jsme absolvovali zajímavý program s názvem „Nebojte se současného umění“. Před galerií jsme si prohlédli v současnosti instalovaný zvěrokruh čínského umělce a občanského aktivisty Ai Weiweie. Výrazným kontrastem k aktuálnímu umění, a pro mnohé překvapením, byla prohlídka souboru velkoformátových obrazů cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy. Odpolední program zahrnoval animaci v galerii současného umění DOX k výstavě „Duše peněz“ a prohlídku zajímavých prostor galerie s dalšími výstavami.

Mgr. akad. mal. Vladana Hajnová


Krev

Akce „Daruj krev s Mozarťákem“ byla opět úspěšná

Dne 26. 5. 2016 proběhl poslední úspěšný odběr krve v tomto školním roce. Nicméně nás, díky dalšímu zájmu žáků, čeká ještě jeden společný odběr, a to v první polovině letních prázdnin. V letošním školním roce se do akce dobrovolně zapojilo dvakrát více žáků než v roce předchozím. Většinou jsme na odběr vyráželi dobře nasnídaní a trochu nervózní, některým se podařilo darovat krev až na třetí pokus a pár jedinců mělo z toho všeho trochu zamotanou hlavu. J Nakonec to všichni statečně zvládli a společně jsme dokázali něco úžasného, v tomto školním roce jsme darovali přibližně pět litrů této životně důležité a vzácné tekutiny. Tímto bych chtěla ještě jednou poděkovat všem odvážným prvodárcům.

Mgr. Martina Vinklářová, garant projektu


RODM

Úspěch našich orientačních běžců na RODM

Ve středu 25. 5. 2016 se družstvo dívek a chlapců zúčastnilo okresního a zároveň i krajského finále přeboru škol v orientačním běhu v rámci XXII. Regionální olympiády dětí a mládeže okresu Pardubice. Pořadatel zvolil za centrum hřiště ZŠ Dubina s přilehlým studáneckým lesem. Obě naše družstva si vedla znamenitě, děvčata v celkovém pořadí obsadila třetí místo a chlapci místo druhé. V krajském finále obě družstva brala čtvrté místo. Celkové výsledky okresního i krajského kola jsou k dispozici na www.lpu.cz
Vřelé díky všem zúčastněným za příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Lenka Koberová, Mgr. Erika Macková


Gender

Projektový seminář o nerovnostech a gendru

Ve středu 25. května se Seminář společenských věd třetího ročníku zúčastnil projektového semináře, jehož cílem bylo seznámit studenty s různými aspekty tématiky nerovného odměňování žen a mužů. Pod vedením ředitelky Genderového informačního centra NORA, o.p.s. Mgr.et Mgr. Kateřiny Hodické a právničky Oddělení rovného zacházení Kanceláře veřejného ochránce práv Mgr. et Mgr. Zuzana Ondrůjová se studenti dozvěděli nejen aktuální čísla rozdílů mezi pohlavími v odměňování za práci, ale rozebrali i zdroje a příčiny nerovností v oblasti platů a mezd. Nakonec si sami vyzkoušeli posoudit případovou studii inspirovanou skutečným případem diskriminace.

Mgr. Barbora Suchánková


Kuthan

Mistrovsví ČR ve víceboji s naší účastí

Ve dnech 20. - 22.5. 2016 proběhlo v Praze Mistrovství ČR ve víceboji. V kategorii dorostenců dosáhl student G1.A Lukáš Kuthan na zlato!!!! Zúročil celoroční tréninkovou píli, ve většině disciplín si posunul osobní rekord. Svůj loňský výkon si zlepšil o 700 bodů na 6 796, pouze 4 body mu chybí do limitu na ME ve víceboji do 17 let. Lukáši, veliká gratulace k úspěchu!

Mgr. Radka Klempířová, zástupkyně ředitele školy


Maturita
Maturita

Absolventi gymnázia obdrželi maturitní vysvědčení

Ve středu 25. května byly slavnostním předáním maturitního vysvědčení v Rytířském sále pardubického zámku zakončeny maturitní zkoušky. Ústní část zkoušek proběhla letos bez jediného zaváhání. S radostí můžeme konstatovat, že úspěšní maturanti se prezentovali často vynikajícími znalostmi a vysokou úrovní jejich prezentace! Z 57 studentů maturovalo 21 s hodnocením "prospěl s vyznamenáním". Většina předvedených výkonů snesla vysoká měřítka kladená na absolventy gymnázia. Všem absolventům blahopřejeme a přejeme úspěch při přijímacích zkouškách na VŠ. Věříme, že zůstanou věrnými absolventy svého gymnázia.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Perník

Byli jsme u pokusu o „perníkový“ rekord

V pardubické Tipsport Areně se 20. a 21. května 2016 uskutečnil 4. ročník výstavy KREATIV, jako součást 24. ročníku národní abilympiády. Součástí této výstavy byl i pokus o vytvoření nového českého rekordu – postavit největší chaloupku z perníku. Do této akce se zapojilo i naše gymnázium. Žáci měli možnost dobrovolně přispět a nakoupit tak perníky ve tvaru střešní tašky, které potom zástupci z každé třídy odnesli na výstavu a zapracovali je na chaloupku. Vše bylo pro dobrou věc – udělat dětem z České abilympijské asociace, z.s. sladký dětský den v ICSAP Kosatec. Na výstavě jsme si prohlédli různé dílničky a stánky se zajímavými výrobky. K vidění byly též i rehabilitační a kompenzační pomůcky a také pestrý doprovodný program. Podstatou této akce je seznamovat nás s problémy v této oblasti a umožňovat osobám se zdravotním postižením nám ukázat, co vše dovedou.

Leona Stryková a Milan Štainer, G1.C


Belgie

Tereza Brancuská zvládla před maturitou i mezinárodní finále filozofické olympiády v Gentu

V termínu 12. - 15. května jsem měla možnost zúčastnit se Mezinárodní filozofické olympiády jako jedna ze dvou reprezentantek České republiky. Na letošní ročník, pořádaný v belgickém Gentu, přijelo 90 studentů ze 44 různých zemí. Bylo víc než symbolické, že měsíc po útocích na Brusel jsme se mohli sejít jako skupina rasově, nábožensky i národnostně odlišná a řešit spolu téma "Válka a mír". Potkala jsem spoustu úžasných lidí, rozšířila si obzory a získala notnou dávku pokory, protože v naší malé milé zemi si opravdu nežijeme špatně. Pokud jsem si odnesla něco, co je vhodné předat, tak to, že jestli chceme do budoucna být schopni řešit mezinárodní konflikty mírovou cestou, musíme začít u sebe a konfliktů našeho každodenního života. Přistupovat k sobě s respektem, úctou a shovívavostí. A k tomu není potřeba být filozofem. ;)

Tereza Brancuská, G4.B


Laborky
Laborky

I v letošním roce jsme připravili praktická laboratorní cvičení pro žáky ZŠ

V rámci udržitelnosti projektu „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji“ jsme v obou pololetích letošního školního roku pozvali na praktická laboratorní cvičení z chemie, fyziky a přírodovědy žáky spolupracujících pardubických ZŠ. Žáci ZŠ Polabiny II, Polabiny III a ZŠ J. Ressla měli příležitost vyzkoušet si laboratorní práce v nově renovovaných laboratořích, kde si pod vedením lektorů – učitelů gymnázia v rámci cvičení doplnili a rozšířili své znalosti z uvedených předmětů. Vedení základních škol děkujeme za spolupráci, která je oboustranným přínosem pro všechny zapojené školy. Věřím, že i v příštím roce budeme v této spolupráci pokračovat a v rámci prezentace našeho gymnázia nabídneme opět pestrá témata praktických cvičení.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Den osobností 2016
Den osobností 2016

IX. ročník "Dne osobností"

Na čtvrtek 12. května připravilo naše gymnázium již devátý ročník projektu s názvem "Den osobností". Cílem tohoto projektu je nabídnout studentům setkání a besedy s významnými osobnostmi různých oborů a oblastí společenského a vědeckého života u nás. Tedy aktuální témata a pozoruhodné osobnosti se mají stát doplněním a zkvalitněním standardní výuky. Klasická výuka byla tento den "zrušena" a studenti se on-line systémem předem zapsali vždy na jednu besedu - přednášku v každém ze dvou připravených bloků. Mezi letošními hosty figuroval armádní generál a bezpečnostní poradce Jiří Šedivý, který analyzoval rizika současného vývoje bezpečnostního prostředí zvláště s ohledem dopadu na ČR. Aktuálním tématům tzv. Islámského státu se bude věnovala šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová, která se jako 1. česká novinářka navštívila syrské Kobaní...

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


SOČ

Středoškolská odborná činnost – postup do celostátního kola

Ve čtvrtek 12. 5. proběhlo v odpoledních hodinách na Gymnáziu J. Ressla v Chrudimi krajské kolo 38. ročníku SOČ. Studenti museli ve vymezených 20ti minutách obhájit svoji práci a odpovědět na všetečné dotazy odborné poroty. Skvěle si vedla Radka Formánková z G4.B, která v kategorii zdravotnictví s prací: „Využití naturopatických metod k odhalování příčin a léčbě migrény“ s přehledem zvítězila a postoupila do celostátního kola. Jitka Vodičková z G3.B také zabojovala a v oboru biologie s prací: „Citlivost bakterií rodu Arcobacter k antibiotikům“ získala stříbro. Oběma gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Radce pak budeme držet pěsti v celostátním kole, které letos proběhne 17. – 19. 6. 2016 v Hradci Králové.

RNDr. Květa Sýkorová, garant SOČ


Orienťák

World Orienteering Day

Ve středu 11. 5. 2016 se konal Světový den orientačního běhu. I naše škola podpořila tuto sportovní akci, do které se přihlásilo 72 zemí světa. Naší soutěže se zúčastnilo celkem 176 běžců. V rámci školy medailová umístění vybojovaly v kategorii dívek – 1. Gruberová Silvie (G3.C), 2. Zavřelová Veronika (G2.C) a 3. Niščáková Veronika (G3.B). V kategorii chlapců byl 1. Cach Josef (G3.B), 2. Voltner Daniel (G3.A) a 3. Mareček Filip (G2.A). Blahopřeji všem zúčastněným za skvělé výkony a snahu ke zlepšení svých orientačních dovedností.

Mgr. Lenka Koberová


Maturanti
Maturanti

Maturanti 2015/2016

V Již za týden završí dvě třídy studium na našem gymnáziu ústními zkouškami profilové i společné části maturitní zkoušky. Poslední zvonění si opravdu užili, což dokazují fotografie (1, 2, 3, 4). Věříme, že zvládnou i poslední úsek "MATURIT" bez problému. Přejeme jim hodně štěstí a těšíme se na slibované skvělé výkony. Společné slavnostní zahájení maturitních zkoušek se koná v pondělí 16. května v 07:10 resp. v 07:20 v maturitních učebnách.

Mgr. Lenka Koberová a RNDr. Květa Sýkorová, třídní učitelky G4.A a G4.B


EOP

Kvalita a profesionalita našeho studentského týmu získala pro školu grant Elektrárny Opatovice a.s. ve výši bezmála 100.000,- Kč

V posledním dubnovém týdnu se náš studentský tým ve složení Petr Kratochvíl (G3.B), Radek Štolpa (G3.A) a Ondřej Běloušek (G3.C) zúčastnil druhého kola výběrového řízení o firemní dárcovství (grantový program podpory škol hradubického regionu) Elektrárny Opatovice, a.s.. Jedná se dlouholetý program EOP, který probíhá jako samostatná soutěž pro studentské týmy. Studenti sami museli navrhnout projekt, který by dotace pomohla realizovat a v prvním kole byl hodnocen smysl, cíle a zpracování projektu včetně finančního rozpočtu. Studentská rada gymnázia rozhodla připravit projekt "Fitness zóny" ve velké tělocvičně, která by sloužila nejen pro potřeby výuky Tv, ale i pro studenty ve volném čase. Projekt byl natolik kvalitní, že postoupil do 2. kola. Před komisí složenou ze zaměstnanců a manažerů EOP naši studenti úspěšně, bez bázně a po odpovědné přípravě prezentovali smysl realizace projektu. Výsledkem bylo rozhodnutí komise o přidělení dotace 97.866,- Kč našemu gymnáziu na vybudování fitness zóny. V těchto dnech je podepsána darovací smouva a již se připravuje realiazce projektu. Věříme, že v září bude vše připraveno k předání studentům. Celému týmu patří velké blahopřání a poděkování. Získat pro školu takto vysokou finanční částku skutečně není běžné! Studenti se mohou těšit na další novinku, která vylepší prostředí školy. Děkuji také za pedagogickou spolupráci Mgr. Tomáši Voltrovi. A EOP, a.s. děkujeme za opakovanou podporu. Po letním respiriu bude v naší škole další stopa této společnosti. Děkujeme!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Goethe

Zertifikat B2 für Jugendliche - německá mezinárodní zkouška

Mezinárodně uznávaná jazyková zkouška Goethe-Zertifikat B2 dozná v blízké budoucnosti změn. Goethe Zentrum Pardubice se na těchto změnách podílí a pozvalo naše studenty k aktivní účasti. Skupina 12 studentů se rozhodla absolvovat nově připravené moduly Čtení a Poslech na této úrovni. Zkouška "nanečisto" se uskutečnila v rozsahu třech hodin na naší škole za dohledu paní Meissner z Goethe Zentra. Naši studenti si tak vyzkoušeli ostré podmínky této mezinárodní zkoušky. Za účast našim studentům děkujeme a doufáme, že je zkouška obohatila nejen jazykově.

Mgr. Jaroslav Macek, garant německého jazyka


Manon  Lescaut

Na Manon Lescaut v Národním divadle

V sobotu 7. 5. jsme se zúčastnili návštěvy Národního divadla v Praze. Zhlédli jsme jednu z nejznámějších divadelních her od Abbého Prévosta a tou byla Manon Lescaut. Původně však toto dílo bylo vydáno jako novela a až později bylo předěláno do této podoby a následně zfilmováno. Tímto námětem se nechal inspirovat i náš poetik Vítězslav Nezval. My jsme měli možnost vidět hru v moderním pojetí. Velká láska rytíře des Grieux k mladičké, avšak tuze krásné Manon Lescaut nás chytla za srdce. Bylo zde ukázáno, že milující muž dokáže pro ženu učinit cokoli. Zatímco krásné ženy toho dokáží zneužívat a zaprodávají se. Za což mohou draze zaplatit. Pro někoho je důležitá pouze věrnost duše, ale my se stavíme na stranu rytíře des Grieux a preferujeme také věrnost těla. Celkový dojem z hry máme smíšený, kostýmy a herecké výkony se nám líbily, ale na druhou stranu nás nenadchlo moderní zpracování díla.

Kateřina Doudová a Kateřina Pochobradská, G3.C


Cuba Libre

Filmový klub navštívil kubánský host

Ve čtvrtek​ 5. 5. jsme promítali dokument Viva Cuba Libre. Film nám přiblížil problematiku spojenou s potlačováním lidských práv, cenzurou a chudobou na Kubě. Po filmu následovala diskuze s kubánským disidentem, jímž byl Niober García Fournier a koordinátorkou kubánských a ekvádorských projektů z organizace Člověka v ​t​ ísni. Setkání s občanem přímo z provincie Guantanamo pro nás bylo velmi zajímavé​,​ a proto jsme rádi za tuto příležitost.

Filmový klub JSNŠ​


Maturita

Maturitní zkoušky jsou v polovině

Ve čtvrtek 5. 5. skončily písemné zkoušky společné části MZk, současně jsou také již opraveny písemné testy profilové zkoušky z MAT a ZSV. Důležité upozornění pro maturanty: písemné práce z CJL budou opraveny a ohodnoceny ve čtvrtek 12. 5.. V pátek 13. 5. od 11:00 do 11:45 máte možnost do písemných prací nahlédnout během individuálních konzultací v kabinetě českého jazyka. S výsledkem budete seznámeni v pondělí 16. 5. před zahájením ústních zkoušek. Ve stejném termínu obdržíte také výpis výsledků didaktických testů, elektronicky Vám bude rozeslán po zpřístupnění CERMATem 16. 5. 2016. Detailní popis včetně způsobů hodnocení jednotlivých zkoušek naleznete v tomto žákovském průvodci . V případě nejasností se obraťte na vedení školy. Ostatní studenty upozorňujeme, že v průběhu ústních MZk je respirium vyhrazeno pouze pro maturanty. Zkoušky jsou veřejné, je možné (pro vyšší ročníky doporučeníhodné) zkoušky navštívit. Podmínkou je vhodné společenské oblečení a příchod resp. odchod z učebny v okamžiku výměny zkoušených.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


MS

Úspěch v projektu přinesl zajímavou návštěvu Bruselu

Ve dnech 27. - 30.4. jsem se zúčastnila zájezdu do Bruselu, který jsme spolu s Klárou Žižkovou z Obchodní akademie získaly jako odměnu za náš projekt "Chytré zastávky". Exkurze do Bruselu byla pro nás velkým a inspirativním zážitkem. Spolu s dalšími členy zájezdu, kteří tvořili zajímavou a veselou společnost, jsme měly možnost podívat se do Evropského parlamentu, kde jsme zrovna zastihly poslance při schvalování zákonů. Navštívily jsme též tzv. "Parlamentarium", což je interaktivní multimediální centrum, které zábavnou formou přibližuje činnost a historii Evropského parlamentu a Evropské unie. Po prohlídce historického centra Bruselu jsme všichni strávili příjemný večer ve společnosti europoslankyně Michaely Šojdrové a členů jejího týmu. Součástí našeho zájezdu byla i návštěva historického města Bruggy, které si vlivem své poměrně složité historie zachovalo svůj středověký ráz. Ráda bych poděkovala europoslakyni Michaele Šojdrové, ale také i senátorce Miluši Horské za tuto příležitost.

Magdaléna Petrášová G1.A


Cuba Libre

Filmový klub zve na projekci dokumentu Viva Cuba Libre i s kubánským hostem

Ve čtvrtek 5. 5. ve 13 hod. se v aule našeho gymnázia uskuteční promítání filmu Viva Cuba Libre. Film sleduje raperskou partu Los Aldeanos, která propůjčuje svůj hlas všem státem šikanovaným, neprávem stíhaným a týraným Kubáncům na „Ostrově svobody“. Po filmu s námi rozvedou diskuzi Jitka Jeřábková z Lidskoprávního oddělení Člověka v Tísni a Niober García Fournier, kubánský disident a aktivista, který se již léta angažuje v oblasti boje za lidská práva na Kubě. Nepropásněte jedinečnou příležitost setkat se s kubánským hostem a přijďte na projekci!

Blanka Podvolecká, G2.C


Den osobností 2016

IX. ročník "Dne osobností" se blíží, v pondělí startuje přihlašování!

Na čtvrtek 12. května připravujeme 9. ročník Dne osobností. Klasická výuka bude na jeden den nahrazena dvěma bloky přednášek a besed na rozmanitá témata s pozoruhodnými hosty. Studenti i vyučující se mohou těšit např. na besedu s bývalým armádním generálem Jiřím Šedivým o současných bezpečnostních rizicích, zdravotníkem a zakladatelem projektu ITIBO v Keni Alešem Bártou, předsedkyní Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivanu Janů o profesi právníka a soudce, historikem Františkem Šebkem o Pardubicích za vlády Karla IV., Lenkou Klicperovou o pobytu v Sýrii na dostřel tzv. Islámskému státu  či krasobruslařskou mistryni světa Radkou Kovaříkovou. Sylaby besed 1. bloku a 2. bloku. Připomínáme povinnost každého studenta zapsat si v každém bloku právě jednu přednášku. Přihlašovací aplikace bude spuštěna zde v pondělí 2. května 2016 ve 20:00 hod.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Hokejbal

Jen krůček chyběl k postupu

Naši hokejbalisté obsadili v okresní olympiádě v hokejbalu krásné druhé místo. Minulý týden s přehledem vyhráli základní kolo, ve kterém získali i individuální ocenění: Jiří Doležal -nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč, Petr Kratochvíl - nejlepší gólman. Ve středu se pak rvali ve finálovém kole o postup do kraje. První dvě utkání vyhráli a o postupujícím tak rozhodoval poslední zápas s „Educou“. V něm byl nakonec šťastnější náš soupeř a zajistil si tak prvenství i postup. Přesto chlapcům za skvělé výkony a vzornou reprezentaci děkujeme.

Mgr. Marek Procházka, Tv


Ukrajina

Kontakt s ukrajinským gymnáziem z Melitopolu navázán

Dne 26. 6. 2014 naše škola navázala kontakt s Gymnáziem c. 9, z města Melitopol na Ukrajině. Díky skvělé dohodě mezí paní profesorkou L. Grulichovou a profesorem V. Mochovem jsme se v 13:30 úspěšně spojili přes Skype. Konference se zúčastnilo přibližně 25 studentů naší školy, na Ukrajině kolem 10. Diskuze byla dlouhá a otázek stále přibývalo, proto se to z plánovaných 30 minut protáhlo až na 85 minut. Další konference je naplánována na 10. 5. v 13:30 a mnoho studentů se již nemůže dočkat. Na závěr jsme si vyměnili kontakty, takže studenti si mohou dopisovat se studenty a potrénovat se tak ve své ruštině.

Pavel Trejbal, G3.A


Francie

Úspěšný pobyt francouzských partnerů v Pardubicích

V termínu 18. - 24. dubna nás navštívila francouzská delegace 29 studentů a 4 pedagogů z partnerského lycea Sonia Delaunay v Blois, regionu Centre, partnerského regionu Pardubického kraje. Ubytováni byli v rodinách našich studentů. Program a pobyt naplnil cíle obou stran: čeští studentu se zdokonalili ve francouzštině a francouzští studenti poznali strukturu sociálních zařízení v ČR, neboť to je jejich studijní obor. Rovněž si také rozšířili povědomí o české kultuře. V průběhu týdne jsme tedy v rámci doprovodného programu navštívili Prachovské skály, Kutnou Horu, Kunětickou horu a zejména Prahu. Týden byl velmi intenzivní a v neděli došlo na loučení, které se neobešlo bez slziček. Už se těšíme, až naše kamarády navštívíme v Blois! Takže à bientôt nos amis :-)

Mgr. Radka Majová, garant FRJ


Švýcarsko

Zájezd do Švýcarska se vydařil

V pondělí nastala pro většinu z nás nejlepší část programu. Nejdřívě jsme si prohlédli výrobu sýrů Le Gruyere a ochutnali je a pak už jsme se soustředili na slavnou čokoládovnu Cailler, na její historii, výrobu a na závěr pořádnou ochutnávku, takže při následném procházení hlavního města Bernu málokdo trpěl hladem. V úterá celá naše skupina prošla historický střed Lausanne s katedrálou a také Olympijské muzeum, kde každý hledal sochu našeho slavného olympionika Emila Zátopka. Po romantické vycházce mezi vinicemi na břehu Ženevského jezera jsme o několik hodin později obdivovali Rýnské vodopády. Večer jsme potom Švýcarsko opustili a i přes opakované sněhové vánice dorazili bezpečně, unavení ale spokojení zpět do vlasti.

Mgr. Jaroslav Macek


Ekonom

Alessandro Petric  vybojoval postup de celostátního finále Ekonomicko-manažerské olympiády!

Na základě výsledků předkola Ekonomicko–manažerské olympiády postupuje do finále student G3.C Alessandro Petric a bude nás reprezentovat 17. 6. 2016 ve Zlíně na Univerzitě Tomáše Bati. Gratulujeme ke skvělému výsledku a přejeme hodně úspěchů a spoustu pěkných zážitků v dalším boji.

Mgr. Jana Veselková, garant projektu


Sněmovna
čoko

Druháci navštívili Poslaneckou sněmovnu a Muzeum čokolády Choco-story!

Dne 25. dubna vyrazily třídy G2.A a G2.C do Prahy. Pondělní ospalé ráno a brzké vstávání dle očekávání způsobily, že mnozí z nás přišli k životu až ve vlaku. Na druhou stranu po tom, co se tak stalo, bylo energie na rozdávání. Čekaly nás totiž dvě naprosto nesourodé exkurze, které však k sobě nakonec tak pasovaly, až se nad tím mnozí z nás s podivem zastavovali. Nejprve jsme navštívili muzeum čokolády a dozvěděli jsme se jednotlivé postupy při pěstování, výběru a zpracování čokoládových bobů, a takto posilněni jsme následně pokračovali na exkurzi do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kde jsme se vyměnili s třídou G2.A. Na obou exkurzích nám byla řečena spousta informací a odjeli jsme tedy zase o něco chytřejší. Aprílové počasí s námi cestovalo po celý den a s ním také pí. uč. Mgr. Veronika Ptáčková a p. uč. Mgr. Martin Sochor. Oběma děkujeme za organizaci programu a za skvěle strávený den.

Tomáš Svatý, G2.C


Švýcarsko

Vzdělávací a poznávací pobyt ve Švýcarsku

V sobotu 23. 4. ve večerních hodinách se žáci našeho gymnázia vydali na pobyt do Švýcarska. Po noční jízdě autobusem jsme ráno přijeli do Lindau ležícího u Bodamského jezera. Prohlédli jsme si staré město se všemi pamětihodnostmi. Po krátkém přejezdu jsme navštívili Kostnici s Husovým památníkem a budovou, kde se odehrával Kostnický koncil. Den jsme završili prohlídkou historického Luzernu na břehu  Vierwaldstätter See a pod horou Pilatus. Večer jsme se ubytovali na břehu Ženevského jezera. Těšíme se na další program v pondělí!

Mgr. Jaroslav Macek


SRN

Studenti na setkání s velvyslancem SRN

V pátek 22. 4. 2016 se konal v prostorách historické budovy Univerzity Pardubice odborný seminář s názvem "Migrace do Evropy jako výzva pro evropskou integraci", jehož se zúčastnili také žáci 3. a 4. ročníku Konverzace z německého jazyka. Seminář proběhl za účasti představitelů Ministerstva zahraničí ČR, děkana Filozofické fakulty UP profesora Karla Rýdla a j.ex. velvyslance SRN v Praze Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhovena. Setkání mělo za cíl představit nedávno uzavřenou dohodu o Česko-německém strategickém dialogu, který má prohloubit spolupráci mezi oběma zeměmi v různých oblastech, přičemž jednou z nich byla také evropská politika. Ve druhé polovině semináře účastníci diskutovali na současné evropské téma, jež se týkalo společného postupu členských států EU v otázkách migrace do Evropy a vhodných opatření do budoucna.

Mgr. Jaroslav Macek, sekce NEJ


Blois
Blois

Studenti z francouzského Blois zažívají pestrý program

S velkým očekáváním a napětím přivítali studenti francouzského jazyka v pondělí 18. dubna 29 studentů a 4 učitele z Lycéa Sonia Delaunay v Blois, z Regionu Centre, partnerského regionu Pardubického kraje, kteří přijeli na týdenní studijní výměnný pobyt. Aklimatizace jak v kolektivu ve škole, tak v rodinách, kde jsou studenti ubytování, proběhla bez problémů. Stejně tak jako první seznamovací procházka centrem Pardubic. V úterý dopoledne strávili prohlídkou gymnázia a besedou s ředitelem školy o systému vzdělávání v ČR a Francii. Následovaly v aule gymnázia připravené prezentace českých i francouzských studentů, kteří představili své město, region i školu samotnou. Odpoledne byla skupina přijata v zasedací místnosti Zastupitelstva PKj tiskovým mluvčím PKj Dominikem Bartákem a následně členem Rady PKj Pavlem Šotolou zodpovědným mimo jiné za sociální oblast. Protože studenti francouzského lycea jsou svým oborem zaměření právě na sociální práci, bylo více jako hodinové setkání a beseda o sociálním systému a péči o potřebné oboustranně podnětná a zajímavá. Poté zavítali studenti na Alliance française de Pardubice a prohlídli si pardubický Zámek. Zbylé tři pracovní dny je již čekají návštěvy DC Veská, ZŠ Svítání a Domova pro seniory v Heřmanově Městci. Vždy odpoledne je pro ně připraven zajímavý poznávací program (Prachovské skály, Kutná Hora či hrad Kunětická hora). Po sobotním výletu do Prahy se v neděli v podvečer s našimi hosty rozloučíme.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Parlament

Exkurze do Parlamentu České Republiky

Kolektiv třídy G2.B spolu s několika studenty z G2.C vyrazil v pondělí 18. 4. do Prahy, kde navštívil obě komory Parlamentu ČR. Naše prohlídka začala návštěvou historických místností Senátu, ve kterých jsme se později sešli s místopředsedkyní Senátu Mgr. Miluší Horskou. Po plodné diskuzi a simulaci toho, jaké to je jednat v Parlamentu na vlastní kůži, jsme se přesunuli do Poslanecké sněmovny. V dolní komoře jsme kromě prohlídky interiérů a velké zasedací místnosti byli seznámeni s historií Parlamentu a s legislativním procesem v ČR. Exkurze byla velmi přínosná a přinesla nám řadu nových poznatků do budoucna.

Filip Kožíšek, G2.C


Prezentiáda

Krajské kolo prezentiády

Ve čtvrtek 14. 4. 2016 se na naší škole uskutečnil krajský turnaj Prezentiády. Jedná se o týmovou soutěž v projektové tvorbě a umění prezentovat pro dvou až tříčlenné týmy. Náš tým Dlouhý, Široký a Bystrozraký ve složení: Pavel Trebal /G3.A/ a Josef Cach /G3.B/ si vybral téma „Kde domov můj“. Originalita a velmi dobrý výkon jim vskutku nechyběli. Měli totiž zkušenosti z minula. Nakonec to stačilo na krásné třetí místo z dvanácti týmů, což na postup nestačilo. Moc děkuji za účast a blahopřeji ke zlepšení prezentačních dovedností. Už se těším a zvu všechny na příště.

Mgr. Tomáš Voltr, garant


Německé divadlo

​Německé filmové představení

Ve středu 20. dubna jsme navštívili německé filmové představení v Divadle 29. Na film nás pozvalo Goethe Zentrum Pardubice a žáci 2. a 3. ročníku mohli shlédnout film Crazy. Ten popisuje psychologický příběh o šestnáctiletém, mírně tělesně postiženém chlapci, který v dospívání bojuje se svým handikepem, nechutí k matematice a přitom musí trpět problémy v rodině. Příběh našim žákům přinesl životní poznatky týkající se ​ nejen​ německého jazyka.

Mgr. Jaroslav Macek


Frisbee

Tým frisbee postoupil do republikového finále!

Minulý týden se náš školní frisbee tým vypravil na jarní kvalifikaci do Hradce Králové. Složení týmu se lehce obměnilo, avšak nevídaně posilnilo. Hráli jsme celkem 6 zápasů, z nichž 4 se nám podařilo vyhrát a umístili jsme se na krásném 5. místě, které pro nás znamená i postup do republikového finále konaného v Praze. K našemu velkém překvapení jsme získali též cenu ,,Spirit of the game“, jež se uděluje jenom jednomu týmu za férový a kladný přístup ke hře včetně znalosti pravidel a sportu samotného.

Antonín Hanus G3.B


ČNB

Studenti 3. ročníku navštívili v Praze mimo jiné ČNB

V pátek 15. 4. jsme se zúčastnili exkurze do České národní banky v Praze. Vyjížděli jsme brzy ráno vlakem z Pardubic. V bance se nás ujal milý průvodce, který nás celou exkurzí doprovázel a předal nám spoustu zajímavých poznatků, jak z oblasti peněžnictví tak ekonomiky. Tento výlet jsme spojili spolu s návštěvou památek se záměrem oživit si reálie a naučit se něco nového, což nám jistě příští rok při maturitě bude vhod. Zvláště když prohlídka probíhala v anglickém jazyce.

Klára Ehlová, G3.A


Karel Čapek

Pořad o Karlu Čapkovi

V úterý 12. 4. 2016 jsme v rámci výuky literatury měli možnost získat nové informace o Karlu Čapkovi. Na naši školu zavítala společnost Literapoint, která si pro nás připravila přednášku s prezentací o tomto významném českém spisovateli. Dozvěděli jsme se o jeho rodném městečku v Podkrkonoší, rodině a jeho inspirativní mamince, která v něm podnítila lásku ke psaní a i o tom, co bylo tvůrčí iniciativou k vytvoření významných děl české literatury. Velmi přívětivým a zajímavým způsobem jsme získali nové informace, které v budoucnu využijeme ať už u maturity nebo v pozdějším studiu na vysokých školách.

Anna Frintová, G3.A


Inspired

Filmový projekt "Inspired by the memory"

Ve dnech 8. - 10. 4. jsme se zúčastnili již druhého setkání mezinárodního filmového projektu "Inspired by the memory", který z české strany pořádá organizace Člověk v tísni. Vše probíhalo v Praze, kde nám pořadatelé připravili bohatý program. Hned první den jsme měli možnost v kinech Lucerna a Světozor promítnout ukázky našich filmů a následně jsme je se známými režiséry a dokumentaristy rozebíraly. Naším dalším úkolem bylo během 24 hodin natočit a sestříhat dokumentární film o Praze a mnoho dalšího. Projekt byl velmi přínosný a těšíme se na další setkání - tentokrát ve Varšavě.

Vilém Branda a Vojtěch Drašnar G2.A


Přijímací testy

Aktuální informace pro uchazeče - přijímací řízení pro školní rok 2016/2017

V současné chvíli provádí vyhodnocení přijímacích testů spol. CERMAT. Výsledky přijímacího řízení oznámíme v souladu se školským zákonem v pátek 22. dubna 2016 v 06:00 hod. - zveřejněny budou na těchto stránkách pod přiděleným registračním číslem. Schůzka uchazečů a zákonných zástupců se uskuteční v pátek 22. 4. 2016 od 14:00 ve školní jídelně (do 17:00). Vzhledem k počtu uchazečů prosíme o trpělivost. Zde obdržíte rozhodnutí o ne/přijetí, bude možno odevzdat zápisový lístek nebo podat odvolání. Také Vám bude k dispozici vedení školy pro individuální konzultace k dalšímu postupu. Zde máte uvedeny další detaily možného postupu a informace pro uchazeče o studium. V případě nejasností se neváhejte obrátit na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Blois

Na týdenní návštěvu přijíždějí studenti z francouzského Blois

V týdnu 18. - 24. dubna přivítáme francouzskou delegaci 29 studentů a 4 učitelů z Lycée Sonia Delaunay v Blois, z Regionu Centre, partenerského regionu Pardubického kraje. Naši studenti poskytnou francouzským kamarádům ubytování v rodinách a společně s nimi budou absolvovat nejen kulturně-poznávací program po krásách České republiky, ale také návštěvu Krajského úřadu a institucí zaměřených na sociální práci (DC Veská, ZŠ Svítání Pardubice nebo Domov pro seniory). Důvodem je fakt, že toto francouzské lyceum má vzdělávací program zaměřený právě na sociální oblast. Společný program ve škole proběhne v úterý 19. dubna od 11h v aule, kde francouzští studenti představí Region Centre, město Blois a zámky na Loiře a naši studenti Pardubice, Prahu a Českou republiku.

Mgr. Radka Majová, garant spolupráce


Zažít

Putovní minivýstava „Zažít svět“ je k vidění v galerii „U kopírky“ až do 12. května

Ve čtvrtek 14. dubna jsme malou vernisáží zahájili jarní výstavu v 1. patře gymnázia. V letošním roce se jedná o putovní výstavu společnosti AFS s názvem „Zažít svět“. Jedná se o výstavu fotografií středoškolských studentů, kteří absolvovali zahraniční studijní program společnosti AFS Mezikulturní programy. Autentické snímky z Kostariky, Malajsie, Švédska a dalších zemí jsou doprovázeny psanými komentáři samotných středoškoláků, v nichž se zračí nejen cenné zkušenosti, ale hlavně osobní hřejivé vzpomínky, které už nevyblednou. Cílem výstavy je otevřít nové dveře - dveře mezi dvěma různými kulturami, mezi dvěma zeměmi. Přijďte si i vy zachycenými neopakovatelnými okamžiky z pestrobarevných zákoutí světa rozšířit svůj obzor a Zažít svět. Výstava je volně přístupna každý pracovní den od 07:00 do 17:00 hod. V rámci výstavy se připravuje pro studenty též doprovodný program s naší absolventkou, která tento program realizovala svým ročním studiem v Japonsku.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


SOČ

Středoškolská odborná činnost – opět po roce úspěšně

Dne 13. 4. 2016 proběhlo na Gymnáziu Josefa Ressla v Chrudimi okresní kolo Studentské odborné činnosti. Ve dvou oborech jsme měli také svá želízka.V oboru zdravotnictví nás reprezentovala z G4.B Radka Formánková s prací: „Využití naturopatických metod k odhalování příčin a léčbě migrény“. Ve své kategorii zvítězila a jako jediná z předvedených prací postupuje do krajského kola .V oboru biologie Jitka Vodičková z G3.B představila svou práci:“Citlivost bakterií rodu Arcobacter k antibiotikům“. Postupuje do kraje z 2. místa. Oběma studentkám gratulujeme a do dalšího kola, které se bude konat 12.5., přejeme mnoho sil a úspěchů.

RNDr.Květa Sýkorová, garant SOČ


ČNB

Studenti navštívili Českou národní banku

V pátek 8. dubna 2016 jsme se jako třída společně s paní učitelkou Soňou Chalupovou a panem učitelem Jaroslavem Mackem zúčastnili exkurze do České národní banky. Cestu jsme započali brzy ráno z důvodu spojení této exkurze se semináři z cizích jazyků a jazykově-poznávacím programem v Praze. Prošli jsme památky, které leží na Královské cestě. U každé památky jsme se obohatili o pár cenných informací v různých jazycích (anglickém, německém a španělském jazyce), které si každý student připravil. Závěrem našeho programu byla Česká národní banka. Zde jsme se dozvěděli něco o historii peněz, o tom jak rozpoznat falešnou bankovku od pravé a o vývoji naší koruny české.

Kateřina Pochobradská G3.C


Summit

​Naše delegace na Pražském studentském summitu

Každý středoškolák, který se zajímá o dění kolem sebe, zná tento pojem. Pojem zahrnující politiku, diplomacii, žurnalistiku, životní prostředí, lidská práva, světové krize, diskuze, vzdělávání, sebereali-zaci, zábavu a mnoho jiného. Pražský studentský summit. Projekt pod záštitou nevládní neziskové organizace AMO (Asociace pro mezinárodní otázky) a desítek významných sponzorů, jenž každoročně vybírá pod svá křídla přes 400 studentů ze středních a vysokých škol...

Anna Krištofíková, Filip Kožíšek, Tomáš Svatý, G2.C


CHE olymp

​Jakub Pařízek v krajském kole chemické olympiády

Tento víkend proběhlo krajské kolo chemické olympiády kategorie C na ​Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové. Naši školu reprezentoval Jakub Pařízek (G2​.​C). Získal 71 bodů a umíst​i​l se​ na 7. místě.​ Na prvního ztratil 10 bodů v teorii​,​ což bylo jeden ​a půl úlohy.​ ​Praktickou část však zvádl na plný počet bodů.​ ​Děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

RNDr. Květa Sýkorová


Wroclaw

​Z Wroclawi se vrátila skupina studentů z týdenního pobytu u partnerské školy

Zajisté jste postřehli listopadovou návštěvu polských studentů na našem gymnáziu. A na tuto návštěvu navázala naše cesta do Polska, která proběhla minulý týden. Po pondělní večerní cestě nás čekalo ubytování v rodinách. V úterý po časném probuzení jsme poprvé navštívili Lyceum Agnieski Osieckej, kde nás přivítali zástupci jak z českého konzulátu, tak z úřadu vojvodství. Následovala prohlídka školy, oběd a poté prohlídka Wroclawi. Středa byl den výletu. Jeli jsme do města Duszniky Zdroj, kde jsme navštívili muzeum výroby papíru. Papír jsme si mohli také vyrobit i my. Asi nejvýznamnějším dnem byl čtvrtek. Zavítali jsme na úřad Dolnoslezského vojvodství, kde nás čekaly prezentace o vojvodství, o spolupráci ve školství, která již několik let probíhá mezi Českou republikou a Polskem a setkání s reprezentanty místní samosprávy. Následovala prohlídka “Panoramu Bitvy u Raclawic” a také místní galerie umění. Večer jsme byli pozváni našimi přáteli na “Skytower”, místní mrakodrap. Tady jsme byli naprosto fascinováni výhledem na město a zapadající Slunce. Nadešel pátek a blížil se konec našeho pobytu. Představili jsme naše prezentace, na kterých jsme před odjezdem pracovali. V podvečer jsme vlakem vyrazili po těžkém loučení zpět do Pardubic. Musím říct, že jsem byla nad míru překvapena z chování místních lidí, našich “spolužáků”, podobností této země s naší, vysoké pohostinnosti a také “žití” místních.

Za celou skupinu Kristýna Klabenešová, G2.B


Ruské divadlo

Ruské divadlo - V. V. Bilibin - Osudová lavička

V pátek 8. 4. 2016 vystoupila na naší škole divadelní skupina Inspirace, která působí již 10 let při Katedře slavistiky na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Žáci RUJ 1. - 3. ročníků shlédli jednoaktovou hru ruského autora Viktora Viktoroviče Bilibina "Osudová lavička", která byla nastudována v ruském jazyce pod odborným vedením paní docentky Galiny Alexejevny Kosych. Tématem hry bylo nečekané setkání v petrohradském Letním sadu, inzerát v novinách a řada nedorozumění. Žáci měli možnost slyšet ruský jazyk nejen v jeho knižní podobě a celé vstoupení příjemně doplnilo výuku RUJ na naší škole.

Mgr. Lenka Grulichová​, garant RUJ​


Puškin
Puškin

Dvojnásobný úspěch Michaely Čečkové v soutěži ARS POETICA

​Ve středu ​6. 4. 2016 proběhl pod záštitou Krajské rady Česko-ruské společnosti, České asociace rusistů, Obce spisovatelů a Ministerstva kultury ČR v Hradci Králové 5. ročník (historicky již 50. ročník) soutěžního festivalu ARS POETICA - Puškinův památník. V krajském kole soutěže v uměleckém přednesu poezie, prózy a písní v ruském jazyce reprezentovala naši školu 3 děvčata - Michaela Čečková (G1.B), Veronika Zavřelová (G2.C) a Kateřina Jílková (G2.B). Soutěž se konala společně pro Pardubický i Královehradecký kraj. Ve velké konkurenci se mezi oceněné zařadila i naše Míša Čečková, které se podařilo získat umístění hned ve dvou kategoriích, a​ to​ jak v kategorii mluveného slova, tak i v kategorii pěvecké získala skvělá 2. místa. Všechna 3 děvčata předvedla vynikající vystoupení a mají naše poděkování a obdiv za odvahu a velký výkon. Upřímně blahopřejeme.

Mgr. Lenka Grulichová, garant RUJ


Přijímací testy

Přijímací testy se blíží

Přesně týden zbývá do pátku 15. dubna, kdy se uskuteční přijímací testy, které jsou nedílnou součástí přijímacího řízení pro školní rok 2016/17. Uchazečům, kteří budou test konat na jiné škole, byl odeslán dopis s registračním číslem, pod kterým budou oznámeny výsledky přijímacího řízení. Ostatním 164 uchazečům, kteří se rozhodli konat test na našem gymnáziu, byla v zákonném termínu odeslána doporučeně pozvánka s přílohami. Tito uchazeči obdrží registrační číslo v souladu s vyhláškou při prezenci před konáním testů. Připomínáme všem uchazečům, že k bezproblémovému průběhu zkoušek je třeba respektovat všechny pokyny v zaslané pozvánce a tu si vzít s sebou! Nezapomeňte přijít včas (nejpozději v 8:15 hod.) a dostatečně odpočinutí! K vyplnění záznamových archů budete potřebovat pouze modře či černě píšící propisovací tužku a rýsovací potřeby. Nervozitu ponechte doma, naopak si vezměte dobrou svačinu a láhev s pitím. Ve škole jsou pro Vás k dispozici školní kantýna a nápojové automaty. Ve vestibulu školy najdete seznamy 11 učeben s rozpisem uchazečů (číslo učebny máte i na pozvánce). Na dveřích "Vaší" učebny bude potom umístěn zasedací pořádek, který je třeba dodržet. V případě jakéhokoli problému se obraťte na pedagogický dozor v každém patře školy. Výsledky přijímacího řízení oznámíme v souladu se školským zákonem v pátek 22. dubna 2015 v 06:00 hod. - zveřejněny budou pod přiděleným registračním číslem na těchto stránkách. Schůzka uchazečů a zákonných zástupců se uskuteční v pátek 22. 4. od 14:00 ve školní jídelně (do 17:00). Vzhledem k počtu uchazečů prosíme o trpělivost. Další informace k postupu po 22. dubnu budou zveřejněny na tomto místě po vykonání testů. V případě nejasností se neváhejte obrátit na vedení školy. Přejeme Vám zodpovědný poslední týden přípravy a těšíme se na Vás.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Bücherwurm 2016

Bücherwurm 2016

Ve středu 6.4.2016 proběhlo v pardubickém Divadle Exil celostátní finále soutěže v předčítání v německém jazyce "Bücherwurm 2016". Zúčastnila se ho i naše studentka prvního ročníku Adéla Jakoubková. Úroveň všech účastníků byla opravdu vysoká, přesto Adéla dokázala vybojovat v konkurenci starších a zkušenějších studentů čtyřletých gymnázií skvělé páté místo. Od zisku bronzu ji přitom dělilo pouhých sedm bodů. Gratulujeme ke skvělému výkonu a děkujeme za vzornou reprezentaci našeho gymnázia.

Mgr. Barbora Jirsová, sekce NEJ


Klokan

V soutěži Matematický klokan jsme výrazně zabodovali!

V pátek 18. března se konala tradiční mezinárodní soutěž „Matematický klokan“, které se letos v rámci okresu Pardubice zúčastnilo celkem 326 žáků v kategorii Junior a 92 žáků v kategorii Student. Naši žáci zaznamenali vynikající úspěchy v obou kategoriích. Junioři se mohou pyšnit prvním (David Žáček G2.C) a třetím (Jakub Pařízek G2.C) místem. V první desítce jsme pak ještě obsadili sedmé (Veronika Zavřelová G2.C) a deváté (Marek Boleslav G2.A) místo. Ani starší žáci v kategorii Student nezůstali pozadu a také hned dva si stoupli na "bednu" na skvělém druhém (Petr Kratochvíl G3.B) a třetím (Michal Vrba G3.C) místě. Do první desítky se pak ještě probojoval Matěj Babčan G3.C na pěkném šestém místě. Ke skvělému umístění gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci školy.

​Mgr. Karel Šild, garant soutěže


CHE olympiáda

Chemická olympiáda kategorie B 2016

V úterý 6. 4. 2016 proběhla závěrečná část - kontrolní test školního kola CHEMICKÉ OLYMPIÁDY kategorie B. Tříkolové klání nejlépe zvládli - Lukáš Kolman G3.C 1.místo, Hana Nadhajská G3.B 2. místo a se shodným počtem bodů z G3.B Kateřina Pospíšilová a Andrea Malá obsadily 3.místo. Všem zúčastněným děkuji za velké nasazení. Lukáši Kolmanovi, který nás bude reprezentovat v krajském kole přeji za všechny mnoho štěstí v krajském kole, které se bude konat 22. dubna 2016.

RNDr. Květa Sýkorová, garant olympiády


Robotika

Nejúspěšnější studenti kroužku robotiky byli oceněni

Již tradičně probíhal v tomto školním roce na našem gymnáziu Kroužek robotiky pod vedením lektora Ing. Petra Doležela, Ph.D. z FEI Univerzity Pardubice. Zájemci z řad studentů se během řešení dílčích úkolů seznámili se základy robotiky, mechatroniky a programování. V celkem patnácti lekcích vytvářeli mobilní robotické systémy osázené různými senzory pro řešení klasických robotických úloh typu sledování čáry nebo robotického suma. Své síly následně porovnali ve třech samostatných soutěžních úlohách a členové umístěných týmů si odnesli zajímavé ceny z oblasti spotřební elektroniky. Nejúspěšnějším týmem se stali studenti 1. ročníku Tomáš Ester a Milan Štajner. Blahopřejeme.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Wroclaw
Vídeň

​Č​esko - polsk​ý​ studijni projekt​ pokračuje naším pobytem ve Wroclawi​

V ​ pondělí večer jsme dorazili do Polska, konkrétně do Wroclawi v rámci našeho česko - polského projektu, který byl odstartován na podzim pobytem polských partnerů z Lycea A. Osieckej u nás. V pozdních nočních hodinách nás přivítali s otevřenými náručemi naše rodiny. V úterý jsme navštívili naši partnerskou školu, kde nás seznámili s celou školou a jejím okolím. Poté jsme absolvovali společný anglický workshop a oběd. Odpoledne nás čekala prohlídka historického centra a zajímavostí spojených se skutečností, že je Wroclaw letos Evropským kulturním městem. V dalšich dnech nás budou čekat výlety a setkání se zástupci vojvodství. Na závěr bude vyhodnocena dosavadní část projektu a případně stanovíme program následující spolupráce.

Za celou studijn​í​ skupinu Kry​š​tof ​Š​imek (G2.B)


Pitva

Seminář z biologie na anatomické pitvě v Pardubické nemocnici

Již tradičně v předmaturitním čase navštívili seminaristé z ročníků naší školy oddělení patologie krajské Pardubické nemocnice. Zde měli možnost uplatnit své teoretické znalosti z anatomie v praxi a obohatit se o další cenné zkušenosti a znalosti Dr. Baláže, který pro nás pitvu připravil, tímto mu patří náš dík.

Mgr. Martin Plha, seminář z biologie


Hledání domova

Filmový festival Jeden svět i na naší škole

Ve Stejně jako loňský rok i letos se naše škola zúčastnila největšího festivalu dokumentárních filmů Jeden svět – tento rok s tématem Hledání  domova.  Studenti druhého ročníku shlédli estonský dokument Co se nenosí módní návrhářky Reet Aus a o otázkách neudržitelnosti módního průmyslu, metody upcyklace a třeba i porušování lidských práv v asijských velkovýrobnách obchodních řetězců diskutovali s Veronikou Solisovou, autorkou webu I šaty dělaj klima! Studenti třetího ročníku se zamýšleli s reportérem Tomášem Vlachem nad politickou a společenskou situací na Ukrajině a nad názorovými rozdíly mezi obyvateli západní a východní části země, které mapuje dokument režiséra Filipa Remundy  Blízký daleký východ.

Mgr. Jana Veselková, garant projektu


Evropa ve škole

V literární soutěži "Evropa ve škole" jsme získali 1. a 3. místo ​

V tomto roce proběhl 25. ročník výtvarné a literární soutěže Evropa ve škole, hlavní téma souvisí s vyhlášením roku 2016 jako Evropského roku boje proti násilí na ženách a dívkách. Tato soutěž má na naší škole velkou tradici, neboť v minulých letech se naši studenti několikrát umístili na 1. místě v ústředním kole.​ Také tento rok se zúčastnila školního kola většina studentů ze 4. ročníků. V krajském kole v kategorii 17 - 21 let získala 1. místo Tereza Čaladi (G4. B), 3. místo obsadil Kryštof Středa (G4.B) a čestné uznání za zajímavou úvahu na téma Jára Cimrman a sport obdržel Tomáš Šedivý (G4.B). Nejlepší práce našich studentů postupují do ústředního kola. Vyhlášení se uskuteční v červnu 2016. Oceněným studentům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

​Mgr. Zdena​ Rejmanová​​


ŠPJ

Historické vítězství v krajském kole olympiády ze španělského jazyka

Ve středu 30. 3. 2016 proběhlo v Domě dětí a mládeže BETA v Pardubicích krajské kolo Olympiády ve španělském jazyce. Naši studenti byli nominováni v I.kategorii - do 3 let studia jazyka spolu s dalšími žáky z celého kraje. S radostí můžeme oznámit, že Eva Jiránková ze třídy G3.A pardubické krajské kolo vyhrala a postupuje do celostátní soutěže, která se bude konat v Institutu Cervantes v Praze již 20. 4. 2016. Blahopřejeme a děkujeme Evě za odvahu a skvělou reprezentaci naší školy. Tento úspěch je o to cenější, že jsem jej zaznamenali pouhé tři roky po zahájení výuky španělského jazyka na našem gymnáziu. Evě budeme držet palce i při reprezentaci kraje v celostátním kole.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy; Mgr. Alexandra Carreño Pořízová, garant SPJ


Maturita

Aktuální informace pro maturanty

V těchto dnech zveřejnil Cermat dvě nová čísla Maturitního zpravodaje č. 35 a 36. První se věnuje detailně společné zkoušce z matematiky i nepovinné zkoušce Matematika+, číslo 36 potom rozebíra zkoušku z cizího jazyka v rámci společné části MZk. Doporučujeme je Vaší pozornosti. V případě jakýchkoli dotazů se obracejte na učitele matematiky resp. cizích jazyků případně na vedení školy. MŠMT také zveřejnilo kritéria hodnocení společné části maturitní zkoušky z českého a cizích jazyků. S jejich zněním a pravidly Vás seznámí příslušní vyučující. Harmonogram maturitní zkoušky podobně jako rozvrh profilové části byl zveřejněn.  K přehlednosti slouží také rozvrh společné části s označením zkoušek, které se týkají našeho gymnázia. V případě jakýchkoli dotazů se obracejte na třídní učitele případně na vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Rabe

Soutěž o bílého havrana E. A. Poea a Rabe Ralph von Christian Morgenstern

Dne 22. 3. 2016 se konal 13. ročník soutěže O bílého havrana a zároveň 4. ročník Rabe Ralph von Christian Morgenstern. Naše studenti si vedli znamenitě! V kategorii německý sólový zpěv nad 15 let obsadila Kateřina Kremlíková (G1.C) třetí místo, kategorii zpěv skupin Adéla Jakoubková (G1.A) a Magda Petrášová (G1.A) druhé místo, v kategorii německá recitace nad 15 let Marie Sejkorová (G1.B) druhé místo a v kategorii anglický sólový zpěv nad 15 let Elen Salfická (G1.A) druhé místo. Blahopřejeme a za účast také děkujeme Nikol Eisové a Tomášovi Kulhavému oba z G1.A.

Mgr. Soňa Chalupová, předsedkyně komise cizích jazyků


Vídeň
Vídeň

Návštěva Mezinárodního centra OSN a české ambasády ve Vídni

Díky projektu Pražský studentský summit jsme dostali možnost ve dnech 17. - 18. 3. navštívit Mezinárodní centrum OSN ve Vídni a českou ambasádu tamtéž, kde jsme se zapojili do diskuze s českými vyslanci, kteří zde plní stálou diplomatickou misi týkající se OBSE. Hned po příjezdu do sídla OSN nás pohltila tamní atmosféra, kterou podtrhávala jedinečná moderní architektura budov a jejich prostor. Během prohlídky jsme měli možnost dozvědět se více o činnosti a výsledcích práce této celosvětové organizace, stejně tak vidět jednací místnosti nebo prostorný konferenční sál. Po té jsme se přesunuli na českou ambasádu, která se nachází v zámeckém prostředí vídeňského Schönbrunnu. Diskutovali jsme mimo jiné o činnosti OBSE v kontextu využívání nekonvenčních zbraní. I přes takto nabitý program jsme si udělali čas navštívit historické centrum Vídně, Schönbrunn a zábavní park Prater.

Anna Krištofíková a Filip Kožíšek (2. roč.)


KONEP

Workshop o dobrovolnictví

Ve středu 16. března se seminář ze ZSV 3.ročníků spolu s dalšími studenty zúčastnil přednášky o dobrovolnictví. Dozvěděli jsme se mnohé zajímavé informace o olympijském parku, který se bude konat v srpnu 2016 v Pardubicích a jak bychom se mohli podílet na jeho realizaci. Poté k nám promluvila paní Lucie Křivková z Koalice nevládek Pardubicka, která nám představila co práce dobrovolníka obnáší a odhalila nám další způsoby, jak bychom mohli být naší společnosti prospěšní. Přednáška nás velice zaujala a věříme, že si mnoho z nás najde čas pro dobrou věc a zúčastní se.

Adéla Horáková, Eliška Janáková, G3.B


Frankofonní

Frankonfonní události na našem gymnáziu

Letos stejně jako každý rok si připomínáme na našem gymnáziu 20. březen, Den Frankofonie. Minulý týden se Jakub Vondrouš (G2.A) zúčastnil krajského kola konverzační soutěže ve francouzštině a 21. března proběhl Journée de la francophonie v aule našeho gymnázia. Ráno jsme začali typickou francouzskou snídaní (croissanty s marmeládou, café au lait a džus), pokračovali jsme přednáškou o Languedoc-Rousillon a Montpellier s rodilým mluvčím Diegem Cuesta, který nám také společně se studenty připravil typický jihofrancouzský předkrm olivovou tapenádu. Dále následovalo slavnostní předávání diplomů Delf scolaire za účasti atašé pro francouzský jazyk paní Françoise Rousseau, ředitelky Alliance française de Pardubice Diany Bangoury a studentů a učitelů francouzštiny z Gymnázia Dašická. Gratulujeme všem studentům, kteří úspěšně složili mezinárodní zkoušku. Na závěr se o dobrou zábavu postaral Stéphane Poignant se svojí show « Mluvím česky dobže, ale mám pžízvuk. »

Mgr. Radka Majová, garant FRJ


Knihovna

Otevření knihovny cizích jazyků

V pátek 18. 3. se slavnostně otevřela knihovna u kabinetu cizích jazyků, která bude sloužit všem studentům. K dispozici je nejen zjednodušená četba, ale i originální verze knih, slovníky a učebnice. Jsou zde zastoupeny všechny vyučované jazyky - angličtina, němčina, ruština, francouzština i španělština. Knihovna je otevřena každý den o přestávkách. Výpůjční lhůta je omezena na školní rok.

Mgr. Soňa Chalupová, garant výuky cizích jazyků


ANJ

Krajské kolo soutěže v anglickém jazyce

Ve čtvrtek 17.3. se na Gymnáziu Dašická konalo krajské kolo olympiády v anglickém jazyce. Soutěže se zúčastnili naši studenti v obou kategoriích. V kategorii III.A získala 2. místo Nikol Eisová ze třídy G1.A. V kategorii III.B nás na olympiádě zastupovali Thomas Riley G3.C, který také obsadil 2. misto a Petr Kratochvíl G3.B, který obsadil 6. místo. Všem blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Soňa Chalupová, garant soutěže


Bücherwurm

Soutěž v předčítání v německém jazyce "Bücherwurm 2016"​

Ve čtvrtek 17. 3. 2016 proběhlo na našem gymnáziu školní kolo předčítání v německém jazyce "Bücherwurm 2016" pod záštitou Goethe-Zentra Pardubice. Zúčastnilo se celkem 5 studentek z prvního a třetího ročníku. Nejlepší výkon podala studetka prvního ročníku Adéla Jakoubková a zajistila si tak postup do celostátního finále, které se uskuteční 6.4.2016 v Divadle 29. Vítězka školního kola obdržela český výtisk knihy Za zrcadlem od Aliny Bronsky, které se právě 5.ročník soutěže v předčítání věnuje. Držíme pěsti ve finále!

Mgr.Barbora Jirsová, sekce NEJ


CHE olymp
CHE olymp

Chemická olympiáda kategorie C 2016

Ve středu 16. 3. 2016 proběhly závěrečné dvě části (praktická část a kontrolní test) školního kola CHEMICKÉ OLYMPIÁDY kategorie C.​Rok od roku je zadání této olympiády těžší​. Letošní úkoly se skrývaly pod pohádkovými názvy. Vybírám některé z mnoha: “Jak Jiřík ke Zlatovlásce přišel?“ - Tady měli žáci podle chemických rovnic a vznikajících produktů zjistit v jakých komnatách se skrývá Zlatovláska, Stříbrovláska a Mědivláska. V úkolu nazvaném: "O Sněhurce", měli v zadání objevit, jaký jed byl v jablku a vypočítat kolik jablek by musela sníst na zjištěné množství jedu. Praktická část s názvy v pohádkovém hábitu byla koncipována v duchu kvalitativní analýzy. Pomocí vznikajících sraženin a jejich barev měli soutěžící zjistit, o jaké neznámé látky se jedná. V další části si pak vyzkoušeli titraci dusičnanem stříbrným a indikátorem fluoresceinem. V náročných zkouškách si nejlépe vedl Jakub Pařízek​ (G2.C)​, který nás bude reprezentovat v krajském kole. Druhé místo získala Zuzana Czmelová​ (G2.C)​ a třetí místo obsadila Markéta Vrbová​ (G1.A)​. Všem zúčastněným děkuji za nasazení a Jakubovi přejí za všechny mnoho štěstí v krajském kole, které se bude konat začátkem dubna.

RNDr. Květa Sýkorová, garant olympiády


Přijímací testy

Přijímací řízení – aktuální informace pro uchazeče o studium

Vážíme si zájmu všech 246 uchazečů o studium na našem gymnáziu. V tuto chvíli jsou přihlášky administrativně zpracovávány. Připomínáme mezní termín pro doručení příloh (potvrzení o účastech a výsledcích v olympiádách a soutěžích), kterým je 25. 3. 2016. Na tento termín připadá státní svátek. Z tohoto důvodu budou veškeré došlé přílohy zpracovány v úterý 29. 3. 2016. Poté již nebude na další přílohy brán zřetel. Uchazeči, kteří budou konat na našem gymnáziu přijímací testy, obdrží na počátku dubna v zákonném termínu doporučenou poštou pozvánku k přijímacím testům (pátek - 15. 4. 2016). Ostatní uchazeči obdrží ve stejném termínu rozhodnutí o zahájení správního řízení a přidělení registračního čísla, pod kterým budou zveřejněny výsledky přijímacího řízení. Další informace k přijímacímu řízení budou zveřejněny na tomto místě před termínem přijímacích testů. V případě nejasností se neváhejte obrátit na vedení školy. Přejeme Vám poslední měsíc zodpovědné přípravy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Srdíčkový den

Podpořili jsme charitativní projekt "Srdíčkový den"​

V úterý 15. března se naše třída ​G​2.A zapojila do dobrovolnické akce v rámci jarních Srdíčkových dnů organizace Život dětem, které se konají po celé České republice. Ráno jsme vyrazili do centra města, po třídách našeho gymnázia ale i do některých základních škol, abychom prodávali známou kolekci magnetek se zvířátky a letos také barevné náramky zdraví, štěstí a lásky. A i přesto, že počasí nám příliš nepřálo, může nás hřát to, že jsme pomohli rodinám s vážně nemocnými dětmi, pro které je výtěžek určen. Děkujeme všem, kteří se zapojili prodejem či koupí předmětu a těšíme se na další sbírku, která bude zase na podzim.

Barbora Szumowski, ​G​ 2.A


EU

Magdalena Petrášová (G1.A) zabodovala v „Soutěži se senátorkou Horskou“, čeká ji prezentace v Bruselu​

V pondělí 14. 3. 2016 se tři žáci prvního ročníku zúčastnili II. kola soutěže "Soutěž se senátorkou Horskou", která se uskutečnila v Rytířském sále Pardubického zámku. Michaela Čečková a Ondřej Brouček (oba G1.B) prezentovali projekt s názvem "Multifunkční centrum pro mládež", kde navrhli řešení využití prázdného prostoru, který vznikl zbouráním "Prokopky". Centrum, které by poskytovalo vyžití všem generacím, mělo fungovat také jako místo, kde se budou lidé nejen setkávat, ale budou spolu komunikovat a navzájem se od sebe i učit. V době moderních technologií je návratem do doby, kdy spolu lidé více mluvili a byli méně sami. Druhý projekt - "Chytré zastávky" - prezentovala Magdaléna Petrášová (G1.A). Projekt navrhuje účelné využití času, který denně lidé ztratí čekáním na zastávkách MHD. Na zastávkách by byly instalovány panely s informacemi o historii a pardubických památkách (i těch, které již neexistují), s QR kódem, kterým se nejen obyvatelé Pardubic dostanou na speciální internetové stránky. A právě tato prezentace byla expertním týmem vybrána, aby spolu s dalšími dvěma reprezentovala naši školu přímo v Bruselu. Magdaleně blahopřejeme a všem soutěžícím děkujeme za příkladnou reprezentaci naší školy.

Mgr. Lenka Grulichová


Filmový klub

Setkání studentských filmových klubů i s naší účastí​

Ve dnech 11. - 13. března jsme se zúčastnily setkání zástupců studentských filmových klubů Jednoho světa na školách v Praze. Organizátoři si pro nás připravili přednášky, workshopy a projekce. Hlavním tématem setkání byl aktuální problém ohledně uprchlické krize. V rámci setkání nás navštívili dobrovolníci, kteří osobně pomáhali na hranicích balkánských zemí. Na projekci filmu Můj džihád jsme se osobně setkali s hlavním aktérem filmu, kterým byl muslimský imám z Belgie, s nímž jsme vedli velmi zajímavou debatu o přístupu k muslimům v Belgii. Setkání pro nás bylo velmi přínosné a nestydíme se říci, že náš filmový klub byl mezi ostatními jeden z nejlepších.

Anežka Kubáčová, Anna Zítová, G2.C


Ležáky

Regionální i celostátní média zaznamenala křest knihy o Ležákách

Ve velké míře zaznamenaly celostátní i regionální sdělovací prostředky prezentaci a křest knihy Jarmily Doležalové ml. „Ležáky známé i neznámé“, která se uskutečnila v Aule našeho gymnázia ve středu 9.3. Reportáž „Přežila Ležáky, dnes to vypravuje studentům“ referovala v Událostech v regionech na ČT o besedě s maminkou autorky Jarmilou Doležalovou Šťulíkovou. Zpravodajský server IDnes si povšiml i místy velmi emotivní atmosféry celé besedy a přednášky. Regionální Pardubický deník potom připomíná, že publikace poputují prostřednictvím Krajského úřadu do všech škol PKj. Zpráva je součástí i webového portálu Pardubického kraje nebo informačního portálu „Klíč ke vzdělávání“.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Máte slovo
Máte slovo

Máte slovo s Michaelou Jílkovou na téma: Šokující útoky studentů na učitelku

Ve čtvrtek 10. 3. 2016 jsem měl tu možnost se účastnit publicistického pořadu Máte slovo s M. Jílkovou v České televizi. I tentokrát si paní Jílková pozvala řadu významných hostů. Mezi nimi nechyběla ministryně školství Kateřina Valachová. Pozvání dále přijali Tomáš Zatloukal, který je ústředním školním inspektorem České školní inspekce a také například psycholog David Čáp. Hlavním tématem diskuze byl nedávný tragický případ učitelky ze střední průmyslové školy v Třebešíně, která na následky šikany zemřela. Tato kauza vyvolala celkové pozdvižení ve všech kruzích společnosti, proto není divu, že byl tento díl pořadu velice bouřlivý. Jsem rád, že jsem byl poznán do České televize na tak významné a závažné téma a že mi bylo umožněno se zapojit do debaty s významnými hosty.

Jan Pražák, G2.B


Tibet

Připojili jsme se k mezinárodní kampani „Vlajka pro Tibet“

57. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase proti čínské okupaci Tibetu si svět připomněl právě ve čtvrtek 10. března 2016. Od 50. let minulého století se přístup Číny v oblasti lidských práv neposunul nikterak kupředu. Tibet a Tibeťané jsou stále ožehavým tématem. Peking jakékoliv debaty byť i jen o autonomii Tibetu odmítá. Naše gymnázium se podobně jako v předchozích letech připojilo ke kampani Vlajka pro Tibet. V AULE gymnázia byla uvedena studentská prezentace o Tibetu a následně byla v 10 hodin společně se studenty vyvěšena před školou vlajka Tibetu. Jako studenti a pedagogové Gymnázia nechceme zůstat lhostejní k porušování lidských práv i tak daleko od naší země. Vyjadřujeme tak solidaritu s tibetským lidem, zejména se studenty.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


RUJ olymp

Krajské kolo olympiády v ruském jazyce

Ve středu 9. 3. 2016 se na Gymnáziu K. V. Raise v Hlinsku konalo Krajské kolo olympiády v ruském jazyce pro okresy Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí a Svitavy. Naše škola soutěžila ve dvou kategoriích. V kategorii SŠI. získala Veronika Balková (G3.A) krásné 3. místo, v kategorii SŠII. pak Kristýna Fialová (G3.A) obsadila šestou příčku. Veronice i Kristýně upřímně blahopřejeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci naší školy.

Mgr. Lenka Grulichová, garant ruského jazyka


Ležáky
Ležáky

Křest knihy "Ležáky známé i neznámé" doplnila beseda s autorkou i Jarmilou Doležalovou st. roz. Šťulíkovou

Ne každý den máme příležitost přivítat hosty se silným osobním příběhem, který dokáže zasáhnout skutečně každého. Tato středa 9. března byla ale právě takovým dnem v životě našeho gymnázia. V Aule školy představila (a také předala nejen naší ale v podobě 300 ks i dalším školám Pardubického kraje) svoji knihu "Ležáky známé i neznámé" paní Jarmila Doležalová ml. Rozsahem nevelká publikace seznamuje čtenáře s ležáckou tragédií především za pomoci dobových fotografií, které přibližují rody Šťulíkových, Švandových, Pelikánových a dalších osob spojených s touto tragédií.Vodou z potoka Ležák byla kniha jednou ze studentek symbolicky pokřtěna a předána školám. Celý program pokračoval mozaikou příběhů a vzpomínek z bádání J. Doležalové, kde se zmínila nejen příběh Ležáků ale i osudy některých lidických dětí. A neméně emotivní byla beseda i s přítomnou paní Jarmilou Doležalovou st., jednou ze dvou přeživších dívek z Ležáků. Tato setkání jsou nenahraditelným svědectvím o naší nedávné historii, která se v tragických momentech dotkla na Zámečku i našeho města. Děkujeme!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Bakala

Nabídka „Bakala Foundation“

Nadace Bakala Foundation  prostřednictvím udělovaných stipendií každoročně pomáhá talentovaným jedincům maximálně zhodnotit jejich osobní i akademický potenciál během studií bakalářských oborů na nejlepších univerzitách světa. V lednu letošního roku byl vyhlášen již sedmý ročník Programu Scholarship. Bližší informace pro studenty G 4.A, B o tom, jak se přihlásit, jak probíhá výběr stipendistů, naleznete zde. Od roku 2010 tato nadace podpořila 100 studentů.

Mgr. Radka Klempířová, výchovná poradkyně


Geny...

Semináře z biologie o genech a rakovině

Biologický seminář třetího ročníku se ve středu 9. 3. (4. roč. v úterý 8.3.) v aule naší školy zúčastnil přednášky s názvem Geny, prevence, rakovina.  Hostem byla paní Mgr. Jitka Pavlíková z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Dozvěděli jsme se, jak vzniká rakovina a jakými způsoby můžeme předejít jejímu vzniku. Dále jsme obohatili své znalosti o to, jak bychom se měli stravovat, a co je pro náš organismus škodlivé. Na závěr nás paní Mgr. Jitka Pavlíková seznámila s náplní práce výše jmenovaného ústavu. Přednáška byla ukončena debatou, na které si studenti ujasnili své dotazy. 

Eliška Roubíčková, G3.C


VČM
VČM

Výprava za archeologií do Východočeského muzea

V úterý 8.3. 2016 jsme se v odpoledních hodinách v rámci semináře humanitních oborů vydali na pardubický zámek, respektive do Východočeského muzea, abychom navštívili zdejší archeologickou expozici. Tato expozice, která nese název Proti proudu času, nám představila vývoj Pardubicka od pravěku do raného středověku. Jak již vyplývá z jejího názvu, výstava není chronologická, ale začíná v 10. století a pokračuje hlouběji do historie až do doby paleolitu. Kromě úžasných archeologických nálezů jsme měli možnost prohlédnout si různé modely pravěkých příbytků nebo sídlišť a žárové hroby z mladší doby bronzové a starší doby železné. Výstava nás všechny velmi zaujala a obohatila o nové poznatky z oblasti archeologie.

Ondřej Štěpánek, G4.B


Daruj

Daruj krev s Mozarťákem

Ve čtvrtek 3. 3. se naše reprezentace v čele s paní učitelkou Vinklářovou dostavila v 7 hodin ráno do Pardubické krajské nemocnice darovat krev. Někteří jsme byli klidní, jiní se starostmi, jestli nás všechny vezmou a někteří byli ráno tak nervózní, že nemohli skoro nic sníst ke snídani. Bohužel naše obavy se potvrdily. Hned při zodpovězení otázek z dotazníku pro dárce jsme "ztratili" dvě statečné dívky. Naštěstí ostatní při samotných testech prošli. Z šesti zájemců byla čtyřem tato drahocenná tekutina odebrána a zásoby nemocnice si polepšily o další dva litry. Samotné darování krve proběhlo během pár minut a všichni jsme byli v pořádku, až na některé zamotané hlavy. :)

Thomas Riley a Marek Podlaha, G3.C
Vedení školy vyjadřuje své uznání všem studentům prvodárcům. Věříme, že se stanete pravidelnými dárci krve! A poděkování patří také Mgr. Martině Vinklářové za organizaci celého projektu.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


KF

Hudba a film

Dne 8.3. 2016 se v aule naší školy uskutečnil koncert členů Komorní filharmonie Pardubice. Jednalo se o výukový pořad „Hudba a film“, kterého se zúčastnili studenti 2. ročníků. Měli tak možnost seznámit se s vývojem filmové hudby od éry němého filmu, přes hudbu k pohádkám, až po současnou hudební filmovou tvorbu významných světových skladatelů.

Mgr. Monika Kadlecová


Lyžák
Lyžák

Lyžařský kurz tříd G1.A a B na hřebenech Krkonoš​

Žáci z G1.C už hory zdolali a ani my jsme se nenechali zahanbit. V neděli 6.3. jsme vyrazili do Pece pod Sněžkou​ na boudu Krakonoš​ , abychom i my zdolali zdejší svahy a běžecké tratě. První dva dny máme již za sebou a prežili jsme je ve znamení sněhu a lyžo-běžkování. Všichni jsme plni dobré nálady a vydržíme až do konce.

Za třídy G1.A a G1.B Jakub Dojčán


UPOL

Mozarťák bude zastoupen na mezinárodní olympiádě v Belgii!

Už v prosinci se čtyři žákyně naší školy zúčastnily filozofické soutěže „Nebojme se myslet“ pořádané Univerzitou Palackého v Olomouci. První kolo spočívalo ve zvolení jednoho ze čtyř citátů slavných filozofů a vypracování eseje na téma daného citátu. Eseje pak prošly hodnocením členů Katedry filosofie Filosofické fakulty UP a 21 nejlépe ohodnocených prací postoupilo do druhého kola. V druhém kole konaném na konci února měli studenti za úkol vypracovat úvahu v cizím jazyce na téma „Svoboda a bezpečí“, které je v dnešní době velmi aktuální a souvisí s hlavním tématem letošní Mezinárodní filozofické olympiády – „Válka a mír“. Poté byli na základě vypracované úvahy a projevených jazykových schopností vybráni dva studenti , mezi nimi i naše studentka G4.B Tereza Brancuská, kteří budou reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní filozofické olympiádě v Belgii 12. – 15.5.2016. Gratulujeme Tereze k úžasnému úspěchu a přejeme jí na cestě do belgického Gentu hodně filozofického štěstí.

Mgr. Jana Veselková, garant soutěže


Adopce

Okresní kolo soutěže v programování PRO-WAS

Na začátku března se pětice našich studentů (Pavel Trejbal, Vojtěch Procházka, Kryštof Kužela, Martin Odehnal a Lukáš Slabý) zúčastnila okresního kola 30. ročníku soutěže v programování PRO-WAS. Přestože jsme v konkurenci studentů odborných škol nezískali postup do kola krajského, rozhodně jsme se neztratili a získali zkušenosti pro příští ročník soutěže. Děkujeme.

Mgr. Petr Harbich, garant soutěže


Adopce

Dobročinné aktivity našich studentů​ i pedagogů​: Adopce na dálku a Rebečina křídla

Naši studenti jsou si vědomi toho, že ne všem na světě se dostává takového štěstí, že mají v životě možnost získat vzdělání. A proto se letos opět zapojili do projektu Arcidiecézní charity Praha Adopce na dálku. To znamená, že díky nim může Martin Chipwalu, šestnáctiletý student školy v Zambii, pokračovat ve vzdělávání, neboť z věnovaných 8 000 Kč mu je zaplaceno školné, školní pomůcky, mimoškolní aktivity a zdravotní péče.
Studenti nezapomínají ani na Rebeku, která se narodila s nemocí motýlích křídel. Poctivě pro ni sbírají celý rok víčka z PET lahví a nyní jí daruji 3 000 Kč, které společně vybrali.

Mgr. Radka Majová, garantka projektu​


Kladivo

Studentský filmový klub s Otakarem Vávrou

V úterý 2.3. 2016 jsme v rámci filmového klubu a díky výběru studentů ze semináře z literatury spolu s paní učitelkou Rejmanovou měli možnost zhlédnout film Kladivo na čarodějnice, který byl natočen v roce 1969 na motivy stejnojmenné knihy Václava Kaplického pod vedením režiséra Otakara Vávry. Film vypráví o čarodějnických procesech ve Velkých Losinách a v Šumperku v 17. století a o nespravedlivém osudu nevinných lidí, kteří se stali oběťmi inkvizitora Bobliga z Edlštatu. Určitě to pro nás nebyly dvě promarněné hodiny, herecké výkony herců (například pana Vladimíra Šmerala, Josefa Kemra či Ela Romančíka) byly velmi kvalitní a děj sice tragický, ale poutavý. Film byl jistě přínosný pro některé z maturantů, kteří si toto dílo vybrali k maturitě.

Andrea Onuferová, G4.B


NEJ

Krajské kolo olympiády v německém jazyce

V úterý  1. 3. 2016 se na naší škole konalo Krajské kolo olympiády v německém jazyce. Z okresů Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí a Svitavy se sešlo dohromady 12 nejlepších postupujících.  Naši školu reprezentovala Zuzana Procházková (G3.C), která skončila na sedmém místě. Zuzce děkujeme za příkladnou reprezentaci školy v kole okresním i krajském.

Mgr. Jaroslav Macek, garant německého jazyka


MS

Přednáška o cestování z Moskvy až k mongolským hranicím po legendární Transsibiřské magistrále

V pátek 19. února 2016 navštívil naši školu pan ing. Ladislav Kalous, pedagog a cestovatel, který přednesl pro žáky ruského jazyka a semináře ze zeměpisu zajímavou ​​přednášku o cestování po Rusku, z Moskvy až k mongolským hranicím, po legendární Transsibiřské magistrále. Přednáška byla velice pestrá a zajímavá, byla velmi vtipná a obsahovala mnoho informací a vlastních osobních zážitků, které nám umožnily lépe poznat navštívená místa i ruskou mentalitu, především způsob života na ruském venkově. Mluvené slovo oživily fotografie krásné přírody, přírodních rezervací, jezera Bajkal s ostrovem Olchon i fotografie velkých sibiřských ruských měst. Přednáška měla úspěch a vzbudila velký zájem žáků, pokračování bude začátkem června, tentokrát na téma "Mongolsko (ruský vliv a mongolsko-ruské vztahy) a Čína", určena bude opět žákům ruského jazyka a dalším zájemcům o toto téma (regionální zeměpis).

Mgr. Lenka Grulichová, garant RUJ


BIO

Školní kolo biologické olympiády je za námi

V pátek 19. 2. se na naší škole bojovalo o titul nejlepšího přírodovědce. Nejprve absolvovali všichni účastníci teoretický test a „poznávačku“ rostlin a živočichů. Nejlepších pět z každé kategorie poté postoupilo do praktické části. V kategorii 1. a 2. ročníků zvítězila o pouhý půlbod Marie Sejkorová před Kateřinou Farskou. Kategorii 3. a 4. ročníků suverénně opanoval Martin Trávníček před druhou Radkou Formánkovou.  Všichni čtyři postupují do krajského kola ve Svitavách. Gratulujeme.

Mgr. Martin Plha a Mgr. Marek Procházka


ANJ olympiáda

Nikol Eisová z 1. roč. postupuje do krajského kola olympiády z anglického jazyka!

Ve čtvrtek 18. 2. 2016 se na našem gymnáziu konalo okresní kolo olympiády v anglickém jazyce, kterého se zúčastnilo 19 žáků z různých středních škol okresu Pardubice. Naši školu zastupovala Nikol Eisová G1.A, která získala 2. místo a postupuje do krajského kola, které se uskuteční 17.3. na Gymnáziu Dašická. Na krásném osmém místě se umístila Andrea Malá G3.B. Oběma žákyním blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Mgr. Soňa Chalupová, garant ANJ


Ekonomický

Ekonomický seminář s Jiřím Janků a Vojtěchem Stehnem v Aule gymnázia

Ve čtvrtek 18. 2. se studenti třetích ročníků gymnázia zúčastnili dvouhodinové motivační přednášky na téma: ,,Můžeš podnikat,,. Hostem byl pan Ing. Jiří Janků, jednatel a výkonný ředitel firmy eBRÁNA s.r.o. a druhým přednášejícím byl pan Vojtěch Stehno, majitel společnosti Foreigners.cz. Dozvěděli jsme se řadu nových a zajímavých informací nejenom o samotném podnikání. Měli jsme příležitost si poslechnout to, jaký je život podnikatelů a jaké předpoklady a vlastnosti by měl mít kvalitní a úspěšný podnikatel. Dovoluji si říci, že přednáška byla pro většinu studentů velkým přínosem do vlastní budoucí kariéry a zároveň si myslím, že toto motivační setkání vedlo k celkovému zamyšlení se nad životem. Děkujeme.

Veronika Balková, G3.A


UHK

Beseda o studiu na Univerzitě Hradec Králové

V úterý 16. 2. byla do hodin literárního semináře pozvána bývalá absolventka našeho gymnázia, Bc. Martina Kapustová, která se nám snažila přiblížit studium na Univerzitě Hradec Králové a to především na jejím oboru, český jazyk a literatura s kombinací společenských věd, na pedagogické fakultě, kterou studuje již pátým rokem. Popsala nám vysokoškolský život, jak se připravit na přijímací testy, které nám umožnila si vyzkoušet, nebo nám přiblížila průběh zkouškového období na vysokých školách. Tato přednáška byla velice zajímavá, přínosná a tímto bych za celý literární seminář chtěla Martině poděkovat za návštěvu.

Dominika Papíková, G4.B


Šachy

Bronzový úspěch našich šachistů

ŠK Rapid Pardubice i letos poskytl zázemí pro XXII. ročník regionální olympiády dětí a mládeže SŠ okresu Pardubice v šachu.
Hrálo se na sedm kol švýcarským systémem s dvaceti minutami na partii pro každého hráče. Náš tým se v konkurenci profi hráčů držel statečně a po troškách sbíral cenné bodíky do celkového hodnocení. Třetí místo mezi středními školami okresu je skvělým počinem. Pochvalu za herní nasazení a celkový výsledek zaslouží jak družstvo dívek tak i chlapců. Vřelé díky za příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Erika Macková


Robotiáda
Robotiáda

Robotiáda 2016

V pátek 12. 2. 2016 jsme, v rámci kroužku robotiky, navštívili soutěž Robotiáda 2016. Soutěž se konala ve Vida centru Brno na brněnském výstavišti. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: přehlídka, čára, záchrana medvěda a volná disciplína. Naše skupina, ve složení Pavel Trejbal, Jan Kučera a Marek Hásek, se zúčastnila přehlídky a záchrany medvěda. V rámci robopřehlídky jsme úspěšně odprezentovali naši školu, kroužek, tým a robota. V záchraně medvěda se nám, i navzdory silné konkurenci, dařilo a nakonec jsme obsadili krásné páté místo. Během volného času jsme měli možnost prohlédnout si Vida centrum, které se zaměřuje na přiblížení základů technických oborů mladým lidem, a líbilo se nám natolik, že bychom ho doporučili na příští školní exkurzi. Celá akce se nám líbila a příští rok určitě zkusíme štěstí znovu.

Pavel Trejbal, Jan Kučera a Marek Hásek G3.A


Fyzika

Jeden den s fyzikou

Ve čtvrtek 11. 2. 2016 jsme navštívili akci Jeden den s fyzikou pořádanou Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Během akce jsme mohli navštívit různé přednášky tykající se astronomie, kvantové fyziky, optiky a dalších fyzikálních oborů. Po přednáškách byla možnost prohlédnout si laboratoře fakulty na pražské Troje. Z přednášek sestavených do čtyř bloků, jsme navštívili přednášky Cesta kolem jádra galaxie za 45 minut, Molekuly z pohledu moderní kvantové fyziky a Sci-fi versus realita aneb co dokážou (ne)jen superhrdinové. Během těchto přednášek jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací z astronomie, kvantové fyziky a jak (ne)fungují přístroje v sci-fi filmech a seriálech. Mezi přednášejícími byly jak kapacity z oboru, tak i zástupci z řad studentů. Celou akci bych shrnul jako zajímavou a poučnou

Marek Hásek, G3.A


FCHT

Studenti 3. ročníku strávili den na Fakultě chemicko-technologické!

Ve středu 10.2. jsme navštívili Univerzitu Pardubice, přesněji Fakultu chemicko-technickou, v rámci tzv. T-exkurze s názvem: „Barevný svět mikroorganismů v potravinách.” Kolem desáté hodiny ranní se všech 26 účastníků shromáždilo před budovou fakulty a následně pokračovalo do laboratoří, kde proběhla realizace různých mikrobiologických experimentů (jako například využití mikroorganismů k detekci reziduí antibiotik v potravinách nebo kultivace plísní na agarových půdách). Poté přišla na řadu oddechová část programu- přednáška o abstraktním umění inspirovaném koloniemi plísní a bakterií, jakým způsobem je vnímáno všední společností a na závěr jsme měli možnost v sobě probudit svého vnitřního umělce a takovéto dílo vytvořit. Celá prohlídka končila kolem páté hodiny odpoledne po návštěvě pardubického zámku, kde jsme mohli zúročit právě nabyté informace. 

Jaroslav Pivoňka a Eliška Roubíčková, G3.C


NEJ olymp

Zuzka Procházková postupuje do krajského kola olympiády v němčině

Ve čtvrtek 11. 2. 2016 se na Gymnáziu Dašická konalo okresní kolo olympiády v německém jazyce, kterého se zúčastnily dvě naše žákyně třetího ročníku.  Lucie Kábrtová se umístila na 6. místě a Zuzana Procházková skončila třetí, čímž se kvalifikovala do krajského kola, které se uskuteční 1. března na našem gymnáziu. K postupu Zuzce  blahopřejeme a oběma děvčatům, Zuzce i Lucce, děkujeme za příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Jaroslav Macek, garant NEJ


Basketbal

Až před „branami republiky“ našli basketbalisté přemožitele

Minulý čtvrtek bojoval náš tým v Brně o postup na republikové finále v basketbalu. První zápas se Žďárem nad Sázavou jsme zvládli dobře a na palubovku se tak dostali všichni hráči. Mnohem těžší utkání nás čekalo na závěr, kdy jsme vyzvali loňského vítěze z Blanska. Na sehraný tým už naše síly nestačily a obsadili jsme tak celkové druhé místo. Nutno podotknout, že proti týmu s výškovým průměrem 193 cm se hraje opravdu těžko. V čem nám ale rozhodně nekonkuroval žádný z týmu, byla elegance našich hráčů.
Díky za skvělou reprezentaci pánové.

Mgr. Marek Procházka


Semináře

Volba seminářů pro budoucí 3. a 4. ročník

Studenti budoucích 3. a 4. ročníků si budou vybírat volitelné semináře pro příští školní rok. Budoucí 3. ročník si vybírá právě jeden seminář a právě jednu konverzaci z cizího jazyka a má možnost též zvolit nepovinný seminář z deskriptivní geometrie a budoucí 4. ročníky si ke stávajícím volitelným předmětům vybírají právě další dva semináře s tříhodinovou dotací a právě jeden seminář, který se bude vyučovat blokově (2 hodiny 1x za 14 dní). Pečlivě si prostudujte anotace nabízených seminářů. Výběr musíte provést pomocí elektronické přihlášky (pro budoucí 3. ročník a pro budoucí 4. ročník) nejpozději do 29. 2. 2016. Případné konzultace poskytne výchovná poradkyně školy Mgr. Radka Klempířová.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Nanečisto

Informace pro uchazeče o studium a nabídka konzultací k Přijímacím testům nanečisto 2016

Všem žákům, kteří konali v úterý 2. 2. 2016 přijímací testy nanečisto, nabízí gymnázium konzultace s vyučujícím MAT resp. CJL k Vašim výsledkům, při kterých bude možné nahlédnout do Vašich záznamových archů. Uskuteční se v pondělí 8. 2. 2016 od 13:00 - 16:30 v budově gymnázia (1. patro). Využijte této nabídky!
Uchazečům o studium připomínáme, že termín odevzdání přihlášky je úterý 15. 3. 2016. Přihlášky včetně příloh (doložení úspěšné účasti v soutěžích a olympiádách je možné až do 25.3.) můžete odevzdávat již nyní osobně v kanceláři školy každý pracovní den od 07:00 do 15:00 případně zaslat poštou. S případnými dotazy se neváhejte obrátit na vedení školy. Vážíme si zájmu každého uchazeče o naše gymnázium!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Florbal

I napodruhé florbalisté v kraji druzí

Tento týden se naši florbalisté zúčastnili krajského kola českého poháru 1. a 2. ročníků středních škol ve florbalu. V hale na Dašické se sešlo šest nejlepších týmů a hrálo se systémem každý s každým. Všechny zápasy byly velmi vyrovnané. Poté co jsme v posledním zápase uhájili těsné vedení, jsme celou skupinu dokonce vyhráli. Bohužel ani to nestačilo na vítězství v turnaji, neboť pořadatelé zařadili na konec turnaje ještě zápasy play-off. V zápase o celkové prvenství jsme se utkali s týmem, který jsme v základní skupině porazili. Bohužel byl soupeř v tomto zápase šťastnějším a i přes náš velký závěrečný tlak nás o jeden gól porazil a zajistil si tak postup do další fáze. Navzdory tomu je konečné druhé místo skvělým výsledkem a chlapcům patří velký dík.

Mgr. Marek Procházka


Basketbal

Basketbalisté slaví historický úspěch!!!

Napodruhé už to ve Svitavách přece jen vyšlo. Minulý čtvrtek se zde utkali nejlepší basketbalisté pardubického kraje a bylo se na co dívat. Reprezentanti „Mozarťáku“ hned v úvodním utkání turnaje celkem hladce přehráli soupeře z Moravské Třebové. Ke svému druhému utkání jsme nastoupili proti Ústí nad Orlicí, které prověřilo naše síly o poznání více, přesto byl konečný výsledek také celkem jednoznačný. O vítězi tak rozhodoval až poslední zápas se SPŠ Chrudim. Klání bylo celý zápas vyrovnané a vedení se střídalo na obou stranách. Rozhodující obrat přišel v půli poslední čtvrtiny, kdy jsme se trojkou Filipa Marečka dostali do vedení, které jsme již nepustili a zvítězili tak po nervy drásající koncovce 39:35. Vítězstvím jsme si zajistili postup na kvalifikaci o republikové finále, která proběhne tento čtvrtek v Brně. Díky za skvělé výkony a budeme držet palce.

Mgr. Marek Procházka


Daruj krev

Daruj krev s Mozarťákem

Ve čtvrtek 21. 1. jsme si přivstaly a v sedm hodin ráno se nás pět prvodárkyň sešlo v krajské nemocnici v Pardubicích. Nejprve jsme vyplnily dotazník pro zjištění zdravotního stavu a prošly kontrolním odběrem. Kvůli nedostatku železa v krvi jedna z nás pro tentokrát darovat krev nemohla. Ostatní jsme pokračovaly povinnou houskou s čajem a poté nás čekal už samotný odběr 450ml krve. Přestože jsme ráno měly trochu strach, všechny jsme odběr zvládly a udělaly tak dobrý skutek. Před odchodem domů jsme využily kuponů, které jsme po odběru dostaly a vybraly si něco na posilněnou. Po čtyřech měsících se můžeme objednat znovu. Nikdy nevíme, jestli nebudeme jednou krev potřebovat právě my.

Veronika Hofmannová, G4.A


Nanečisto

Výsledky Přijímacích testů nanečisto 2016

Díky enormnímu nasazení pedagogů gymnázia můžeme již s 24hodinovým předstihem zveřejnit výsledky dnes konaných Přijímacích testů nanečisto. Testů z matematiky a českého jazyka se zúčastnilo rekordních 207 žáků ZŠ. Z první analýzy výsledků vyplývá, že u většiny žáků byly o několik procentních bodů lepší výsledky z CJL než z MAT. Stanovený limit 35 bodů povinný pro přijetí na gymnázium v PKj nesplnili 4 žáci. Testy jistě splnily svůj účel, žáci si vyzkoušeli atmosféru zkoušek, včetně časového limitu či souvisejícího stresu. Chceme povzbudit všechny uchazeče o studium na našem gymnáziu k pečlivé a odpovědné přípravě k ostrým přijímacím testům. Požádejte i Vaše učitele na ZŠ o pomoc s přípravou. Pracujte sami ve svém volném čase. Z testů je patrné, že úlohy odpovídají učivu ZŠ. Všem žákům, kteří konali testy, nabízí gymnázium konzultace s vyučujícím MAT resp. CJL k Vašim výsledkům, při kterých bude možné nahlédnout do Vašich záznamových archů. Uskuteční se v pondělí 8 .2. 2016 od 13:00 - 16:30 v budově gymnázia. Využijte této nabídky! Na závěr připomínáme, že termín odevzdání přihlášky je úterý 15. 3. 2016. Přihlášky včetně příloh můžete odevzdávat již nyní osobně v kanceláři školy každý pracovní den od 07:00 do 15:00 případně zaslat poštou. Vážíme si zájmu každého uchazeče o naše gymnázium!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


MŠMT
MŠMT
MŠMT
MŠMT

Gymnázium navštívila ministryně školství Kateřina Valachová

V pondělí 1. 2. 2016 zavítala v rámci své návštěvy Pardubického kraje na naše gymnázium ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová. Za doprovodu hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického si prohlédla renovované prostory odborných učeben přírodních věd a setkala se studenty gymnázia. Při prohlídce školy diskutovala s vedením školy o aktuálních tématech připravované školské legislativy a při následném setkání s pedagogickým sborem v Aule gymnázia představila aktuální priority MŠMT zvláště s ohledem na snahu o zvýšení celkové prestiže pedagogického povolání. Slova o významu a důležitosti všeobecného vzdělávání ze strany paní ministryně i pana hejtmana i o snaze toto promítnou do navýšení finančních prostředků na odměny pedagogů byla přítomnými pozitivně vnímána. Následovala beseda se studenty gymnázia všech čtyř ročníků, která se týkala aktuálních společenských témat, mezi kterými dominovala otázka uprchlické krize. Ministryně varovala před zjednodušujícími a populistickými pohledy a odkazovala na aktuální vyváženou politiku české vlády. „Nečekejte ze strany MŠMT žádné návody, jak se migraci ve školách věnovat. Je potřeba ponechat prostor pro svobodný názor, který je kultivován v potřebné diskusi se spolužáky i pedagogy jak v rámci výuky, tak i dalších aktivit v podobě besed, vzdělávacích programů apod.,“ konstatovala ministryně školství K. Valachová. Rozsah diskuse a počet dotazů a názorů studentů nakonec čas určený besedě téměř ztrojnásobil. O její reflexi ze strany paní ministryně svědčí slova v kronice školy: „Děkuji za skvělou besedu s učiteli i studenty…“

Návštěvu zaznamenala řada sdělovacích prostředků od ČTK, přes regionální deníky až po ČT. Zde je výběr některých ohlasů:
https://www.youtube.com/watch?v=h4wK_q0KUK0
http://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/uprchlici-prekvapive-tema-debaty-studentu-s-ministryni-20160201.html
https://www.klickevzdelani.cz/Ve%C5%99ejnost/Ze-%C5%BEivota-%C5%A1kol/V%C5%A1eobecn%C3%A9-informace/articleType/ArticleView/articleId/26552

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


NEJ olymp

Školní kolo olympiáda z německého jazyka zná své vítěze

Minulý týden se na našem gymnáziu uskutečnilo školní kolo olympiády v němčině. V soutěži měli zastoupení žáci všech ročníků. Vítězkou se stala Zuzana Procházková (G3.C) a za ní se umístila Lucie Kábrtová (G3.B). Obě nás budou zastupovat v okresním kole olympiády, které se uskuteční za 14 dní. Za předvedené výkony blahopřejeme nejen vítězům, ale i všem ostatním účastníkům.

Mgr. Jaroslav Macek, garant NEJ


Semináře

Volba seminářů pro budoucí 3. a 4. ročník

Studenti budoucích 3. a 4. ročníků si budou vybírat volitelné semináře pro příští školní rok. Budoucí 3. ročník si vybírá právě jeden seminář a právě jednu konverzaci z cizího jazyka a má možnost též zvolit nepovinný seminář z deskriptivní geometrie a budoucí 4. ročníky si ke stávajícím volitelným předmětům vybírají právě další dva semináře s tříhodinovou dotací a právě jeden seminář, který se bude vyučovat blokově (2 hodiny 1x za 14 dní). Pečlivě si prostudujte anotace nabízených seminářů. Výběr musí provést pomocí přihlašovací aplikace (spuštěna bude na webu školy 8. 2.) nejpozději do 29. 2. 2016. Případné konzultace poskytne výchovná poradkyně školy Mgr. Radka Klempířová.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Florbal

Florbalisté na kraji druzí

Spanilá jízda našich florbalistů skončila až ve finále krajské olympiády. Minulý čtvrtek se naši chlapci utkali s nejlepšími týmy z celého pardubického kraje. Po dvou jednoznačných vítězstvích nás ve finále čekal soupeř z České Třebové. Ačkoli do té doby předváděl průměrné výkony, zápas s naším družstvem mu vyšel na jedničku a zajistil si tak celkové vítězství. I přesto patří našim chlapcům za předvedené výkony a skvělou reprezentaci velký dík. Třeba to vyjde napřesrok.

​Mgr. Marek Procházka


Gymnázium

Termíny společné části maturitní zkoušky JARO 2016 a maturitní „jízdní řád“ 2015/2016

MŠMT v souladu s § 2 odst. 3 vyhlášky č. 177/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů určilo jednotné časové schéma (JEZUS) konání didaktických testů a písemných prací společné části MZk pro jarní zkušební období roku 2015. Klíčová je příloha č. 1., ostatní se naší školy netýkají. V naší tabulce potom najdete konkrétní termíny pro naše gymnázium, v tabulkách CERMATU přesné časové rozvržení zkoušek. Připomínám nejbližší povinnost – odevzdání seznamu literárních děl pro MZk z CJL – na naší škole stanovenou do 31. 3. 2014. Další informace najdete na www.novamaturita.cz.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


FF UHK

Studenti navštívili Univerzitu Hradec Králové

V pátek 22. 1. jsme se v rámci semináře ZSV vydali na Filozofickou fakultu královéhradecké univerzity, kde jsme se účastnili workshopů z oborů filozofie, politologie a sociologie. Dále nám bylo umožněno si nanečisto vyzkoušet písemnou část přijímacích zkoušek na obor sociologie. Navštívili jsme také 2 přednášky ze stejných oborů, jako byly výše uvedené workshopy, kde jsme se přímo od studentů fakulty dozvěděli o požadavcích, které jsou zde kladeny na studenty, o četných studentských aktivitách a cestách do zahraničí a také o tom, jaké bychom v případě studia tohoto oboru našli pozdější uplatnění na trhu práce. Ve volném čase mezi přednáškami jsme si prohlédli budovu školy. Některé workshopy (například ten z filozofie na téma Člověk vs. Zvíře) byly podle mého názoru málo interaktivní a záživné, ale zato přednáška o současném politickém dění se podle těch, co ji navštívili, velmi vydařila.

Valentýna Kloboučníková, G3.A


Basketbal

Nejlepší basketabalový tým okresu Pardubice SŠ je z našeho gymnázia

Krajská olympiáda škol má za sebou okresní kolo v basketbalu chlapců. Ve čtvrtek 21. ledna změřely v hale BK Pardubice na Dukle své síly a basketbalový talent týmy obou pardubických gymnázií a SPŠCH a SPŠE. V prvním zápase si náš tým poměrně jednoznačně i přes mírnou nerovozitu v útoku poradil se studenty SPŠCH. Vynikající obranou prokázal své přednosti a i přes zcela zaplněnou lavičku soupeře s ním bez problému udržel fyzicky krok. Ve finále si to potom naši reprezentanti rozdali s týmem Gymnázia, Dašická. Přestože se z našich rukou úplně nevytratila zbrkolst a celý zápas jsme ve skóre za soupeřem zaostávali o několik bodů, podařilo se v poslední čtvrtině obdivuhodným nasazením soupeře přetlačit a v poslední minutě udržet obětavou obranou dvoubodový náskok. Děkuji celému týmu za nasazení a skvělou reprezentaci školy a budeme držet palce v krajském finále příští čtvrtek ve Svitavách.

Mgr. Marek Výborný, zastupující coach


Lyžák G1.C

Třída ​G1.C zdraví z lyžáku

Už od neděle 17.1. je naše třída na lyžařském výcviku v Peci pod Sněžkou. Užíváme si pohodu na chatě Krakonoš a v jejim okolí. Podmínky jsou super a sněhu je dost... Celá třída zdraví a přeje pěkný zbytek týdne.

Za ​G​ 1.C Dominik Dubovči


EP
EP

Bývalý ministr spravedlnosti a poslanec EP Jiří Pospíšil přednášel o Evropském parlamentu

Známý český politik a právník Jiří Pospíšil, který je dnes jedním z 21 českých poslanců Evropského parlamentu, navštívil v pátek 15. ledna naše gymnázium. Po setkání s vedením školy v rámci oběda ve školní jídelně následovala přednáška pro studenty 4. a 3. ročníku o Evropském parlamentu, jeho složení a fungování. V úvodu se pan poslanec také obšírněji věnoval obecně evropským institucím a významu členství ČR v Evropské unii. Svým srozumitelným a přístupným podáním nezapřel svoji akademickou dráhu z vysokých škol a svoji schopnost přiblížit téma studentům. Na závěr se v diskusi věnoval také aktuální problematice včetně migrační vlny. Okomentoval možné přístupy a sám hovořil o složitosti celého problému a jeho potenciálních nebezpečích pro evropskou civilizaci. Zároveň s jistým apelem varoval před častým populistickým zneužíváním celého problému, před kterým Evropa stojí. I díky této návštěvě se pro naše studenty otevírá možnost dalších kontaktů směrem do Bruselu a Štrasburku a studijních stáží v evropských institucích.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


SPJ

Olympiáda ze španělského jazyka

Ve středu 13. ledna 2016 proběholo na našem gymnáziu školní kolo Olympiády ve španělském jazyce v kategorii SŠ I (do 3 let studia jazyka). Tento rok byla účast poměrně hojná a zastoupeny byly téměř všechny třídy španělštinářů. Celkem se soutěže zúčastnilo 19 žáků prvních až třetích ročníků a hodnotící komisi tvořili již tradičně učitelé Alexandra Carreño Pořízová a Rodrigo Carreño Salgado. Velmi si ceníme dobrovolné účasti všech žáků, kteří tak projevili opravdový zájem o tento jazyk a do krajského kola postupuje Eva Jiránková (G3.A), Ondřej Běloušek (G3.C) a jako náhradník Marek Podlaha (G3.C). Gratulujeme.

Mgr. Alexandra Carreño Pořízová


ZEM olymp

Školní kolo zeměpisné olympiády

V úterý 5. ledna 2016 proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády. Celkem se do soutěže zapojilo 94 žáků naší školy. První místo obhájil vítěz loňského kola Martin Trávníček (G3. B) se ziskem 131 bodů. Druhé místo vybojovala Kristýna Komárková (G4. B) se ziskem 117 bodů. Na třetím místě příjemně překvapil Kryštof Kacetl (G1.B) se ziskem 113,5 bodu. Všem žákům děkuji a Martinovi a Kristýně přeji hodně zeměpisného štěstí v okresním kole, které se bude konat 16. 2. 2016 v Pardubicích.

Mgr. Lenka Koberová


Videopozvánka

Aktualizovaný YouTube kanál školy

Všechny návštěvníky našich stránek zveme ke zhlédnutí aktuální originální videopozvánky na den otevřených dveří, které vznikla v studentské filmové „dílně“ Viléma Brandy (G2.A) a spolu s řadou dalších videí tvoří obsah školního YouTube kanálu. Vilémovi a dalším studentům děkujeme za přičinění k pozitivnímu obrazu a prezentaci školy.

Mgr. Petr Harbich, IT garant


Daruj krev

Daruj krev s „Mozarťákem“

V loňském školním roce se této akce zúčastnilo 11 odvážných studentek naší školy (prvodárci), proto jsme se opět rozhodli podpořit dobrou věc a přidat se mezi ty, kteří pomáhají ostatním tím nejvzácnějším, co mají, vlastní krví. Nikdo z nás neví, zda darovanou krev nebude potřebovat někdo z jeho blízkých nebo dokonce i on sám. Krev nelze uměle vyrobit, a přesto pravidelných dárců krve stále ubývá. Žáci a zaměstnanci naší školy mohou jít příkladem ostatním a doufáme, že se nejenom mezi námi najde spousta nových dárců. Přidejte se k nám a podpořte i vy dobrou věc (poučení dárce krve, dotazník pro dárce a letáček). Protože někomu zachránit život je pocit k nezaplacení a protože možná dnes nebo zítra bude právě Vaší krve potřeba. Celá akce je dobrovolná. Informativní schůzka pro budoucí dárce se koná ve středu 13. 1. od 9:40 ve sborovně.

Mgr. Martina Vinklářová, garantka projektu


Vědění mladým

Veletrh Pražských veřejných vysokých škol

Milí studenti, dovoluji si Vám připomenout blížící se veletrh Pražských veřejných vysokých škol, který poprvé organizuje společně osm největších pražských univerzit pod záštitami svých rektorů. Koná se ve čtvrtek 14. 1. 2016 od 9 do 16:30 hodin. Čekají Vás nejen prezentace o univerzitách formou stánků, ale i spousta přednášek jednotlivých fakult či oborů ČZU, ČVUT, UK, VŠE, VŠCHT a uměleckých škol AMU, AVU a UMPRUM. Vstup pro studenty je samozřejmě zdarma. Veletrh hostí Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE), jejíž poloha v centru města nabízí snadnou dostupnost vlakem z Pardubic.

Mgr. R. Klempířová, výchovný poradce


ANJ olympiáda

Školní kolo olympiády z angličtiny

Ve čtvrtek 7. 1. 2016 se uskutečnilo školní kolo olympiády v anglickém jazyce. Soutěže se zúčastnilo 62 žáků. Vítězem školního kola v kategorii III.A se stala Nikol Eisová z G1.A a 2. postupové místo získala Andrea Malá z G3.B. Oběma přejeme hodně štěstí v okresním kole, které se koná na naší škole 18. 2. 2016. V kategorii III. B v krajském kole nás bude zastupovat Thomas Riley G3.C a Petr Kratochvíl G.3B, kterým budeme držet palce v březnu. Velmi si ceníme dobrovolné účasti všech žáků a všem moc děkujeme. Výhercům patří upřímná gratulace.

Mgr. Soňa Chalupová, garant výuky ANJ


PF

Pour féliciter 2016

Přejeme všem pedagogům, zaměstnancům, studentům i příznivcům školy radostné prožití vánočních svátků a do nového roku hodně nadšení do nejen studijního úsilí, pevné zdraví a optimistickou mysl!

Marek Výborný a Radka Klempířová


Akademie

Vánoční akademie 2015

Tak jako každý rok, i letos nesmí na našem webu chybět videa z Vánoční akademie. Vychutnejte si záběry ze školního YouTube kanálu a užívejte vánoční prázdniny.

Studentský realizační tým


Filmový klub

Předvánoční filmový klub

V pondělí 21. 12. 2015 se v 11 hodin v aule našeho gymnázia uskutečnila projekce filmu Na sever od slunce. Film pojednával o 2 mužích, kteří se na pár měsíců rozhodli žít jinak, a proto odjeli za polární kruh, kde sbírali odpadky v zátoce oceánu. Po projekci následovala beseda k filmu a životnímu prostředí spolu s Janem Půlpánem - lektorem environmentální výchovy z ekocentra Paleta Oucmanice, který nás zasypal otázkami o této problematice a mnoha novými a zajímavými informacemi. Doufáme, že se všem dokument i následná beseda líbila a už teď se těšíte na další promítání.

Za filmový klub Blanka Podvolecká a Anežka Kubáčová (G2.C)


Volejbal

Volejbalový memoriál Ladislava Vaňka zná své letošní vítěze

V čase předvánočním se již tradičně na našem gymnáziu koná volejbalový turnaj smíšených trojic. Jako každý rok byla i letos účast hojná. K vidění rozhodně nebyla žádná vysoká hra nízké úrovně, ba naopak. Skvělé diváky zvedaly ze sedadel nejen dechberoucí výměny, ale také originální outfity některých hráčů. Děkujeme všem za předvedené výkony a pohodovou vánoční atmosféru. Na fotografii jsou čtyři týmy, které postoupily do finálových kol.

Mgr. Marek Procházka, sekce Tv


Florbal

Florbalisté „Mozarťáku“ kralují okresu

V uplynulých dnech dosáhli na skvělé výsledky naši florbalisté. Koncem listopadu vyhrál tým okresní kolo Poháru českého florbalu pořádaného pro studenty 1. a 2. ročníku středních škol, ve čtvrtek 17. prosince pak opět dominoval, tentokráte v okresním kole olympiády. Skvělými výkony si naši chlapci zajistili v obou případech postup do krajského kola. Gratulujeme a držíme palce v dalších bojích.

Mgr. Marek Procházka, sekce Tv


HAVEL

Studenti si připomněli 4. výročí úmrtí prezidenta Václava Havla

Zcela spontánně vzniklo v 1. patře gymnázia v pátek 18. prosince pietní místo k uctění památky prvního prezidenta České republiky Václava Havla, od jehož úmrtí uplynuly dnes čtyři roky. Václav Havel je nejvýraznější osobností našich novodobých dějin a byl klíčovou postavou sametové revoluce a obnovy demokracie v naší vlasti. Je potěšující, že i dnešní studenti sami bez podnětu pedagogů vnímají význam této postavy, myšlenek Václava Havla a jeho odkaz pro naši současnost.

Mgr. Marek Výborný, ředitel gymnázia


BARTA
BARTA

Zdravotník Aleš Bárta a režisérka Olga Špátová představili v Aule projekt ITIBO a film Daleko za sluncem

Dokument vypráví příběh zdravotníka Aleše Bárty, který už od dětství miluje Afriku, a tak se rozhodl založit nemocnici v nejchudší části tohoto kontinentu. Před deseti lety se vydal na cestu po Keni, kde polovina místních obyvatel žije pod hranicí chudoby. Hledal vhodné místo a našel ho ve vesnici Itibo v odlehlém kraji Nyamira zamořeném nemocemi, kde do té doby místní lidé marně hledali lékařskou pomoc. Mnoho pacientů tu zbytečně umíralo i na choroby nebo úrazy, které jsou běžně léčitelné. Do nemocnice, která byla založena v rámci rozvojových projektů občanského sdružení ADRA, pravidelně jezdí zkušení čeští lékaři, ale i medici. Díky Aleši Bártovi tu mají k dispozici operační sál, zubní ordinaci, ambulanci a porodnici. Za posledních deset let se v české nemocnici podařilo zvýšit životní úroveň a snížit úmrtnost novorozenců o padesát procent. Od té doby tam afričtí i čeští lékaři spolu se studenty medicíny ošetřili desítky tisíc lidí a zachránili stovky životů. „Film byl reálný i emotivní zároveň, ani chvíli jsem se nenudil“, komentoval program student Tomáš Kulhavý. Film i následná bezmála dvouhodinová beseda zcela pohltila zaplněnou aulu gymnázia. „Jednoduše řečeno, tento dokument (nejhezčí, který jsem v životě viděla!) mi pomohl se srovnáním priorit. Inspiroval mě v tom, že bych se chtěla v budoucnu podobného projektu zúčastnit“, říká studentka Adéla Jakoubková. „Obdivujeme práci dobrovolných lékařů, kteří to v daných podmínkách nemají vůbec jednoduché“, vysekly poklonu Michaela Rákosová a Kateřina Křenková z G1.A. Děkujeme za skvělý a inspirující program i za Vaše nasazení v Africe. Součástí byla i dobrovolná finanční sbírka, která byla celá věnována A. Bártovi na podporu nemocnice v Itibu.

Mgr. Marek Výborný, ředitel gymnázia


SLE

Vánoční sbírka pro malé slečny

V pátek 11. 12. jsme se zapojili do předvánoční akce nazvané Třpytivá radost pro holčičky z dětských domovů, kterou 1. prosince vyhlásil Nadační fond Neuron (který podporuje vědu a výzkum, a to především v generaci nejmladších vědců). Pro účast ve sbírce stačilo málo – přinést drobné šperky a ozdoby, které by tyto Vánoce našly nové majitelky mezi holčičkami v dětských domovech. Někdo koupil šperky zcela nové, někdo přinesl kousky z vlastní šperkovnice, které ale byly naprosto zachovalé a ve skvělém stavu. Podařilo se nám sehnat necelé 3 kg opravdu nádherných dárků. Některé studentky je opatřily přáním nebo svátečním balením. Děkujeme všem, kdo se do sbírky zapojily. I díky vám tak 24. prosince zažije mnoho dětí spoustu radosti. Na obrázcích vidíte sbírku ve fázi třídění, balení a odeslání.

Vendula Lensmith, učitelka AJ


ČJL

Školní kolo olympiády v českém jazyce se těšilo velkému zájmu studentů

Ve středu 9. prosince 2015 se uskutečnilo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet 40 žáků. Účastníci museli během 60 minut zvládnout 4 obtížné úkoly z mluvnice a napsat kratší slohovou práci na zadané téma. 1. místo obsadila Tereza Brancuská (G4.B), 2. se umístila Kateřina Farská (G2.B), 3. místo získal Tomáš Svatý (G2.C). Dva nejúspěšnější účastníci postupují do okresního kola. Gratulujeme a děkujeme všem, kteří se zúčastnili.

Mgr. Miroslava Bromová, Metodická komise českého jazyka


MUS

Au pair s absolventkou Martinou Musilovou

V úterý 8. prosince do naší školy zavítala bývalá studentka gymnázia Martina Musilová. V rámci Literárního semináře a za přítomnosti dalších zájemců jsme se zúčastnili v aule školy zajímavé přednášky na téma „Au pair“. Martina Musilová se před dvěma lety rozhodla, že nebude pokračovat po úspěšně vykonané maturitní zkoušce ve studiu na vysoké škole , ale vycestuje na rok do Londýna jako au pair. Během přednášky jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí. Například jak postupovat při výběru rodiny, co je náplní au pair a v neposlední řadě nás Martina obohatila svými zážitky a zkušenostmi z ročního pobytu v Londýně. Přednáška byla završena besedou, kdy Martina dala impuls nejen jedné či jednomu z nás odcestovat do jiné země a nabýt nových zkušeností. Martině moc děkujeme za její návštěvu a přejeme hodně úspěchů v životě.

Edita Hagarová, G4.B


MS

Software Office 365 Pro Plus a Windows 10 Education pro naše studenty

Naše škola je zapojena do multilicenčního programu EES pro školská zařízení Pardubického kraje, naši studenti tak mohou zdarma používat po dobu platnosti této smlouvy (do 30. 9. 2018) software Office 365 Pro Plus a Windows 10 Education. Office 365 Pro Plus se poskytuje ve formě ročního předplatného – studenti získávají na Akademickém portálu SoftwareONE právě jednoleté předplatné. Předplatné se bude pravidelně prodlužovat po dobu platnosti Smlouvy EES, tj. do 30. 9. 2018. Windows 10 Education mohou studenti používat legálně nejen po dobu svého studia, ale i následně po jeho ukončení. Detailní informace naleznete v tomto informačním letáku, požadovaný token (kód školy na portálu) obdržíte v kabinetu IVT.

Mgr. Petr Harbich


ČLO

Školní kolo lingvistické olympiády

Dne 27. 11. se zúčastnilo 28 žáků školního kola lingvistické olympiády, ve které má naše škola tradičně státní i mezinárodní úspěchy. Jsme velmi potěšeni, že bylo mezi soutěžícími devět žáků z prvního ročníku a že všichni soutěžící dosáhli velmi dobrého skóre. Kvalifikační požadavek na postup do národního kola splnilo 10 žáků (dva z 1. ročníku). Jejich práce nyní projdou kontrolou organizačního týmu lingvistické olympiády na Filozofické fakultě UK a Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Doufejme, že jejich řešení obstojí a všech 10 žáků bude moci soupeřit v souboji těch nejlepších z Čech a Moravy v týdnu od 22. do 26. 2. 2016.  Pro ilustraci přikládáme jednu z letošních úloh.

Mgr. Vendula Lensmith, garant soutěže


Young Leaders

Skvělá šance – zahraniční pobyty v projektu Youngleaders CZ

V uplynulém týdnu prezentovala v Aule gymnázia zástupkyně neziskové organizace Young Leaders CZ Edita Bízová možnosti zahraničních výjezdů pro studenty gymnázia. Výjezdy nebude organizovat škola, každý student si sám vybírá projekty a své zapojení do nich. Mladí lidé ve věku 16 - 26 let mají možnost zúčastnit se našich mezinárodních projektů (v rámci Erasmus+) nebo projektů organizovaných našimi partnery. Projekty jsou zaměřené na sport, zaměstnanost mladých lidí, poznávání cizích kultur a především participaci na veřejném dění. Na projektech se vždy mluví anglicky. Pro mezinárodní projekty financované z programu Erasmus+ platí: ubytování zajištěno a plně hrazeno (pension, hotel, atd..), stravování zajištěno a hrazeno (každý si hradí to, co si chce koupit navíc např. v obchodě), doprava na místo konání - hrazena dle tarifů erasmus plus do určité výše. Klíčové kontakty: edita@youngleaders.cz, web: www.youngleaders.cz, facebook: facebook.com/youngleaderscz.
Platí také výzva pro studenty - pokud má někdo nápad na projekt, který by chtěl řešit s mladými lidmi z jiných zemí, ať se ozve na mail nebo facebook a ráda se s ní/m spojím a projekt připravím :). Aktuální informace budou průběžně k dispozici na FB profilu gymnázia.

Edita Bízová, Mgr. Marek Výborný, ředitel gymnázia


ČEZ

Program „Energie - budoucnost lidstva“ v Aule gymnázia

V pondělí 7. 12. 2015 se žáci všech třetích ročníků zúčastnili besedy "Energie - budoucnost lidstva", kterou pro společnost ČEZ zajišťuje agentura JLM. Přednášející doc. Martin Kropík z FJFI ČVUT v Praze a Tomáš Hejl ze společnosti ČEZ názorně ukázali problematiku výroby i spotřeby elektrické energie, výhody a nevýhody obnovitelných i neobnovitelných zdrojů a aktuální rizika, která jednotlivé způsoby výroby energie přinášejí. Poukázali na naši závislost na elektrické energii a rovněž nastínili výhled energetických potřeb lidstva do budoucna i některé možnosti, jak by šlo tyto potřeby uspokojit. Poutavá byla ukázka různých a mnohdy překvapivých zdrojů radioaktivního záření, detekce tohoto záření a možností ochrany před ním.

Mgr. Karel Šild


Basketbal

Basketbalové družstvo děvčat stříbrné – blahopřejeme!!!

Ve čtvrtek 3.12.2015 se družstvo dívek zúčastnilo turnaje v basketbale v rámci XXII. Regionální olympiády dětí a mládeže okresu Pardubice. Zápasy probíhaly tak jako každoročně v hale na Dukle a naše děvčata letos vybojovala 2.místo – jen krůček za těmi nejlepšími! Vřelé díky všem zúčastněným za příkladnou reprezentaci naší školy!!!

Mgr. Erika Macková


Drážďany

Adventní poznávací zájezd do Drážďan

V předvánočním čase zavítali žáci našeho gymnázia do saské metropole. Po příjezdu jsme navštívili Muzeum hygieny. Zde jsme si prohlédli putovní a stálou výstavu plnou interaktivních úkolů o lidském těle. Odpoledne jsme se prošli po památkách Starého města a naše poznávání jsme zakončili na slavném Striezelmarktu, kde jsme obdivovali středověké zvyky a tradice. Stihli jsme nakoupit i pár dárků pro naše blízké. Přestože bylo teprve 2. prosince, dýchla na nás atmosféra vánoc, na které se už teď velmi těšíme!

Mgr. Jaroslav Macek


Internetová matematická olympáda

Internetová matematická olympiáda

V úterý 24. 11. 2015 proběhlo unikátní matematické klání v rámci 8. ročníku internetové matematické olympiády. Naši školu reprezentoval sedmičlenný tým vedený Radkem Štolpou z G3.A, kterému se díky vynikající spolupráci podařilo v obrovské konkurenci čítající přes 230 středních škol z celé republiky obsadit 85. místo. K pěknému umístění gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Martin Sochor, garant soutěže


Odboj

Besedu na téma „Třetí odboj“ moderovala a AULE gymnázia místopředsedkyně Senátu Miluše Horská

Měsíc listopad zaměřený na projekt „Příběhy bezpráví“ jsme na našem gymnáziu zakončili v úterý 1. prosince besedou na téma „Protikomunistický odboj a odpor ve východních Čechách“, která se uskutečnila v Aule gymnázia. Besedy se zúčastnil historik Ústavu pro studium totalitních režimů Libor Slezák a zástupce „pétépáků“, pamětník komunistické perzekuce 50. let 20. stol. Josef Jičínský. První vstup uvedl studenty do kontextu období komunistické totality a to i v rámci východočeského regionu, pan Jičínský se soustředil na osobní svědectví, kdy jako syn sedláka („kulaka“) skončil v pomocných technických praporech a zažil bezpráví tehdejšího režimu. Pořad zprostředkovala a program i besedu moderovala místopředsedkyně Senátu PČR paní Miluše Horská, která k tématu sama dodává svoji glosu: „Stále je důležité připomínat si odvahu a odhodlanost osob, které se odmítaly smířit s komunismem.“. Děkujeme za možnost tohoto setkání na našem gymnáziu, které studentům umožnilo tento cíl do jisté míry naplnit. Možnost setkání s pamětníky, poznání našich novodobých dějin je podstatnou součástí vzdělávání mladé generace.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Mozart Times

Nové číslo The Mozart Times je na světě!

Neutichající píle našich studentů dala možnost vzniku nového čísla školního anglického časopisu The Mozart Times. Na jeho stránkách můžete nalézt zprávy z našich zahraničních jazykově-poznávacích cest téměř po celé Evropě, které řada z nás absolvovala v průběhu podzimních měsíců. Dále si můžete přečíst text o naší spolupráci s polskými studenty z Licea A. Osieckej z Wroclawi a jejich nedávném pobytu v České republice. V neposlední řadě se můžete dozvědět něco nového o naší paní učitelce Anglického jazyka Mrs. Lensmith. Ještě jednou děkuji všem spolužákům za jejich skvěle odvedenou práci.

Andrea Malá, G3.B


Foxconn

Zúčastnili jsme se projektu FOXCONN ŠKOLÁM

V pátek 27.11 2015 jsme se spolu s dalšími žáky naší školy zúčastnili akce „Foxconn školám“, kterou firma Foxconn připravila pro základní a střední školy. Vysoké školy jako například ČVUT Praha či Univerzita Pardubice zde měly vlastní stánky s propagací vlastní školy. K tomu si pro nás připravily plno zajímavých a hlavně zábavných aktivit, např.: infračervenou kameru, závody s roboty, hry na Nintendu a spousty dalších. Obsluhu stánků zajišťovali jak profesoři, tak studenti, kteří nám ochotně vysvětlili, jak vše vlastně funguje a také podali informace o své škole. Ale ani Foxconn nezůstal pozadu a připravil si pro nás prohlídku moderního strojírenského provozu, při které jsme se podívali do lakovny a expedice výrobků. Věříme, že celá tato akce byla mnohým nápomocná při volbě svého profesního směřování.

Pavel Trejbal, Jan Kučera G3.A


Bezpráví
Bezpráví

Příběhy bezpráví připomněly srpnovou okupaci 1968

Letošní ročník Příběhů bezpráví na našem gymnáziu přinesl projekci série krátkých dokumentů s označením OKUPACE 1968. Jednalo se o známý filmový týdeník č. 35 z roku 1968, dále studentskou stávku mapující dokument "Deset bodů" i emotivní výpověď "Ticho" k osobě a pohřbu Jana Palacha. Vše završil aktuální snímek "U nás pomáhali taky" Karla Strachoty, který téma aktualizuje směrem k současnosti. Na projekci jsme navázali besedou s našimi hosty, pamětníky srpnových událostí. Své vzpomínky přiblížili historik a pamětník Jiří Kotyk, který po srpnu 1968 rukoval na základní vojenskou službu. Druhým hostem byl pedagog a pamětník Jiří Štěpánek, který zachytil Pardubické srpnové dny na fotografiích. Komentář k fotografiím, souvislosti srpnových událostí nejen zde v Pardubicích i osobní vzpomínky v podání obou hostů byly zajímavým a přínosným doplněním letošních Příběhů bezpráví.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Kucharova

Pozdrav naší studentky ze studijního pobytu v USA

Posílám další pozdrav z Ameriky! Jsem tu už druhým měsícem a musím říct, že se za tu dobu stalo mnoho věcí. Ve škole se začínám pomalu ale jistě zabydlovat, rozumím téměř všemu v angličtině, což je ohromná výhoda. Při hodinách se můžu aktivně zapojit a tím získat nějáké plusové body, které se vždy hodí. Jeden z menších problémů je tady matematika, které musím dát trochu času, než budu rozumět všem anglickým slovům. Jeden z mých předmětů tady je také zpěv a tanec, tyto předměty mě opravdu baví, především choreografie, které vytváříme. Rozdíl oproti českým hodinám je takový, že jedna vyučovací hodina v České republice trvá 45 minut, ale tady trvá 78 minut, což je někdy opravdu únavné. Vzhledem k tomu, že učitelé pro nás vždy mají nějákou zajímavou práci, tak se nikdy nenudíme. Spolužáci jsou tady opravdu ohleduplní a respektují Vás, i když nejste z Ameriky. Za tento měsíc jsme se školou navštívili spoustu míst, mezi ty nejzajímavější patřil Boston, kterým jsem byla naprosto okouzlena! Určitě plánuji jeho další návštěvu. Druhý měsíc v Americe patří mezi náročnější i vzhledem k tomu, že ve škole máme spoustu práce a ano, musím říct, že se mi občas stýská po rodině a kamarádech, ale určitě nelituji toho, že jsem tady! Mějte se krásně.

Andrea Kucharová


Věda
Věda

Projekt „Věda a technika na dvorech škol“ na našem gymnáziu

Univerzita Pardubice realizuje na podzim tohoto roku vědecko-technické turné a „veze moderní svět vědy a techniky přímo za žáky základních a středních škol“. Vzhledem k pokročilé roční době jsme ve spolupráci s Univerzitou Pardubice tento projektový den realizovali ve středu 25.11. ve velké tělocvičně našeho gymnázia. Pro studenty připravily týmy akademiků a vysokoškoláků stanoviště tří fakult – Fakulty dopravní, Fakulty chemicko-technologické a Fakulty ekonomicko-správní – plná zajímavostí ze světa ekonomiky, robotiky a elektroniky, chemie nebo dopravních staveb. Na stanovištích si mohli studenti sami vyzkoušet celou řadu pokusů, hrátek nebo programování. Univerzitní vědecký tým vysvětloval podstatu vybraných jevů, pokusů a demonstrací pro každou třídu vždy jednu vyučovací hodinu. Akce se konala v rámci Roku průmyslu a technického vzdělávání. Dle ohlasů studentů i pedagogů byly prezentace vítaným a profesionálně připraveným doplňkem zvláště technických a přírodovědných předmětů. Děkujeme týmu Univerzity Pardubice za nabídku a prezentaci.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Archiv

Seminář z dějepisu na návštěvě ve Státním okresním archivu

Ve čtvrtek 19.11. jsme se v rámci semináře z dějepisu zúčastnili prohlídky Pardubického okresního archivu. Zde jsme se pod vedením Mgr. Růžičkové dozvěděli spoustu informací o fungování archivu, zjistili jsme, co všechno tu můžeme najít a také kolik práce je za obyčejným sestavením rodokmenu, které je dnes velmi populární. Poté jsme měli možnost nahlédnout do dobových dokumentů, dokonce i do samotného depozitáře, kde se veškeré archiválie uchovávají. Na závěr jsme si také prohlédli výstavu, která nás seznámila s každodenním životem v Pardubicích v období 1. světové války. Celá prohlídka byla velmi přínosná a obohatila nás o nové a zajímavé informace.

Dominika Papíková, Petra Vaňousová G4.B


AFSE

Partnerství s Alliance française de Strasbourg

V letošním školním roce jsme uzavřeli partnerství s Alliance française ve Štrasburku. Alliance nabízí kurzy francouzštiny všech úrovní, tematicky zaměřené kurzy, kulturní akce, výukové pobyty, atd. Našim studentům nabízí slevu 10 % na jakékoliv služby. Naučte se francouzsky přímo ve Francii a poznejte jejich každodenní život v reálu! Bližší informace v kabinetě cizích jazyků.

Mgr. Radka Majová


Cermat

Aktuální informace pro maturitní ročníky

Připomínáme studentům maturitního ročníku povinnost přihlásit se k jarnímu zkušebnímu termínu MZk. Každý maturant obdržel e-mailem předvyplněnou přihlášku, kterou po vytištění doplní o zbývající údaje včetně volby zkoušek a následně prostřednictvím TU odevzdá vedení školy. Ve společné části se volí dvě zkoušky (CJL a MAT nebo cizí jazyk) a v profilové části také dvě. Termín je stanoven do 27.11. 2015. Přihlašování se detailně věnuje také aktuální Maturitní zpravodaj č. 34. Připomínám možnost volby nepovinné písemné zkoušky Matematika+ v profilové části. Její výsledek nemá vliv na celkový výsledek MZk. Výhodou může být fakt, že některé VŠ zohledňují tuto zkoušku v rámci přijímacího řízení na VŠ. Bližší podrobnosti naleznete v sekci „Maturitní zkouška 2016“, případně se obracejte na TU nebo vedení školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy​


GIS day

Seminář ze zeměpisu na Univerzitě Pardubice

Ve středu 18. 11. 2015 jsme v rámci zeměpisného semináře navštívili přednášku na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.  Přednáška s názvem „GIS DAY“ se uskutečnila k příležitosti stejnojmenného mezinárodního dne. Jedná se o celosvětově rozšířený informační den, během kterého specialisté na geografické informační systémy informují veřejnost o tom, co je GIS a jak ovlivňuje náš každodenní život.  V průběhu přenášky nám byly prezentovány moderní technologie, jakými jsou například tzv. drony. Tyto novodobé stroje dnes nalézají široké spektrum využití, mimo jiné také v geografii.  Díky fotografickým snímkům z dronů dokážeme například zjistit rozsah znečištění vody chemickými látkami. Dále nám byly představovány speciální geografické informační software, které napomáhají při povodních nebo k lokaci nemovitostí. Tyto počítačové programy také umožnují lepší přístup k informacím pro složky integrovaného záchranného systému. 

Petr Mošner, G4.A


Varšava
Varšava

Filmový mezinárodní projekt „Inspired by The memory“ má za sebou workshop ve Varšavě

Ve dnech 13. - 15. listopadu jsme se zúčastnili prvního workshopu mezinárodního celoročního projektu „Inspired by The memory“, který z české strany pořádá organizace „Člověk v tísni“. Úkolem celého projektu je filmově zpracovat jakýkoliv příběh ze druhé světové války očima studentů. Setkání probíhalo v polské Varšavě, kde pro nás pořadatelé ihned po příletu připravili spoustu zajímavých workshopů a přednášek v angličtině, aby náš výsledný film byl co nejlepší. Přímo ve Varšavské filmové škole jsme se naučili jak dobře napsat scénář, správně nasvítit film a vyzkoušeli jsme si všechny možné filmové techniky. Také jsme měli možnost prohlédnout si Muzeum varšavského povstání, ve kterém jsme si poslechli historickou přednášku. Celý pracovní víkend byl velmi zajímavý a přínosný a těšíme se na další na další setkání - tentokrát v Praze.

Vilém Branda a Jakub Vondrouš, G2.A


Florbal

Dívky ve florbale stříbrné - blahopřejeme!​

Již tradičně v půlce listopadu je pořádán turnaj okresu Pardubice ve florbale dívek. Účast našeho týmu byla i letos korunována medailovou odměnou a to v podobě stříbrného kovu. Naše děvčata si s velkou chutí zastřílela a nebýt jedné těsné prohry, mohl​a​ být vítězkami.​ Děkujeme za vzornou reprezentaci školy!​

Mgr. Martin Plha​


Výstava
Výstava
Výstava

Komponovaná výstava „Příběh Jana Zajíce“ a „Polská a česká každodennost období normalizace“ k vidění až do 1. 12.

Měsíc „Příběhů bezpráví“, který je každoročním připomenutím mementa totalitních režimů 20. století, je v letošním roce na našem gymnáziu ve znamení mapování situace v Polsku a Československu na sklonku Evropy rozdělené železnou oponou. Ve dnech 12. – 16. 11. se uskutečnila návštěva partnerů (studentského týmu a pedagogů) z Licea A. Osieckej z polské Wroclawi. Setkání bylo vyvrcholením bezmála roční práce obou studentských týmů, během které se studenti snažili odkrýt a zaznamenat různé aspekty života společnosti v 70. a 80. letech ve své zemi. Využili k tomu dostupnou literaturu, hovořili s pamětníky, sledovali historické dokumenty, shromažďovali dobové předměty a vše zpracovávali do tematických prezentací. Výsledkem jejich práce se stala také výstava, která byla slavnostně zahájena v pondělí 16. listopadu.  Jedná se o komponovanou výstavu „Příběh Jana Zajíce“ a „Polská a česká každodennost období normalizace“. První výstava, zapůjčená občanským sdružením PANT, připomíná začátek normalizačního období a autentický pohled na postavu Jana Zajíce v širších souvislostech. “Jan Zajíc byl jedním z mála odvážných lidí, kteří po Janu Palachovi vyhlásili svou válku normalizačnímu, kolaborantskému režimu. Podobně jako Gabčík a Kubiš, vojáci spjatí s heydrichiádou, i on obětoval svůj život boji za svobodu a demokracii“, vzpomíná na svého bratra Jaroslav Zajíc. Druhá potom je výsledkem společné tvůrčí práce českých a polských studentů, kteří mohou vnímat analogii Zajícova činu v osobě R. Siwiece. Výstava je instalována v improvizované Galerii „U kopírky“ v 1. patře gymnázia a k vidění bude i pro širokou veřejnost každý den školního vyučování od 07:00 do 17:00 hod. až do 1. prosince. Srdečně zveme k návštěvě naší školy.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Škola
Škola

Studenti gymnázia uctili památku obětí pařížských útoků

Na úvod vernisáže výstavy (viz samostatná zpráva) uctili minutou ticha shromáždění studenti a pedagogové společně s polskými přáteli památku obětí teroristických útoků z Paříže. Jan Zajíc obětoval svůj život, abychom si i my stále připomínali hodnoty svobody, lidskosti a respektu k druhým. Nesmíme se nechat podobnými útoky zastrašit ani rezignovat na hodnoty, z kterých vyrůstá naše evropská civilizace, či se nechat strhnout k slepé netoleranci a nenávisti. K uctění památky obětí byly také v pondělí 16.11. před budovou gymnázia vyvěšeny a staženy česká a evropská vlajka na půl žerdi. Jsem hrdý na iniciativu samotných studentů, kteří sami spontánně vytvořili ve škole malé pietní místo, se vzpomínkou na oběti nejen pařížských útoků, ale i všech dalších podobných činů kdekoli ve světě. Pray for Paris.​

​Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Litomyšl
Litomyšl

Páteční pracovní program polské návštěvy vystřídala návštěva Litomyšle

Polská skupiny studentů Licea A. Osieckej z Wroclawi má za sebou polovinu pobytu u nás. V pátek byla vydařeným vrcholem programu konference „Polsko a Československo na sklonku rozdělené Evropy – v čem jsme si byli či nebyli podobní“, kde vystoupili zástupci obou týmů s prezentacemi zachycujícími detaily historie své země v době, kdy jsme oba státy byly součástí východního bloku. Mimořádným hostem konference byl historik a znalec polsko-českých vztahů doc. PhDr. Jiří Friedl, Ph.D. z Historického ústavu AV ČR, který přednese příspěvek, ve kterém se mimo jiné věnoval kontaktům československého a polského disentu. V diskusi také vysvětloval rozdílnou situaci v Polsku a u nás v 70. a 80. letech i odlišný vztah k SSSR a komunistické ideologii. Doc. Friedl ocenil kvalitní přípravu i dotazy ze strany našich i polských studentů. V sobotu jsme již vyrazili za poznáním krás Pardubického kraje a našim hostům ukázali komplex litomyšlských památek zapsaných na seznamu UNESCO. V neděli čeká studenty komentovaná návštěva Prahy a v pondělí závěr celého pobytu s vernisáží komponované výstavy „Příběh Jana Zajíce“ a „Polská a česká každodennost období normalizace“, která bude instalována v improvizované galerii „U kopírky“ v budově gymnázia. ​

​Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Vědění mladým

Literární seminář v Divadle Járy Cimrmana​

Ve středu 11. listopadu jsme společně s literárním seminářem za přítomnosti několika nadšených cimrmanologů z řad učitelského sboru navštívili Žižkovské divadlo Járy Cimrmana v Praze. Zde jsme zhlédli nejmladší hru z repertoáru divadla dnes již starých pánů - České nebe (2008). Hned na začátku nás přivítal jeden ze zakládajících členů Miloň Čepelka, který podal jako vždy úžasný výkon, tentokrát v roli J.A. Komenského, dále se v semináři a později jako Jan Hus, představil například Jaroslav Weigel, taktéž významná osobnost hereckého souboru, nebo bývalý kulisák, dnes už zasloužilý herec, Petr Brukner, později vystupující jako svatý Václav. Po přestávce jsme si užili samotné představení ve skvělém obsazení, které bylo velmi příjemným zážitkem, jak pro znalce Cimrmanova díla, tak pro nováčky. Chytrý specifický humor si rozhodně našel svého diváka a minimálně jsme si všichni krásně připomněli důležité osobnosti české historie. ​Umělecký zážitek byl skvělý a doufáme, že se do divadla brzy vrátíme.

Andrea Onuferová, G4.B


RUJ

Tři dny (ne)jenom ruského jazyka

Ve dnech 5.11-7.11 jsem se zúčastnila ruského semináře na Gymnáziu Dašická. Tento ruský kurz byl zaměřený především na obohacení slovní zásoby, na poznání ruských reálií a na zlepšení konverzačních schopností. První čtvrteční hodina probíhá poměrně poklidně. Pan profesor a zároveň rodilý mluvčí Doguněk nám vyprávěl o ruské kultuře a tradiční muzice. Druhý ruský den jsme s ruskou skupinou prožili na hradecké univerzitě. Zde nám přednášela Bc. Barbora Hypiusová, mladá studentka, která studovala v Moskvě na pedagogické státní univerzitě. Měla pro nás připravené pracovní listy a svojí přednášku měla doplněnou velice zajímavou prezentací o ,,Городe белых ночей ,,(= město bílých nocí-MOSKVA). Přednáškou jsem byla velice mile překvapená. Velice slečnu Barboru Hypiusovou obdivuji. Po dopoledním programu jsme dostali vynikající oběd - steak s americkými bramborami. Po obědě jsme se vydali zpět na gymnázium. Celé páteční odpoledne jsme pokračovali ,,v duchu,, ruského jazyka. Bavili jsme se o památkách Ruska, o cestování po Rusku a také jsme se dozvěděli něco málo o ruské federaci z hlediska zeměpisu s paní PhDr. Danou Hoškovou a s paní lektorkou Olgou Ščolkovou. Sobotní dopoledne, poslední ruský den, byl zasvěcený ruským tradicím. Hovořili jsme o ruských zvyklostech a i o tradiční ruské kuchyni, kterou jsme měli příležitost také ,,ochutnat,,.  Byly pro nás připravené výtečné ruské lívance a tradiční černý čaj. Celý ruský seminář jsme zakončili zpěvem ,,Večery pod Moskvou,,. Byly nám rozdány certifikáty o účasti a společně jsme se všichni rozloučili. Na kurzu jsem se naučila nové a zajímavé věci a také jsem zde poznala nové ,,ruské,, kamarády. Jazykový kurz bych doporučila i ostatním spolužákům či nadšencům do jiných cizích jazyků. До свидания! И всего самого доброго!

Veronika Balková G3.A


Vědění mladým

Konference Vědění mladým i s naší účastí

Ve čtvrtek 12. 11. 2015 se 25 studentů se zájmem o SOČ zúčastnilo konference VĚDĚNÍ MLADÝM pořádané Univerzitou Pardubice. Studenti měli možnost shlédnout 33 nejlepších prezentací SOČ z celé ČR z různých oborů. Naši školu zastupovalo 5 prací a všechny byly odbornými garanty hodnoceny velice kladně. J. Vodičková: Citlivost bakterií rodu Arcobacter na antibiotika; K. Tučková: Efekt dizociplinu na chování potkanů; T. Štveráková: Experimentální modely autoimunitních onemocnění; A. Rolečková: Genetická variabilita Toll-like receptoru 4 v čeledi sýkorovitých; R. Formánková: Využití naturopatických metod k odhalování příčin a léčbě migrény
Děkujeme děvčatům za vzornou reprezentaci školy.

RNDr. Květa Sýkorová, garant projektu


Talent
ČR

Na pracovní návštěvu přijíždějí studenti z Licea A. Osieckej z Wroclawi

Skupina studentů této polské partnerské školy bude na naší škole pobývat ode dneška do pondělí. Po příjezdu je čekala prohlídka školy, seznámení s českými partnery, ale i přijetí a beseda s náměstkyní hejtmana PKj Janou Pernicovou či komentovaná návštěva pardubického zámku. V bohatém a pracovně velmi intenzivním programu je čeká návštěva výuky, spolupráce se studentským týmem našeho gymnázia, a to zvláště směrem k vyústění společné téměř roční spolupráce na mapování života u nás a v Polsku v období 70. a 80. let 20. stol. , a o víkendu i návštěva Litomyšle a Prahy. Klíčovými body programu je potom v pátek se konající v AULE gymnázia konference „Polsko a Československo na sklonku rozdělené Evropy – v čem jsme si byli či nebyli podobní“, kde v rámci konference vystoupí zástupci obou týmů s hlavní prezentací své práce. Zvláštním hostem konference bude historik a znalec polsko-českých vztahů doc. PhDr. Jiří Friedl, Ph.D. z Historického ústavu AV ČR, který přednese příspěvek na téma „Normalizace v Československu a Polsku s poukazem na kontakty představitelů disentu ve východních Čechách“. A v pondělí navážeme vernisáží komponované výstavy „Příběh Jana Zajíce“ a „Polská a česká každodennost období normalizace“, která bude instalována v improvizované galerii „U kopírky“ v budově gymnázia. ​

​Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Talent
Talent

Tereza Brancuská (G4.B) získala významné ocenění Mladý talent Pardubického kraje 2015

Pardubický kraj opět ocenil žáky, kteří v uplynulém roce dosáhli mimořádných výsledků při svém studiu. V sále Jana Kašpara KrÚ se sešli žáci základních i středních škol i zástupci uměleckého školství, kteří z rukou náměstkyně hejtmana Jany Pernicové převzali pamětní listy a 16 mladých lidí se stalo čerstvými držiteli cen Mladý talent 2015. Je mezi nimi i naše studentka Tereza Brancuská, která je nejlepší angličtinářkou Pardubického kraje za uplynulý školní rok a reprezentovala nás úspěšně v celostátní kole olympiády z anglického jazyka. Součástí programu byla opět neformální beseda s oceněnými žáky, kteří o svých úspěších hovořili s velkým zaujetím, pokorou, bezprostředností a často i s humorem. Věřím, že Tereza i další ocenění jsou příkladnou motivací pro další studenty připravující se aktuálně na soutěže a projekty. Blahopřejeme Tereze, děkujeme ji za skvělou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších studijních úspěchů. ​

​Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Multimediální den

Studenti na Multimediálním dni na Masarykově univerzitě v Brně

Dne 6. 11. jsme se coby zástupkyně literárního semináře vydaly na Multimediální den Masarykovy univerzity, který byl tentokrát na téma Média a manipulace. Posilněny ranní kávou jsme tedy vyrazily na Fakultu sociálních studií, kde jsme hned zapadly do místního studentského života. Nejprve jsme si na každoročním mediálním jarmarku vyzkoušely, jaké je to být na titulní stránce novin a zjistily, že napsat zajímavý článek není ani zdaleka tak těžké jako vymyslet mu poutavý titulek. Po obědě jsme se zúčastnily přednášky Média za socialismu vedenou paní Lídou Rakušanovou, novinářkou, která po roce 1968 pracovala v Rádiu Svobodná Evropa. Ta nás seznámila s dobou, ve které přístup k nezkresleným a objektivním informacím byl prakticky nemožný. Celý den stejně jako přístup všech studentů na univerzitě nás velmi nadchl a motivoval ke studiu žurnalistiky.

Petra Vaňousová, Kateřina Kovandová, Tereza Čaladi G4.B


Summit

Druháci nechyběli na prvním setkání Pražského studentského summitu v modelu OSN

V sobotu 7. 11. jsme se s mým diplomatickým All-Star teamem (Anna Krištofíková-UNEA, Filip Kožíšek-DISEC, Filip Mareček-HRC, Simon Lichtenberg-ECOFIN, Tomáš Svatý-UNSC) vypravili do Prahy, abychom se zde zúčastnili XXI. ročníku Pražského studentského summitu v modelu OSN. V časných ranních hodinách, nastupujíce do vlaku, nás obklopovalo sebevědomé nadšení a půdu pražské VŠE jsme bez nadsázky vzali útokem. Po prvním workshopu jsme všichni znalí svých kompetencí v rámci jednotlivých orgánů a budeme se snažit hrdinně hájit zájmy námi zvolené země Nigérie, již zastupujeme, a to i přes to, že nepatří mezi oněch pět dominantních zemí s právem veta. Čeká nás ještě několik workshopů před velkou dubnovou konferencí a na každém z nich se budeme snažit pochytit co nejvíce informací a uspět v těžké konkurenci ostatních delegací. Držte nám palce!

Tomáš Svatý, G2.C


Klokan
Ocenění
Ocenění

Studenti našeho gymnázia mezi oceněnými nejlepšími studenty SŠ v Pardubicích

Hudební sál pardubické radnice byl v pondělí 9. listopadu místem předávání diplomů a ocenění nejlepších studentů SŠ v Pardubicích za školní rok 2014/15. Z žáků nominovaných naší školou byli pozváni a diplom a ocenění získali tito studenti: Tereza Brancuská za 1. místo v krajském a účast v celostátním kole olympiády z anglického jazyka a za 1. místo v celostátním kole literární soutěže „Evropa ve škole“, dále ve stejné olympiádě za 2. místo v krajském kole Thomas Riley. Za 1. místo v krajském kole SOČ Tereza Rolečková a za 2. místo v krajském kole olympiády z biologie Martin Trávníček. Stranou nezůstaly ani úspěchy v olympiádě z francouzského jazyka, kde si ocenění odnesly Katka Dobíhalová a Klára Kalinová. Z absolventů, který se bohužel pro své studijní povinnosti nemohl dostavit osobně, byl oceněn Richard Burkoň za 2. místo v soutěži programování – webové aplikace. Zvláštní Cenu fair play za činnost prospěšnou pro znevýhodněné spolužáky a kamarády potom obdržela i s velkým potleskem Radka Formánková. Studenti převzali ocenění z rukou primátora Martina Charváta a jeho náměstka Jakuba Rychteckého. Oba konstatovali, že budou potěšeni, když studenti své další profesní působení v oborech svého zájmu spojí v budoucnu s městem Pardubice. Všem popřáli řadu dalších studijních úspěchů. Děkuji pedagogům za vedení úspěšných studentů, Radce Formánkové za obdivuhodné osobní a dobrovolné nasazení a všem za skvělou reprezentaci školy!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Plavání

​Máme další body do krajské olypiády škol!

V pondělí 9. 11. 2015 se konala soutěž v plavání v rámci XXII. Olympiády dětí a mládeže okresu Pardubice. Naši školu reprezentoval dívčí i chlapecký tým převážně amatérských plavců. Srdnatě bojovali v individuálních disciplínách, v polohové štafetě i v závěrečné štafetě 6 x 50m volným způsobem. Dívky obsadily 2. místo, chlapci skončili na 4. místě. Všem našim sportovcům děkuji za vzornou reprezentaci a za další zisk bodů v celkovém hodnocení olympiády.

Mgr. Lenka Koberová


Klokan

​Juraj Rudy zvítězil v ​Přírodovědn​ém​ klokan​ovi​ 2015​ okresu Pardubice​

Letos se v rámci okresu Pardubice soutěže zúčastnilo v kategorii Junior celkem 302 žáků. Naši žáci zaznamenali vynikající úspěch v podobě prvního místa, které obsadil Juraj Rudy z třídy G 1.A ziskem 77 bodů ze 120 možných. V první desítce soutěžících se umístilo celkem 6 našich žáků. Ke skvělému umístění gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci školy.

Mgr. Karel Šild


Anglické divadlo

Anglické divadelní představení

V úterý 3. 11. 2015 naši školu opět navštívilo The Bear Educational Theatre s představením The History of England - part I. a part II. Studenti druhých a čtvrtých ročníků měli možnost nahlédnout do historie Anglie díky netradičnímu pojetí amerických herců. Ti se snažili představit dějiny Anglie od postavení Stonehenge až po 2. světovou válku. To samé představení čeká i studenty třetích ročníků ve čtvrtek 12. 11. od 13:00 opět v Aule gymnázia. ​

Mgr. Soňa Chalupová


Lucerna
Lucerna
Lucerna

11. roč. Příběhů bezpráví – ve studentské porotě Ceny Příběhů bezpráví zasedl i náš student Petr Jůn

V pondělí 2. listopadu se od 19.00 v pražském kině Lucerna uskutečnilo slavnostní zahájení 11. ročníku projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. Během večera byly předány Ceny Příběhů bezpráví lidem, kteří se postavili komunistickému režimu, studenti představili projekt Z místa, kde žijeme a v závěru večera byla ve zcela zaplněném kině Lucerna společně pokřtěna kniha Moskva posílá tanky. V tříčlenné studentské porotě, která vybírala tři letošní laureáty Ceny příběhů bezpráví byl také student našeho gymnázia, který se aktivně sám zapojil v loňském roce do projektu „Z místa, kde žijeme“, Petr Jůn. Společně s paní Martou Jansovou, sestrou Jana Zajíce, který se 25. 2. 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci, předával cenu určenou pro Františka Cechu, který po krutém zacházení a psychickém vytížení zemřel v roce 1959 ve valdické věznici. Cenu převzala jeho dcera Ludmila Ševčíková. „Kdo zapomíná na svoji minulost, ten rezignuje na budoucnost a neorientuje se ve složité současnosti,“ připomněl ve svém příspěvku ředitel spol. Člověk v tísni Šimon Pánek. „Zachytit osobní historii z doby nesvobody je stejně cenné, jako připomínat velká historická data. Někdy je to ještě důležitější, protože jednotlivé lidské osudy nám dávají možnost zpětně onu zlou dobu skutečně prožít a pochopit,“ řekl při předávání jedné z cen ministr kultury ČR Daniel Herman.
Petrovi děkujeme za reprezentaci gymnázia a pro všechny studenty připomínáme, že letošní Příběhy bezpráví na našem gymnáziu připravujeme na čtvrtek 26. listopadu. Tematicky se budou věnovat srpnové okupaci 1968 a hosty budou pamětníci historik Jiří Kotyk a fotograf Jiří Ševčík. Ještě před tím v pondělí 16. listopadu bude ve škole slavnostně zahájena komponované výstava, jejíž součástí bude kromě studentského projektu také příběh Jana Zajíce.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Německé divadlo

Německé divadelní představení "Främmt"

V pondělí 2. 11. navštívilo téměř 50 žáků našeho gymnázia Divadlo 29, kdy viděli německé představení "Främmt" hrané divadlem Strahl z Berlína. Jejich vystoupení se zamýšlelo nad tématem rasismu, který je nejen v Německu, ale i u nás velmi aktuální. Divadelní hra pro mládež - příběh o předsudcích, pokračovala po skončení rozhovorem s herci, kteří nám přiblížili některé výrazy nepříliš používané ve spisovné němčině a podělili se s námi o zkušenosti ze studování této hry. Už teď se těšíme na další ročník Německého divadla.

Mgr. Jaroslav Macek


Berlín

Poznávací expedice – Skandinávie 2015

Ve středu 28.10. v ranních hodinách jsme s dalšími studenty našeho gymnázia vyrazili směr sever, konkrétně Německo, Švédsko, Norsko a Dánsko. První zastávkou na naší dlouhé cestě byl Berlín, kde jsme viděli například Braniborskou bránu, Berlínskou katedrálu a mnoho dalších zajímavých míst a budov. Po prohlídce Berlína nás čekala noc na trajektu, kterým jsme překonali Balt do Švédska, kde jsme si mohli prohlédnout slavný most přes Öresund, který spojuje švédské Malmö a dánské hlavní město Kodaň. Dále jsme viděli krásnou krajinu s fjordy nebo také vikingské muzeum. Když jsme dojeli do Norska, navštívili jsme předměstí Osla Holmenkollen, konkrétně lyžařský skokanský můstek Holmenkollbakken. V Oslu jsme měli čas až do večera, a tak jsme si stihli prohlédnout také Vigeland Park s krásnou flórou a Fram muzeum, které vypráví příběh o Norských polárních expedicích. Poté jsme v Oslu dostali rozchod, abychom si mohli individuálně užívat norských krás. Po části noci strávené v chatkách jsme se našim autobusem přesunuli na trajekt do Dánska. V hlavním městě jsme absolvovali celodenní prohlídku a měli jsme možnost vidět například zámek Rosenborg nebo sochu Malé mořské víly z pohádky Hanse Christiana Andersena. V neděli na cestě domů se naše výprava ještě zastavila na prohlídku Drážďan. Celý zájezd byl velmi vydařený. Naplněn skvělými zážitky bych rád za všechny studenty poděkoval našim pedagogům za to, že s námi výlet podnikli a těch pět dní to s námi vydrželi.

​Ondřej Štěpánek, G4.B


Anglie

Jazykově-poznávací pobyt v Oxfordu

Náš výlet začal v neděli, když jsme celí natěšení vyjeli z Pardubic směrem do Anglie. A o 21 hodin později jsme už stáli v Londýně a ani nedostatek spánku ani únava nám nezabránili prožít pěkný den. Viděli jsme Westminster Abbey, Buckingham Palace, Houses of Parliament, Big Ben, Downing Street, Trafalgar Square, Tower Bridge, hrad Tower a korunovační klenoty. Celý Londýn jsme si prohlédli z jízdy na London Eye, kde nám nádherný výhled nekazil ani jediný mráček. V dalších dnech jsme navštívili Warwick Castle, Stratford nad Avonou, Stonehenge, Bath a v Oxfordu samozřejmě Christ Church College, kde se natáčel Harry Potter. Také jsme se účastnili dopoledního vyučování, za které jsme obdrželi certifikáty. U rodin byli snad všichni spokojení, ochutnali jsme „tradiční“ britská jídla, pili čaj s mlékem a spoustu dalšího… Z našeho zájezdu jsme si kromě krásných vzpomínek dovezli i řadu fotek, suvenýrů, mnoho věcí z Primarku, videí, selfie, zážitků, nových poznatků a dobrý kolektiv.

Tereza Tesnerová, G2.B


ČOV

Exkurze do Čístírny odpadních vod v Hradci Králové

V úterý 27.10. se žáci tříd G1.B a G1.C zúčastnili exkurze v ČOV Hradec Králové. Tato čistička odpadních vod je v Evropě unikátní. Splňuje nejpřísnější normy EU. Voda se zde úplně vyčistí a současně se využije bezezbytku i vznikající bioplyn a kaly. Žáci si mohli udělat ucelenou představu o nejmodernějších metodách čištění odpadních vod a doplnit tak informace z oblasti ochrany životního prostředí.

Mgr. Tomáš Voltr


ČOV

Exkurze do prachovické cementárny

Ve středu jsme se společně s třídou G1.A vydali do prachovické cementárny a dnes již rekonstruované vápenky, jejíž pece vyhasly v šedesátých letech minulého století. Exkurze byla zajímavá, dozvěděli jsme se například, jakými procesy musí vápenec projít, aby se z něj stal cement, či jak se dříve vápno vypalovalo. Byl krásný den, nepršelo, co víc si přát.

Tomáš Svatý, G1.C


Klokan

Přírodovědný klokan 2015

Letos se této již tradiční soutěže zúčastnilo na naší škole celkem 163 žáků v kategorii "Junior", která je určena prvním a druhým ročníkům středního stupně. Se záludnými otázkami z biologie, chemie, fyziky a matematiky si během 40 minut nejlépe poradil Juraj Rudy z třídy G1.A se ziskem 77 bodů ze 120 možných. S mírným odstupem ziskem 70 bodů se na druhém místě umístila Rebeca Součková z třídy G2.B. V těsném závěsu ziskem 69 bodů pak následovali čtyři žáci, z nichž třetí místo připadlo dle pravidel soutěže nejmladší z nich a to Tereze Švejdové z třídy G1.C. K dosaženým výsledkům gratulujeme!

Mgr. Karel Šild, garant soutěže


MF Dnes

Projekt MFDnes „Studenti čtou a píší noviny“

Studenti gymnázia se v uplynulých dnech aktivně zapojili do projektu MFDnes „Studenti čtou a píší noviny“. Píší příspěvky na různá aktuální společenská témata, které jsou každý den zveřejňovány v celostátním vydání MFDnes. Současně má škola každý den k dispozici zdarma volné výtisky pro studenty, s kterými pracují v rámci výuky českého jazyka. V rámci projektu byl v pátek 23. října zveřejněn text Dominiky Papíkové ze 4. roč. s aktuálním názvem „Věříme mýtům o zlém islámu. Skutečnost je jiná“. Stojí za přečtení a zamyšlení. Blahopřejeme!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Logická

Jsou známy výsledky Logické olympiády!

V základním kole logické olympiády, které studenti vyplňovali ze svých domovů, se na 1. místě z naší školy umístil Zdeněk Perný z G1.B a postupuje tak do krajského kola. Za zmínku dále stojí pochvala dalším třem řešitelkám, které se umístily těsně před branami krajského kola a to Bořilové Karolíně (G1.B), Patočkové Karolíně (G1.A) a Svobodové Tereze (G1.C). Samozřejmě také děkujeme všem zúčastněným a budeme držet palce Zdeňkovi, aby jeho umístění v krajském kole, které proběhne 6. 11. v Pardubicích, bylo co nejlepší!

Mgr. Veronika Ptáčková, koordinátor Logické olympiády


Londýn

První zprávy z Londýna

V rámci projektu „Zvýšení jazykových kompetencí – EUROPE 2015“, který přinesl škole z evropských zdrojů OP VK bezmála jeden milión korun, odjela v neděli skupina 14 studentů na týdenní jazykově-poznávací pobyt do Oxfordu. Pondělí strávili v Londýně a zde jsou aktuální zprávy: "Po jednadvacetihodinové cestě autobusem jsme konečně dostali možnost být oslněni úžasným Londýnem, kde jsme nevynechali možnost navštívit nejznámější místa jako např. Houses of Parliament, Trafalgar Square, Tower Bridge i Tower of London. Nesmíme opomenout ani velkolepý London Eye, kde jsme se dostali na vyhlídku ve výšce 136 m. Po únavném dni stráveném v Londýně jsme opět nasedli do autobusu směr Oxford, kde jsme měli dvě hodiny čas zpracovat zážitky a zároveň promýšlet, jaká asi bude naše adoptivní rodina. S kruhy pod očima, ale s úsměvem Vás srdečně zdravíme."

Anežka Kubištová, G4.B, na cestě London - Oxford


Neměcký divadelní festival

Německý divadelní festival

Německý divadelní festival v Pardubicích se koná pravidelně na podzim od roku 2004. Profesionální divadelní soubory z Německa prezentují své nejaktuálnější hry a zapojují do nich často i publikum. Tento týden se představení Die Bremer Stadtmusikanten zúčastnily 1. ročníky našeho gymnázia. Žáci zhlédli představení, z toho někteří i aktivně na pódiu zapojili, díky mnichovskému divadlu Galli v čele s nezapomenutelnou Helenou George. Večer se konalo vystoupení pro dospělé. S potěšením můžeme konstatovat, že se představení EheJubel (Manželské radovánky), které je volným pokračováním oblibené komedie o radostech a strastech v manželství, zúčastnili i bývalí žáci našeho gymnázia.

Mgr. Jaroslav Macek, sekce NEJ


Divadlo

Literární seminář na Malé scéně VČD

Dne 19. 10. se skupina studentů literárního semináře vydala na Malou scénu Východočeského divadla, abychom si zpříjemnili pondělní večer a zjistili, jak se dělá divadlo v Praze. Hostující soubor divadla OLDStars byl opravdu výhradně pražský a přijeli nám do Pardubic zahrát představení Andreje Ivanova s názvem TO VŠECHNO ONA. Hra se zabývá problémy mezilidských vztahů v moderní "online" společnosti, zvláště pak vztahu ovdovělé matky a jejího internet-hltajícího dospívajícího syna. Scéna je čistě minimalistická - vlastně jen šedý čtvercový gauč, polštáře, bílá košile a dvě klávesnice - což inscenaci velmi svědčí. Děj se posouvá pomocí brilantně vypointovaných monologů obou protagonistů, takže divák si skládá celkový obrázek o jejich bortícím se soužití ze dvou odlišných úhlů pohledu. Obratem děje se stává moment, kdy si matka založí falešný profil na sociální síti, aby si jako studentka Toffee mohla se svým synem alespoň nějak povídat. Dozví se něco, co neměla? A co se stane, když syn matčino tajemství objeví? To a ještě víc se dozvíte, když na představení zavítáte, což bych všem vřele doporučila. Krom výborných hereckých výkonů Ljuby Krbové a Jana Battěka, stojí za zmínku ještě obrovská dávku humoru, která celé představení provází a rozhodně vám prosvětlí ponuré sychravé podzimní dny. Takže ať už v Praze nebo u nás - tohle představení rozhodně stojí za to!

Tereza Brancuská, G4.B


Stužkovací večírek

Stužkovací večírek G4.B

V pátek 16.10. G4.B zahájila příjemnější část maturitního ročníku stužkovacím večírkem. Žáci i učitelé se přenesli v době a naladili vlnu ELECTRO SWINGU. Večer proběhl dle představ a předčil naše očekávání. Už teď se těšíme na maturitní ples, kam Vás srdečně zveme.

Anežka Kubištová, G4.B


Španělsko

Skupina studentů španělského jazyka se vrátila z jazykově-vzdělávacího pobytu ve Španělsku

Ano, je to tak! Ve středu 7. 10. jsme se vydali do španělského města, které se nachází v severovýchodní části Pyrenejského poloostrova. Tím městem byla proslulá katalánská Barcelona. Vydali jsme se sem, abychom poznali místní kulturu, život, obdivovali místní památky a významná místa, ale také, a na to nesmíme zapomenout, abychom zlepšili a studovali námi oblíbený jazyk španělštinu...

Ondřej Běloušek, G3.C


Berlín

Jazykově-poznávací pobyt v SRN

V sobotu 18. 10. se naše skupina, unavená, ale spokojená, vrátila z Německa. Po několik dní bojovala s němčinou, byla vystavena deštivému počasí, ale dobrou náladu neztratila ani jednou. V průběhu celého pobytu navštívilo 13 studentů Drážďany, nádherný zámek Moritzburg, historickou Postupim, ale hlavně spoustu zajímavých míst v Berlíně od vyhlídkové Fernsehturm, přes Reichstag až po Holocaust Denkmal a Brandenburger Tor. „Kurz byl naplněn mnoha aktivitami, které se nám velice líbily a na závěr jsme obdrželi certifikáty o jeho absolvování. Památky, jež se nám nevešly do programu, jsme s panem učitelem Mackem navštívili při večerních procházkách a musíme uznat, že večerní Berlín je velice impozantní,“ říká Veronika Niščáková. Studenti zjistili nejen velké množství informací z historie, ale poznali pulzující život v ulicích metropole Německa. O obrovské chuti po vědění našich studentů svědčí i to, že se i po každodenním chození v dešti znovu večer vydali do ulic Berlína. Wiedersehen und Tschüss bis zum nächsten Mal!

​Mgr. Jaroslav Macek a Simon Lichtenberg, Markéta Hájková, Veronika Niščáková


VČD

Studentské předplatné VČD

Dne 14. 10. jsme mohli díky předplatnému do Východočeského divadla zhlédnout divadelní hru od německého dramatika Bertolta Brechta, Kavkazský křídový kruh. Příběh vypráví o vzpouře na Kavkazu, kde je zabit guvernér a jeho žena ve spěchu opouští své dítě, kterého se ujme služka Gruša. Stará se o něj a stává se mu matkou, ale je dohnána před soud kvůli biologické matce, které jde pouze o peníze a rozlehlé statky. Soudu předsedá spravedlivý, ale trochu podivný bezdomovec, který podobně jako moudrý Šalamoun rozhodne ve prospěch matky, které jde především o dobro dítěte - Gruši. Hru skvěle zrežíroval Petr Novotný a ráda bych vyzdvihla herecký výkon Ladislava Špinera hrajícího soudce Azdaka nebo talentovanou Veroniku Mackovou v roli Gruši, která získala angažmá tento rok. Už se nemůžeme dočkat na další představení, které nás čeká v prosinci.

Dominika Papíková, G4.B


VČD

Bez nápovědy ve VČD

V pondělí 12. září se několik studentů literárního semináře zúčastnilo besedy s herci Východočeského divadla. Beseda se konala na Malé scéně a nesla název Bez nápovědy. Úplně první pondělní inscenace představila tři mladé herce-J. Lásku, V. Mackovou a P. Borovce, kteří společně s moderátorkou J. Uherovou zaujali nejenom svými vzpomínkami, ale i předvedli své kulinářské schopnosti. Při přestávce podávali divákům delikátní rajskou polévku. Malá scéna připomínala spíše kavárnu a dotazy hercům nepokládala pouze moderátorka, ale diskuze se zúčastnili i diváci. Tento velmi příjemný večer je do budoucna plánován i s ostatními herci VČD a bude opakován v dvouměsíčních intervalech.

Tereza Čaladi, G4.B


Cermat

Aktuální informace k maturitní zkoušce 2016

Společnost Cermat v minulých dnech zveřejnila několik důležitých dokumentů týkajících se přípravy k maturitní zkoušce 2016. Na základě zkušeností z realizace didaktického testu z českého jazyka a literatury byl připraven Seznam autorů literárních děl, literárních žánrů, směrů a hnutí. Pro maturitní zkoušku z českého jazyka konanou v roce 2016 seznam vymezuje rozsah vědomostí, jejichž osvojení může být ověřováno prostřednictvím didaktického testu z českého jazyka a literatury. Na přípravě seznamu se podíleli učitelé českého jazyka a literatury, kteří vyučují na různých typech středních škol, a zástupci Asociace středoškolských češtinářů, do připomínkového řízení se zapojil také Ústav pro českou literaturu AV ČR. Dále byly zveřejněny příklady úloh z literární historie. K dispozici je také nové číslo Maturitního zpravodaje, které seznamuje nejen s novinkami týkající se maturitní zkoušky, ale přináší ucelené informace k maturitě obecně, jak se k ní přihlásit, jak se na ni řádně připravit a kde hledat podložené informace. V případě nejasností se obraťte na Mgr. Radku Klempířovou.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy​


Filmový

Filmový klub navštívili zástupci integračního centra pro cizince

V úterý 13.10. se na naší škole uskutečnil Filmový klub, tentokráte na tíživé téma uprchlictví. Dokument Přestupní stanice, který se snažil popsat, co lidé na riskantní cestě za bezpečím či vysněným životem prožívají, doprovázela beseda se zástupci integračního centra pro cizince, Janou Vondráčkovou a Janem Kočím. Z této besedy vyplynulo, že by lidé měli býti více kritičtí k informacím, jež jsou jim denně předkládány. Děkujeme za zodpovězení mnoha dotazů, které směřovaly k problematice migrace, azylového řízení či aktuální debaty o povinných kvótách pro příjem uprchlíků. Těšíme se na vás na další projekci filmového klubu.

​Za filmový klub Vojtěch Janeba, G3.A


Berlín

Aktuálně z Berlína

Skupina studentů německého jazyka je tento týden na jazykově-poznávacím pobytu ve SRN. Vedoucí kurzu Jaroslav Macek aktuálně hlásí: „Ve středu jsme poznali blíže historii Berlína a Německa. Dále jsme navštívili Gedächtniskirche, muzeum Story of Berlin a také nejslavnějši obchodní dům KaDeWe. Ve čtvrtek jsme po výuce odjeli do Postupimi, kde jsme si prohlédli zámeček Cecilienhof, odkud se rozhodovalo o poválečné historii Evropy. Ani nevlídné počasí nám nebere chuť k dalšímu poznávání.“ Přejeme další zážitky v závěru pobytu a šťastnou cestu domů.

​Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Francie
Francie

Jazykově-poznávací pobyt v jižní Francii plný zážitků a zkušeností

Sobota 3.10. byl náš nejočekávanější den. Víte proč? Skupina 15 francouzštinářů tělem i duší včetně paní učitelky Majové vyrazila vstříc studentskému životu do Francie. Uprostřed chladné noci k nám dorazila velmi smutná zpráva, že město Antibes, kde jsme měli být ubytovaní, zasáhly zničující povodně. Naštěstí nám cestovní kancelář během noci vyjednala náhradní ubytování, a tak nám nic nebránilo v tom, abychom strávili, dovolím si tvrdit, jeden z nejkrásnějších týdnů v našem středoškolském životě. Paní delegátka pro nás připravila velmi pestrý program – poznali jsme nejenom historické perly Azurového pobřeží – města Nice, Cannes, Grasse, Monako, ale i dechberoucí krásy francouzské přírody – např. tyrkysově zbarvené jezero Lac de Croix a kaňon řeky Verdon. Pondělí, středa a pátek patřily jazykovým kurzům, kde jsme pilovali k dokonalosti naši francouzštinu. Týden je však málo, a tak nám nějaké ty drobné nedostatky zůstaly. Po krásně prožitém týdnu nastal, jak už to bývá, nejsmutnější den z celého pobytu – den odjezdu. Nastalo dojemné loučení a na nás “Mózarťáky“ čekala náročná a snad nekonečná cesta domů. Stále jsme ale neztráceli úsměv na rtech, neboť jsme si domů odvezli krásné zážitky. Rádi se s Vámi podělíme o naše zážitky! Přijďte v pátek 23. 10. v 9:45 do auly na promítání filmu "Francie 2015".

Karolína Mrštíková, G3.B


Indie

Indie - všechny barvy Orientu v aule gymnázia

Ve středu 14.10. se na naší škole konala přednáška organizace Svět kolem nás. Této akce se zúčastnili všichni žáci 3. ročníku, kteří byli doplněni seminaristy ze zeměpisu. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o Indii, její kultuře, přírodě, náboženství a o tamním stravování. Video nám prezentovali sami cestovatelé, kteří ho doplňovali o další zajímavosti. Po shlédnutí videa následovala diskuze, v níž jsme dostali prostor pro naše dotazy. Na úplném konci jsme byli pozváni na prezentaci dalšího projektu, jímž bude Peru - čtyři strany světa.

​Káťa Gregorová, G4.B


Verše

Za(o)střeno na verše i s naší účastí

V úterý 13. října jsme se v komorní sestavě, jakožto umělecké "naděje" našeho Gymnázia, zúčastnili předčítání samizdatových a tabuizovaných básní českých i světových autorů 20. století. Akce "Za(o)střeno na verše" se konala na několika veřejných místech v centru města. Na Hlavním nádraží jsme si vyslechli verše Karla Havlíčka Borovského, v Machoňovce se kolemjdoucí zastavovali u básní českých disidentů Zahradníčka a Kabeše a na schodech Východočeského divadla už byl z amplionu slyšet i Boris Pasternak. Všechny recitace obohatily i jednotlivé předmluvy představující autory a jejich životní osud.

​Tomáš Šedivý G4.B a literární seminář


Berlín

Skupina studentů míří na jazykově-poznávací pobyt do Berlína

V úterý 13. 10. ráno odcestovalo 13 žáků gymnázia na týdenní pobyt do Berlína. Po cestě jsme se zastavili v Drážďanech, prohlédli si saskou metropoli a její historické památky. Odpoledne jsme pokračovali do Berlína. Ve středu dopoledne zde absolvujeme první hodiny německé výuky, odpoledne se pak budeme těšit na prohlídku části Berlína.

​Mgr. Jaroslav Macek, sekce NEJ


Freesbee
Freesbee

Reprezentace na středoškolské lize ve frisbee​

Ve středu 7.10 se znovu sešla družina hráčů frisbee, troufám si říci již legendárního kapitána Pepína, který znovu předváděl prvotřídní výkony. Na turnaj nás doprovázela p.uč. Macková, která nás horlivě povzbuzovala a připomněla našeho oblíbence p.uč. Jaroslava Macka. Celým turnajem jsme se probojovávali s velkou vervou. Zápasy byly opravdu velice vyrovnané a rozhodoval každý bod. V turnaji nás bohužel potkala i nelítostná ztráta a to byl nehet na palci Jiřky Blažky, který se po zbytek turnaje trápil se zraněním. Oproti minulému roku jsme udělali velký krok kupředu, o čemž vypovídá konečné 4.místo.

Antonín Hanus, ​G​3.B


Atletika

Atletický tým gymnázia na Corny poháru s hvězdou světové atletiky

V úterý 6. října nastoupila osmička skvělých dívek z naší školy do celostátního finále atletického CORNY poháru v Břeclavi, kde si zajistila start vítězstvím v náročném krajském kole v Litomyšli. Kromě dalších sportovních zkušeností a zážitků se v Břeclavi setkala i s výraznými postavami české i světové atletiky. Na snímku se náš tým zachycen se světovou rekordmankou a olympijskou vítězkou Bárou Špotákovou. Děvčatům děkuji za příkladnou reprezentaci školy i Pardubického kraje a přeji další sportovní úspěchy. ​

​Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Parlament

Studenti navštívili seminář Český parlament a parlamentarismus v PS PČR!

Tomáš Svatý G2.C: „Seminář byl nesmírně přínosný! V jeho průběhu jsme se dozvěděli nepřeberné množství informací o fungování českého bikamerálního parlamentarismu, jenž je svým způsobem specifický již od dob stavovských. Znalosti jsme vstřebávali po osm náročných hodin výkladu. Ihned poté jsme se šli podívat do Poslanecké sněmovny PČR na právě probíhající peprnou diskusi o EET. Mohu tedy konstatovat, že naše vytrvalost jistě vniveč nepřišla, neboť ještě ve vlaku jsem si ono uchu lahodící „moudro“, jež nám bylo předloženo, slastně převaloval v hlavě.“ ​

Tomáš Svatý G2.C, Kateřina Farská G2.B, Michaela Kamarášová G2.B


Barcelona
Barcelona

Skupina studentů španělštiny na jazykově-poznávacím pobytu v Barceloně

Expedice Barcelona hlásí zdárný přílet na místo určení bez sebemenších komplikací. Nálada je skvělá, a přestože spánkový deficit po nočním letu ještě přetrvává, účastníci neztrácejí čas a mají za sebou první hodiny v jazykové škole a typický španělský oběd - paellu. Týden to bude náročný a plný zážitků. Hned první den se stážisté prošli po španělském náměstí, navštívili exkluzivní obchodní centrum Arenas a večer obdivovali dechberoucí světelné a hudební představení Magické fontány. Těšíme se na víkend. Celý pobyt se koná v rámci projektu „Zvýšení jazykových kompetencí – EUROPE 2015“, který přinesl škole z evropských zdrojů OP VK bezmála jeden milión korun.

Ing. Rodrigo Marcelo Carreño, garant SPJ


FK

Filmový klub k tématice uprchlictví

V úterý 13. 10 ve 14:00 se uskuteční v aule našeho gymnázia projekce filmu Přestupní stanice. Film sleduje osudy utečenců v Řecku, které je jednou z hlavních přestupních stanic pro přistěhovalce do Evropy. Po projekci následuje beseda k filmu a problematice migrace a uprchlíků obecně se zástupci Integračního centra pro cizince Janou Vondráčkovou a Janem Kočím, kteří s uprchlíky dlouhodobě pracují. Srdečně zveme všechny zájemce zvláště z řad studentů. ​

​Za filmový klub Tereza Mokrenová G3.B


FK

Bonjour de France​

Naše cesta začala poněkud dramaticky, když jsme se nad ránem ještě v autobusu dozvěděli, že náš kemp spláchla povodeň. Naštěstí organizátoři našli náhradní ubytováni v suchu a hlavně na kopci. V pondělí nám začal kurz francouzštiny. Poté jsme pokračovali prohlídkou města Antibes, další den jsme navštívili továrnu na parfémy Fragonard v Grasse, vykoupali v moři v Cannes a poznali toto festivalové město. Středu jsme věnovali opět vzdělávání a odpoledne se vydali do Monaca a Monte Carla. Teď jsme na cestě do kaňonu Verdon. Je tu nádherně, na cestách nás doprovází sluníčko. Užíváme si francouzskou atmosféru ;-) Bonne journée à tous! ​

Mgr. ​Radka Majová​, Nice, Francie


Atletika

Republikové finále Středoškolského atletického poháru Corny

60 m, 200 m, 800 m, skok daleký, skok vysoký, vrh koulí a štafeta to jsou atletické disciplíny, do kterých v úterý 6.10.2015 v zamlžené a prochladlé Břeclavi nastoupila osmička skvělých dívek z naší školy. Všechny dívky srdnatě bojovaly, ale medailové umístění nevyšlo. Jisté je, že pro všechny to byl velký sportovní zážitek s účastí Báry Špotákové i Ludmily Formanové a možná i výzva do dalšího atletického snažení. Všem dívkám děkuji za vzornou reprezentaci školy. ​

​Mgr. Lenka Koberová​​


Beseda

Beseda s herci Východočeského divadla

V úterý 6. října navštívili Literární seminář hosté z Východočeského divadla. Besedovat jsme mohli s Petrem Borovcem, hercem VČD, který je známý například z her Mrzák inishmaanský, Charleyova teta či Mezi nebem a zemí, a Jiřím Kovárníkem, absolventem našeho gymnázia a členem Mladého divadelního studia LAIK, jehož představení Výtečníci měli studenti možnost zhlédnout před nedávnem. Dozvěděli jsme se něco o přípravě divadelních představení, chystaných premiérách a poslechli si mnoho vtipných historek ze zákulisí. Na závěr nám herci zodpověděli všechny naše dotazy a my už se nyní těšíme na první představení Kavkazský křídový kruh v letošním školním roce, které nás čeká 14. října. ​

​Kateřina Kovandová, G4.B​​


OSN

​ XXI. ročník Pražského studentského summitu s naší účastí!

​Delegace druhých ročníků pod vedením Tomáše Svatého, jež vsadila na Nigérii, se se svou velmi odbornou a daty nabytou esejí probojovala do Modelu OSN na 4. místě! Moc gratulujeme a budeme se těšit na jejich postřehy z následujících setkávání a simulací jednání mezinárodní organizace OSN v rámci XXI. ročníku Pražského studentského summitu. Video odkaz. ​

Mgr. Veronika Ptáčková


Jonáš

​Filip Jonáš uspěšně složil jazykovou zkoušku C1 z německého jazyka

​Student​ našeho gymnázia Filip Jonáš složil jazykovou zkoušku Goethe - Z​e​ rtifikat C1! Po celoroční přípravě složil Filip úspěšně zkoušku a převzal osvědčení od PhDr. Bianky Beníškové. Filip díky svým znalostem z němčiny a díky diplomu může pomýšlet na studium na vysoké škole v kterékoliv německy mluvící zemi. K tomuto úspěchu Filipovi blahopřejeme! ​

Mgr. Jaroslav Macek, garant NJ


Holandsko
Holandsko

Shadowing v Amsterdamu absolvovaly tři pedagožky gymnázia

Ve dnech 28. září až 2. října se učitelky angličtiny Mgr. Soňa Chalupová, Mgr. Dita Saxová a Mgr. Vendula Lensmith zúčastnily stáže formou tzv. shadowingu na střední škole DENISE - De Nieuwe Internationale School Esprit v Amsterdamu (Shadowing znamená „stínování“ kolegy z jiné instituce za účelem studia jeho každodenních pracovních činností. V prostředí školy tak učitel sleduje pracovní prostředí, metody a postupy svého zahraničního kolegy. Učí se, jak lze dané metody uplatňovat v praxi.). Své holandské kolegy měly příležitost doprovázet na hodinách angličtiny, matematiky, biologie a holandštiny a holandštiny pro cizince. S vedoucím učitelem sekce anglického jazyka Davidem Tonerem denně hodnotily své observace jednotlivých hodin a společně s ním porovnávaly systém vzdělávání v ČR a Holandsku a vlastní pedagogické zkušenosti z našeho gymnázia. Současně jednaly o možných studijních výměnných pobytech pro studenty i učitele. Věřím, že získané zkušenosti i kontakty dále zúročíme ve prospěch našich studentů.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Logo

Aktuální zprávy z jižní Francie - naši studenti jsou v pořádku!​

Zdravíme z Francie! Nemějte obavy, chápu, že zprávy z internetu vás šokovaly, jižní Francii a tím i náš kemp zasáhly bleskové povodně, ale my jsme v pořádku a máme 20 km odtamtud zařízené náhradní ubytováni v hotelu. Program bude jen lehce přizpůsoben​, aktuální informace budeme průběžně zveřejňovat.​ ​S vedením školy jsme průběžně v kontaktu. Pro případné informace se můžete kdykoli obracet na ředitele školy Mgr. Marka Výborného, tel. 732 789 248. ​ Teď už svítí sluníčko! ​

Mgr. ​Radka Majová​, jižní Francie; ​Mgr. Marek Výborný, Pardubice


Logo

Jednala Školská rada gymnázia

Ve čtvrtek 1. října se na svém pravidelném zasedání setkala Školská rada gymnázia. Za řízení předsedkyně Mgr. Petry Pospíšilové a za účasti dalších členů (Mgr. Zdeňka Rejmanová a starosta MO II Mgr. Radek Hejný) se seznámila s aktuálními novinkami z chodu školy. S ředitelem gymnázia diskutovala jak záležitosti vzdělávání tak plánovaných investic v objektu školy. Byla také seznámena a schválila „Výroční zprávu za školní rok 2014/2015“ a „Dodatek č. 6 k platnému ŠVP“. Zazněly i zajímavé podněty k inovaci, s kterými bude vedení školy dále pracovat při dlouhodobých plánech rozvoje školy. Členům školské rady děkujeme za zájem a podporu školy. ​

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Atletika

Okresní kolo přespolního běhu přineslo další sportovní úspěch

V posledních dnech jsem žákyním a žákům naší školy pokládala otázky typu: Která z vás někdy doběhla k mostu u Svítkova a zpět do školy bez zastavení? Kdo uběhne na dráze 1 km pod 3:40? Kdo chodí pravidelně běhat? Komu nevadí uběhnout svižně 5 km? Moc kladných odpovědí jsem nenašla. Ale v úterý 29. 9. 2015 se na startovní čáru postavilo 5 odvážných dívek z naší školy, které se rozhodly, že se poperou se tříkilometrovou tratí. Dopadlo to skvěle! Jako první doběhla do cíle Tereza Svobodová z 1.C, potom dobíhaly další závodnice z různých škol i od nás. Po součtu umístění Mózarťák vyhrál a bude 8. 10. bojovat v krajském kole. Po doběhnutí dívek ve velice silné konkurenci se na 5 km dlouhou trať vydali chlapci. Bylo to náročné! Ale dopadlo to opět skvěle. Kluci obsadili nádherné třetí místo. Takže – až v září 2016 se budu opět ptát, kdo z vás … Je to jasné, bude opět přespolák. ​

​Mgr. Lenka Koberová​​


ČMAK

Skupina studentů se vrátila z výměnného pobytu v Německu

Minulý týden absolvovala skupina vybraných žáků našeho gymnázia týdenní pobyt na partnerském gymnáziu v Selbu. Na začátku na nich byla patrná nervozita z očekávání následujících dní. Víkend jsme strávili jen se svými partnery a jejich rodinami, kteří nám připravili pestrý program. V následujících dnech jsme po pravidelné ranní hospitaci ve vyučování navštívili zajímavá místa, která se řadí do světového kulturního dědictví - např. město Bamberg, jehož katedrála, stará radnice nebo Nová rezidence stále dýchá středověkem. Jiný den jsme si prohlédli Regensburg, kde už v roce 179 př.n.l. byl založen římský legionářský tábor. K tomu několik atrakcí (labyrint s projektem, lanový park, bobová dráha), muzea, zážitky v rodinách a po týdnu jsme se museli vydat na zpáteční cestu. Už teď se žáci těší na to, až jejich partneři za rok přijedou do Pardubic.

Mgr. Jaroslav Macek, garant výměnného pobytu


Srbek

Parková úprava před gymnáziem nese jméno bývalého starosty Jiřího Srbka

V rámci tradiční a hojně navštívené polabinské pouti v sobotu 26. září, která se konala v prostoru před naším gymnáziem, došlo také na slavnostní okamžik. Starosta MO Polabiny Radek Hejný připomněl významnou osobnost, která se zásadním způsobem podílela na proměnách Polabin, dlouholetého starostu pana Jiřího Srbka. Jiří Srbek byl řadu let a vlastně až do své smrti v listopadu 2014 také členem Školské rady našeho gymnázia a o jeho rozvoj projevoval pravidelný zájem. Jeho přízně jsme si velmi vážili a o to větší ctí nám je skutečnost, že park před naším gymnáziem nese od soboty jeho jméno. Pamětní desku odhalil starosta Radek Hejný společně s paní Janou Srbkovou. ​

​Mgr. Marek Výborný, ředitel školy​


Atletika

Atletický tým děvčat veze z Litomyšle ZLATO, historický úspěch našeho gymnázia!!!

Ve čtvrtek 24. září se konalo krajské kolo Středoškolského atletického poháru Corny v Litomyšli. Poprvé v historii naší školy družstvo dívek zvítězilo a postoupilo na republikové finále! Všem, kteří nám fandí, děkujeme a prosíme – držte nám pěsti 6. 10., kdy se v Břeclavi utkáme s nejlepšími týmy z celé České republiky. Zapomenout nesmíme ani výtečné čtvrté místo chlapeckého družstva, které reprezentovalo společně s SPŠE okres Pardubice. Všem atletkám děkuji za skvělé výkony a blahopřeji k dosaženým osobním rekordům! ​

​Mgr. Lenka Koberová​​


AFP

Francouzštináři navštívili Alliance Française de Pardubice

Ve čtvrtek 24. 9. francouzštináři G1.A a G2.A ​​ navštívili Alliance Française de Pardubice v rámci Dne otevřených dveří při příležitosti Evropského dne jazyků. Rodilá mluvčí Sophie nám představila nabídku aktivit Aliance, mezinárodní zkoušky DELF a vyzkoušela, co všechno už umíme říct francouzsky. Studenti se rovněž podívali do mediatéky a shlédli Mikulášovy patálie v původním znění. Děkujeme Allianci Française za přivítání a těšíme se na Podzimní festival. ​

​Mgr. Radka Majová, garant FRJ​​


Cermat

Aktuální informace k maturitní zkoušce 2016

V sekci „Maturitní zkouška 2016“ byly zveřejněny první informace pro současné 4. ročníky. Věnujte jim pozornost. Zveřejněn byl základní aktuální harmonogram maturitní zkoušky pro jarní termín 2016 (pdf). Dále byly stanoveny povinné a nepovinné zkoušky profilové části MZK (pdf) včetně maturitních témat (pdf) a seznam literárních děl k MZk z českého jazyka a literatury (pdf). Bližší termíny pro společnou část MZK budou zveřejněny MŠMT do 15.1. 2016. Pro nepovinnou část maturitní zkoušky si žák může zvolit i zkoušku „Matematika+“, která může být benefitem pro přijímací řízení na VŠ. Nové informace budeme průběžně zveřejňovat. Sledujte také aktuální informace na www.novamaturita.cz a na oficiálním facebookovém profilu „Udělám maturitu“. ​

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy​


ČMAK

Veliké díky Vilému Brandovi /G2.A/ a Marku Podlahovi/G3.C/ za jejich výkon!!!

Denní stacionář MIREA oslavil v pondělí 21. září 2015 čtyři roky své existence. Tradičně – divadelním představením – veselým příběhem z běžného života kmene MireaTů a jejich přátel :). Již sám název vypovídá – vtipné, svižné, kouzelné. VinnéTů (Vilém Branda), OldŠetrný (Marek Podlaha) společně s dospělými s mentálním postižením zúročili dlouhodobou přípravu jmenované divadelní hry. Odměnou jim byl potlesk zaplněného hlediště a šťastné oči herců - klientů stacionáře. Kluci, děkuji za krásnou hodinu, za milé zastavení v dnešní uspěchané době!!

Mgr. Radka Klempířová, zřš


ČMAK

Skupiny studentů na týdenním pobytu u partnerského gymnázia v Selbu

V pátek 18.9. odjela skupina našich žáků na každoroční výměnný pobyt do Selbu, kde strávíme celý týden. O víkendu se žáci adaptovali v rodinách, které jim nabídly zajímavá místa v okolí Selbu. V pondělí jsme se všichni setkali na gymnáziu v Selbu, kde nás přivítala paní ředitelka Frau Amtmann a popřála nám příjemný pobyt. Poté, co žáci navštívili výuku, odjeli jsme do středověkého města Bamberg, které je na seznamu světového kulturního dědictví. Zde jsme si prohlédli staré město, domy v barokním stylu, ale hlavně bamberskou katedrálu, která byla založena v roce 1015 a slaví tím letos 1000 let od svého vzniku. Dozvěděli jsme se něco o životě biskupů i obyčejných občanů. V dalších dnech plánujeme další historická místa a některá muzea. Snažíme se vyrovnat s kulturními rozdíly a ještě procvičujeme němčinu.

Mgr. Jaroslav Macek, garant výměnného pobytu


ČMAK

Naše účast v Českém modelu amerického kongresu

Ve druhém zářijovém týdnu jsem měl to štěstí zúčastnit se již pátého ročníku Českého modelu amerického kongresu. Tento vzdělávací program, zaštiťovaný mnohými sponzory, má za úkol především zlepšit komunikační schopnosti, naučit účastníky jednacím procedurám, zvýšit povědomí o struktuře a fungování amerického politického systému a mnohé další...

Tomáš Svatý, G2.C​


Atletika

Kroužek robotiky začíná v úterý 22. září

V rámci udržitelnosti  projektu „Podporu přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji“ nabízíme studentům Kroužek robotiky. Na základě dlouhodobé spolupráce s Fakultou elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice povede kurz Ing. Petr Doležel Ph.D.. V rámci kroužku budou studenti diskutovat nad možnými aplikacemi robotiky, sestaví mobilní robot po hardwarové stránce, následně mu v intuitivním vývojovém prostředí navrhnou umělou inteligenci atd.. Každý účastník bude mít pro vývoj k dispozici platformu Lego Mindstorms NXT Education včetně vývojového prostředí NXT-G a arénu pro testování svých robotů. Kromě přihlášených studentů srdečně zveme další nadšence pro robotiku. První setkání se uskuteční v úterý 22.9. v 16:15 v učebně fyziky. Přihlásit se můžete u Mgr. Karla Šilda, který Vám sdělí podrobnosti.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy​


Atletika

Skvělý úspěch! Obě družstva atletů postupují do krajského kola

V úterý 15. 9. se sešli atleti z okresu Pardubic na městském atletickém stadionu, aby opět předvedli své nejlepší výkony v Středoškolském atletickém poháru CORNY. Do krajského kola postupují školy, které obsadily první a druhé místo a my měli letos to štěstí, že se postup podařil jak děvčatům, tak chlapcům. Chlapci postupují z druhého místa s náskokem 92 bodů před Gymnáziem Dašická a děvčata z první příčky a to s náskokem 654 (!) bodů. Doufejme, že se nám v Krajském kole bude dařit minimálně stejně.

Tereza Čaladi, G4.B


Espana
Espana

Španělský tým na prezentaci „Jak nám chutná Evropa“ před AFI palácem

V úterý 15. září odpoledne jsme se díky týmu studentů španělského jazyka pod vedením Mgr. Alexandry Carreño Pořízové zúčastnili projektu ZŠ a PŠ Svítání před AFI Palácem "Jak nám chutná Evropa". Projektu se účastnily základní a střední školy z Pardubic, které prostřednictvím typických pochutin a jídel představovaly vždy jednu evropskou zemi. Náš stánek zaujal nejen označením a španělskou vlajkou, ale také typickým hispánským oblečením dvou studentů. V nabídce byly paella (včetně šafránu či mořských plodů), pinchos (jednohubky), gazpacho (tak trochu salát v tekuté podobě), tortilla de patatas - vše bylo velmi chutné, což ocenily desítky až stovky návštěvníků! Součástí akce bylo také odstartování prezenatce gymnázia pro budoucí uchazeče o studium. Zájemci si odnesli aktuální informace k přijímacímu řízení. Poděkování za prezentaci školy a pečlivou přípravu skvělé ochutnávky patří celé španělské sekci.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy​


Hip hop

První informace pro uchazeče o studium

Vzhledem k mnoha opakujícím se dotazům​ směrem k přijímacímu řízení a zvláště přípravnému kurzu před přijímacími testy v roce 2016 uveřejňujeme tyto první informace. S velkou pravděpodobností předpokládáme, že model přijímacího řízení bude obdobný jako v letošním roce. Jakmile budeme znát jeho definitivní​ ​ podobu, budeme Vás informovat. V tuto chvíli Vás můžeme pozvat na Dny otevřených dveří, které se uskuteční​ ​ v úterý 1. 12. 2015 a ve středu 27. 1. 2016 vždy od 14:00 do 18:00 hod. Potkat se ale můžeme i na veletrhu Schola Bohemia v Ideonu 6.-7.11. i při jiných příležitostech. Přípravný kurz bude zahájen ve středu 27. 1. 2016 a bude pokračovat následujících 9 střed (mimo jarní prázdniny) vždy od 15:00 do 17:10. Možnost přihlášení bude přes naši webovou aplikaci, která bude pravděpodobně spuštěna v neděli 8.11. ve 20:00 hod. V průběhu příštího týdne budeme aktualizovat kompletní sekci "Pro uchazeče". Máte-li další dotazy, kontatujte nás. Budeme se snažit Vám vyjít vstříc. ​

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy​


OPVK  

Účastníci zahraničních ​​výjezdů jsou vybráni​

Ve stanoveném termínu odevzdalo své motivační práce několik desítek studentů ze všech ročníků. Děkujeme za tento velký zájem, úroveň zpracovaných textů a i doprovodného výtvarného či uměleckého zpracování byla vynikající. Ty nejlepší práce budou představeny v prostorách školy zvláště na nástěnkách sekce cizích jazyků. Hodnotící pedagogové z předmětové komise cizích jazyků neměli jednoduchou práci. V hodnocení sledovali jak originalitu nápadu, tak jazykové zpracování textu i umělecký výtvarný doprovod.​ ​ V tuto chvíli je již znám seznam úspěšných a vybraných účastníků zahraničních pobytů. Seznamy k výjezdům do Oxfordu, Berlina i Nice budou zveřejněny v pondělí 14. září v 11:45 u rozvrhu a suplování v 1. patře. Vybraní studenti musí svoji účast obratem potvrdit u garantů jednotlivých výjezdů.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy​


Adaptační kurz G1.C

G1.C se vrací se zážitky

Velice neradi se vracíme z „adapťáku“ zpět do školy (učitelé prominou). Od 7. do 9. září si naše třída užila spoustu legrace a zábavy a spolu jsme překonali mnoho překážek. Máme třídní pokřik, zvládli jsme schody rozhledny a společně jsme přenesli i paní učitelku Ptáčkovou. Konečně také známe svá jména a zájmy. Jen paní na informacích v Ústí nad Orlicí nebyla zrovna nadšená z našich dotazů při plnění soutěžních úkolů. Naše třídní parta je skvělá, snad ty 4 roky společně zvládneme a za dvacet let se na třídním srazu všichni zasmějeme při vzpomínce na povedený adaptační kurz.

Za třídu G1.C Dominik Dubovči


Kucharová

Andrea Kucharová na ročním studijním pobytu v USA

Studentka v loňském roce 3. ročníku Andrea Kucharová letos zahájila roční studium v USA. Zde jsou její první dojmy:
„Zdravím všechny z Ameriky. Doufám, že ačkoliv začal školní rok, tak se všichni máte tak dobře, jako já a do nového školního roku jste vkročili tou správnou nohou. Já mám za sebou zatím dva týdny, první týden byl plný zábavy. Navštívili různé zábavné parky, kde si každý přišel na své. Zkusila jsem i pravý americký hamburger, ale po pár porcích jsem se raději vrátila ke zdravější stravě. Taky jsem si splnila i jeden ze svých snů vidět naživo pravý americký zápas v americkém fotbale. Atmosféra na zápase byla naprosto neuvěřitelná, lidé tady berou snad všechny sporty naprosto vážně a proto vysoká účast na jakémkoli zápase je vždy zaručena! Pak nám začala škola. Musím říct, že škola mě tady opravdu baví. Sice tu jedna hodina trvá 80 minut, ale mám tu i předměty dle mého výběru, takže i když máme spoustu úkolů, tak mi to vlastně vůbec nevadí. Na závěr bych chtěla říct, že i když mi chybí rodina a přátelé, tak po dvou týdnech se tady cítím díky všem těm zážitkům jako doma! Mějte se krásně.

Andrea Kucharová


Adaptační kurz
Adaptační kurz

Adaptační kurz G1.A a G1.B​

​Ve středu ​2. září jsme společně se třídou G1.A odjeli na adaptační kurz do Ústí nad Orlicí do Sporthotelu Tichá Orlice. Hned po příjezdu jsme začali se seznamovacími aktivitami, abychom se v té naší "béčácké" rodince lépe poznali. Vyzkoušeli jsme si lidské pexeso, přelézali jsme nebezpečné dráty vysokého napětí (volejbalovou síť nataženou mezi stromy), zjistili jsme, jaké to je být slepý a zraněný a vyměňovali jsme kolíčky za věci jako balónky, šampón, redbull nebo růži. Poslední den pobytu jsme vyrazili na výlet k nedaleké rozhledně a završili pak adaptační kurz nádherným pohledem na celé Ústí. Děkujeme všem učitelům za krásně strávené tři dny a Sporthotelu Tichá Orlice za veliký komfort.

Za třídu G1.B Jakub Dojčán


Legio
Legio

Studenti navštívili výstavu LEGIOVLAK o Československých legiích

Hned úvodní hodiny dějepisu ve 3. a 4. ročníku byly díky aktuální možnosti zpestřeny návštěvou putovní výstavy o československých legiích LEGIOVLAK, která je součástí projektu Legie 100. Výstava, která je instalována v historických vagónech, které jsou replikou legionářského vojenského ešalonu, je k vidění v těchto dnech na nádraží ČD v Pardubicích. Samotná výstava velmi podrobně a poutavě rekonstruuje vybavení a život československých vojáků v letech 1918 – 1920 při jejich poutí ruskou Sibiří. Originální exponáty, několik stovek fotografií i průvodci v dobových stejnokrojích činí z výstavy zcela unikátní zážitek. Pro studenty byl doplněn i odbornou přednáškou pracovníků VČM, která se dotýkala tématu 1. světové války.

Mgr. Marek Výborný, učitel dějepisu


Nano
Nano

Prázdninová letní NANOŠKOLA 2015

Ve dnech 17. - 21. srpna 2015 jsem se spolu s Janem Kučerou zúčastnila Prázdninové letní školy na téma "Nanotechnologie a nanomateriály" na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Ačkoliv byly prázdniny, od pondělí do pátku jsme chodili od 8:50 do 15:30 do "školy". Každý den jsme měli přednášky, workshopy, exkurze na pracoviště ÚFCH ale především praktická měření v laboratořích. Naučili jsme se jak pracovat s rastovacím elektronovým mikroskopem, připravili jsme nanočástice stříbra, polévali se tekutým dusíkem, dozvěděli se jak si vyrobit vlastní laser a viděli jsme práci s rastovací sondou v nanosvětě. Celý tým organizátorů i tým nanostudentů byl skvělý a my si z Prahy odvezli spoustu studijního materiálu, zážitků, ale hlavně zkušeností.

Tereza Mokrenová, G3.B


OPVK  

V projektu „Zvýšení jazykových kompetencí – Europe 2015“ z výzvy č. 56 OP VK se připravují pro studenty jazykově-poznávací pobyty v Oxfordu, Berlíně, Nice i Barceloně!

Jak jsme informovali již v červnu, uspěla naše škola s žádostí o finanční podporu individuálních projektů v rámci Výzvy č. 56 Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Díky tomuto projektu již o prázdninách čtyři učitelé absolvovali studijní jazykový pobyt na Maltě. Intenzivní studium bylo svojí úrovní v jazykové škole ACE English Malta pedagogy velmi positivně hodnoceno. Nyní na podzim se do projektu zapojí i žáci. Připravují se týdenní pobyty, které kromě studia daného cizího jazyka ve vybrané jazykové škole budou zahrnovat i seznámení s reáliemi dané země, návštěvy památek, muzeí apod. Výběr studentů proběhne dle stanovených kritérií, s kterými byli seznámeni v úvodu školního roku předmětovou komisí cizích jazyků. Připomínáme včasný termín odevzdání motivační práce, která je součástí podmínek výběru. Na práce odevzdané po termínu nebude brán zřetel. Díky podpoře přesahující 500.000,- Kč z prostředků EU bude finanční spoluúčast studentů výrazně nižší než je běžné. Většina výjezdů se uskuteční v měsíci říjnu. Vybraní účastníci budou včas seznámeni s podrobnostmi výjezdů.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy​


Start 2015

Zahájení nového školního roku je připraveno

V úterý 1. září zahájí naše gymnázium nový školní rok. Mezi novinkami, které studenty čekají, je mimo jiné kompletně nové zabezpečení objektu školy. Zítra se u vstupu do školy potkají s pracovnicí nově zřízené recepce, která bude ve dnech školního vyučování monitorovat pohyb cizích osob po budově školy nejen na gymnáziu, ale i u dalších organizací sídlících v budově školy. Zároveň každý student obdrží přístupový čip, který ho bude opravňovat ke vstupu do objektu školy. Podrobnosti sdělí TU. K dispozici jsou také rozvrhy tříd i pedagogů. Burza učebnic se uskuteční ve čtvrtek a pátek 10. a 11. září od 08:00 do 10:00 v prostoru u kopírky. V jiném termínu platí zákaz prodeje učebnic. Přejeme klidný start a úspěšný celý školní rok!

Mgr. Marek Výborný a Mgr. Radka Klempířová, vedení školy


Prázdniny
Přípravný týden

Přípravný týden nového školního roku je v plném proudu

Pro všechny studenty je jistě potěšitelné, že po celý tento týden je v plném proudu příprava nového školního roku. Začala v pondělí výjezdní poradou pedagogického sboru (viz foto), při které jsme zdolali vrcholky Orlických hor (Šerlich, Velká Deštná). Od úterního dopoledne již pracují předmětové komise, chystají se učebny, kabinety, úspěšně proběhly všechny opravné zkoušky atd. Studenty čekají některé novinky (mimo jiné zcela nově zabezpečený objekt školy a nový přístupový systém, některé nově zařízené kmenové třídy, dokončené úpravy související se zateplením apod.) i nové posily pedagogického sboru. Potřebujete-li potvrzení o studiu, můžete se hlásit v kanceláři školy každý pracovní den od 07:30 do 14:00 hod. Hromadně budou potom žádosti vyřízeny 1.9. dopoledne. Více informací zazní na úvodních třídnických hodinách. Začínáme v úterý 1.9. v 08:00 hod. Těšíme se na Vás!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy a pedagogický sbor



Školský portál
Pardubický kraj
OP JAK Šablony I

Úvodní stránka
Gympl roku 2019
Škola doporučená zaměstnavateli 2019
Facebook profil
Instagram profil
Naše stránky nesbírají cookies :)! Neshromažďujeme žádné informace o vás.
Prohlášení o přístupnosti webu
Verze stránek 31.21, 20. 10. 2024
© 2007 - 2024 · Mgr. Petr Harbich